Odnawialne źródła energii –  czym są OZE? Jak można wykorzystać surowce odnawialne?

Źródło:
tvn24.pl
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)
Fotowoltaika w kryzysie (materiał z maja 2022)TVN24
wideo 2/5
Fotowoltaika w kryzysieTVN24

Coraz częściej poszukujemy informacji na temat odnawialnych źródeł energii. Skłaniają nas do tego m.in. dopłaty do fotowoltaiki, popularność paneli słonecznych, rosnące ceny ogrzewania oraz coraz wyższe rachunki za prąd. Ale OZE są warte uwagi nie tylko ze względów ekonomicznych, również – z ekologicznych. Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się ze zmniejszeniem degradacji środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitym wyeliminowaniem, to wyraźnym ograniczeniem ilości emitowanych zanieczyszczeń. Czym są OZE i jak działają?

W związku ze zmianą klimatu kraje Unii Europejskiej zmuszone są do podejmowania kroków prowadzących do realizacji globalnego planu działań w obszarze klimatu. 

Unia przyjęła wiążące cele na 2030 rok, a to wiąże się nie tylko z deklaracjami, ale też z podejmowaniem konkretnych działań w obszarze klimatu i energii. Wśród nich znajdują się między innymi te dotyczące zużycia energii i poprawy efektywności energetycznej. 

Do 2030 roku konieczne jest zwiększenie zużywania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł – nawet do 40 procent oraz poprawa efektywności energetycznej do 32,5 procent.

OZE – co oznacza ten skrót? Co to jest OZE?

OZE to inaczej odnawialne źródła energii. Co do samej definicji, pod pojęciem odnawialnych źródeł energii rozumiemy takie, których zasoby odnawiają się w tempie wystarczająco szybkim, aby uznać je za praktycznie nieograniczone. Oznacza to mniej więcej tyle, że ich eksploatacja nie niesie ze sobą ryzyka nagłego niedoboru. Właśnie to stawia je w długoterminowej perspektywie ponad m.in. paliwami kopalnymi. 

Korzystanie ze źródeł odnawialnych wiąże się również ze zmniejszoną degradacją środowiska naturalnego i jeśli nie całkowitego wyeliminowania, to wyraźnego ograniczenia ilości emitowanych zanieczyszczeń. Ilość pozyskiwanej w ten sposób energii może być nieograniczona, jedyną przeszkodą są tutaj możliwości techniczne. Właśnie dlatego udział źródeł odnawialnych w zaspokajaniu światowego popytu na energię wciąż rośnie, a ich efektywne wykorzystanie stanowi coraz ważniejszy element polityki – między innymi Unii Europejskiej. 

ZOBACZ TAKŻE: Odnawialne źródła energii w Polsce pobiły rekord

Energia słoneczna – wysoka skuteczność i niskie rachunki za prąd

Słońce, działając na zasadzie przemian termonuklearnych, przemienia wodór w hel i wytwarza wręcz niewyobrażalne ilości energii. Wykorzystać ją możemy na dwa sposoby: zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i cieplnej. W tym celu zastosowanie znajdują panele słoneczne działające na zasadzie wykorzystania różnicy potencjałów. Gdy światło słoneczne (fotony) pada na panel, wybudza zawarte w nim elektrony. 

Aktualnie ogniwa fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze z racji tego, że ich instalacja okazuje się po prostu inwestycją na przyszłość. Pozyskiwanie w ten sposób energii pozwala nam nie tylko wykazać troskę o środowisko naturalne, lecz także w znaczący sposób przyczynić się do obniżenia naszych rachunków za energię elektryczną.

Czy będzie podatek od fotowoltaiki?

Jedynym elementem niepewności pozostaje poruszana od pewnego czasu kwestia podatku od ogniw fotowoltaicznych. Posiadacze tego typu instalacji nie są (jeszcze?) zobowiązani do płacenia podatku dochodowego czy też akcyzy, pod warunkiem że wytwarzana w ten sposób energia jest spożytkowana wyłącznie na użytek własny. Zgodnie z polityką Unii Europejskiej taka sytuacja powinna się utrzymać. Nie ma żadnych podstaw, aby przypuszczać, że zostaną wprowadzone podatki czyniące użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nieopłacalnym. Stanowiłoby to kategoryczne zaprzeczenie promowanej od lat ideologii zrównoważonego rozwoju i stawiania na odnawialne źródła energii.

Energia wiatrowa – droga inwestycja, niskie koszty eksploatacji

Pozyskiwać energię możemy również wykorzystując siłę wiatru. Podmuchy powietrza wprawiają w ruch łopaty wiatraka, które – obracając się – wytwarzają energię mechaniczną, która przekazywana jest do prądnicy i tam zamieniana w energię elektryczną. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że poza początkową inwestycją, korzystanie z energii wiatrowej nie generuje nadmiernie wysokich kosztów dodatkowych. 

Niestety, są również i minusy. Sporo w tej kwestii zależy od ukształtowania terenu oraz warunków atmosferycznych. Jednego dnia osiągnięte tym sposobem rezultaty mogą okazać się imponujące, podczas gdy przy bezwietrznej pogodzie produkcja energii pozostaje praktycznie zerowa.

Kosztowna inwestycja w energię geotermalną

Procesy zachodzące wewnątrz naszej planety są nieograniczonym źródłem ciepła. Wytwarzaną w ten sposób energię również jesteśmy w stanie pozyskać, jednak zdecydowanie jest to najkosztowniejszy i najtrudniejszy z opisywanych sposobów, ponieważ wiąże się z ogromną inwestycją oraz ingerencją w środowisko naturalne (konieczność wykonania odwiertów).

Najpopularniejsza energia wodna 

Najczęściej wykorzystywanym sposobem pozyskiwania energii odnawialnej jest korzystanie z elektrowni wodnych, które możemy z kolei podzielić na kilka rodzajów, ze względu na sposób funkcjonowania, np.:

– elektrownie przepływowe – wykorzystują naturalny ruch wody; – elektrownie pływowe, które opierają sposób pozyskiwania energii na spiętrzeniu wody morskiej w czasie pływów; – elektrownie szczytowo-pompowe: w nich woda najpierw jest pompowana do większego zbiornika, a następnie z niego spuszczana, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie wytworzonej w ten sposób energii potencjalnej.

Biomasa

Ostatnim OZE jest biomasa, czyli materia pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wskutek biodegradacji, czyli ulegania procesowi rozkładu, może ona również uwalniać energię cieplną, jednak aktualnie stosowana jest przede wszystkim jako składnik biopaliw.

Czy energia jądrowa jest odnawialna?

W powyższym zestawieniu zabrakło energii jądrowej. Nie jest ona uznawana, mimo ogromnego potencjału, za OZE. Zasoby uranu są ograniczone i z tego powodu nie może być uznana za jedno ze źródeł energii odnawialnej.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały do Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE, resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazał resort klimatu. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl