Czołowi pracownicy NBP w radzie nadzorczej fundacji uczelni promowanej przez Czarnka

Źródło:
tvn24.pl, money.pl
Donald Tusk o odpowiedzialności prawnej Adama Glapińskiego
Donald Tusk o odpowiedzialności prawnej Adama GlapińskiegoTVN24
wideo 2/9
Donald Tusk o odpowiedzialności prawnej Adama GlapińskiegoTVN24

W pierwszych dniach grudnia 2023 roku przy Szkole Głównej Mikołaja Kopernika powstała Fundacja Edukacji i Nauki Kopernik (FENK). W jej władzach zasiadają osoby związane z Narodowym Bankiem Polskim, w tym Kamila Sukiennik, prawa ręka prezesa Adama Glapińskiego. Zapytaliśmy zarówno fundację, jak i NBP o sieć powiązań między tymi podmiotami. FENK zapewniła, że nie otrzymała żadnego finansowania z NBP, a członkowie rady nie pobierają wynagrodzeń. NBP na nasze pytania nie odpowiedział.

6 grudnia 2023 roku powstała Fundacja Edukacji i Nauki Kopernik (FENK), której jednym z głównych celów jest "wspieranie nowatorskich rozwiązań w nauce i edukacji na wszystkich szczeblach". O jej powstaniu jako pierwsze napisał portal Money.pl, który jako pierwszy zwrócił uwagę na fundację, stawiając tezę o "sieci powiązań".

Fundacja została powołana przy Szkole Głównej Mikołaja Kopernika, która powstała w ramach Akademii Kopernikańskiej. Jak zauważa Money.pl to "oczko w głowie byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka". Akademia miała być przeciwwagą dla Polskiej Akademii Nauk i miejscem, w którym będą powstawać "nowe elity naukowe i polityczne".

Uczelnia ze wsparciem NBP

Powstanie Akademii Kopernikańskiej było krytykowanie przez środowiska naukowe, które wskazywały, że stoi ona obok obecnego systemu uczelni wyższych w Polsce. W promowanie jej mocno swego czasu zaangażował się prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. O tym, że NBP wspiera uczelnię chwali się sama jednostka, która na swojej stronie pisze o tym wprost. Co więcej podaje, że "trzy Kolegia SGMK (Kraków, Olsztyn i Lublin) znajdują się w siedzibach oddziałów okręgowych NBP".

NBP ma prawo wspierać uczelnie i fundacje w ramach działań edukacyjnych, jednak jak zauważa Money.pl pojawiają się pytania o przejrzystość działań bowiem w Fundacji powołanej 6 grudnia zasiadają osoby związane z NBP.

W tym wcześniej wspomniana Kamila Sukiennik, długoletnia prawa ręka prezesa Adama Glapińskiego, która jest członkiem Rady Fundacji. Poza nią w radzie jest także Piotr Turek, który jednocześnie jest dyrektorem Departamentu Komunikacji NBP jak i Rektorem Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Trzecim członkiem Rady Nadzorczej jest zaś prof. Grzegorz Górski, który Unię Europejską określił mianem "neobolszewickiej szulerni" i przestrzegał przed upadkiem demokracji pod rządami Donalda Tuska

Sprawdź też: Mucha ujawnia gigantyczne nagrody dla prezesa Adama Glapińskiego i jego zastępców

Początkowo osób z NBP w fundacji było więcej. W momencie jej powołania, 6 grudnia, prezesem był Andrzej Szymków, pracownik Departamentu Komunikacji w Narodowym Banku Polskim. Jednak już 2 stycznia rolę te przejął Philipp Sebastian Eichholzer, dyrektor ds. międzynarodowych i rozwoju w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika.

Redakcja biznesowa tvn24.pl zapytała FENK o powód tej szybkiej zmiany kadrowej. W odpowiedzi stwierdzono, że "fundacja jest w fazie budowania optymalnej struktury i stałej adaptacji. Niebawem nastąpią dalsze zmiany, również osobowe. Podobnie jak nasza Uczelnia, która ma międzynarodowe grono Dziekanów czy wykładowców, nie wykluczamy, że niebawem fundacja będzie również wsparta międzynarodowymi fachowcami".

Nie ma pieniędzy z NBP, więc nie ma konfliktu interesów

Po co powołano fundację? Odpowiedź Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika można streścić słowami "inni mają, to my też". Gdy o to zapytaliśmy stwierdzono bowiem, że "jak niemal każda uczelnia w Polsce i na świecie, Szkoła Główna Mikołaja Kopernika powinna mieć własną fundację. Podobnie jak inne uniwersytety i ich fundacje, tak SGMK ma FENK, czyli Fundację Edukacji i Nauki Kopernik".

W ocenie szkoły nie ma problemu w tym, że pracownicy NBP odgrywają udział w istnieniu fundacji. Na nasze pytanie o rolę i zadania Kamili Sukiennik i Piotra Turka odpowiedziano, że "obie osoby są w radzie fundacji, a więc kontrolują i dbają o prawidłową realizację strategii. Nie pobierają wynagrodzenia". Zdaniem przedstawicieli szkoły fakt, że w radzie fundacji zasiadają pracownicy NBP nie stanowi konfliktu interesów ponieważ nie otrzymują wynagrodzenia, a sama rada ma charakter organu kontrolnego i nadzorczego.

Przedstawiciel FENK przekazał nam także, że fundacja nie współpracuje z NBP i nie otrzymała żadnych środków od polskiego banku centralnego.

Sprawdź też: Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

"Schronienie po wyborach"?

Eksperci w komentarzach dla Money.pl zwracają uwagę na problematyczność tych powiązań. Na przykład Sławomir Dudek, obecnie prezes Instytutu Finansów Publicznych i wieloletni pracownik resortu finansów, który mówi o betonowaniu i finansowaniu "swoich".

- W kocówce kadencji PiS wszystko stało się jasne. Stosowano model betonowania się w fundacjach lub szczodrego dofinansowania rzutem na taśmę niby "obywatelskich" fundacji, gdzie schronienie po wyborach znaleźli byli politycy lub osoby z nimi powiązane - powiedział w rozmowie z serwisem podkreślając przy tym, że każdy ma prawo do zakładania własnych instytucji czy fundacji, ale "procedury finansowania takich podmiotów powinny być otwarte, jasne, przejrzyste i konkurencyjne".

Podobne zastrzeżenia ma Grzegorz Markowski, ekspert Fundacji Batorego, która zabiega o przejrzystość w życiu publicznym. Zauważa, że "bardzo przypomina to praktykę, którą PiS stosuje też w innych miejscach. Wzmógł ją zwłaszcza w obliczu przegranych wyborów - chodzi mianowicie o betonowanie się przy użyciu różnych zasobów publicznych na czas bycia w opozycji. Tworzy się różne instytuty czy fundacje, wyposaża się je w publiczne pieniądze, przenosi się je do zaprzyjaźnionych samorządów, itd. I obsadza się je swoimi przyjaciółmi politycznymi. Tutaj, mam wrażenie, jest podobny schemat".

O FENK zapytaliśmy także NBP, do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Czytaj także: Pomysł członka RPP budzi emocje. NBP komentuje

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: tvn24.pl, money.pl

Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Ministerstwo rolnictwa chce całkowitego zniesienia akcyzy na cydr i perry. Postulują o to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Ministerstwa spierają się o akcyzę

Źródło:
PAP

- Osoby poszkodowane w wyniku pożaru Marywilskiej 44 otrzymają doraźną pomoc finansową - zapowiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. O wsparcie mogą zgłaszać się od najbliższego czwartku, 23 maja.

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Premier o pożarze na Marywilskiej. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Wakacje od ZUS już wkrótce. Kto i ile na nich zaoszczędzi?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Abonament rtv. Ogłoszono stawki

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości.

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Finanse państwa pod lupą. Powstanie nowa instytucja

Źródło:
PAP

Microsoft w poniedziałek zaprezentował nową kategorię komputerów osobistych, które zostały wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji. Jak zauważa Reuters firma chce wykorzystać potencjał nowej technologii w całej swojej działalności i konkurować z Apple i Alphabetem, spółką-matką Google'a.

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Microsoft zaprezentował nowe komputery. Z AI na pokładzie

Źródło:
Reuters

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie otrzymał dokumenty do wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zanim zostanie wydana decyzja, konieczne jest sprawdzenie dokumentów, czy wszystkie braki zostały już uzupełnione - przekazał urząd w komunikacie.

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

"Do sprawdzenia jest 2339 działek". CPK stara się o decyzję lokalizacyjną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach - ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja.

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Wydłużone urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministra: w piątek projekt ustawy

Aktualizacja:
Źródło:
Business Insider

Na Ukrainę trafiła już ponad połowa z około 100 samochodów przekazanych przez mieszkańców Londynu w związku z tym, że nie spełniają norm emisji spalin pozwalających na jazdę po mieście bez dodatkowych opłat - poinformowała organizacja charytatywna British-Ukrainian Aid.

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Po Londynie jeździć nie mogą, więc trafią na Ukrainę

Źródło:
PAP

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów - podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie.

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Unia Europejska coraz bliżej sięgnięcia po zamrożone rosyjskie aktywa

Źródło:
PAP

Prezes Trakcji Arkadiusz Arciszewski nie jest aktualnie zatrzymany, jak również nie został tymczasowo aresztowany, ani oskarżony - przekazała spółka. W komunikacie dodano, że Trakcja nie posiada dalszych informacji o przebiegu czynności procesowych. Spółka działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Zatrzymanie prezesa spółki kolejowej Trakcja. Najnowsze informacje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cyberprzestępcy mają na celowniku klientów Biedronki i wysyłają fałszywe wiadomości, że dyskont rozdaje szczoteczki. To oszustwo - ostrzega firma CyberRescue.

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

"Biedronka rozdaje szczoteczki? To kolejne oszustwo"

Źródło:
tvn24.pl

Wnuczka Elvisa Presleya składa pozew o wstrzymanie sprzedaży historycznego domu piosenkarza w Memphis - Graceland - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił, że wnuczka "Króla" zarzuca oszustwo i jej zdaniem rzekoma firma stojąca za sprzedażą nie istnieje i nie ma praw do nieruchomości.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Źródło:
CNN

Najpóźniej we wrześniu ma ruszyć zbieranie wniosków na zakup przydomowego wiatraka. Będzie można dostać do 30 tysięcy złotych dotacji. Nie wszędzie wieje tak samo, więc nie wszędzie będzie się to tak samo opłacać. Ci co mają już turbiny, liczą zyski. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Spore pieniądze i wielkie nadzieje na energię z wiatru

Źródło:
TVN24

W swojej najnowszej odsłonie chatbot ChatGPT dostał głos kobiety nazwany "Sky". Dostał i po tygodniu go stracił z powodu kontrowersji i uderzającego podobieństwa do głosu Scarlett Johansson. Sam Altman, prezes OpenAI firmy odpowiedzialnej za chatbota, broni się, że to przypadek i wykorzystano głos innej profesjonalnej aktorki. Jednak oświadczenie przedstawione przez Johansson stawia sprawę w innym świetle.

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Scarlett Johansson "zszokowana i zła", po tym, jak usłyszała głos ChatGPT OpenAI. Brzmiał jak ona

Źródło:
Reuters

W pierwszym kwartale 2024 roku było aż o 22 procent mniej sklepowych przestępstw kradzieży niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że wykroczeń tego typu było o 5 procent mniej rok do roku. Najwięcej wykroczeń tego typu przypada na sklepy duże, w I kwartale tego typu zdarzeń było niemal pięć razy więcej niż w mniejszych sklepach.

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Duży spadek liczby kradzieży w sklepach

Źródło:
PAP

Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem - donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych.

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Kategoria premium wśród owoców. Za niektóre trzeba słono zapłacić

Źródło:
PAP

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Ivan Boesky nie żyje. Zmarł w wieku 87 lat - podał Reuters, powołując się na dziennik "New York Times". Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry "chciwość jest dobra", a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. 

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Ukuł "chciwość jest dobra". Ivan Boesky nie żyje

Źródło:
Reuters