Gaz ziemny

Gaz ziemny

Bułgarski operator sieci przesyłowo-magazynowej gazu Bułgartransgaz ogłosił, że zbuduje przedłużenie gazociągu Turecki Potok przez Bułgarię do Serbii, gdyż uzyskał zadowalającą ofertę od przyszłych nabywców zdolności przesyłowej rurociągu.

Wycofanie się Niemiec z projektu gazociągu Nord Stream 2 nie powstrzymałoby jego budowy, ale zmniejszyłoby zdolność Niemiec do bronienia dalszego przesyłu części gazu również przez terytorium Ukrainy - stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Po zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej w Niemczech pojawiły się głosy, by ponownie przemyśleć budowę tego gazociągu.

Gazociąg Nord Stream 2 to "tragedia", a aneksja Krymu to "porażka Obamy". Na piątkowej konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May w Londynie Donald Trump dużo uwagi poświęcił relacjom z Rosją. Kilka dni przed planowanym szczytem z Władimirem Putinem wyraził przekonanie, że stosunki z Moskwą mogą się poprawić.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, w sprawie podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA.

Spada import gazu z kierunku wschodniego do Polski. W pierwszym kwartale tego roku jego udział wyniósł 78 procent, zaś w analogicznym okresie przed rokiem 84 procent. Dostawy LNG do Polski w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku były o 31 procent wyższe - poinformował w środę na konferencji prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak.

Spółka Nord Stream 2 rozpoczęła we wtorek w Niemczech prace nad budową drugiego dwunitkowego gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku równoległego do istniejącego już gazociągu Nord Stream. Budowie gazociągu sprzeciwia się Polska, Ukraina i kraje bałtyckie.

Fiński rząd wydał zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii na Morzu Bałtyckim przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę Nord Stream 2 AG. Ma to być odcinek o długości 374 km.

Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Projekt jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji - głosi deklaracja pięciu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem autorów dokumentu problem zależności od rosyjskich dostaw gazu dotyczy zwłaszcza krajów naszego regionu.

Obecne władze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa chcą rozliczyć swoich poprzedników. Koncern zwołuje na luty nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, ponieważ chce ich zgody na dochodzenie roszczeń od byłego zarządu spółki. Na liście jest siedem nazwisk menedżerów, którzy mieli doprowadzić do szkody w majątku spółki.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Gaz-Systemem - operatorem systemu przesyłowego gazu - umowę na przesył surowca przez gazociąg Baltic Pipe. Umowa dotyczy lat 2022-2037. Spółka zapowiedziała jednocześnie, że podpisze podobną umowę z duńskim operatorem Energinet.

Eksplozja i pożar tłoczni gazu w wielkim europejskim hubie gazowym Baumgarten w Austrii zachwiały rynkami, krajów, które zaopatrują się poprzez infrastrukturę hubu. Najbardziej ucierpiały Włochy - dostawy z Austrii spadły do zera, więc uruchomiono plany awaryjne. Ponadto na rynku hurtowym gazu ziemnego zanotowano najwyższe od pięciu lat wzrosty cen paliwa.