Nielegalni imigranci toną w drodze do lepszego życia w Europie. Czy nasz kontynent zmienia się w twierdzę? Czy bać się fali nielegalnej imigracji? O tym dziś na antenie TVN24 Biznes i Świat. Sprawdzimy też, co oznaczają nowe rosyjskie sankcje i co dalej ze strefą Schengen.
Nawet 700 imigrantów mogło utonąć w Morzu Śródziemnym, gdy kuter, którym płynęli z Libii do Włoch przewrócił się. Do tragedii doszło w Cieśninie Sycylijskiej.
Dramat na morzu
Po kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym, premier Grecji wezwał UE, by natychmiast zareagowała na katastrofę kutra z nielegalnymi imigrantami na Morzu Śródziemnym, w której mogło zginąć kilkaset osób.
Cipras, podobnie jak premier Włoch Matteo Renzi, opowiedział się za zwołaniem nadzwyczajnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie kryzysu imigracyjnego. - Rozmawiałem o tym telefonicznie ze swoim włoskim kolegą - poinformował szef greckiego rządu w wystąpieniu telewizyjnym. Te kraje są "bramą do strefy Schengen" i tu tu głównie zmierzają imigranci.
Tymczasem rzecznik Donalda Tuska, Preben Aaman oświadczył, że przewodniczący rozważa zwołanie nadzwyczajnego szczytu UE na temat imigracji.
Szacuje się, że od początku tego roku podczas przeprawy w Cieśninie Sycylijskiej zginęło nawet 1600 uciekinierów. W tym czasie na włoskie wybrzeża dotarło ponad 26 tysięcy imigrantów. Często są to osoby uciekające z rejonów ogarniętych wojną lub przed prześladowaniami religijnych fundamentalistów.
Najnowsze komentarze w tej sprawie na antenie TVN24 Biznes i Świat.
Gośćmi Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w programie "Świat" o godz. 20:15 będą Ewa Moncure z unijnej agencji Frontex, zajmującej się ochroną granic oraz były szef policji oraz generał Adam Rapacki.
Rosyjskie sankcje
Rosyjskie banki są zobowiązane do zgłaszania wszystkich transakcji z klientami będącymi obywatelami państw, które nałożyły sankcje wobec Rosji - informuje dziennik "Izwiestia". Taki obowiązek wprowadziła Federalna Służba Monitoringu Finansowego.
Banki mają zgłaszać do Federalnej Służby Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring) transakcje przeprowadzone przez klientów (zarówno obywateli i firm) z 41 krajów: USA, Kanady, wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej (28 państw), Australii, Norwegii, Iranu, Syrii, Sudanu, Nowej Zelandii, Argentyny, Meksyku, Szwajcarii, Korei Północnej i Zimbabwe.
Co dalej ze strefą Schengen?
Zatrzymany w ubiegłą środę w Calais Polak Zbigniew H., który przyznał się do zgwałcenia i zamordowania 9-letniej dziewczynki, został oskarżony w piątek o gwałt na osobie nieletniej, porwanie i w konsekwencji spowodowanie śmierci - poinformowali przedstawiciele francuskiego wymiaru sprawiedliwości.
Po tym zabójstwie francuski Front Narodowy uderza w imigrantów i swobodny przepływ ludzi po Europie. Co dalej ze strefą Schengen?
Gościem TVN24 Biznes i Świat o godz. 13:40 będzie Piotr Schramm z Kancelarii Gessel.
Wielkie szaleństwo
Wielka Brytania odlicza dni do narodzin drugiego dziecka książęcej pary, które planowane są w kwietniu 2015 roku. Księżna Kate urodzi dziecko w szpitalu St. Mary's w Paddington w Londynie otoczona najlepszą opieką medyczną w Anglii.
Gośćmi TVN24 Biznes i Świat będą dr Wioletta Wilk-Reguła z Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych w Łodzi oraz Sergiusz Pinkwart, redaktor naczelny turystyka24.tv.
Autor: mb / Źródło: TVN24 / TVN24BiS / PAP