Europa wraca do węgla. Holandia znosi limit dla elektrowni

Źródło:
Reuters, PAP

Rosja ograniczyła dostawy gazu do Europy. Najwięksi odbiorcy surowca z tego kierunku szukają alternatywnych źródeł zaopatrzenia. Niemcy, Włochy, Austria i Holandia sygnalizują, że elektrownie węglowe mogą pomóc przetrwać kryzys, który spowodował gwałtowny wzrost cen gazu i zwiększył wyzwania związane z walką z inflacją. Dania ogłosiła pierwszy z etapów planu awaryjnego na wypadek problemów z zaopatrzeniem.

Gazprom zmniejszył w ubiegłym tygodniu dostawy do Europy gazociągiem Nord Stream 1. Agencja Reutera podała, że w poniedziałek przesył nadal odbywał się na poziomie około 40 proc. całej mocy. Stanowi to wyzwanie dla największych odbiorców rosyjskiego gazu w Europie.

Holandia znosi limit produkcji w elektrowniach węglowych

Holenderski rząd zapowiedział w poniedziałek zniesienia limitu produkcji w elektrowniach węglowych oraz uruchomienie fazy "wczesnego ostrzegania" w ramach walki z kryzysem energetycznym. - Dzięki tym działaniom mniej pieniędzy popłynie do skrzynki wojennej Putina - powiedział w poniedziałek minister energii Rob Jetten podczas konferencji prasowej w Hadze.

Obecnie w Holandii obowiązuje ograniczenie produkcji do 35 proc. mocy elektrowni węglowych. Zniesienie limitu ma przynieść oszczędności w zużyciu gazu w wysokości 2 mld m3 rocznie. Holenderski rząd ogłosił również plany wydobycia 2,8 mld m3 gazu ze złoża Groningen.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w kraju funkcjonują cztery elektrownie węglowe, które mają zostać wygaszone do 2030 roku. Ma to pomóc ograniczyć emisje i osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone w Paryżu. Jetten zapewnił, że Holandia osiągnie cele klimatyczne na 2030 rok.

Holandia importowała 15 proc. gazu z Rosji. "Coraz bardziej niepokoi mnie, czy uda się zapełnić wszystkie magazyny gazu w Europie" - powiedział minister energii Rob Jetten podczas konferencji prasowej w ostatni weekend, cytowany przez gazetę "Telegraaf". Według stanu na poniedziałek holenderskie magazyny gazu były wypełnione w około 48 proc.

Elektrownia Amercentrale w GeertruidenbergShutterstock

Dania uruchomiła pierwszy etap planu awaryjnego

Duńska agencja energetyczna poinformowała w poniedziałek, że z powodu niepewności co do dostaw gazu z Rosji uruchomiła pierwszy z trzech etapów planu awaryjnego. W praktyce oznacza to ściślejsze monitorowanie rynku.

Agencja przekazała, że dostawy gazu są na razie zagwarantowane, ale wezwała konsumentów i przedsiębiorstwa do ograniczenia zużycia. Jednocześnie zapewniła, że ma plan awaryjny na wypadek zakłóceń w dostawach.

"Wczesne ostrzeżenie oznacza, że może dojść do sytuacji znacznego pogorszenia się zaopatrzenia w gaz. Jest to sygnał dla uczestników rynku gazu, aby przygotowali się na prawdziwy kryzys w dostawach" - podała duńska agencja energetyczna w oświadczeniu, cytowanym przez Agencję Reutera.

Ogłoszenie stanu alarmowego rozważają Włochy. Takie posunięcie spowodowałoby podjęcie działań mających na celu zmniejszenie zużycia gazu, w tym racjonowanie dostaw surowca dla wybranych odbiorców przemysłowych, a także zwiększenie produkcji w elektrowniach węglowych. Włoskie przedsiębiorstwo Eni poinformowało w poniedziałek, że otrzymuje tylko część swoich zamówień od Gazpromu. Komitet techniczny ds. gazu ma spotkać się we wtorek.

"Zawsze było jasne, że jesteśmy bardzo uzależnieni od gazu"

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck przyznał, że sytuacja jest poważna. - Zawsze było jasne, że jesteśmy bardzo uzależnieni od gazu - podkreślił w programie "heute journal" telewizji ZDF. 

Minister wyraził jednak przekonanie, że uda się zabezpieczyć dostawy na nadchodzącą zimę. - Najważniejsze jest, aby magazyny gazu były napełnione na zimę i to w 90 procentach - powiedział Habeck. Dodał, że obecnie poziom zapełnienia wynosi około 57 proc., a różnicę trzeba będzie nadrobić poprzez zakupy i oszczędności. Gdyby magazyny były pełne, wystarczyłoby to na około dwa i pół miesiąca bez dodatkowych dostaw.

Minister gospodarki Robert Habeck jednocześnie planuje zwiększenie produkcji energii elektrycznej z węgla. - To gorzkie, ale po prostu nieuniknione - stwierdził. Ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca.

PAP/Maciej Zieliński

Austria zapowiada reaktywację elektrowni węglowej

Austriacka minister energetyki Leonore Gewessler (Zieloni) zapowiedziała w niedzielę wieczorem w programie "ZiB 2 am Sonntag", że w razie braku gazu reaktywowana zostanie zasilana węglem elektrociepłownia Mellach, aby "w sytuacji awaryjnej" można było tam ponownie wytwarzać energię elektryczną i dostarczać ciepło. Minister ogłosiła decyzję rządu po konsultacji z kanclerzem Karlem Nehammerem, ministrem gospodarki Martinem Kocherem oraz ekspertami ds. zabezpieczenia dostaw energii.

Elektrociepłownia w Mellach była ostatnią aktywną elektrownią węglową w Austrii, pracowała do wiosny 2020 roku. Jak zapowiedziała Kancelaria Federalna, obiekt ma zostać przygotowany do ponownego uruchomienia "w sytuacji awaryjnej", gdy nie będzie wystarczającej ilości gazu. - Konwersja obiektu zajmie miesiące - dodała Gewessler, podkreślając, że celem Austrii jest zmniejszenie zależności od Rosji, aby w przyszłości "nie narażać się na szantaż".

W niedzielę rano austriacka spółka OMV poinformowała, że w minionych dniach do Austrii trafiało o połowę mniej gazu niż zwykle. "Popyt na gaz jest obecnie dość niski, brakujące ilości można łatwo uzupełnić zakupami na rynku" - wyjaśniło OMV. Koncern przekazał, że magazyny gazu OMV w Austrii o łącznej pojemności 25 289 GWh są aktualnie zapełnione w 64 proc. Celem jest napełnienie zbiorników magazynowych w 80 proc. do 1 listopada 2022 roku.

Autorka/Autor:mb

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Jest śledztwo w sprawie popularnego kantoru online. Po informacjach o tym, że Cinkciarz.pl opóźniał realizację wymiany walut i przekazów pieniężnych - nawet po kilka dni, ruszyła lawina. Sprawą najpierw zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, a obecnie śledztwo miała wszcząć Prokuratura Regionalna w Poznaniu - wynika z ustaleń RMF FM.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do wdrożenia w Polsce globalnego podatku minimalnego. Jak zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej, ma on obowiązywać od stycznia 2025 roku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozwiązanie, które ma utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania. Chodzi o grant gotówkowy.

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce zaniechać poboru podatku od przedsiębiorców, którzy w ramach darowizn przekazują rzeczy lub świadczą usługi dla organizacji charytatywnych usuwających skutki wrześniowej powodzi - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia.

Pomoc powodzianom. Ministerstwo Finansów ma dodatkową propozycję

Pomoc powodzianom. Ministerstwo Finansów ma dodatkową propozycję

Źródło:
PAP

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Firma Meta musi ograniczyć wykorzystanie danych osobowych zebranych z należącego do niej portalu społecznościowego Facebook do spersonalizowanych reklam - orzekł w piątkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Źródło:
PAP

W tym tygodniu na stacjach paliw padły kolejne cenowe minima, ale już pojawiają się takie, na których paliwo drożeje - wskazali analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie ceny paliw w hurcie już rosną.

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP

Balony ze śmieciami nadlatujące z Korei Północnej spowodowały liczne opóźnienia w operacjach lotniczych na lotnisku Seul-Inczon - przekazała gazeta "Korea JoongAng".

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Źródło:
PAP

Alkohol w opakowaniach do 200 mililitrów ma być tylko w butelkach albo puszkach - wynika z treści projektu rozporządzenia. Co więcej, opakowania nie mogą wprowadzać w błąd i mają się odróżniać od innych produktów spożywczych, w szczególności dla dzieci.

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

Bezrobocie we wrześniu było na poziomie 5,0 procent - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Podkreśliło przy tym, że jest to najniższy wynik w tym miesiącu od ponad 30 lat.

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Powodem tej decyzji jest zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w piątek wyroku oddalił skargi siedmiu krajów, w tym Polski, na unijne przepisy tak zwanego pakietu mobilności, które dotyczą kierowców ciężarówek. Stwierdził jednak nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni.

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Źródło:
PAP

Jak zapewnił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mamy rekordowy budżet na obronność - 186 miliardów 600 milionów złotych. To są wydatki z budżetu i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał.

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podała, że w spółce doszło do wycieku informacji. W komunikacie firma dodała, że będzie podejmowała stosowne kroki w celu ochrony swoich interesów.

Wyciek informacji w górniczym gigancie

Wyciek informacji w górniczym gigancie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Citi Handlowy, Bank Pocztowy i Nest Bank - klienci tych instytucji finansowych muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów. "Zrób zakupy poza godzinami prac serwisowych"

Utrudnienia dla klientów. "Zrób zakupy poza godzinami prac serwisowych"

Źródło:
tvn24.pl

Inspekcja Handlowa przebadała pościel, odzież, obuwie, wyroby galanteryjne, dodatki krawieckie i akcesoria do ćwiczeń. Okazało się, że siedem procent z przebadanych 165 partii produktów ma podwyższoną zawartość niebezpiecznych chemikaliów - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Sprawdzono odzież i obuwie. Niepokojące wyniki kontroli

Sprawdzono odzież i obuwie. Niepokojące wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Polacy sprowadzają z zagranicy coraz więcej używanych samochodów osobowych i dostawczych. W minionym miesiącu zarejestrowano ich w kraju 81,3 tysiąca, co jest wynikiem wyższym o 16,2 procent w porównaniu z 2023 rokiem - poinformował Instytut Samar. Średni wiek importowanych do Polski aut przekracza 12 lat.

Do Polski wjedzie niemal milion aut

Do Polski wjedzie niemal milion aut

Źródło:
PAP

Arabowie odwiedzą Zakopane także zimą - wynika z informacji z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Linie lotnicze Air Arabia zwiększają częstotliwość lotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Krakowa, a turyści arabscy rezerwują na święta pobyty w stolicy Tatr.

Zaskoczenie pod Tatrami. Zimą tych gości się nie spodziewano

Zaskoczenie pod Tatrami. Zimą tych gości się nie spodziewano

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 11 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 3 października 2024 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

- Pracujemy nad tym, aby od 1 stycznia zlikwidować pobór składki od sprzedaży między innymi nieruchomości. To z całą pewnością wejdzie w życie, to zostało już wpisane dla wykazu prac rządu – powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Przekazał również, co z podwyżką zasiłku pogrzebowego.

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

Źródło:
PAP