Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.
Dodał, że spadek ten jest zgodny z projekcjami NBP.
- Po gwałtownym spadku w poprzednich miesiącach, obecnie spadek inflacji jest wolniejszy, co naturalne. Jest to w pełni zgodne z naszymi przewidywaniami. Prognozy NBP wskazują, że w następnych kwartałach inflacja w Polsce będzie nadal stopniowo spadać. Ten spadek jest coraz wolniejszy, jak w innych krajach, ale on następuje - powiedział Glapiński.
- Przewidujemy, że inflacja będzie nadal zmierzać w kierunku celu inflacyjnego i w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc., +/- 1 pkt proc. - red.). - dodał.
- Jakie są nasze argumenty za spadkiem inflacji? Mimo sygnałów ożywienia dynamika aktywności gospodarczej jest niska, wzrost PKB jest delikatny, mówiąc językiem ekonomistów – luka popytowa jest ujemna. Poza tym wcześniejsze silne zacieśnienie polityki pieniężnej, przede wszystkim dokonane przez podniesienie stóp, choć nie tylko, przyczyniło się do schłodzenia akcji kredytowej. Nawet jeśli widać sygnały ożywienia, to akcja kredytowa nadal jest wygaszona - powiedział prezes NBP. - Te elementy intensywnie wygaszają inflację - dodał.
Powiedział także, że "stało się to, na co czekaliśmy, czyli systematycznie obniża się inflacja bazowa". - Jest już o 5 pkt. proc. niższa niż w szczycie tego roku. Po gwałtownym spadku obecnie spadek jest wolniejszy, ale spadek inflacji jest zgodny z naszymi przewidywaniami, inflacja nadal zachowuje się tak, jak wynikało z prognoz banku centralnego - powiedział Adam Glapiński.
Stopy procentowe w Polsce
W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). RPP zadecydowało o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Ekonomiści spodziewali się, że RPP nie zmieni stóp procentowych na ostatnim posiedzeniu w tym roku.
Glapiński powiedział, że "wszystkie kolejne decyzje będą zależne od napływających danych, nawet przyszło-miesięcznych".
Dodał, że w marcu, po wyjaśnieniu sytuacji z cenami regulowanymi i przedstawieniu kolejnej projekcji inflacji NBP możliwe są dalsze ruchy. - W marcu Rada się nad tym pochyli - zaznaczył.
Kurs złotego
Jak mówił Glapiński, korzystne jest, że kurs złotego się bardzo umocnił. Dodał, że z punktu widzenia "walki z inflacją, mocny kurs jest dobry". - Wzmocnienie kursu jest dobre, bo wzmacnia transmisję naszej polityki i działa przeciwinflacyjnie - powiedział Glapiński.
Zaznaczył, że NBP nie ma "żadnego preferowanego kursu". - Kurs złotego w Polsce - i to jest duże osiągnięcie naszej polityki - już od wielu, wielu lat jest płynny. Nie ma wielu krajów na świecie, gdzie jest płynny i stabilny kurs - przypomniał szef NBP. Podkreślił, że gdy kurs jest płynny to jego "wahania są naturalne".
Glapiński wskazał, że złoty jest istotnie mocniejszy: około 20 proc. wobec dolara amerykańskiego i około 10 proc. względem euro od jesieni ubiegłego roku. - Oczywiście działa to antyinflacyjnie i jest bardzo dobre - ocenił.
Podkreślił, że bank centralny jest zawsze jest gotowy do interwencji, kiedy kurs złotego zmienia się zbyt szybko.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24