TVN24 Biznes | Ze świata

Szwajcaria przyjęła kolejne sankcje. Na liście córki Putina

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
/ams
Źródło:
PAP, Reuters
Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec Rosji
Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec RosjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Prezes Banku Światowego David Malpass o sankcjach wobec Rosji

Szwajcaria przyjęła najnowszy pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi za agresję militarną Moskwy na Ukrainę - poinformował w środę rząd tego kraju. Zatwierdzono również objęcie sankcjami kolejnych 200 osób i podmiotów, w tym dwóch córek prezydenta Rosji Władimira Putina.

"Lista sankcji Szwajcarii jest teraz w pełni zgodna z listą sankcji UE" - napisano w oświadczeniu. Zmiany wejdą w życie w środę.

Szwajcaria nakłada sankcje na Rosję i Białoruś

Konfederacja Szwajcarska zapowiedziała, że przyjmuje wszystkie obostrzenia przedstawione przez UE za wyjątkiem zakazów transportowych. W oświadczeniu wyjaśniono, że "nie jest to konieczne ze względu na położenie geograficzne kraju". Podkreślono jednak, że "Federalny Departament Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych (EAER) przygotowuje odpowiednie poprawki do rozporządzeń w sprawie podjętych środków".

EAER zatwierdziła objęcie sankcjami kolejnych dwustu osób i podmiotów. Na najnowszej liście, oprócz kolejnych oligarchów, polityków, wojskowych, przedstawicieli przemysłu, osób związanych z komunikacją masową i machiną propagandową Federacji Rosyjskiej, a także członków rodzin tych osób, znalazły się dwie córki Władimira Putina - Katerina Tichonowa i Maria Woroncowa.

"Obecnie lista szwajcarskich sankcji jest w pełni zgodna z listą sankcji UE. Zmiany wejdą w życie 13 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00" - podsumowano.

Piąty pakiet sankcji na Rosję

Najnowszy pakiet sankcji został zatwierdzony w piątek 8 kwietnia przez Unię Europejską w odpowiedzi na zbrodnie wojenne popełniane przez Rosjan. Piąty pakiet obejmuje m. in. embargo na rosyjski węgiel. Jest to kolejny pakiet unijny przyjęty również przez Szwajcarię, która wraz z napaścią Rosji na Ukrainę postanowiła zerwać z tradycją zachowywania neutralności.

W piątek UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla, drewna, chemikaliów oraz wszelkich transakcji z czterema rosyjskimi bankami, w tym VTB.

Kraj alpejski poinformował w zeszłym tygodniu, że do tej pory zamroził 7,5 mld franków szwajcarskich (8 mld USD) w funduszach i aktywach objętych sankcjami wobec Rosjan.

Niewielki sąsiad Szwajcarii, Liechtenstein, również przyjął sankcje UE i poinformował w zeszłym tygodniu, że zamroził około 260 mln franków szwajcarskich związanych z Rosją.

W przeciwieństwie do innych krajów, Szwajcaria nie wydaliła żadnych rosyjskich dyplomatów w reakcji na śmierć cywilów w ukraińskim mieście Bucza.

Czytaj także: Jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki. Bruksela podaje dane o zamrożonych rosyjskich majątkach

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości