Odnawialne źródła energii –  czym są OZE? Jak można wykorzystać surowce odnawialne?

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Fotowoltaika w kryzysie

Coraz częściej poszukujemy informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Skłaniają nas do tego m.in. dopłaty do fotowoltaiki, popularność paneli słonecznych, rosnące ceny ogrzewania oraz coraz wyższe rachunki za prąd. Ale OZE są warte uwagi nie tylko ze względów ekonomicznych, również – z ekologicznych. Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się ze zmniejszeniem degradacji środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitym wyeliminowaniem, to wyraźnym ograniczeniem ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czym są OZE i jak działają?

W związku ze zmianą klimatu kraje Unii Europejskiej zmuszone są do podejmowania kroków prowadzących do realizacji globalnego planu działań w obszarze klimatu. 

Unia przyjęła wiążące cele na 2030 rok, a to wiąże się nie tylko z deklaracjami, ale też z podejmowaniem konkretnych działań w obszarze klimatu i energii. Wśród nich znajdują się między innymi te dotyczące zużycia energii i poprawy efektywności energetycznej. 

Do 2030 roku konieczne jest zwiększenie zużywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł – nawet do 40 procent oraz poprawa efektywności energetycznej do 32,5 procent.

OZE – co oznacza ten skrót? Co to jest OZE?

OZE to inaczej odnawialne źródła energii. Co do samej definicji, pod pojęciem odnawialnych źródeł energii rozumiemy takie, których zasoby odnawiają się w tempie wystarczająco szybkim, aby uznać je za praktycznie nieograniczone. Oznacza to mniej więcej tyle, że ich eksploatacja nie niesie ze sobą ryzyka nagłego niedoboru. Właśnie to stawia je w długoterminowej perspektywie ponad m.in. paliwami kopalnymi. 

Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się również ze zmniejszoną degradacją środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitego wyeliminowania, to wyraźnego ograniczenia ilości emitowanych zanieczyszczeń. Ilość pozyskiwanej w ten sposób energii może być nieograniczona, jedyną przeszkodą są tutaj możliwości techniczne. Właśnie dlatego udział źródeł odnawialnych w zaspokajaniu światowego popytu na energię wciąż rośnie, a ich efektywne wykorzystanie stanowi coraz ważniejszy element polityki – między innymi Unii Europejskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: Odnawialne źródła energii w Polsce pobiły rekord

Energia słoneczna – wysoka skuteczność i niskie rachunki za prąd

Słońce, działając na zasadzie przemian termonuklearnych, przemienia wodór w hel i wytwarza wręcz niewyobrażalne ilości energii. Wykorzystać ją możemy na dwa sposoby: zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i cieplnej. W tym celu zastosowanie znajdują panele słoneczne działające na zasadzie wykorzystania różnicy potencjałów. Gdy światło słoneczne (fotony) pada na panel, wybudza zawarte w nim elektrony. 

Aktualnie ogniwa fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze z racji tego, że ich instalacja okazuje się po prostu inwestycją na przyszłość. Pozyskiwanie w ten sposób energii pozwala nam nie tylko wykazać troskę o środowisko naturalne, lecz także w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia naszych rachunków za energię elektryczną.

Czy będzie podatek od fotowoltaiki?

Jedynym elementem niepewności pozostaje poruszana od pewnego czasu kwestia podatku od ogniw fotowoltaicznych. Posiadacze tego typu instalacji nie są (jeszcze?) zobowiązani do płacenia podatku dochodowego czy też akcyzy, pod warunkiem że wytwarzana w ten sposób energia jest spożytkowana wyłącznie na użytek własny. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej taka sytuacja powinna się utrzymać. Nie ma żadnych podstaw, aby przypuszczać, że zostaną wprowadzone podatki czyniące użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nieopłacalnym. Stanowiłoby to kategoryczne zaprzeczenie promowanej od lat ideologii zrównoważonego rozwoju i stawiania na odnawialne źródła energii.

Energia wiatrowa – droga inwestycja, niskie koszty eksploatacji

Pozyskiwać energię możemy również wykorzystując siłę wiatru. Podmuchy powietrza wprawiają w ruch łopaty wiatraka, które – obracając się – wytwarzają energię mechaniczną, która przekazywana jest do prądnicy i tam zamieniana w energię elektryczną. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że poza początkową inwestycją, korzystanie z energii wiatrowej nie generuje nadmiernie wysokich kosztów dodatkowych. 

Niestety, są również i minusy. Sporo w tej kwestii zależy od ukształtowania terenu oraz warunków atmosferycznych. Jednego dnia osiągnięte tym sposobem rezultaty mogą okazać się imponujące, podczas gdy przy bezwietrznej pogodzie produkcja energii pozostaje praktycznie zerowa.

Kosztowna inwestycja w energię geotermalną

Procesy zachodzące wewnątrz naszej planety są nieograniczonym źródłem ciepła. Wytwarzaną w ten sposób energię również jesteśmy w stanie pozyskać, jednak zdecydowanie jest to najkosztowniejszy i najtrudniejszy z opisywanych sposobów, ponieważ wiąże się z ogromną inwestycją oraz ingerencją w środowisko naturalne (konieczność wykonania odwiertów).

Najpopularniejsza energia wodna 

Najczęściej wykorzystywanym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej jest korzystanie z elektrowni wodnych, które możemy z kolei podzielić na kilka rodzajów, ze względu na sposób funkcjonowania, np.:

– elektrownie przepływowe – wykorzystują naturalny ruch wody; – elektrownie pływowe, które opierają sposób pozyskiwania energii na spiętrzeniu wody morskiej w czasie pływów; – elektrownie szczytowo-pompowe: w nich woda najpierw jest pompowana do większego zbiornika, a następnie z niego spuszczana, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie wytworzonej w ten sposób energii potencjalnej.

Biomasa

Ostatnim OZE jest biomasa, czyli materia pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wskutek biodegradacji, czyli ulegania procesowi rozkładu, może ona również uwalniać energię cieplną, jednak aktualnie stosowana jest przede wszystkim jako składnik biopaliw.

Czy energia jądrowa jest odnawialna?

W powyższym zestawieniu zabrakło energii jądrowej. Nie jest ona uznawana, mimo ogromnego potencjału, za OZE. Zasoby uranu są ograniczone i z tego powodu nie może być uznana za jedno ze źródeł energii odnawialnej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości