Inflacja w Rosji przyspieszyła do 17,49 procent rok do roku - najwyższego poziomu od lutego 2002 roku - podał Reuters, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa gospodarki. Jako powody gwałtownego wzrostu cen wymieniono zmiennego rubla oraz bezprecedensowe zachodnie sankcje.
Tydzień wcześniej w Rosji odnotowano wzrost cen towarów i usług na poziomie 16,70 procent. Ceny niemal wszystkiego - od warzyw i cukru po ubrania i smartfony - wzrosły gwałtownie w ostatnich tygodniach po tym, jak 24 lutego Rosja rozpoczęła to, co nazywa "specjalną operacją wojskową" na Ukrainie - poinformował Reuters.
Inflacja w Rosji
Rosyjski bank centralny ostrzegł w środę, że inflacja konsumencka będzie nadal przyspieszać w ujęciu rocznym ze względu na efekt bazy, a zmienność rubla doprowadzi do wzrostu presji inflacyjnej.
Tygodniowa inflacja w Rosji spadła do 0,66 proc., co oznacza wzrost cen konsumpcyjnych od początku roku do 10,83 proc. - podał serwis statystyczny Rosstat. W tym samym okresie rok temu ceny konsumpcyjne wzrosły o 2,72 proc.
W marcu ceny konsumpcyjne w Rosji podskoczyły o 7,61 proc., co było największym wzrostem od stycznia 1999 r. - podał Reuters.
Bank centralny Rosji ma roczny cel inflacyjny na poziomie 4 proc. i obniżył swoją kluczową stopę procentową z 20 do 17 procent. Poinformował również, że przyszłe obniżki są możliwe.
- Inflacja w Rosji może w tym roku wynieść od 17 do 20 procent - powiedział szef rosyjskiej izby kontroli Aleksiej Kudrin. Analitycy ankietowani przez Reutersa pod koniec marca przewidywali, że średnioroczna inflacja w 2022 r. przyspieszy do 23,7 proc. - najwyższego poziomu od 1999 r.
Unijne sankcje na Rosję
W piątek w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano piąty pakiet sankcji na Rosję. Wprowadzają one między innymi zakaz importu węgla z Rosji od sierpnia. Od piątku nie można jednak podpisywać nowych kontraktów na dostawy.
Zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie zostało objętych 217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina.
Źródło: Reuters