Fontanny pod specjalnym nadzorem. Mandaty sięgną nawet tysiąca złotych

Ze świata

Słynna rzymska fontanna ponownie otwartaTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Od 40 do 240 euro. Tyle będzie wynosić kara za jedzenie, picie w okolicy historycznych fontann w Rzymie. Zakaz dotyczy także mycia czy moczenia nóg. Burmistrz Rzymu Virginia Raggi podpisała dekret w tej sprawie.

Zakaz dotyczyć będzie zarówno jedzenia i picia w pobliżu historycznych fontann, jak również siadanie na ich marmurowych brzegach, moczenie nóg, kąpiel czy mycie i pojenie zwierząt. Ofiarą turystów padała zwłaszcza barokowa Fontanna di Trevi, znana ze słynnego filmu "La Dolce Vita" Federico Felliniego.

Uprasza się o niewspinanie

Burmistrz Rzymu, Virginia Raggi. Właśnie podpisała dekret w tej sprawie. Na liście zakazanej znalazły się wszystkie czynności, które określane są jako "biwakowanie". Poza jedzeniem, czy myciem, zakazuje się także wspinania się na elementy zabytkowych fontann, a także wlewania płynów i wrzucania do wody wszelkich przedmiotów. Wyjątek uczyniono dla tradycyjnego gestu wrzucania monet, z czego słynie właśnie Fontanna di Trevi.

Burmistrz Ragii ma nadzieję, że dekret ukróci nie tylko ekscesy turystów, ale też miejscowych wandali, którzy z zabytkowych fontann robią sobie miejsca schadzek.

Koniec z praniem skarpetek

Surowy zakaz obowiązywać będzie przez cale lato, aż do października. To właśnie wtedy fontanny są najbardziej niszczone. Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu dni, siły porządkowe interweniowały w sprawie co najmniej kilkunastu turystów, którzy postanowili moczyć w rzymskich fontannach nogi czy uprać w nich ubrania.

Autor: jp/ms / Źródło: TVN24BiS / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat