Członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Wnorowski przychyla się do oceny, że cykl podwyżek stóp procentowych zakończył się we wrześniu - wynika z wypowiedzi dla Agencji Reutera. Nie wyklucza jednak całkowicie podwyżki o 25 punktów bazowych w październiku.
7 września RPP zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 procent. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.
"Nie wykluczam całkowicie pewnej delikatnej podwyżki"
- Oczywiście nie wykluczam całkowicie pewnej delikatnej podwyżki w takiej samej skali jak we wrześniu, ale aktualnie bliżej mi do oceny, że wrześniowa podwyżka była ostatnią - powiedział Wnorowski, cytowany przez Reutersa.
Według Wnorowskiego jest zbyt wcześnie, by powiedzieć, czy dojdzie do obniżki stóp proc. w 2023 r. Dodał, że widzi oznaki spowolnienia w wielu obszarach gospodarki, a RPP nie może pozwolić na zbytnie schłodzenie gospodarki.
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na wrześniowej konferencji prasowej, że w październiku możliwy jest albo brak zmian stóp procentowych albo ich wzrost o 25 pb. Dodał, że RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek, dalsze decyzje będą zależne od napływających danych, a w połowie lub w IV kw. 2023 r. możliwe są już obniżki stóp.
Stopy procentowe - inne głosy z RPP
Stopy procentowe w Polsce powinny dalej rosnąć. Według ekonomistów jeszcze nigdy nie udało się wyjść z tak wysokiej inflacji przy realnie ujemnych stopach procentowych - stwierdziła w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 nowa członkini Rady Polityki Pieniężnej Joanna Tyrowicz.
Za zakończeniem cyklu podwyżek stóp opowiedział się członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
Z kolei według Cezarego Kochalskiego, przestrzeń do dalszych podwyżek stóp proc. znacząco zmalała, a po wrześniowej podwyżce wzrosło prawdopodobieństwo braku zmian stóp w październiku.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock