Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Kolejna podwyżka

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Stopy procentowe. Mateusz Morawiecki: fala podwyżek stóp procentowych zmierza ku końcowi
Stopy procentowe. Mateusz Morawiecki: fala podwyżek stóp procentowych zmierza ku końcowiTVN24
wideo 2/10
TVN24Stopy procentowe. Mateusz Morawiecki: fala podwyżek stóp procentowych zmierza ku końcowi

Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,50 do 6,75 procent. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu. Większość ekonomistów spodziewała się podwyżki o 25 punktów bazowych.

Podczas poprzedniego decyzyjnego posiedzenia, które odbyło się na początku lipca br., Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła wówczas z 6,00 do 6,50 proc. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc.

Stopy procentowe w Polsce

W środę Rada znów zdecydowała o podwyżce stóp, tym razem o 25 punktów bazowych. To już jedenasta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Stopa referencyjna wzrośnie do 6,75 proc., to najwyższy poziom od listopada 2002 roku. Wówczas główna stopa NBP również wynosiła 6,75 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 8 września. Poziom stóp procentowych po środowej decyzji:

- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej; - stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej; - stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji"

Rada Polityki Pieniężnej w informacji po środowym posiedzeniu wskazała, że "utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej". Cel ten wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.

"Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - czytamy. W informacji zaznaczono, że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę".

RPP zwróciła uwagę, że "obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki".

Podkreślono przy tym, że "NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji". "NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - wskazano w informacji.

Według RPP w kolejnych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki produktu krajowego brutto (PKB) Polski, przy czym - jak zaznaczono - perspektywy koniunktury obarczone są znaczną niepewnością. "Dane miesięczne, w tym o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej sugerują, że roczna dynamika aktywności gospodarczej w III kw. br. także się obniży" - czytamy.

"Mimo osłabienia koniunktury, sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra, co jest odzwierciedlone w rekordowo niskiej stopie bezrobocia oraz utrzymującym się wyraźnym wzroście wynagrodzeń" - zwróciła uwagę Rada.

ZOBACZ KOMUNIKAT PO POSIEDZENIU RPP

Stopy procentowe - komentarze

Środowa decyzja RPP nie zaskoczyła ekonomistów. "Zgodnie z oczekiwaniami, RPP podnosi stopy o 25pb." - napisali ekonomiści mBanku.

Ekonomiści Banku Pekao zwrócili uwagę, że Rada nie przestraszyła się wstępnych danych o inflacji w sierpniu. "Po wakacyjnej przerwie Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje cykl podwyżek. Rada nie przestraszyła się sierpniowej inflacji i podwyższyła wszystkie stopy 25 pb (czyli zgodnie z konsensusem) a nie o 50 pb, jak się spodziewaliśmy" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Ekonomiści ING Banku Śląskiego wskazali, że przed wrześniowym posiedzeniem RPP pojawiały się różne scenariusze dotyczące stóp. "#RPP podniosła stopy o 25pb, do 6,75 procent, takie były nasze oczekiwania i konsensusu. Rynki finansowe liczyły na większą podwyżkę, ale mnogość opinii z RPP przygotowała na różne scenariusze. Możliwe stopniowe osłabienie #PLN, jeżeli jutrzejsza konferencja będzie zbyt 'gołębia'" - ocenili przedstawiciele ING.

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Tematem będzie bieżąca sytuacja ekonomiczna w Polsce. Konferencja ma się rozpocząć o godzinie 15.00.

Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP, przed nami "być może jeszcze dalszy wzrost stóp, ale w niewielkiej skali (25pb w październiku)". "Gospodarka hamuje i słabszy popyt będzie ograniczać presję inflacyjną. Podejmując decyzje ws. parametrów polityki pieniężnej, w tym stóp procentowych, bank centralny kieruje się głównie perspektywami inflacji w średnim terminie (12-24 miesiące), a nie za kilka miesięcy lub tym bardziej bieżącą inflacją" - wskazał Bujak we wpisie na Twitterze.

Również w ocenie ekonomistów Banku BNP Paribas stopa referencyjna w tym roku może dojść maksymalnie do poziomu 7,0 proc. "Uważamy że w warunkach spadającej aktywności gospodarczej, RPP łagodząc swoje nastawienie podniesie jeszcze stopę referencyjną w tym roku maksymalnie o 25pb do 7 procent" - napisali.

"Sądzimy jednak, że Rada może powrócić do zaostrzania polityki pieniężnej na początku przyszłego roku, kiedy gospodarka zacznie ponownie nabierać rozpędu. Jest to przede wszystkim związane z przewidywanym przez nas osłabieniem kursu złotego w najbliższych miesiącach" - dodali ekonomiści BNP Paribas.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 5 października.

Inflacja w Polsce

Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w sierpniu 2022 roku wyniosła 16,1 proc., licząc rok do roku. Analitycy spodziewali się wzrostu cen o 15,5 proc.

PAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
Nic prostszego: Inflacja. Czym tak naprawdę jest? Jak odbija się na naszych portfelach?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Od 1 stycznia zakazane będą kopciuchy w połowie Polski. Zakaz używania najgorszej jakości pieców zostanie wprowadzony w ośmiu województwach, choć na różnych zasadach. Na przykład w Sopocie nie będzie można dorzucać do pieca ani węgla, ani drewna, by ogrzać dom. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Kolejne zakazy używania kopciuchów. "Ostatnio wykrywamy wiele nieprawidłowości"

Autor:
Łukasz
Wieczorek
Źródło:
TVN24

We wtorek wystartuje pasażerski odrzutowiec Virgin Atlantic lecący z Londynu do Nowego Jorku, który będzie napędzany w stu procentach zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF) - podał Reuters. Dodał, że świat lotniczy próbuje pokazać potencjał opcji niskoemisyjnych i zabezpieczyć swoją przyszłość.

Samolot Virgin Atlantic napędzany SAF. To będzie pierwszy taki lot

Samolot Virgin Atlantic napędzany SAF. To będzie pierwszy taki lot

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju podjęła decyzję o przyjęciu projektu ustawy autorstwa Polski 2050 w sprawie handlu w tegoroczną Wigilię, która przypada w niedzielę. Zamiast w Wigilię sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia bieżącego roku w pełnym zakresie godzin.

Niedziele handlowe w grudniu. Propozycja PiS-u przepadła

Niedziele handlowe w grudniu. Propozycja PiS-u przepadła

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

"To już czas na nas" - napisał w serwisie X Waldemar Buda, były minister rozwoju i technologii. Z kolei Anna Moskwa, była minister klimatu i środowiska, wyraziła nadzieję, że rozpoczęte "przeze mnie projekty dla Polski będą kontynuowane". Pożegnania ministrów stojących na czele resortów gospodarczych.

To oni zgaszą światło w ministerstwach. Pożegnania w czołowych resortach

To oni zgaszą światło w ministerstwach. Pożegnania w czołowych resortach

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Znamy skład nowego rządu. Już wiadomo, że będzie to rząd składający się w zdecydowanej większości z debiutantów. Układ sił w Sejmie sprawia także, że szansa na uzyskanie wotum zaufania przez nową ekipę Morawieckiego jest bardzo niewielka. Jednocześnie pomysł, do którego autorstwa przyznał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, oznacza dla państwa koszt na poziomie setek tysięcy złotych.

Rząd na dwa tygodnie może kosztować setki tysięcy złotych

Rząd na dwa tygodnie może kosztować setki tysięcy złotych

Aktualizacja:
Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu, który najprawdopodobniej pozostanie u władzy tylko dwa tygodnie. Ministerstwem Finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak. Kim jest nowy szef tego kluczowego resortu?

"Człowiek Marka Suskiego" na czele Ministerstwa Finansów

"Człowiek Marka Suskiego" na czele Ministerstwa Finansów

Autor:
jr/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Specjalne nagrody dla dyrektorów przedsiębiorstw państwowych z zakresu gospodarki morskiej przewiduje projekt rozporządzenia ministra infrastruktury, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Odpowiedzialny za projekt jest wiceminister Marek Gróbarczyk.

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Nagrody last minute. Jest projekt rozporządzenia

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wystąpił z wnioskiem do Rady Mediów Narodowych o zmiany statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Jak informuje PAP, "w poniedziałek Rada Mediów Narodowych zgodziła się na dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP". Informacje te potwierdził przewodniczący RMN Krzysztof Czabański. Zgodnie ze zmianami "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną".

Minister Gliński chce powstrzymać zmiany w mediach rządowych. "Pozdrawiam Wszystkie Oczy Wielkiego Brata"

Minister Gliński chce powstrzymać zmiany w mediach rządowych. "Pozdrawiam Wszystkie Oczy Wielkiego Brata"

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

Do internetu wyciekły wyniki badań wykonanych przez ostatnie kilka lat w jednej z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów medycznych, firmie ALAB - poinformował portal zaufanatrzeciastrona.pl. To skutek ataku grupy ransomware. Jak podaje zaufanatrzeciastrona.pl, "dane to podobno tylko próbka".

Media: wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków wyciekły

Media: wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków wyciekły

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę doraźną w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - przekazała NIK. Wyjaśniono, że jest to efekt "niepokojących" doniesień mediów, które pojawiły się w ostatnich dniach.

NIK rusza z kontrolą. "Niepokojące doniesienia"

NIK rusza z kontrolą. "Niepokojące doniesienia"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, "Gazeta Wyborcza"

Kredytobiorcy wygrywają około 97 procent spraw z bankami o bezumowne korzystanie z kapitału i waloryzację - wynika z danych zebranych i przygotowanych przez kancelarię Votum Robin Lawyers. Prawnicy podkreślają, że "skala działań banków jest coraz większa", co wpływa na liczbę rozstrzyganych przez sądy spraw, które po czerwcowym wyroku przyśpieszyły rozpatrywanie bankowych powództw. 

Sprawy o bezumowne korzystanie z kapitału. "Skala działań banków jest coraz większa"

Sprawy o bezumowne korzystanie z kapitału. "Skala działań banków jest coraz większa"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Mam zaufanie do pana prezesa Orlenu Daniela Obajtka, efekty jego pracy są znakomite - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o przedwyborcze obniżki cen na stacjach. Szef MAP stwierdził, że był zapewniany o tym, że stawki "są rynkowe" i nie powodują strat dla koncernu.

"Cuda" na stacjach paliw. Jacek Sasin komentuje

"Cuda" na stacjach paliw. Jacek Sasin komentuje

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Od 1 stycznia 2024 rok wypłacane będzie nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami - informuje resort rodziny. Chodzi o świadczenie wspierające, które przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej.

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać, ale niektórych z nich obowiązują limity w tym zakresie. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie - powiedział rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Od 1 grudnia limity będą wyższe.

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów. ZUS wyjaśnia

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ponad 4,6 miliona złotych zarobili w 2022 roku doradcy Adama Glapińskiego - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Mimo ponawianych próśb, Narodowy Bank Polski odmawia ujawnienia ich nazwisk.

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Miliony na doradców Glapińskiego. NBP nie chce ujawniać nazwisk

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim losowaniu została rozbita kumulacja w Lotto. Główna wygrana - w wysokości ponad 12 milionów złotych - padła w Radzionkowie. Ponadto odnotowano ponad 414 tysięcy wygranych niższych stopni na łączną kwotę ponad 15,3 miliona złotych.

Wielka kumulacja w Lotto rozbita. Podano, gdzie padła główna wygrana

Wielka kumulacja w Lotto rozbita. Podano, gdzie padła główna wygrana

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu w centrum uwagi w gospodarce znajdzie się szybki szacunek inflacji za listopad, szczegóły PKB w trzecim kwartale i odczyt PMI. MF przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji i opublikuje podaż SPW na grudzień. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P. Z kolei wyniki kwartalne opublikuje między innymi CD Projekt. W tygodniu zabiorą głos także liczni bankierzy centralni, odbędzie się również spotkanie grupy OPEC+.

Inflacja, PKB i ceny ropy. Taki będzie tydzień w gospodarce

Inflacja, PKB i ceny ropy. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Więcej turystów niż w poprzednich latach spędzi święta Bożego Narodzenia oraz sylwestra i Nowy Rok w Beskidach. Zdaniem Tadeusza Papierzyńskiego z magistratu w Wiśle, w tym roku zainteresowanie jest duże. Są ośrodki, które mają już komplety - powiedział urzędnik.

Okres świąteczny w górach. "To sprzedaje się najszybciej"

Okres świąteczny w górach. "To sprzedaje się najszybciej"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Tylko do 1 stycznia 2024 roku płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. O możliwości korekty, ZUS przypomina także na profilach PUE ZUS.

Ważna data dla przedsiębiorców. ZUS przypomina o terminie

Ważna data dla przedsiębiorców. ZUS przypomina o terminie

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Stopy procentowe przestały spadać, ale oprocentowanie lokat nie. O ile od dłuższego czasu lokaty nie chronią przed inflacją, to teraz ich średnie oprocentowanie spadło poniżej 5 procent. Są wprawdzie oferty, które pozwalają zarobić 7 procent w skali roku, ale są one obwarowane "gwiazdkami".

Spada oprocentowanie lokat. "Nie dają szans na spektakularne realne zyski"

Spada oprocentowanie lokat. "Nie dają szans na spektakularne realne zyski"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Zdaniem Billa Gatesa sztuczna inteligencja (AI) nie zabierze nam pracy, ale raczej "odmieni ją na zawsze". Miliarder prognozuje, że technologia może przyczynić się do wprowadzenia trzydniowego tygodnia pracy.

Bill Gates przewiduje, ile będziemy pracować

Bill Gates przewiduje, ile będziemy pracować

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Według opisu w mediach społecznościowych Aitana ma 25 lat, jest fanką fitnessu, gier i cosplayu. Może zarabiać nawet 10 tysięcy euro miesięcznie. Owszem, są influencerzy zarabiający lepiej, ale to niezły wynik, jak na kogoś, kto w ogóle nie istnieje i jest wynikiem pracy hiszpańskiej agencji marketingowej oraz sztucznej inteligencji.

Zarabia tysiące euro, chociaż nie istnieje

Zarabia tysiące euro, chociaż nie istnieje

Autor:
JW
Źródło:
TVN24 Biznes