Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP
Donald Trump ponagla Rosję w sprawie Ukrainy. Twierdzi, że "musi się ruszyć"
Donald Trump ponagla Rosję w sprawie Ukrainy. Twierdzi, że "musi się ruszyć"Andrzej Zaucha/Fakty TVN
wideo 2/5
Donald Trump ponagla Rosję w sprawie Ukrainy. Twierdzi, że "musi się ruszyć"Andrzej Zaucha/Fakty TVN

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Szefowa rządu przyznała na dwa dni przed podróżą, że ma świadomość tego, iż sytuacja jest trudna. Na trudności kładą też nacisk komentatorzy we włoskich mediach, którzy zaznaczają zarazem, że oczy wszystkich przywódców w Europie będą zwrócone na wizytę Meloni w Białym Domu.

Giorgia Meloni spotka się z Donaldem Trumpem

Ona zaś jedzie z powtarzanym od początku przekonaniem, że podniesienie ceł przez Trumpa jest "absolutnie błędne".

Rząd w Rzymie ma nadzieję na rozwiązanie konfliktu USA-UE w formule: zero ceł. Obserwatorzy ostrzegają jednak, że kolejne wypowiedzi prezydenta USA nie wskazują na to, aby był skłonny to zaakceptować.

Jak się zauważa, w przypadku tej skomplikowanej misji mogą nie wystarczyć dobre relacje Meloni z Trumpem. Nie jedzie ona wprawdzie jako wysłanniczka UE, ale nieformalnie będzie ją reprezentować.

Podróż do Waszyngtonu była tematem nadzwyczajnej narady Meloni we wtorek z wicepremierami: Antonio Tajanim, który jest też ministrem spraw zagranicznych, oraz z Matteo Salvinim, a także szefami resortów: finansów - Giancarlo Giorgettim, obrony - Guido Crosetto i spraw europejskich - Tommaso Fotim.

Premier powiedziała podczas wtorkowych obchodów Krajowego Dnia Made in Italy: "Jestem świadoma tego, co reprezentuję i tego, czego bronię".

Następnie dodała, odnosząc się do swojej misji za oceanem: - To jest trudny moment. Zobaczymy, jak pójdzie w najbliższych godzinach. Zapewniła też z ironią: - Nie czuję żadnej presji przed nadchodzącymi dniami, jak możecie sobie wyobrazić.

Jednocześnie Meloni stwierdziła, zwracając się do włoskich przedsiębiorców: - Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja, w jakiej się znajdujemy. Ale pamiętajmy o tym, że mamy siłę, zdolności, inteligencję i kreatywność, by pokonać każdą przeszkodę.

Odnosząc się do kwestii zapowiedzianych przez Trumpa ceł na produkty z UE zaznaczyła: - Pokonaliśmy większe przeszkody.

Giorgia MeloniETTORE FERRARI/PAP/EPA

"Pokojowa misja handlowa"

Optymizmu co do powodzenia wyprawy za Atlantyk nie traci szef dyplomacji Tajani, który oświadczył: - Pragnę, aby podróż do Stanów Zjednoczonych była pokojową misją handlową; na pewno tak będzie. - Nie możemy zatrzymywać się w obliczu trudności ani ulegać strachowi - ocenił.

Minister wyraził opinię, że w kwestii ceł "panika wywołała większe straty niż stan rzeczywisty". - Mieliśmy rację z Giorgią, kiedy mówiliśmy, że trzeba zachować spokój - dodał.

Szef MSZ pozytywnie ocenił zarówno zawieszenie amerykańskich ceł na 90 dni, jak i starania UE na rzecz dialogu. Według niego sytuacja w relacjach UE-USA ulegnie poprawie.

Tajani zwrócił również uwagę, że to premier Włoch została zaproszona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Nikt nie jedzie z kapeluszem w ręku - oświadczył, odnosząc się do apeli centrolewicowej opozycji, by nie przyjęła takiej postawy.

Meloni - jak uważa Tajani - "na pewno zachęci USA do zawarcia porozumienia z Unią Europejską". To właśnie - podkreślił - jest celem podróży: "nakłonić stronę amerykańską do zerowych ceł", by "stworzyć wielki rynek euro-amerykański wolnej wymiany handlowej".

Minister ds. Firm i Made in Italy Adolfo Urso na kilka dni przed wyjazdem premier wyraził przekonanie, że spotkanie z prezydentem USA będzie sprzyjać deeskalacji napięć na tle ceł.

Włoski rząd podkreśla, że nie można dopuścić do narastania sporu i do ceł odwetowych, bo to przekształciłoby się w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Taka wojna w ocenie ministra rolnictwa Francesco Lollobrigidy byłaby "szaleństwem" i właśnie to - jego zdaniem - Meloni powie Trumpowi.

Minister obrony Crosetto powiedział w poniedziałek w telewizji RAI, że Meloni lepiej niż ktokolwiek inny w Europie "nadaje się do prowadzenia dialogu" z Trumpem.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Arianna Podesta, cytowana przez włoskie media, oświadczyła odnosząc się do podróży premier: - Wszelkie kontakty ze Stanami Zjednoczonymi są bardzo mile widziane, a ta wizyta jest bardzo pozytywnie przyjmowana i ściśle koordynowana.

Dodała, że Meloni i przewodnicząca KE Ursula von der Leyen "utrzymują ścisły kontakt".

Giorgia Meloni, Donald Trumpgoverno.it

"Podróż pełna pułapek"

- Ta podróż nie będzie z całą pewnością łatwa i jest pełna pułapek - przyznał podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów Giovanbattista Fazzolari. Jego zdaniem zagrożenia dla Włoch i dla całej UE wynikają z wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej administracji, wskazujących na to, że chce ona prowadzić "mocno protekcjonistyczną politykę".

- To będzie spotkanie dwustronne i dobrze, że do niego dochodzi - dodał Fazzolari.

Włoska prasa w przeddzień podróży cytuje jako najbardziej według niej celny komentarz z brytyjskiego dziennika "The Guardian": "Ulubienica Trumpa wystawi na próbę swój wpływ na prezydenta".

Jak się zauważa, przed włoską premier zważywszy na temperament i postawę amerykańskiego przywódcy stoi wyjątkowo delikatne zadanie: wejść z nim w dialog, przekonać i nie zirytować.

Komentatorzy we włoskich mediach podkreślają, że choć nikt w kancelarii Meloni nie przyzna tego publicznie, to wiadomo, że w przypadku Trumpa trudno przewidzieć to, jak jego gość zostanie przyjęty i co usłyszy.

Wyrażane są opinie, że brak widocznych rezultatów byłby porażką i oznaczałby umniejszenie roli i ambicji Meloni na forum UE.

Publicyści zastanawiają się, ile "asów" ma w rękawie włoska premier i wyrażają przypuszczenie, że będzie ona nalegać na bezpośrednie spotkanie Trumpa z von der Leyen.

"Meloni wyrusza z bagażem pełnym zmartwień"

To będzie pierwsza wizyta Giorgii Meloni w Waszyngtonie od styczniowego zaprzysiężenia Donalda Trumpa, w którym uczestniczyła jako jedyna liderka z UE.

Politycy centrolewicowej opozycyjnej Partii Demokratycznej powtarzają, że premier nie może udać się do Białego Domu "z kapeluszem w ręku" i to w momencie, gdy - jak dodają - Trump obraża Włochy i inne kraje europejskie. Według ich oceny nie jest potrzebna samotna wyprawa premier, ale skuteczne, wspólne działania i odpowiedź całej Unii w reakcji na cła.

Prezes Federacji Przemysłowców - Confindustria, Emanuele Orsini zapewnił zaś, że włoscy przedsiębiorcy stoją po stronie szefowej rządu. - Pozytywne jest to, że premier jedzie w imieniu całej Europy - ocenił i wyraził nadzieję na korzystne rezultaty.

Środowa "La Repubblica" pisząc o trudnym momencie podróży przyznaje: "Giorgia Meloni wyrusza do Waszyngtonu z bagażem pełnym zmartwień". Jak zauważa, na obu brzegach Atlantyku klimat wokół ceł, a także wojny Rosji przeciwko Ukrainie jest bardzo gorący. Być może według gazety należy w związku z tym obniżyć oczekiwania.

Już następnego dnia po spotkaniu z Trumpem premier Meloni przyjmie w Rzymie wiceprezydenta USA J.D. Vance'a.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ETTORE FERRARI/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

W najbliższym czasie para EUR/PLN może kolejny raz testować poziom 4,30 - uważa ekonomista Cezary Chrapek. Według niego na rynku długu możliwa jest korekta rentowności obligacji w górę.

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

"Jesteśmy już na tyle nisko, że trudno byłoby iść jeszcze niżej"

Źródło:
PAP

W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS

Komisja Europejska (KE) zaproponowała zmiany w dyrektywach dotyczących okresowych badań technicznych pojazdów, dowodów rejestracyjnych oraz badania emisyjności spalin. Propozycje obejmują cyfryzację dokumentów oraz obowiązkowe rejestrowanie stanu drogomierzy, aby zapobiec manipulowaniu danymi.

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Chcą zaostrzenia przepisów. Szykują się zmiany dla kierowców

Źródło:
PAP

Pierwsza ustawa deregulacyjna została uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadza między innymi krótszy czas kontroli mikroprzedsiębiorstw czy prostsze zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Źródło:
PAP

Ustawa zobowiązująca deweloperów do informowania o cenach mieszkań w internecie została uchwalona przez Sejm. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może zostać skontrolowany i ukarany grzywną.

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP