Protesty rolników w całej Polsce. Utrudnienia na drogach

Źródło:
PAP
Protest rolników w Gdańsku
Protest rolników w GdańskuEjki
wideo 2/7
Protest rolników w GdańskuEjki

We wtorek utrudnienia w ruchu drogowym obejmują wiele miejsc w kraju - rolnicy kontynuują ogólnopolski protest. Blokowane są między innymi drogi krajowe i wojewódzkie. Utrudnionego ruchu lub blokad można spodziewać się na przejściach granicznych z Ukrainą.

Od 9 lutego w Polsce protestują rolnicy. Sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy.

Wtorek jest kolejnym dniem większych protestów w całej Polsce.

Strajk rolników - utrudnienia 20 lutego

W woj. zachodniopomorskim - w Szczecinie - wtorkowa blokada ruchu może dotyczyć trasy od Bulwaru Gdańskiego przez ul. Bytomską, Hryniewieckiego, aż do głównej bramy portów. W regionie kierowcy mogą też spotkać utrudnienia m.in. na S3 - na węźle Myślibórz i na węźle Pyrzyce, w samych Pyrzycach na ul. Lipiańskiej czy przejściu granicznym Krajnik Dolny (tzw. most) i w okolicach miejscowości oraz w Trzcińsku-Zdroju na dk 26. W okolicach Koszalina można spodziewać się blokad na S 11 w Starych Bielicach oraz na S6 na węźle Gorzebądz.

W woj. pomorskim protest może m.in. utrudnić ruch w ścisłym centrum Słupska, w okolicach Bytowa na dk 20, a w stolicy województwa na trasie al. Zwycięstwa – Grunwaldzka - Słowackiego – Hucisko i w rejonie przed urzędem wojewódzkim. Problemy w ruchu mogą też dotknąć kierowców m.in. w Wejherowie, Pucku, Nowym Dworze Gdańskim, Sztumie, Malborku, Kwidzynie, Kartuzach, Kościerzynie, Lubni, Starogardzie Gd. i Człuchowie.

W Olsztynie, stolicy woj. warmińsko-mazurskiego blokowany może być nawet przez 48 godzin ruch na al. Warszawskiej, ul. Tuwima, Obrońców Tobruku, al. Sikorskiego, Pstrowskiego, Mazowieckiego i al. Piłsudskiego, która ma być wyłączona z ruchu od skrzyżowania z ul. 1 Maja do ul. Kościuszki i ul. Mickiewicza. Zamknięta ma być też jezdnia od ul. 22 stycznia do al. Piłsudskiego i plac Dunikowskiego a trambuspas będzie dostępny jedynie dla służb.

W woj. podlaskim utrudnienia mogą dotyczyć 16 dróg, m.in. S8 w okolicach Jeżewa Starego oraz w Korycinie, Sztabinie oraz Augustowie, w Suwałkach na ulicach miasta. Kierowcy mogą napotkać też blokady na dk 19 do Lublina w okolicach Bociek i Wojszek, w Knyszynie na dk 65, Konarzycach na dk 61 i m.in. w Brańsku czy z Białegostoku do Łap na drogach wojewódzkich.

W woj. kujawsko-pomorskim możliwe są m.in. blokady wjazdów na A1 w rejonie Torunia i Włocławka, w samym Toruniu utrudnienia na wjeździe od strony Łysomic do ronda turbinowego - na ul. Grudziądzkiej i Celniczej, a we Włocławku na al. Chopina, ul. Okrzei, ul. Toruńska do zakładów azotowych Anwil. W Bydgoszczy kierowcy powinni omijać okolice gmachu urzędu wojewódzkiego przy ul. Jagiellońskiej, a utrudnienia mogą dotknąć też przejazd drogami od strony Koronowa, Nakła nad Notecią, Białych Błot, Osielska i Torunia - przez most Fordoński.

W stolicy Wielkopolski utrudnienia mogą dotyczyć blokad wylotów z miasta i głównych węzłów komunikacyjnych na wysokości Komornik, Tarnowa Podgórnego, Zakrzewa, Golęczewa i Kostrzyna. Na obwodnicy Piły blokowane mogą być okolice skrzyżowania dk 10 i dk 11. W Koszutach na dk 11 utrudnienia mogą potrwać z przerwami do piątku.

Kierowcy muszą też liczyć się z możliwą blokadą na A2 między Koninem a Strykowem w Łódzkiem. Rolnicy zapowiadają, że węzeł Dąbie na tej stukilometrowej trasie będzie w pełni przejezdny. Utrudnień w ruchu w okolicach Łodzi można spodziewać się też m.in. w Zgierzu na rondzie łączącym dk 71 z S14, w Emilii na rondzie z wjazdami na S14 i A2 oraz miejscowości Sosnowiec przy wjeździe na A2. Wokół Piotrkowa Trybunalskiego na wszystkich węzłach - Północ, Wschód, Południe i Zachód ruch na S8 i A1 może być spowalniany, albo blokowany. Kierowcy mogą też spotkać komunikacyjne utrudnienia na ulicach Sieradza, w Łasku, na dk 70 między Łowiczem a Skierniewicami, dk 60 i dk 92 w okolicach Kutna.

Na północy Mazowsza do utrudnień może dojść na dk 60 w Makowie Mazowieckim, dk 61 między miejscowością Modzele a Ostrołęką i na dk 10 na rondzie w Sierpcu. Kierowcy musza się też liczyć z możliwą blokadą dw 577 koło Topólna i dw 563 Lipowiec Kościelny - Mława. Na południu regionu w Radomiu kolumna protestujących może poruszać się od ul. NSZZ Solidarność do ronda Popiełuszki.

W woj. świętokrzyskim utrudnień można się spodziewać na dk 78 w Nagłowicach w pow. jędrzejowskim, zablokowane mogą być też dk 74 w Kostomłotach koło Kielc i dk 79 w Czekarzewicach w powiecie opatowskim oraz w Nowym Korczynie w powiecie buskim. W Korczynie kierowcy mogą mieć też problem z przekroczeniem mostu na Wiśle w ciągu dw 973 w kierunku Borusowej w woj. małopolskim.

W woj. lubelskim utrudnienia w komunikacji mogą wystąpić w ponad 30 miejscach, m.in. na S 17 w Kurowie, Żyrzynie, Moszczance i obwodnicy Lublina na wysokości węzła Tatary. W Puławach trudności z przejazdem mogą objąć prowadzącą do Radomia drogę S 12, a na S 19 do Rzeszowa węzeł Węglin i miejscowości Strzeszkowice Duże, Modliborzyce, Wilkołaz, Wólka Rozwadowska i Borki. Utrudnienia w dojeździe lub blokady mogą być też przed przejściami granicznymi z Ukrainą w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem.

Na Dolnym Śląsku m.in. na S5 utrudnienia mogą dotknąć kierowców na węzłach Kryniczno, Trzebnica, Krościna Wielka, Żmigród i Korzeńsko, a na dk 8 w Szalejowie Górnym i Kudowie-Słonym i w okolicach przejścia granicznego z Czechami w Boboszowie. Blokady mogą tez wystąpić na drogach dojazdowych do stolicy województwa Wrocławia w gminach Siechnice i Długołęka. W woj. śląskim protestujący rolnicy i myśliwi mogą utrudnić ruch na dw 494, 483 i 786 oraz dk 43 i 91 w okolicach Częstochowy oraz w śródmieściu. Problemy w ruchu mogą też dotknąć podróżujących na węzłach A1 w Świerklanach oraz Gorzyczkach.

Na Podkarpaciu oprócz przejść granicznych blokowany może być terminal przeładunkowy LHS w Durdach, przez co problemy w ruchu mogą pojawić się na dw 985 między Mielcem a Tarnobrzegiem. Na dk 94 problemy z przejazdem mogą dotyczyć odcinka z Sędziszowa Małopolskiego do ronda 650-lecia w Ropczycach, a na dk 19 z Targowisk w kierunku Dukli. Utrudnienia w ruchu w Przemyślu mogą dotyczyć całego miasta i odcinków dk 77 i dk 28 w powiecie przemyskim, w Narolu dw 865, a w Leżajsku ulic miasta, dk 77 i dw 877. W Sanoku kłopoty z komunikacją drogową mogą wystąpić na ul. Krakowskiej, a w Jaśle na rondzie przy ul. Piłsudskiego - gdzie dk 28 krzyżuje się z łącznikiem dw 992.

Według informacji krakowskiego oddziału GDDKiA w Małopolsce protesty będą się odbywać m.in. na drodze wojewódzkiej w Liszkach i tzw. łączniku brzeskim, co może spowodować utrudnienia przy dwóch węzłach autostrady A4 – w Bielanach i Brzesku. Protestujący prawdopodobnie przyblokują także zjazdy z S7 przy węzłach Miechów i Szczepanowice. Trudności mogą spodziewać się także kierowcy podróżujący od Michałowic drogą krajową nr 7 w kierunku Krakowa. Dodatkowo utrudnienia mogą pojawić się na DK44 między Oświęcimiem a Skawiną, DK73 w okolicach Szczucina i Lisiej Góry, DK79 w Nowym Brzesku, DK94 w okolicy Brzeska oraz Rynku w Limanowej.

Jak poinformował krakowski urząd miasta, protestujący przejadą też głównymi ulicami Krakowa, w związku z tym od godz. 10 do 20 mieszkańcy mogą spodziewać się sporych utrudnień na drogach.

"Rolnicy planują wjazd do Krakowa dwiema kolumnami ciągników rolniczych – jedna grupa pojawi się od strony Węgrzc, a druga od Kocmyrzowa. Grupy spotkają się na skrzyżowaniu ulic Opolskiej, Lublańskiej i 29 Listopada. Potem Alejami Trzech Wieszczów przejadą do ronda Matecznego i ul. Kamieńskiego, a następnie, między innymi, w stronę ronda Grzegórzeckiego, Mogilskiego i alei Jana Pawła II" - poinformował krakowski urząd miasta.

Magistrat podał także, że na terenie Gminy Liszki rolnicy będą przejeżdżać z małą prędkością od ok. godz. 7.00 do ok. 24.00 drogą wojewódzką nr 780, pomiędzy trzema rondami: rondem w Kryspinowie, rondem w Bielanach oraz rondem im. Herberta Hoovera przy węźle mirowskim. Tą trasą będą przejeżdżać wielokrotnie. Przewidywany jest również jednorazowy przejazd drogą wojewódzką nr 774 z Kryspinowa przez Cholerzyn w kierunku Zabierzowa i Krakowa.

Poniżej mapa protestów zaplanowanych na wtorek, 20 lutego:

Z kolei główny marsz rolników w Warszawie został przesunięty na 27 lutego.

Protesty rolników

Od kilku tygodni rolnicy w wielu krajach UE wychodzą na ulice i żądają m.in. całkowitej rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, bo obawiają się konsekwencji jego wprowadzenia. Nie chcą np. regulacji w sprawie ugorowania 4 proc. gruntów. Domagają się też zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli tych wjeżdżających do UE. Do tych postulatów rolnicy z różnych krajów dokładają kolejne, specyficzne dla ich rynku problemy do rozwiązania. Rolnicy np. z Francji walczą o sprawy podatkowe, a w Holandii o krajowy program redukcji hodowli, w Grecji zaś o pomoc po powodzi, w Polsce natomiast o utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych.

Rolnikom udało się już wywalczyć zmianę dot. redukcji pestycydów, proponowaną w ramach Zielonego Ładu. Kraje UE miały proporcjonalnie zredukować zużycie pestycydów, bez względu na poziom ich stosowania w rolnictwie. Pod naciskiem protestów rolniczych Komisja Europejska wycofała projekt w tej sprawie z dalszych prac legislacyjnych, co oznacza, że nie będzie takiej regulacji w najbliższym czasie.

Polscy rolnicy o swoich postulatach rozmawiali w ubiegłym tygodniu z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim. W wielu aspektach szef MRiRW przyznał im rację, ale jednoczenie zaznaczył, że "zamknięcie" całego Zielonego Ładu nie będzie możliwe. Minister równocześnie poinformował, że strona polska negocjuje dwustronne porozumienie z Kijowem, by ustalić zasady, które określałyby wielkości kontyngentów poszczególnych towarów, jakie mogą wpłynąć z Ukrainy na polski rynek, by nie naruszyć jego stabilności.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP