Grecja nie zwróciła pieniędzy do MFW. Jest odcięta od finansowania, o krok od wyjścia ze strefy euro

Grecy o krok od bankructwa. Gigantyczne kolejki przed bankami
Grecy o krok od bankructwa. Gigantyczne kolejki przed bankami
TVN24 BiS
Grecy o krok od bankructwa. Gigantyczne kolejki przed bankamiTVN24 BiS

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził chwilę po północy: Grecja nie spłaciła 1,6 mld euro. Tym samym stała się pierwszym krajem rozwiniętym, który jest niewypłacalny w stosunku do MFW. Ateny nie mają już dostępu do środków finansowych tej instytucji - pisze agencja AFP. A drzwi do wyjścia ze strefy euro są szeroko otwarte. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Niespłacona rata zadłużenia w wysokości 1,6 mld euro, największa w historii Funduszu, oznacza niewypłacalność - pisze agencja Reutera. Rzecznik MFW Gerry Rice powiedział, że Grecja będzie mogła otrzymać kolejne pożyczki z MFW dopiero wtedy, gdy jej zaległości zostaną spłacone. Rice potwierdził też, że Grecja we wtorek poprosiła o przedłużenie terminu spłaty swego zadłużenia. Jak dodał, władze Funduszu zbiorą się w tej sprawie "w odpowiednim czasie". O tym, że Grecja zwróciła się do MFW o odroczenie do listopada spłaty, należnej do wtorku do północy, poinformował wcześniej w greckiej telewizji państwowej ERT grecki wicepremier Jannis Dragasakis. Jak tłumaczy agencja AFP, w ten sposób Grecja korzysta z zapisu zawartego w statucie MFW, który umożliwia odłożenie daty płatności "na wniosek kraju członkowskiego" i bez głosowania. O tym wniosku powiadomiona została rada wykonawcza MFW, która reprezentuje 188 krajów członkowskich, i zaczęła rozważać tę prośbę. Rada zbierze się jednak w późniejszym terminie, by przyjąć lub odrzucić wniosek - dowiedziała się agencja AFP ze źródła bliskiego sprawie. Wcześniej AFP podawała, że rada już obraduje w tej sprawie. MFW czekają jeszcze kolejne zmagania z Grecją. W tym roku do kas Funduszu Ateny łącznie powinny wpłacić 5,4 mld euro z zadłużenia w wysokości 21 mld euro. Termin kolejnej raty w wysokości 284 mln euro upływa 1 sierpnia.

AFP przypomina, że Fundusz wcześniej informował, iż uzna Grecję za niewypłacalną, jeśli nie otrzyma spłaty od Aten przed zamknięciem swego biura w Waszyngtonie, ok. północy czasu polskiego. Z możliwości odroczenia skorzystano dwukrotnie w historii MFW. Stało się tak w 1982 roku wobec dwóch ubogich krajów: Nikaragui i Gujany.

Grecja stała się pierwszym krajem uprzemysłowionym, który jest niezdolny do spłacenia zadłużenia wobec MFW, co powoduje natychmiastowe pozbawienie dostępu do zasobów tej instytucji.

Z kolei reputacja MFW została nadszarpnięta a wiarygodności przyszłych planów pomocowych stoi pod znakiem zapytania.

Tym samym Grecja dołączyła Somalii, Sudanu i Zimbabwe – krajów zadłużonych w MFW, które nie spłaciły rat.

Jeszcze przed północą agencja ratingowa Fitch obniżyła swą ocenę wiarygodności kredytowej Grecji o jeden stopień z CCC do CC, uzasadniając to załamaniem się negocjacji z wierzycielami i ogłoszeniem kluczowego dla przyszłości kraju referendum - poinformowano we wtorek wieczorem.

Spotkanie w środę

We wtorek wieczorem odbyła się wideokonferencja strefy euro ws. nowych popołudniowych propozycji Aten. To odgrzało nadzieje na dojście do porozumienia. Jednak szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że jest za późno na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji, o co prosiły Ateny. Eurogrupa spotka się w środę i przedyskutuje nowe propozycje, które ma przesłać Grecja - poinformował przewodniczący grupy Jeroen Dijsselbloem.

Jak dodał Dijsselbloem, "instytucje rozważą prośbę Grecji o nowy program pomocowy dopiero po referendum".

Minister finansów Finlandii Alexander Stubb jako jeden z pierwszych napisał na Twitterze, że eurogrupa nie zgodziła się na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji z EMS ani na redukcję jej długu.

Koniec programu

Grecja w godzinach popołudniowych przesłała wierzycielom nową propozycję, która zakładała powstanie nowego dwuletniego programu pomocy. Równocześnie apelowała o restrukturyzację długu.

Jak poinformowała agencja Reuters, która dotarła do dokumentu, "grecka propozycja last minute dotycząca nowego, trzeciego już, programu pomocowego z apelem o restrukturyzację długu, nie dawała żadnych ustępstw wobec wierzycieli żądających reform gospodarczych".

Jednostronicowy dokument od greckiego premiera Aleksisa Ciprasa przesłany dziś do przewodniczącego eurogrupy mówi, że Grecja jest "w pełni zaangażowana do obsługi jej zewnętrznego zadłużenia w sposób zabezpieczający rentowność greckiej gospodarki, wzrostu gospodarczego i społecznej spójności".

W dokumencie nie wspomniano o warunkach określonych przez Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy dotyczących odmrożenia pomocy dla Grecji, która pozwoliłaby na uniknięcie bankructwa. Wcześniej greckie władze utrzymywały, że są one zbyt drakońskie dla obywateli.

Zamiast tego, premier Cipras cytował prawne podstawy do ubiegania się o dwuletnią pożyczkę bez wymienienia przy tym jednak dokładnej kwoty.

- Kredyt zostanie wykorzystany wyłącznie do pokrycia obsługi długów zewnętrznych i wewnętrznych obligacji - napisano. Nie jest jasne, czy kwota objęłaby zaległości płatnicze wobec greckich państwowych dostawców czy urzędników.

BBC News podał, że Grecja poprosiła o dwuletni program pomocowy o wartości 29,1 mld euro. Pożyczki miały służyć pokryciu spłat długu Grecji do końca 2017 roku. Według BBC News to "całkowicie nowe" wsparcie finansowe miało pochodzić z EMS; w propozycjach nie było mowy o Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Szef resortu finansów Finlandii Alexander Stubb napisał na Twitterze, że wtorkowy list greckiego premiera Aleksisa Ciprasa zawierał trzy prośby. "Wydłużenie programu lub redukcja długu nie jest możliwa" - poinformował Stubb. Dodał następnie: "prośba o program z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) zawsze jest rozpatrywana w drodze zwykłych procedur".

Eurogrupa i Grecja nie dogadały się. Jutro kolejne rozmowy
Eurogrupa i Grecja nie dogadały się. Jutro kolejne rozmowytvn24

Ostatni termin

- Ostatnim terminem końcowym na wydłużenie greckiego programu był weekend. Ze względu na procedury parlamentarne nie można było wydłużyć programu dzisiaj - napisał na Twitterze po rozmowach eurogrupy minister finansów Słowacji Peter Każimir.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem stwierdził, że ewentualny nowy program wsparcia dla Aten będzie mógł zostać uzgodniony po referendum zapowiedzianym na niedzielę. A nowe wsparcie finansowe dla Aten może być obwarowane ostrzejszymi warunkami. - Są procedury, które trzeba przejść - powiedział Dijsselbloem agencji Reutera w Hadze. - W międzyczasie sytuacja w Grecji, jej gospodarki, greckich banków pogorszyła się, niestety, dlatego droga, nad którą musimy się zastanowić, nie będzie łatwa.

Według Dijsselbloema zgoda eurogrupy na ewentualny nowy program dla Grecji, będzie wymagać zmiany nastawienia greckiego rządu. - Rzeczą, która może się zmienić, jest polityczne stanowisko greckiego rządu, które doprowadziło do tej niefortunnej sytuacji - powiedział Dijsselbloem.

Tłumy na Syntagmie

Wcześniej, bo około południa przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przedstawił Ciprasowi propozycję osiągnięcia w ostatniej minucie porozumienia w sprawie programu pomocowego dla Aten. Premier Grecji odpowiedział na to jeszcze kolejną propozycją dla wierzycieli.

Dzisiaj kończy się plan pomocowy dla Aten. Jak ocenił korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, "Grecja tak jakby już ignoruje ten fakt, że 30 czerwca kończy się to porozumienie, wychodzi krok dalej i prosi o trzeci program pomocowy".

Brak porozumienia stron w sprawie reform sprawił, że nie została odblokowana ostatnia transza pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro; bez tych pieniędzy Ateny nie mogły zrealizować swych zobowiązań wobec MFW, czyli spłacić do końca czerwca kolejnej raty zadłużenia.

Na Syntagmie w centrum Aten zgromadził się wielotysięczny tłum opowiadający się za pozostaniem Grecji w strefie euro.

Grecy czekają na decyzję. Wielotysięczny tłum w Atenach
Grecy czekają na decyzję. Wielotysięczny tłum w Atenachtvn24

Co dalej?

Szefowa MFW Christine Lagarde zapowiadała, że gdy Grecja nie dotrzyma terminu spłaty części zadłużenia, to natychmiast poinformuje wierzycieli, że ta zalega ze spłatami, co dla pożyczkodawców oznacza w praktyce niewypłacalność dłużnika. Bez międzynarodowej pomocy w nadchodzących tygodniach Grecję czekają trudności z obsługą długu z tytułu obligacji krótkoterminowych. 20 lipca Ateny najpewniej nie zdołają spłacić części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego. EBC w każdej chwili może uznać greckie banki za zagrożone niewypłacalnością i odciąć wsparcie, przekazywane za pośrednictwem greckiego banku centralnego. W niedzielę EBC utrzymał jak na razie wsparcie na obecnym poziomie, choć Grecy apelowali o jego zwiększenie. Odcięcie banków od dopływu kapitału wymusi utrzymanie kontroli przepływów kapitałowych, zaś wierzyciele Grecji, mający jej obligacje, mogą zażądać szybszej spłaty zadłużenia. Brak środków na spłatę zadłużenia oraz wywiązywanie się z wewnętrznych zobowiązań, jak wypłaty pensji czy emerytur, spowodowałby załamanie greckiej gospodarki i systemu finansowego.

Autor: mb//km / Źródło: Reuters, TVN24 Biznes i Świat, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ministra pracy Kuby Marta Elena Feito-Cabrera została zmuszona do dymisji, gdy wywołała oburzenie słowami, że w kraju nie ma żebraków – poinformowała w środę stacja BBC.

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na brazylijskie towary. Nie ukrywa, że to rodzaj odwetu za to, że władze Brazylii ścigają byłego prezydenta Jaira Bolsonaro za próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Przedsiębiorcy jednak mają nadzieję, że uda się cłom zapobiec i zaapelowały do władz obu państw o podjęcie "rokowań na wysokim szczeblu".

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt zapewniający poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zmiany będą dotyczyć także rachunków.

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od nieruchomości pójdzie w 2026 roku w górę. Skala podwyżki wynika z danych o inflacji za pierwsze półrocze 2025 roku, jakie we wtorek przedstawił Główny Urząd Statystyczny. - Wskaźnik ten wynosi 4,5 procent, czyli dużo mniej niż w 2022 i 2023 roku, ale więcej niż w roku 2024 - zauważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wygrana drugiego stopnia, wynosząca ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 lipca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wciąż nie ma porozumienia krajów Unii Europejskiej w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Przeszkodą pozostaje sprzeciw Słowacji, która obawia się między innymi gigantycznych kar ze strony Gazpromu w związku z rezygnacją z rosyjskiego gazu.

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy działają nieustannie. Część z nich chce się szybko wzbogacić i nas po prostu okraść. Z nimi mamy do czynienia na co dzień. To o nich myślimy, gdy słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Ale są też inni - groźniejsi. Tacy, którzy działają na zlecenie państw i przeprowadzają ataki mające daleko idące konsekwencje. Często długo pozostają w ukryciu, by cios wymierzyć w idealnym momencie.

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Źródło:
TVN24+

W ramach testu holenderski przewoźnik lotniczy KLM wprowadził nową taryfę, w której przewidziano miejsce jedynie na mały bagaż podręczny. Organizacja konsumencka ostrzega, że to rozwiązanie nie tylko wprowadza w błąd klientów, ale może być również sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - przekazał dziennik "Algemeen Dagblad".

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski we wtorek wrócił na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Polak w kosmosie na swój sukces pracował niemal całe życie. Ale bycie astronautą to także wysokie wynagrodzenie. Ile Sławosz Uznański-Wiśniewski może zarobić dzięki swojej kosmicznej misji?

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Źródło:
tvn24.pl, Space Insider