Niemiecki minister po ograniczeniu przez Rosję dostaw gazu: sytuacja jest poważna

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Rosja ograniczyła dostawy gazu i w związku z tym sytuacja Niemiec jest niezwykle trudna - stwierdził niemiecki minister gospodarki Robert Habeck. - Nie będę owijał w bawełnę: to napięta, poważna sytuacja - zaznaczył polityk w programie "heute journal" telewizji ZDF.

- Zawsze było jasne, że jesteśmy bardzo uzależnieni od gazu - podkreślił Habeck.

Niemcy - gaz na zimę

Minister wyraził jednak przekonanie, że uda się zabezpieczyć dostawy na nadchodzącą zimę. - Najważniejsze jest, aby magazyny gazu były napełnione na zimę i to w 90 procentach - powiedział Habeck. Dodał, że obecnie poziom zapełnienia wynosi około 57 procent, a różnicę trzeba będzie nadrobić poprzez zakupy i oszczędności.

Gdyby magazyny były pełne, wystarczyłoby to na około dwa i pół miesiąca bez dodatkowych dostaw. Planuje się jednak, że Niemcy będą nadal kupować gaz z zagranicy w zimie, nawet jeśli gaz nie będzie już płynął z Rosji.

Koncern Gazprom ogłosił w ubiegłym tygodniu ograniczenie dostaw gazu do Niemiec rurociągiem Nord Stream 1.

Uzupełnianie braków gazu węglem

Minister gospodarki Robert Habeck jednocześnie planuje zwiększenie produkcji energii elektrycznej z węgla. - To gorzkie, ale po prostu nieuniknione – stwierdził. Odnośna ustawa ma zostać uchwalona przez Radę Federalną 8 lipca.

Jak dowiedziała się dpa, na plany te rząd federalny przeznacza "miliardowe środki".

"Habeck ocenił to jako spowodowane przyczynami politycznymi. Zdaniem polityka Zielonych, napięta sytuacja i wysokie ceny są bezpośrednią konsekwencją agresji rosyjskiej na Ukrainę na rozkaz prezydenta Władimira Putina" - przypomniało RND. - To oczywista strategia Putina, aby siać niepokój, dzielić nas i podbijać ceny - podkreślił Habeck.

PAP/Maciej Zieliński

Ograniczenie gazu z Rosji

W ostatnim czasie Rosja ograniczyła dostawy gazu również innym krajom UE. Włochy i Słowacja zgłosiły w piątek, że otrzymują mniej niż połowę zwykłej ilości gazu przez gazociąg Nord Stream 1.

Przepływy gazu do Francji z Niemiec zostały wstrzymane od 15 czerwca - podała wcześniej Agencja Reutera, powołując się informacje od francuskiego operatora gazociągów GRTgaz. Według firmy są to skutki zmniejszonych dostaw z Rosji. Niemcy obawiają się, że Rosja może nawet całkowicie wstrzymać dostawy surowca.

Zaślepka materiału TVN24GO
Kuszeni rosyjską propagandą, narażeni na kryzys. Nie stoją murem za Ukrainą
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości