Rząd na dwa tygodnie może kosztować setki tysięcy złotych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego w Pałacu Prezydenckim. Zapowiedź reportera TVN24
Zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego w Pałacu Prezydenckim. Zapowiedź reportera TVN24 TVN24
wideo 2/5
Zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego w Pałacu Prezydenckim. Zapowiedź reportera TVN24 TVN24

Znamy skład nowego rządu. Już wiadomo, że będzie to rząd składający się w zdecydowanej większości z debiutantów. Układ sił w Sejmie sprawia także, że szansa na uzyskanie wotum zaufania przez nową ekipę Morawieckiego jest bardzo niewielka. Jednocześnie pomysł, do którego autorstwa przyznał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, oznacza dla państwa koszt na poziomie setek tysięcy złotych.

Od zaprzysiężenia rządu Mateusz Morawiecki będzie miał dwa tygodnie, by uzyskać wotum zaufania.

CZYTAJ TAKŻE: TO SKŁAD NOWEGO RZĄDU>>>

Rząd na dwa tygodnie. Jaki to wydatek

Dodatkowym kosztem dla budżetu będzie powołanie nowego rządu, który najprawdopodobniej nie uzyska większości w Sejmie. Nowy rząd, z nowymi twarzami, będzie liczył 18 członków - w tym 16 szefów poszczególnych resortów oraz szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Izabelę Antos oraz ministra bez teki Jacka Ozdobę. Dziewięcioro z nich debiutuje w fotelach ministrów, lub wiceszefów resortów, to oznacza, że ich odprawy będą kosztowały ok. 160 tysięcy złotych.

Odprawy otrzymają także wiceministrowie. Wystarczy, że nowi ministrowie zatrudnią 40 nowych wiceministrów (obecnie jest ich ok. 80), odprawy dla nich mogą wynieść nawet 640 tysięcy złotych. Oznacza to więc, że dwutygodniowy rząd może kosztować polskie państwo około 800 tysięcy złotych.

W projekcie budżetu na 2024 rok zapisano, że rząd ma zamiar przeznaczyć 6,3 mln zł na wynagrodzenia dla osób odwołanych z kierowniczych stanowisk państwowych.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński: kształt nowego rządu Mateusza Morawieckiego to mój pomysł

Odprawy dla dotychczasowych ministrów

Dotychczasowi ministrowie i wiceministrowie, którzy żegnają się z rządem, mogą liczyć nawet na trzymiesięczną odprawę.

By dostać te pieniądze, trzeba spełnić jednak warunek - nie podjąć żadnej pracy. Osoby, które w ciągu trzech miesięcy od odejścia z rządu podejmą pracę i będą zarabiały mniej niż w rządzie - dostaną wyrównanie, a jeśli będą zarabiały tyle samo lub więcej - nie dostaną ani odprawy, ani wyrównania.

Wysokości odpraw uzależnione są od stażu w rządzie. Jeśli dany minister lub wiceminister zajmował stanowisko:

Ile wyniosą odprawy?

Konstytucyjny minister zarabia miesięcznie 14 029 zł brutto. Ministrowie otrzymują jeszcze dodatki funkcyjne w wysokości 3758 zł. Wynagrodzenie wicepremiera wynosi 500 zł brutto więcej, wliczając podstawę i dodatek.

Ministrem finansów nie będzie Magdalena Rzeczkowska, na jej miejscu zasiądzie Andrzej Kosztowniak . Według ustaleń portal Businness Insider informował, że urzędniczka żegna się ze współpracownikami. Szefowa resortu finansów na swoim stanowisku zasiadała przez ponad rok. Oznacza to, że w ramach odprawy otrzyma co najmniej 55 tys. zł brutto. Na podobną kwotę mogą liczyć minister klimatu Anna Moskwa czy członek Rady Ministrów Włodzimierz Tomaszewski, którzy również sprawują swoje funkcje od ponad 12 miesięcy.

Jeżeli jednak w ciągu trzech miesięcy od odejścia z rządu podejmą pracę i będą zarabiać mniej niż w rządzie - dostaną wyrównanie. W przypadku gdy będą zarabiali tyle samo lub więcej - nie dostaną ani odprawy, ani wyrównania. Jak dotąd nie wiadomo nic o planach zawodowych wspomnianych osób. Nie dostały się one również do nowego Sejmu.

Ustępujący ministrowie, którym powiodło się w wyborach 15 października, otrzymają wyrównanie do poselskiego uposażenia. W takiej sytuacji jest minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Zarówno jeden, jak i drugi publicznie zaprzeczali, że wejdą w skład nowego rządu. Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych została Marzena Małek, zaś ministrem Edukacji i Nauki został Krzysztof Szczucki.

Czarnek i Sasin jednocześnie są posłami nowej kadencji Sejmu. Uposażenie poselskie wynosi 12 826 zł brutto. Względem wynagrodzenia z ministerstwa daje to różnicę 4961 złotych. Oznacza to, że posłowie-ministrowie mogą liczyć na odprawy w łącznej wysokości 14 883 zł. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, z uwagi na to, że jest wicepremierem i po raz kolejny został wybrany do Sejmu, otrzyma łącznie o 1500 złotych brutto więcej.

Na odprawy mogą liczyć także wiceministrowie. Podstawa na tym stanowisku wynosi 12 594 zł brutto, a dodatek funkcyjny - 3434 zł brutto. Daje to ponad 16 tysięcy złotych. Na pełną kwotę odprawy - w wysokości 48 tysięcy złotych - może liczyć Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Mniejsza suma trafi do wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwigi Emilewicz, która została powołana na to stanowisko w maju 2023 roku. Swoje stanowisko piastowała przez mniej niż rok, otrzyma więc około 32 tys. zł. Posłowie i zarazem wiceministrowie dostaną pomniejszone odprawy. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta otrzyma przykładowo 9,6 tys. zł, gdyż sekretarzem stanu jest niemalże od początku poprzedniej kadencji.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 marca Artur Dziambor zajmuje stanowisko dyrektora departamentu marketingu i komunikacji oraz rzecznika prasowego Portu Gdańsk - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przedstawiciele portu. W poprzedniej kadencji Dziambor był posłem Konfederacji, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Trzeciej Drogi.

Artur Dziambor ma nową pracę

Artur Dziambor ma nową pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna działalność. W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego resortu. Szefową ministerstwa, które swoją siedzibę ma w Katowicach, jest Marzena Czarnecka. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - podkreśliła minister.

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 2,6 miliona złotych. Wiemy, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 29 lutego 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Komisarz Janusz Wojciechowski wprowadził rolników, nie tylko polskich, w gigantyczne problemy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Zdaniem ministra to unijny komisarz do spraw rolnictwa "dał twarz" Europejskiemu Zielonemu Ładowi. - Panu komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno - połączył w proteście rolników w całej Europie - ocenił Hetman.

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

Źródło:
tvn24.pl

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku stała się faktem. Świadczenia wzrosły o 12,12 procent. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Źródło:
tvn24.pl

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24

Ponad 50 firm w 14 miastach przyjmie studentów i absolwentów do 30. roku życia na blisko 120 staży z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca. O Programie Kariera poinformował organizator – Polska Rada Biznesu.

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Źródło:
PAP

Od piątku 1 marca stanowisko prezesa operatora przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje Grzegorz Onichimowski - wynika z informacji opublikowanej na stronie spółki.

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Źródło:
PAP

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl