Dziś konferencja prezesa NBP. Ekonomiści wskazują, "na co warto będzie zwrócić uwagę"

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec roku (wypowiedź z 9 marca 2023)
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec roku (wypowiedź z 9 marca 2023)TVN24
wideo 2/8
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec rokuTVN24

Stopy procentowe w Polsce bez zmian - taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej (RPP). W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. "To na co warto będzie szczególnie zwrócić uwagę to osobiste wrażenie prezesa w kontekście tego, gdzie widzi inflację na koniec roku" - napisali ekonomiści mBanku. Ekonomiści największych banków w Polsce wskazują także, kiedy może dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych. Konferencja Glapińskiego ma rozpocząć się o godzinie 15.

Rada Polityki Pieniężnej podczas kwietniowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc. W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Początek o godzinie 15.00.

Stopa referencyjna NBPPAP/Adam Ziemienowicz

Konferencja prasowa Adama Glapińskiego

"Prezes z pewnością odniesie się do wczorajszej decyzji o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Ważnym elementem wystąpienia będą także tendencje inflacyjne. Wstępny szacunek inflacji CPI za marzec (wysoka dynamika wzrostu cen m/m, dalszy wzrost inflacji bazowej) podkopuje scenariusz spadku inflacji do 6 procent na koniec 2023 przedstawiany przez prezesa NBP. W tym kontekście oczekujemy, że przed końcem tego roku nie będzie warunków do obniżek stóp procentowych" - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Zwrócili także uwagę, że "prowadzenie polityki pieniężnej bardzo się komplikuje ze względu na stagflacyjne tendencje: uporczywość wysokiej inflacji bazowej w Polsce pomimo recesji w konsumpcji, która trwa już dwa kwartały, widzimy wzrost ryzyka proinflacyjnej polityki budżetowej w okresie wyborczym, pogorszenie perspektyw PKB (załamanie kredytowe, recesja w USA, ryzyka dla Europy)".

W ocenie ekonomistów ING Banku Śląskiego "czas łatwych decyzji banków centralnych minął, co pokazuje zachowanie czeskiego banku centralnego, który wrócili do retoryki podwyżkowej". "Naszym zdaniem NBP wybierze stabilizację stóp. Dzisiejsze komentarze prezesa mogą być ostrożne w kontekście wspominanych czasami obniżek stóp" - prognozują ekonomiści.

Czytaj także: Dobre informacje dla części kredytobiorców. "Mogą liczyć na spadek raty"

Ekonomiści Banku Pekao wtórują, że obserwatorzy będą zwracać uwagę na sygnały mówiące o dalszych ruchach RPP, szczególnie w obliczu wolniejszego od oczekiwań osłabiania się presji inflacyjnej. W ocenie ekonomistów tego banku, wobec m.in. rosnącej inflacji bazowej, wzrosło ryzyko, że rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przesunie się z czwartego kwartału 2023 roku na pierwszy kwartał 2024 roku. "Wciąż jednak uważamy, że bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza data" - wskazali w czwartkowym komentarzu. 

Tymczasem ekonomiści PKO BP podkreślili, że wynik kwietniowego posiedzenia RPP nie wpływa na ich oczekiwania dotyczące krajowej polityki pieniężnej. "Nadal zakładamy, że Rada zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych (choć oficjalnie cykl podwyżek został tylko zawieszony), a pierwsze obniżki możliwe są pod koniec bieżącego roku, pod warunkiem oczekiwanego spadku inflacji CPI. Niemniej, biorąc pod uwagę niepewność co do procesu dezinflacji oraz zaburzenia na rynkach finansowych, Rada najpewniej będzie powściągliwa w komunikowaniu ewentualnego luzowania polityki pieniężnej" - napisano.

Ekonomiści Santander Bank Polska zastanawiają się, czy Adam Glapiński w jakikolwiek sposób rozmiękczy swoje wcześniejsze przewidywania co do tego, że inflacja do końca roku może spaść do 6-7 proc. "Jeśli tak, to będzie to kolejny sygnał, że bank centralny coraz mniej rozważa możliwość rozpoczęcia obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku" - ocenili. Ich zdaniem "ostatnie dane inflacyjne zmniejszyły prawdopodobieństwo" realizacji scenariusza dotyczącego inflacji, o którym mówił szef NBP.

"W drugiej połowie roku posiedzenia nabrać mogą nieco rumieńców"

Zdaniem ekonomistów mBanku "to na co warto będzie szczególnie zwrócić uwagę podczas konferencji prasowej to osobiste wrażenie prezesa w kontekście tego, gdzie widzi inflację na koniec roku". "Ostatnim razem padały wartości 7 proc., a nawet 6 proc. Tymczasem ostatnie dane pokazały, że jak dotychczas dezinflacja sprowadzała się jedynie do efektów statystycznych. Presja cenowa pozostaje silna, a osiągnięcie jednocyfrowej inflacji w tym roku może być trudne" - podkreślili.

W ocenie ekonomistów dodatkowym czynnikiem niepewności może stać się ostatnia decyzja OPEC+ (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz jej sojusznicy) o ograniczeniu produkcji ropy naftowej. "Ewentualne trwałe podniesienie cen surowca znalazłoby swoje odzwierciedlenie nie tylko w inflacji ogółem, ale prawdopodobnie także w inflacji bazowej (stosunkowa łatwość przenoszenia wyższych kosztów na klienta końcowego). Z drugiej strony Rada będzie musiała się mierzyć ze środowiskiem spowolniania aktywności gospodarczej" - czytamy.

Ponadto ekonomiści zwrócili uwagę, że "z biegiem czasu pojawi się większy rozdźwięk między członkami Rady w kontekście tego, gdzie powinny znajdować się stopy procentowe". "Z tyłu głowy należy mieć jednak wybory parlamentarne i wynikające z niej potencjalne poluzowanie polityki fiskalnej. W takim scenariuszu wydaje się, że Rada powinna niejako 'kontrować' ten ruch, co w praktyce mogłoby oznaczać chęć utrzymania dotychczasowego poziomu stóp przez dłuższy czas (odważniejsze wycofanie się z obniżek w tym roku)" - dodano.

Zdaniem ekonomistów mBanku "przestrzeni do obniżek stóp ​w tym roku nie będzie". "Taki jest też ​nasz scenariusz bazowy. Niemniej ​można liczyć na to, że w drugiej połowie roku posiedzenia nabrać mogą nieco rumieńców" - oceniono.

Glapiński o stopach procentowych

O możliwych obniżkach Adam Glapiński mówił m.in. na ostatniej konferencji prasowej 9 marca br. Szef banku centralnego podkreślał wprawdzie, że Rada nie ogłosiła zakończenia cyklu podwyżek i jest w punkcie "wait and see" (czekaj i patrz - red.), ale przyznał, że liczy, iż "będzie można obniżyć w ostatnim kwartale stopy procentowe".

- To jest jednak moje zdanie, nie rozmawiałem o tym nawet z członkami Rady, każdy z nich ma inną wizję. W ogóle o tym nie rozmawiamy. Gdy inflacja wynosi 17,2 procent (tyle wskazywały wstępne dane za styczeń - red.), nie rozmawiamy o obniżkach, dyskutujemy raczej o podwyżkach - zastrzegał Glapiński podczas marcowej konferencji.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił 50-procentowe cła na towary z Brazylii, czym chciał wesprzeć byłego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro. Jednak działania prezydenta USA zwiększyły poparcie dla obecnego prezydenta Brazylii Inácio Luli da Silvy.

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Zaskakujący efekt ceł Trumpa. "Gringo nie będzie rozkazywał"

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Kalifornisjka firma górnicza KoBold Metals zawarła umowę na wydobycie litu z kopalni Manono w Demokratycznej Republice Konga. To jedno z największych na świecie złóż tego surowca. Amerykańska spółka zamierza zainwestować łącznie ponad miliard dolarów w kongijski sektor wydobywczy.

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Jedno z największych złóż "białego złota". Amerykanie z umową na wydobycie

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl