Szef eurogrupy: wyniki greckiego referendum nie zbliżają nas do porozumienia


Wyniki referendum nie zbliżają nas do porozumienia - powiedział w poniedziałek Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący eurogrupy. Jak jednak zapewnił wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, "miejsce Grecji nadal jest w strefie euro". - Jeśli wszystkie strony będą poważnie pracować, znalezienie porozumienia jest możliwe, nawet w tej bardzo skomplikowanej sytuacji - dodał.

Dombrovskis oświadczył, że "aby rozwiązać tę bardzo trudną sytuację, wszystkie strony muszą działać odpowiedzialnie dla dobra greckiego narodu".

"Działać odpowiedzialnie"

- Jedno jest bardzo jasne: miejsce Grecji jest i pozostaje w strefie euro - dodał wiceszef KE. Podkreślił, że "stabilność strefy euro nie jest podawana w wątpliwość". - Mamy wszystko, czego potrzeba, by radzić sobie z sytuacją - zapewnił Dombrovskis.

Ponadto, Dombrovskis ocenił, że bez porozumienia między kredytodawcami a Grecją odbudowanie stabilności finansowej w tym kraju będzie bardzo trudne.

- Jeśli wszystkie strony będą poważnie pracować, znalezienie porozumienia jest możliwe, nawet w tej bardzo skomplikowanej sytuacji - powiedział Dombrovskis na konferencji prasowej w Brukseli. Jak podkreślił, negatywny wynik niedzielnego referendum w Grecji sprawia jednak, że możliwość porozumienia się kredytodawców z Grecją stała się bardziej skomplikowana. - Odbudowanie stabilności finansowej w Grecji będzie bardzo trudne bez osiągnięcia porozumienia, bez wiarygodnej strategii jak wyjść z kryzysu - wskazał wiceszef KE. Dombrovskis zaznaczył, że KE jest gotowa, by pracować z greckimi władzami, ale na tym etapie nie może przesądzić, jaka będzie decyzja w tej sprawie ministrów finansów i przywódców państw strefy euro, którzy spotykają się we wtorek w Brukseli.

Oczekiwanie na nowe propozycje

Jak ogłosiła w poniedziałkowym komunikacie eurogrupa, "ministrowie finansów państw strefy euro oczekują nowych propozycji od władz greckich na mające się odbyć we wtorek spotkanie".

- Eurogrupa przedyskutuje sytuację po referendum, które zostało przeprowadzone 5 lipca w Grecji. Ministrowie oczekują nowych propozycji ze strony greckich władz - napisano w oświadczeniu. Jak podkreślono, referendum zostało przeprowadzone po tym, gdy grecki rząd jednostronnie wycofał się z negocjacji z instytucjami (Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym) w sprawie kompleksowego planu reform dla tego kraju.

Niemcy krytyczni

Wyniki referendum oceniają także europejscy przywódcy. Szczególnie krytycznie o przyszłości negocjacji z Grecją wobec "nie" w referendum wypowiadają się przedstawiciele Niemiec oraz Czech.

Rząd Niemiec, nie widzi obecnie, po zwycięstwie w referendum w Grecji przeciwników programu pomocy, warunków do podjęcia nowych negocjacji z władzami w Atenach - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert. - Niemiecki rząd przyjął do wiadomości wyrażone w głosowaniu zdecydowane "nie" i szanuje ten wynik - oświadczył Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. - Rząd pozostaje oczywiście gotowy do rozmów; drzwi pozostają zawsze otwarte - zapewnił rzecznik kanclerz Angeli Merkel. - Wobec wczorajszej decyzji obywateli Grecji nie ma obecnie warunków do podjęcia negocjacji o nowym pakiecie pomocowym - zaznaczył Seibert. Wynik referendum oznacza - jego zdaniem - odrzucenie przez Greków zasady, że solidarność i odpowiedzialność są ze sobą nierozerwalnie związane. Rząd niemiecki nie zrezygnuje z tej zasady - zastrzegł rzecznik. Jego zdaniem ruch należy obecnie do greckiego rządu. - Bardzo dużo zależy od tego, jakie propozycje grecki rząd położy na stole - wyjaśnił Seibert. - Zaczekajmy na to, co premier Aleksis Cipras przywiezie do Brukseli - dodał. Rzecznik ministerstwa finansów Niemiec Martin Jaeger zbagatelizował znaczenie poniedziałkowej dymisji greckiego ministra finansów Janisa Warufakisa. - Decydujące są stanowiska, treść, a nie osoby - powiedział. Jaeger podkreślił, że dla rządu Niemiec umorzenie greckiego długu nie jest tematem do rozmów. Ta kwestia nie była przedmiotem rozmów - podkreślił.

Potrzeba woli?

Krytycznie o wynikach niedzielnego referendum wypowiedział się także premier Czech Bohuslav Sobotka. Jego zdaniem Grecy wybrali "gorszy i trudniejszy wariant", wobec czego utrzymanie Grecji w strefie euro może się okazać niemożliwe. Sobotka powiedział, że rozumie determinację, z jaką niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande starali się o rozwiązanie dla Grecji. - Sądzę jednak, że będzie niemal niemożliwe utrzymanie Greków w strefie euro wbrew ich woli - dodał. Minister finansów Czech Andrej Babisz wyraził opinię, że "Grecja nigdy nie powinna była znaleźć się w eurolandzie", ponieważ strefa euro jest nie tylko unią walutową, lecz także unią gospodarczą.

Hiszpania chce pozostania Grecji

Minister gospodarki Hiszpanii Luis de Guindos zapewnił z kolei, że "wszyscy" chcą, by Grecja pozostała częścią strefy euro i poinformował, że jego rząd jest otwarty na negocjacje w sprawie nowego pakietu pomocowego dla tego kraju. Na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mariano Rajoyem i niektórymi ministrami De Guindos ostrzegł jednak, że problemy Grecji i ich rozwiązanie są takie same jak kilka dni temu, czyli przed niedzielnym referendum. W głosowaniu większość greckich wyborców odrzuciła propozycję wierzycieli w sprawie pomocy zagranicznej. - Chcemy, aby Grecja nadal była w strefie euro i aby Grecja trzymała się zasad - powiedział hiszpański minister. Jak dodał, hiszpański rząd szanuje wynik niedzielnego referendum, które było "aktem demokracji" i którego wynik jest "jednoznaczny".

Referendum

W niedzielę przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować Grecję przed bankructwem zagłosowało 61,31 proc. uczestników referendum. Warunki te, oznaczające dalsze oszczędności, poparło tylko 38,69 proc. głosujących. Grecja była pod kroplówką finansową strefy euro i MFW od 2010 roku; otrzymała blisko 240 mld euro z dwóch programów pomocowych. Międzynarodowe wsparcie pozwoliło greckiemu państwu na obsługę zadłużenia i wywiązywanie się z wewnętrznych zobowiązań, jednak społeczeństwo poniosło ogromne koszty narzuconych przez wierzycieli oszczędności i reform.

Na placu Syntagma zebrały się tłumy
Na placu Syntagma zebrały się tłumytvn24

Autor: mb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Niemczech, gdzie pojawiły się wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższą była jedna wygrana czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP