GDDKiA

GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę z firmą, która realizowała 15-kilometrowy odcinek S7. Chodzi o fragment między Lesznowolą a Tarczynem. Drogowcy twierdzą, że mobilizowali wykonawcę, jak mogli, ale budowa szła za wolno. Były już wykonawca mówi o decyzji arbitralnej i z zaskoczenia. Łukasz Wieczorek.

W lipcu 2023 roku powinna zostać ukończona budowa Północnej Obwodnicy Krakowa (POK) w ciągu drogi ekspresowej S52. We wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą inwestycji. Wartość kontraktu, który będzie realizowany w trybie zaprojektuj i zbuduj, wynosi blisko 1,43 miliarda złotych.

W 2014 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje oddać do użytku 380 km nowych dróg. To m. in. kolejny odcinek autostrad A1 i A4. GDDKiA poinformowała, że sieć autostrad zwiększyła się w 2013 roku o ponad 300 km, wyremontowano z kolei 677 km dróg.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w piątek odstąpiła od umowy z Alpine Bau na budowę drogi ekspresowej S5 Poznań -Wrocław na odcinku Kaczkowo - Korzeńsko. Alpine Bau nie dokończy też budowy drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. Jako powód podano niewywiązanie się wykonawcy z zapisów umowy. Decyzję GDDKiA kwestionuje Alpine Bau.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, w którym domaga się kontynuowania prac na budowie drogi S5 - poinformowała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Tymczasem w środę po południu zostało wszczęte postępowanie upadłościowe wobec austriackiego koncernu budowlanego.

Na trzeci kwartał zaplanowano ogłoszenie przetargów na budowę drogi S5 na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Budowa ok. 200 km trasy na terenie dwóch województw powinna zakończyć się do 2017 r. Inwestycja ma opóźnienie.

Opóźnianie wypłat dla wykonawców, sztywna polityka kar umownych, niesprzyjające przepisy, brak prawnej ochrony - to zarzuty, jakie stawiają w liście do wicepremiera Janusza Piechocińskiego ambasadorzy sześciu krajów UE. Skarżą się przede wszystkim na problemy, jakich doświadczają zagraniczne firmy w relacjach z GDDKiA.

Najwyższa Izba Kontroli cały czas przygotowuje raport w sprawie funkcjonowania bramek na autostradzie A4. Przedstawiciel izby nie chce podawać konkretnych terminów, kiedy raport ujrzy światło dzienne. Mówi jedynie, że prace nad nim wciąż trwają.