Siedem miliardów złotych na transformację energetyczną

Źródło:
PAP
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w programie "Rozmowy o końcu świata"
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w programie "Rozmowy o końcu świata" TVN24
wideo 2/5
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w programie "Rozmowy o końcu świata" TVN24

Przeznaczymy siedem miliardów złotych na nowe programy związane z transformacją energetyczną - przekazała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku powinny one zostać uruchomione.

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej we wtorek zapewniła, że będzie wspierać obywateli i gospodarkę, a także rolników, którzy obawiają się transformacji energetycznej w procesie dochodzenia Polski do zeroemisyjności.

Ministra klimatu o transformacji energetycznej

- We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowaliśmy cały szereg kolejnych programów w ramach Funduszu Modernizacyjnego na kwotę 7 miliardów złotych, które będziemy chcieli w najbliższych tygodniach uruchomić. W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy prace robocze nad nowymi programami, które w tym roku będą postawione do dyspozycji obywateli. W tej chwili czekamy na zatwierdzenie ostateczne i uruchomienie płatności ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - poinformowała ministra klimatu.

- Wnioski o płatność zostały wysłane do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wierzę, że marcu uda nam się doprowadzić do finału ten proces i jeszcze w I kwartale br. pieniądze będą uruchomione w ramach programu NFOŚiGW i będą dostępne dla obywateli, przedsiębiorców i rolników indywidualnych - dodała Hennig-Kloska.

Jak wskazała, trzeba zwiększyć pule środków dostępnych w ramach programu Energia dla wsi. Oceniła, że program cieszył się "bardzo dużym powodzeniem" na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich. Był wykorzystywany przez rolników indywidulanych.

- Stwierdziliśmy, że trzeba zwiększyć pulę dostępnych środków z 1 mld zł do 3 mld zł . Zawnioskowaliśmy o uruchomienie dodatkowej puli w wysokości 2 mld zł - podała. Przypomniała, że z tego programu mogą korzystać zarówno spółdzielnie energetyczne, spółdzielnie rolnicze, jak i rolnicy indywidualni.

- Jest to pula środków na rozbudowę odnawialnych źródeł energii, które mogą być wykorzystywane na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w celu przejścia na zeroemisyjne źródła energii, co docelowo może pozwolić gospodarstwom rolnym obniżyć rachunki za prąd - zaznaczyła ministra.

Przyznała, że polscy rolnicy "borykają się z dużą konkurencyjnością". - Wsłuchując się w głos rolników postanowiliśmy o taką pulę dodatkowych środków wystąpić - tłumaczyła Hennig-Kloska. Jak wskazała pieniądze mogą być przeznaczone na panele fotowoltaiczne, wiatraki, biogazownie, a także magazyny energii.

- Są to instalacje mniejsze i średniej wielkości, właśnie takie, które będą przede wszystkim do dyspozycji gospodarstwa rolnego - dodała.

Kogeneracja dla energetyki i przemysłu

Jak mówiła ministra, drugi program, to kogeneracja dla energetyki i przemysłu. Przypomniała, że to proces, w którym obok energii produkowane jest ciepło, co pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej z jednego źródła przez zmniejszenie ilości wykorzystywanego paliwa. Hennig-Kloska zauważyła, że pozwala to zmniejszyć obciążenia finansowe końcowemu odbiorcy energii. - To także proces wspierania przemysłu. Przemysł krajowy stoi przed dużym wyzwaniem jakim jest przechodzenie na zeroemisyjność. Uruchamiamy więc kolejną pulę pieniędzy kogeneracja dla energetyki i przemysłu w wysokości 1,5 mld zł na inwestycje w tego typu rozwiązania - poinformowała.

- Następny program - Moja elektrownia wiatrowa - pula środków 400 mln zł, które mogą być wykorzystywane na rozwój mikroelektrowni wiatrowych, ale także na rozwój sieci przydomowych magazynów energii. To jest pierwszy krok we wsparciu tej sieci. Mamy kolejne pomysły, które będziemy chcieli wdrażać - stwierdziła ministra. Zwróciła uwagę, że przydomowe magazyny energii mogą przyczynić się do poprawy rachunku za energię i odciążą sieci dystrybucyjne, bo prąd produkowany w ramach energetyki prosumenckiej będzie w większym zakresie zużywany przez gospodarstwo domowe i będzie mógł być także magazynowany.

Ministra dodała, że dofinansowanie do magazynów energii i mikroinstalacji wiatrowych może sięgać 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie, jeśli chodzi o magazyny energii elektrycznej to jest 17 tys., zł, a mikroinstalacje - 30 tys. zł.

Ministra powiedziała również, że "czas przyspieszyć" budowę ogólnodostępnych sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Tym razem stawiamy na transport ciężki i chcemy uruchomić program o puli 2 mld zł na wsparcie budowy i rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego w ramach wsparcia polskich przedsiębiorców. Czas by Polska włączyła się do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T - podkreśliła Hennig-Koloska.

Ministra poinformowała również, że wsparcie z Funduszu Modernizacyjnego obejmie także zakup lub leasing pojazdów zeroemisyjnych w kategorii N2 i N3. - Budżet na ten program wyniesie 1 mld zł - dodała. Koszty kwalifikowane, które mogą być objęte dotacją wynoszą dla dużego przedsiębiorcy 30 proc., dla średniego 50 proc. , a w przypadku mikro i małego przedsiębiorstwa - 60 proc. - wymieniła ministra.

6 lutego br. Komisja Europejska wydała komunikat, w którym zarekomendowała redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 90 proc. do 2040 r., względem poziomów emisji z 1990 r.

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP