Rafał Hirsch: nowy szok naftowy, tym razem pozytywny

Ropa najtańsza od 2009 roku. Naftowy szok?
Ropa najtańsza od 2009 roku. Naftowy szok?
TVN24 Biznes i Świat
Ropa najtańsza od 2009 roku. Naftowy szok?TVN24 Biznes i Świat

Ropa naftowa od ostatniego szczytu w połowie czerwca potaniała już o ponad 40 procent. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie tanieć dalej. Za spadkiem ceny stoi coraz wyraźniejsza rozgrywka międzypaństwowa. Ale zupełnie inaczej niż w latach osiemdziesiątych tym razem nie chodzi o Rosję.

Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli głównego rozgrywającego na rynku ropy czyli Arabii Saudyjskiej jasno wskazują, że tym razem to nie Amerykanie wraz z Saudyjczykami chcą zrobić krzywdę Moskwie (tak jak w latach 80-tych, kiedy Reagan sprzedał do Arabii nowe uzbrojenie, aby namówić ich na wzrost wydobycia i wywołac spadek ceny). Tym razem to Saudyjczycy chcą zrobić krzywdę Waszyngtonowi. Z Moskwą, albo bez niej, wszystko jedno.

Chodzi oczywiście o rewolucję łupkową w USA, która w sposób trwały zagraża pozycji Saudyjczyków na rynku. Import arabskiej ropy do USA już teraz spadł do poziomu najniższego od kilkudziesięciu lat. Saudyjczycy tracą swojego najbogatszego klienta. Nowy bogaty klient, czyli Chiny jest wybredny, bo ma w czym wybierać. Aby tam zawrzeć wystarczająco dużo kontraktów trzeba konkurować z Rosją i z Iranem i obniżać ceny. Dlatego Arabia chcąc zachować kontrolę nad rynkiem postanowiła amerykańskie łupki zabić.

Można to zrobić tylko sprowadzając cenę ropy tak nisko, aby wydobycie w USA przestało się opłacać. Warto pamiętać, że o ile koszt wydobycia ropy z łupków w USA jest niższy w wielu miejscach na świecie, w tym w Rosji, to jednak nie jest on niższy niż w Arabii Saudyjskiej. Realizując scenariusz bezlitosnego ściągania ceny ropy w dół Arabia może być pewna, że po drodze zbankrutują wszyscy dookoła, ale nie ona. Nikt inny na świecie nie ma kosztów wydobycia w okolicach 20 USD za baryłkę.

Wczoraj jeden z Saudyjskich książąt powiedział w Londynie, że Arabia mogłaby obciąć wydobycie i powstrzymać spadek cen, gdyby inni producenci, także ci będący poza OPEC, w tym Rosja, do cięcia się przyłączyli. W innej sytuacji Arabia tego nie zrobi, bo ryzykowałaby utratę udziału w rynku.

Mamy więc klasyczną wojnę cenową, w której najważniejszy dla poszczególnych producentów staje się udział w rynku, a cena schodzi na plan dalszy. De facto oznacza to koniec OPEC, który jest kartelem, a więc zmową mającą na celu pilnowanie ceny. Dzisiejsza sytuacja na rynku to całkowite przeciwieństwo sytuacji kartelu.

Sytuacji, w której wszyscy zgodzą się na cięcia wydobycia nie powinniśmy oczekiwać. Na pewno nie zgodzą się na to kraje, w których wydobycie w ostatnich latach spadło, czyli Iran, Irak i Libia. Ich obecnie nie stać na to, aby zakręcać jedyny kurek z dolarami jaki mają. Możliwe, że podobnie rozumuje Rosja. Z jednej strony może liczyć na to samo co Arabia – czyli na zabicie amerykańskich łupków, ale też z drugiej strony może jej obecnie po prostu nie stać na to, żeby decydować się na ograniczanie sprzedaży ropy. Rosnieft jest za mocno zadłużony, żeby dobrowolnie ograniczać przychody i zyski. Zapewne po dokładnym przeliczeniu wyszło im że mniej stracą sprzedając więcej i taniej niż mniej i…niekoniecznie przecież drożej, bo gwarancji wzrostu ceny nawet przy ograniczeniu wydobycia by nie było.

Z drugiej strony Amerykanów z ich łupkami niezwykle trudno będzie doprowadzić do bankructwa. Dwa dni temu szef jednej z większych amerykańskich firm zajmujących się łupkami powiedział, że biznes łupkowy w USA ma tę przewagę nad innymi krajami, że jest prywatny i złożony głównie z niezbyt dużych firm (niezbyt dużych w porównaniu np. do Rosnieftu, albo koncernów arabskich). Amerykanie mają precyzyjnie wyliczone progi rentowności dla każdego odwiertu – w przypadku spadku ceny poniżej progu będą wstrzymywać wydobycie w danym miejscu i czekać. W przypadku wzrostu ceny na rynku będą podpisywać z odbiorcami kontrakt na warunkach opłacalnych i wznawiać produkcję – odpowiednie decyzje za każdym razem będą podejmowane w trakcie godzin i dni, a nie tygodni, bo bez udziału ministerstw, rządowych agend i prezydentów.

Dlatego jeśli Arabia zamierza na trwałe wyeliminować amerykańskie łupki z gry to musi nie tylko drastycznie obniżyć cenę, ale potem trzymać ją na tym niskim poziomie tak długo, aż amerykańskie odwierty zarosną mchem i paprocią (i liczyć na to, że nie powstaną nowe technologie pozwalające dalej obniżać koszty wydobycia). Ostatnie słowa Putina o tym, że trzeba się przygotować na wiele lat z tańszą ropą to nie musi być rosyjska wojna informacyjna i egzaltacja na pokaz. On zapewne wie, podobnie jak inni kluczowi gracze w branży naftowej, że Arabia rozpoczęła operację, która będzie trwać lata. Partnerzy z OPEC mogą się albo otwarcie wściekać tak jak Wenezuela, albo nerwowo się uśmiechać jak Irak i Iran, którzy pewnie liczyli, że wojny cenowej da się jednak uniknąć. Oni też już wiedzą. Wiele wskazuje na to, że przed nami nowy szok naftowy. Tym razem, odwrotnie niż w latach siedemdziesiątych XX wieku, szok pozytywny.

Oczywiście zawsze są jakieś "ale". Jeśli na świecie pojawi się jakieś ożywienie gospodarcze, wtedy popyt na ropę będzie rosnąć szybciej i wtedy cena automatycznie pójdzie w górę godząc ze sobą dotychczasowych liderów i łupkowych pretendentów z USA, a wojna cenowa stanie się bezcelowa, bo na rosnącym rynku zmieszczą się wszyscy. Tyle, że na razie takiego ożywienia na świecie nie widać i nikt go na najbliższe lata nie prognozuje.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Dodał też, że dzisiaj rząd przyjmie decyzje, które obniżą składkę zdrowotną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Premier: zamrażamy ceny energii

Premier: zamrażamy ceny energii

Źródło:
tvn24.pl

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa o mrożeniu cen energii może być uchwalona w następną środę - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, tego samego dnia mogłoby odbyć się głosowanie w sprawie ustawy o wolnej Wigilii.

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
PAP

Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych - poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Zwolnienia grupowe w polskim gigancie. Wiadomo, ile osób straci pracę

Źródło:
PAP

We wtorek trzech pracowników fabryki Hyundaia udusiło się w trakcie przeprowadzania testu wydajności jednego z pojazdów. Do zdarzenia doszło w południowokoreańskim mieście Ulsan. Służby badają okoliczności wypadku.

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Tragedia w fabryce Hyundaia. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP