Kolejne unijne sankcje wobec Rosji weszły w życie. Objęły córki Putina

Aktualizacja:
Autor:
mp/ToL,
dap
Źródło:
PAP, Reuters
Morawiecki: domagamy się tego żeby przestać kupować ropę, gaz i węgiel z Rosji
Morawiecki: domagamy się tego żeby przestać kupować ropę, gaz i węgiel z RosjiTVN24
wideo 2/5
TVN24Morawiecki: domagamy się tego żeby przestać kupować ropę, gaz i węgiel z Rosji

W piątek wieczorem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano piąty pakiet sankcji na Rosję. Wprowadzają one między innymi zakaz importu węgla z Rosji od sierpnia. Od piątku nie można jednak podpisywać nowych kontraktów na dostawy. Zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie zostało objętych 217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina.

W czwartek wieczorem wstępne porozumienie w sprawie nowego, piątego pakietu sankcji osiągnęli ambasadorowie państw członkowskich przy UE. Takie porozumienie wymagało jednak zatwierdzenia przez Radę, co stało się w piątek w ramach tzw. procedury pisemnej.

Inwazja Rosji na Ukrainę. Nowe sankcje

Pakiet zakłada zakaz zakupu i importu węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE, jeśli pochodzą one z Rosji lub są z Rosji eksportowane, począwszy od sierpnia 2022 roku. Import węgla do UE wart jest obecnie 8 mld euro rocznie.

"Deutsche Welle" zwraca jednak uwagę, że UE wprowadza embargo na węgiel z Rosji, z możliwością postulowanego m.in. przez Berlin aż czteromiesięcznego poślizgu na wygaszenie obecnych kontraktów. "To było tematem gorących sporów m.in. z dyplomatami Polski bezskutecznie dążącymi do skrócenia tego okresu przejściowego - czytamy w artykule "DW".

Sankcje obejmują także zakaz udostępniania portów UE statkom pod banderą Rosji. Odstępstwa są przyznane na produkty rolno-spożywcze, pomoc humanitarną i energię.

Nowe restrykcje zakładają również zakaz dla wszelkich rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych przewożenia towarów transportem drogowym na terenie UE, w tym w tranzycie. Odstępstwa są jednak przyznawane na szereg produktów, takich jak produkty farmaceutyczne, medyczne, rolne i spożywcze, w tym pszenica, oraz na transport drogowy w celach humanitarnych.

UE wprowadza dalsze zakazy eksportu. Dotyczą paliwa lotniczego i innych towarów, takie jak komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki, wysokiej klasy elektronika, oprogramowanie, maszyny i sprzęt transportowy. Nowe zakazy importu obejmują produkty takie jak drewno, cement, nawozy, owoce morza i alkohol.

Sankcje zakładają ogólny unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich, wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego dla rosyjskich organów publicznych, zakaz sprzedaży banknotów i zbywalnych papierów wartościowych denominowanych w dowolnych walutach państw członkowskich UE do Rosji i na Białoruś lub jakiejkolwiek osobie fizycznej lub prawnej, podmiotowi lub organowi w Rosji i na Białorusi.

Ponadto UE postanowiła ukarać firmy, których produkty lub technologie odegrały rolę w inwazji, kluczowych oligarchów i biznesmenów, wysokich rangą urzędników Kremla, zwolenników dezinformacji i manipulacji informacjami, systematycznie rozpowszechniających narrację Kremla o wojennej agresji Rosji na Ukrainie, a także członków rodzin osób już objętych sankcjami, aby mieć pewność, że sankcje UE nie są obchodzone.

Ponadto całkowity zakaz transakcji został nałożony na cztery kluczowe rosyjskie banki, które mają 23 proc. udziału w rynku rosyjskiego sektora bankowego. Po usunięciu z systemu SWIFT banki te zostaną teraz poddane zamrożeniu aktywów, a tym samym zostaną całkowicie odcięte od rynków UE.

Córki Putina na liście sankcyjnej

Wśród 217 osób wymienionych na sankcyjnej liście znajdują się wysocy rangą urzędnicy Kremla, oligarchowie - Mosze Kantor, Boris Rotenberg i Oleg Deripaska - inni wiodący biznesmeni zaangażowani w kluczowe sektory gospodarki, takie jak energetyka, finanse, media, przemysł obronny i zbrojeniowy.

Wykaz obejmuje również członków rodzin osób, które już zostały ukarane, ze względu na to, że czerpią one korzyści z reżimu lub aby zapobiec obchodzeniu sankcji UE. Do tych nazwisk należą Maria Władimirowna Woroncowa i Jekaterina Władimirowna Tichonowa, córki Putina. Wcześniej córki Putina zostały objęte sankcjami przez USA i Wielką Brytanię.

Czytaj także: Kim są tajemnicze córki Putina i jak wygląda ich życie?

Wreszcie na czarnej liście znajdują się również tzw. ministrowie oraz członkowie "rad ludowych” tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

Wśród 18 podmiotów znajdują się cztery główne rosyjskie banki (Bank Otkrytie, Novikombank, Sovcombank i VTB) oraz firmy z branży zbrojeniowej, których technologia lub produkty odegrały znaczącą rolę w inwazji.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL, dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości