Odnawialne źródła energii –  czym są OZE? Jak można wykorzystać surowce odnawialne?

Źródło:
tvn24.pl
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)TVN24
wideo 2/5
Fotowoltaika w kryzysieTVN24

Coraz częściej poszukujemy informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Skłaniają nas do tego m.in. dopłaty do fotowoltaiki, popularność paneli słonecznych, rosnące ceny ogrzewania oraz coraz wyższe rachunki za prąd. Ale OZE są warte uwagi nie tylko ze względów ekonomicznych, również – z ekologicznych. Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się ze zmniejszeniem degradacji środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitym wyeliminowaniem, to wyraźnym ograniczeniem ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czym są OZE i jak działają?

W związku ze zmianą klimatu kraje Unii Europejskiej zmuszone są do podejmowania kroków prowadzących do realizacji globalnego planu działań w obszarze klimatu. 

Unia przyjęła wiążące cele na 2030 rok, a to wiąże się nie tylko z deklaracjami, ale też z podejmowaniem konkretnych działań w obszarze klimatu i energii. Wśród nich znajdują się między innymi te dotyczące zużycia energii i poprawy efektywności energetycznej. 

Do 2030 roku konieczne jest zwiększenie zużywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł – nawet do 40 procent oraz poprawa efektywności energetycznej do 32,5 procent.

OZE – co oznacza ten skrót? Co to jest OZE?

OZE to inaczej odnawialne źródła energii. Co do samej definicji, pod pojęciem odnawialnych źródeł energii rozumiemy takie, których zasoby odnawiają się w tempie wystarczająco szybkim, aby uznać je za praktycznie nieograniczone. Oznacza to mniej więcej tyle, że ich eksploatacja nie niesie ze sobą ryzyka nagłego niedoboru. Właśnie to stawia je w długoterminowej perspektywie ponad m.in. paliwami kopalnymi. 

Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się również ze zmniejszoną degradacją środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitego wyeliminowania, to wyraźnego ograniczenia ilości emitowanych zanieczyszczeń. Ilość pozyskiwanej w ten sposób energii może być nieograniczona, jedyną przeszkodą są tutaj możliwości techniczne. Właśnie dlatego udział źródeł odnawialnych w zaspokajaniu światowego popytu na energię wciąż rośnie, a ich efektywne wykorzystanie stanowi coraz ważniejszy element polityki – między innymi Unii Europejskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: Odnawialne źródła energii w Polsce pobiły rekord

Energia słoneczna – wysoka skuteczność i niskie rachunki za prąd

Słońce, działając na zasadzie przemian termonuklearnych, przemienia wodór w hel i wytwarza wręcz niewyobrażalne ilości energii. Wykorzystać ją możemy na dwa sposoby: zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i cieplnej. W tym celu zastosowanie znajdują panele słoneczne działające na zasadzie wykorzystania różnicy potencjałów. Gdy światło słoneczne (fotony) pada na panel, wybudza zawarte w nim elektrony. 

Aktualnie ogniwa fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze z racji tego, że ich instalacja okazuje się po prostu inwestycją na przyszłość. Pozyskiwanie w ten sposób energii pozwala nam nie tylko wykazać troskę o środowisko naturalne, lecz także w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia naszych rachunków za energię elektryczną.

Czy będzie podatek od fotowoltaiki?

Jedynym elementem niepewności pozostaje poruszana od pewnego czasu kwestia podatku od ogniw fotowoltaicznych. Posiadacze tego typu instalacji nie są (jeszcze?) zobowiązani do płacenia podatku dochodowego czy też akcyzy, pod warunkiem że wytwarzana w ten sposób energia jest spożytkowana wyłącznie na użytek własny. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej taka sytuacja powinna się utrzymać. Nie ma żadnych podstaw, aby przypuszczać, że zostaną wprowadzone podatki czyniące użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nieopłacalnym. Stanowiłoby to kategoryczne zaprzeczenie promowanej od lat ideologii zrównoważonego rozwoju i stawiania na odnawialne źródła energii.

Energia wiatrowa – droga inwestycja, niskie koszty eksploatacji

Pozyskiwać energię możemy również wykorzystując siłę wiatru. Podmuchy powietrza wprawiają w ruch łopaty wiatraka, które – obracając się – wytwarzają energię mechaniczną, która przekazywana jest do prądnicy i tam zamieniana w energię elektryczną. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że poza początkową inwestycją, korzystanie z energii wiatrowej nie generuje nadmiernie wysokich kosztów dodatkowych. 

Niestety, są również i minusy. Sporo w tej kwestii zależy od ukształtowania terenu oraz warunków atmosferycznych. Jednego dnia osiągnięte tym sposobem rezultaty mogą okazać się imponujące, podczas gdy przy bezwietrznej pogodzie produkcja energii pozostaje praktycznie zerowa.

Kosztowna inwestycja w energię geotermalną

Procesy zachodzące wewnątrz naszej planety są nieograniczonym źródłem ciepła. Wytwarzaną w ten sposób energię również jesteśmy w stanie pozyskać, jednak zdecydowanie jest to najkosztowniejszy i najtrudniejszy z opisywanych sposobów, ponieważ wiąże się z ogromną inwestycją oraz ingerencją w środowisko naturalne (konieczność wykonania odwiertów).

Najpopularniejsza energia wodna 

Najczęściej wykorzystywanym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej jest korzystanie z elektrowni wodnych, które możemy z kolei podzielić na kilka rodzajów, ze względu na sposób funkcjonowania, np.:

– elektrownie przepływowe – wykorzystują naturalny ruch wody; – elektrownie pływowe, które opierają sposób pozyskiwania energii na spiętrzeniu wody morskiej w czasie pływów; – elektrownie szczytowo-pompowe: w nich woda najpierw jest pompowana do większego zbiornika, a następnie z niego spuszczana, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie wytworzonej w ten sposób energii potencjalnej.

Biomasa

Ostatnim OZE jest biomasa, czyli materia pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wskutek biodegradacji, czyli ulegania procesowi rozkładu, może ona również uwalniać energię cieplną, jednak aktualnie stosowana jest przede wszystkim jako składnik biopaliw.

Czy energia jądrowa jest odnawialna?

W powyższym zestawieniu zabrakło energii jądrowej. Nie jest ona uznawana, mimo ogromnego potencjału, za OZE. Zasoby uranu są ograniczone i z tego powodu nie może być uznana za jedno ze źródeł energii odnawialnej.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zamierza przedstawić państwom członkowskim propozycję wprowadzenia ceł odwetowych na towary ze Stanów Zjednoczonych o łącznej wartości 93 miliardów euro. Działanie to ma być odpowiedzią na groźbę nałożenia przez administrację amerykańską trzydziestoprocentowych "ceł wzajemnych" na produkty pochodzące z krajów Unii Europejskiej.

Groźby Trumpa, Bruksela szykuje odwet

Groźby Trumpa, Bruksela szykuje odwet

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Firma W.Kruk zamierza przejąć spółkę Lilou - wynika z informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obie zajmują się sprzedażą biżuterii.

Znana marka biżuteryjna chce przejąć konkurenta

Znana marka biżuteryjna chce przejąć konkurenta

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP

Ogłoszona przez prezydenta Donalda Trumpa "potężna" umowa handlowa z Japonią zakłada, że Japończycy nabędą 100 samolotów Boeinga oraz zwiększą zakupy amerykańskiego uzbrojenia i ryżu - podał Biały Dom.

Samoloty, sprzęt wojskowy i ryż w "potężnej" umowie Trumpa

Samoloty, sprzęt wojskowy i ryż w "potężnej" umowie Trumpa

Źródło:
PAP

W ramach rekonstrukcji rządu powstał resort gospodarki i finansów, na którego czele stanął Andrzej Domański. Przejął on zadania likwidowanego Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zarządzanego przez Krzysztofa Paszyka.

Resort znika, minister odchodzi. "Nawet Ronaldo schodzi z boiska"

Resort znika, minister odchodzi. "Nawet Ronaldo schodzi z boiska"

Źródło:
pap/tvn24.pl

Szef rządu Donald Tusk ogłosił długo wyczekiwane przetasowania w Radzie Ministrów. Po rekonstrukcji w jej składzie zostanie tylko czternastu z dotychczasowych ministrów, z czego niektórzy z nowymi funkcjami.

Pozostają w rządzie, niektórzy w innej roli

Pozostają w rządzie, niektórzy w innej roli

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w czerwcu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - przekazał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS). Miesiąc wcześniej bezrobocie było na poziomie 5,0 procent.

Rośnie bezrobocie. Nowe dane

Rośnie bezrobocie. Nowe dane

Źródło:
PAP

Chiński wiceminister handlu Wang Wentao stanowczo zaprotestował przeciwko objęciu dwóch instytucji finansowych 18. pakietem sankcji wobec Rosji - przekazało ministerstwo handlu w Pekinie. Sprzeciw został wyrażony podczas rozmowy z unijnym komisarzem do spraw handlu Maroszem Szefczoviczem.

"Stanowczy protest" Chin wobec unijnych działań

"Stanowczy protest" Chin wobec unijnych działań

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk po godzinie 10 ogłosił zmiany w składzie Rady Ministrów. Dotychczasowy minister finansów Andrzej Domański będzie ministrem finansów i gospodarki. - To pierwszy taki przypadek w historii, żeby w jednym miejscu skupić decyzje i gospodarcze i finansowe - oznajmił Tusk.

To będzie nowy superresort

To będzie nowy superresort

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu stało się jednym z najkrócej funkcjonujących ministerstw w historii Polski. Od formalnego utworzenia resortu, który miał dbać za transformację energetyczną kraju do ogłoszenia jego zniknięcia minął rok, cztery miesiące i 22 dni. Po środowej rekonstrukcji rządu ministerstwo, które miało swoją siedzibę w Katowicach przestaje funkcjonować.

Ministerstwo instant. "Żyło" ledwie nieco ponad 500 dni

Ministerstwo instant. "Żyło" ledwie nieco ponad 500 dni

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk ogłosił powstanie Ministerstwa Energii. Na jego czele ma stanąć Miłosz Motyka, który do tej pory był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, gdzie odpowiadał za sektor odnawialnych źródeł energii oraz elektroenergetyki.

Miłosz Motyka stanie na czele nowego Ministerstwa Energii

Miłosz Motyka stanie na czele nowego Ministerstwa Energii

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowym ministrem aktywów państwowych zostanie Wojciech Balczun - poinformował Donald Tusk. W wyniku rekonstrukcji rządu Balczun ma zastąpić na czele MAP Jakuba Jaworowskiego.

Wojciech Balczun nowym ministrem aktywów państwowych

Wojciech Balczun nowym ministrem aktywów państwowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W wyniku rekonstrukcji rządu stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi straci Czesław Siekierski. Zastąpić go ma Stefan Krajewski - przekazał premier Donald Tusk.

Stefan Krajewski będzie szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi

Stefan Krajewski będzie szefem resortu rolnictwa i rozwoju wsi

Źródło:
tvn24.pl

Pracownicy sezonowi na Zachodzie zarabiają dwukrotnie więcej niż w Polsce, jednak wysokie koszty utrzymania i transportu sprawiają, że krótkoterminowe wyjazdy stały się mniej opłacalne - pisze "Rzeczpospolita".

Zmiany na rynku pracy. "Mniejsze zainteresowanie Polaków"

Zmiany na rynku pracy. "Mniejsze zainteresowanie Polaków"

Źródło:
PAP

W czerwcu Argentyna odnotowała najniższą inflację od trzech lat, co pozwoliło jej opuścić grupę krajów z najwyższym wzrostem cen - podał portal Infobae. Na czele rankingu znajdują się Wenezuela, Sudan i Zimbabwe.

Kraje z najwyższą inflacją. Zmiana lidera

Kraje z najwyższą inflacją. Zmiana lidera

Źródło:
PAP

Kanada w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi przyjmie tylko najkorzystniejsze dla siebie rozwiązania - przekazał szef rządu Mark Carney na spotkaniu z premierami kanadyjskich prowincji i terytoriów.

"Jedyna rzecz, którą rozumie prezydent Trump"

"Jedyna rzecz, którą rozumie prezydent Trump"

Źródło:
PAP

Donald Trump zasugerował we wtorek, że pozwoli Jerome'owi Powellowi dokończyć kadencję na stanowisku przewodniczącego Rezerwy Federalnej (Fed). - I tak wkrótce odejdzie - powiedział prezydent USA.

"Wkrótce odejdzie". Trump nie ustaje w atakach

"Wkrótce odejdzie". Trump nie ustaje w atakach

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 lipca 2025 roku.

Wyniki losowania Lotto

Wyniki losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 480 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 22 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Ogromna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja odrzuciła we wtorek petycję w sprawie uzależnienia wysokości składek na ubezpieczenie emerytalne od liczby posiadanych dzieci. - Prawo nie może nakazywać, nie możemy my nakazywać komuś posiadania dzieci, co jest niezgodne z Konstytucją - powiedział przedstawiający założenia petycji poseł Marcin Józefaciuk (KO). Z kolei Rafał Bochenek z PiS argumentował, że "państwo polskie powinno dbać o to, aby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci".

Chcą, by bezdzietni płacili więcej. Jest decyzja w sprawie petycji

Chcą, by bezdzietni płacili więcej. Jest decyzja w sprawie petycji

Źródło:
PAP

Niektórzy posłowie w oświadczeniach majątkowych informują o znacznych kwotach w zobowiązaniach - oznacza to, że mają do spłaty duże kredyty i pożyczki. Są nawet parlamentarzyści, których wierzytelności i długi przekraczają milion złotych.

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Oni mają milionowe zobowiązania. Oświadczenia majątkowe posłów

Źródło:
tvn24.pl

Wybierając się na wakacje w Polsce, możemy zostać dodatkowo obciążeni opłatą klimatyczną. Jej wysokość w różnych częściach naszego kraju jest zróżnicowana. Eksperci podatkowi wyjaśniają, jak wybór odpowiedniego miejsca może ograniczyć koszty całego wyjazdu.

Nawet 300 złotych różnicy w opłatach "za powietrze"

Nawet 300 złotych różnicy w opłatach "za powietrze"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel - podała Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja wprowadza dodatkowe usługi - takie jak mStłuczka, wirtualnego asystenta AI oraz mLegitymację dla uczniów i nauczycieli.

Zmiany w mObywatelu. Jest podpis prezydenta

Zmiany w mObywatelu. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP