Kontrole na granicy ze Słowacją. Straż Graniczna wyjaśnia

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mjr Dorota Kądziołka ze Straży Granicznej o kontrolach wyrywkowych
Mjr Dorota Kądziołka ze Straży Granicznej o kontrolach wyrywkowychTVN24
wideo 2/6
Mjr Dorota Kądziołka ze Straży Granicznej o kontrolach wyrywkowychTVN24

"Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku" - napisał w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Rzeczniczka prasowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka podkreśliła, że takie kontrole nie oznaczają tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych. Wcześniej w rozmowie z TVN24 informowała, że Straż Graniczna intensywniej dokonuje kontroli wyrywkowych na głównych szlakach komunikacyjnych. Kądziołka przekazała, że zatrzymywani są przede wszystkim obywatele Turcji, Iraku i Syrii.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Kraśniku (woj. lubelskie) zapowiedział wprowadzenie kontroli na granicy polsko-słowackiej. Szef rządu przekazał, że kontrole mają dotyczyć "busów, samochodów, autobusów", co do których istnieje podejrzenie, że mogą nimi podróżować imigranci próbujący nielegalnie przekroczyć granicę.

We wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w serwisie X (dawniej Twitter), że "Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku". Minister Kamiński podał, że powodem zmian jest nasilona presja migracyjna szlakiem bałkańskim przez Słowację.

Kontrole wyrywkowe w Polsce

W okolicy jednego z głównych przejść granicznych ze Słowacją, w Chyżnem, działa patrol Straży Granicznej prowadzący wyrywkowe kontrole, ale ruch odbywa się bez żadnych zakłóceń. Rzeczniczka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że takie kontrole nie oznaczają tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych.

Przejście graniczne Chyżne-TrstenaTVN24

Na temat intensywniejszych działań Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka mówiła też wcześniej we wtorek w rozmowie z TVN24. - Wczorajsze (poniedziałkowe - red.) zapowiedzi dotyczą sytuacji intensyfikacji naszych działań, ale my z taką sytuacją już mamy od jakiegoś czasu do czynienia, ponieważ jako Straż Graniczna zauważamy tendencję lawinowego wzrostu nielegalnej migracji z tak zwanego szlaku bałkańskiego - mówiła przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, który ochrania granicę polsko-słowacką w Małopolsce. Jak tłumaczyła, "wcześniej szlak był bardziej zachodni i prowadził przez Austrię".

Kądziołka przekazała, że nasiliła się też współpraca polsko-słowackich służb. - Po pierwsze, jest to współpraca polegająca na wymianie informacji, jak też na wspólnych patrolach czy innych działaniach podejmowanych wspólnie przez obie służby - powiedziała.

Tendencję wzrostową zauważono od początku wakacji. - W tym roku w Karpackim Oddziale Straży Granicznej ujawniono i zatrzymano 149 nielegalnych migrantów, natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku takich przypadków mieliśmy 13 - podała mjr Dorota Kądziołka.

- Jako Straż Graniczna, pełniąca służbę na wewnętrznej granicy strefy Schengen, mamy uprawnienia do dokonywania kontroli wyrywkowych, mamy uprawnienia bardziej policyjne. Nie mamy jeszcze na chwilę obecną stanu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych. W związku z tym, że taki stan nie został ogłoszony, dokonujemy naszych standardowych czynności - podkreśliła.

Kontrole wyrywkowe mają na celu ustalenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. - Te kontrole są stale dokonywane, ale one nie są dokonywane na granicy, tylko na głównych szlakach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do granicy - wskazała przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Kontrole są kierowane w miejsca typowane na podstawie wcześniejszych informacji posiadanych przez Straż Graniczną.

Obywatele których państw są zatrzymywani?

Kądziołka wyjaśniała, kontrole są dokonywane wobec środków transportu i osób, co do których zachodzi przypuszczenie, że znajdują się w Polsce nielegalnie.

- Zatrzymujemy obywateli różnych państw, przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z Turcją, Irakiem, Syrią - przekazała, dodając, że tendencją jest, że cudzoziemcy poruszają się w grupach zorganizowanych. Wśród osób organizujących transport cudzoziemców "dominują Gruzini".

Co dzieje się z takimi osobami? - Przede wszystkim są podejmowane procedury zobowiązujące cudzoziemców do powrotu w momencie, kiedy okazuje się, że przekroczenie granicy nastąpiło w sposób nielegalny, jak i pobyt jest nielegalny. Część z tych osób stara się o ochronę międzynarodową, głównie dotyczy to obywateli Turcji narodowości kurdyjskiej. Mamy też możliwość przekazywania cudzoziemców stronie słowackiej w ramach tak zwanej readmisji uproszczonej - tłumaczyła przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak wskazała, najczęściej są stosowane procedury deportacyjne. Do tego czasu osoby są umieszczane w ośrodkach.

Ponadto z ustaleń Straży Granicznej wynika, że nie mówimy o uchodźcach, tylko o migracji ekonomicznej. - Większość z tych osób decyduje się na to, że krajem docelowym ich podróży są Niemcy, wręcz nie chce korzystać z ochrony międzynarodowej na terytorium naszego kraju. Cudzoziemcy sami sobie wybierają kraj, gdzie chcą składać wnioski o taką ochronę - powiedziała mjr Dorota Kądziołka.

Kolejne zatrzymania

Jak poinformowała, do zatrzymań dwóch grup cudzoziemców doszło też ostatniej doby. - Doszło do ujawnienia i zatrzymania dwóch grup cudzoziemców. Jeden z rejonów to były okolice Krakowa, autostrada A4. Tam doszło do zatrzymania 22 migrantów nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju - podała przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Dodała, że pojazdami kierowali czterej Gruzini.

- Drugie zatrzymanie nastąpiło w rejonie byłego przejścia granicznego w miejscowości Chyżne. Doszło do zatrzymania 14 Turków, przewożonych przez Syryjczyka - poinformowała Kądziołka.

O rosnącej presji na granicy ze Słowacją rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska informowała Polską Agencję Prasową na początku września. Podkreślała, że liczba migrantów zatrzymywanych przy tej granicy systematycznie rośnie od początku roku.

W styczniu były to trzy osoby, w lutym - sześć, w marcu - 34, w kwietniu - siedem, w maju - 22, w czerwcu - 29, w lipcu - 48, a w sierpniu - 163. Daje to ponad 300 zatrzymanych, podczas gdy w takim samym okresie zeszłego roku było ich 72. Jeszcze więcej osób zatrzymywanych jest we wrześniu - zdarzyło się, że w ciągu jednego dnia na różnych odcinkach polsko-słowackiej granicy zatrzymanych zostało w sumie 101 osób.

Poseł PiS o konsultacjach z władzami Słowacji

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości był pytany we wtorek w Radiu Wnet o zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Poseł PiS powiedział, że kwestia przywrócenia kontroli na polsko-słowackiej granicy jest na etapie konsultacji z władzami Słowacji.

- Tu nie ma jeszcze żadnych decyzji. Takie tymczasowe przywrócenia kontroli to nie jest nic, co się nie dzieje od czasu do czasu (...) My skupiamy się na tym, żeby Polska była bezpieczna - powiedział Fogiel.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o mrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Według niej stawka ma nie ulec zmianie do końca września 2025 r. Teraz ustawa trafi do Prezydenta. Według rządu, koszt ustawy to blisko 4 mld zł.

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Źródło:
PAP

- Planując zakupy świąteczne, deklarujemy, że najważniejsze są dla nas dwa aspekty wybierania prezentów: dopasowanie się do obdarowanego i cena - mówi Anna Gołębicka, ekonomistka. Pomysłów na to, jak ułatwić sobie sprawę, jest wiele. W ruch idą tabelki, listy życzeń czy losowania.

Losowanie, "dla każdego coś małego" albo listy życzeń. Jak Polacy kupują prezenty?

Losowanie, "dla każdego coś małego" albo listy życzeń. Jak Polacy kupują prezenty?

Źródło:
tvn24.pl

"Patodeweloperka w naszym mieście kwitnie" - stwierdza radny Krakowa Łukasz Gibała. Wskazuje inwestycję, gdzie dom jednorodzinny podzielono na kilka mikromieszkań z "balkonami pod ziemią". - Wygląda to na działalność flippera, który kupił stary dom i przerobił go - mówi dla tvn24.pl Marek Wielgo, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Klitki z balkonami pod ziemią. "Deweloper przeszedł samego siebie"

Klitki z balkonami pod ziemią. "Deweloper przeszedł samego siebie"

Źródło:
tvn24.pl

Senat w środę przegłosował poprawkę opóźniającą o trzy miesiące - do początku 2026 roku - termin wejścia w życie systemu kaucyjnego. Zgodnie z ustawą przyjętą wcześniej przez Sejm nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku.

Rewolucja w sklepach może przyjść później. Senat wyznaczył nową datę

Rewolucja w sklepach może przyjść później. Senat wyznaczył nową datę

Źródło:
PAP

Stopy procentowe zostają bez zmian. Mimo to według Jarosława Sadowskiego z rankomat.pl raty kredytów hipotecznych spadają. Ekspert wskazuje, o ile i co za to odpowiada.

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Źródło:
tvn24.pl, rankomat.pl

Szef japońskiego banku Nomura zdecydował się na krótkoterminową obniżkę swojego wynagrodzenia o 30 procent. Dzieje się to po tym, jak były pracownik banku został oskarżony o napad na klientów, usiłowanie morderstwa i podpalenie - poinformował portal stacji BBC.

Prezes banku obcina sobie pensję o 30 procent. W ramach przeprosin za zachowanie pracownika

Prezes banku obcina sobie pensję o 30 procent. W ramach przeprosin za zachowanie pracownika

Źródło:
BBC

W trakcie środowego posiedzenia sejmowej komisji do spraw dzieci i młodzieży poruszono problem sprzedaży sex-lalek wyglądających jak nieletnie dziewczynki. - Podjęłam decyzję o tym, żeby skierować interwencję w tej sprawie do ministra sprawiedliwości, cyfryzacji oraz do UOKiK - przekazała przewodnicząca Monika Rosa. Sprawą zajmie się także prokuratura.

Sex-lalki wyglądające jak nastolatki. Sprawą ma się zająć prokuratura

Sex-lalki wyglądające jak nastolatki. Sprawą ma się zająć prokuratura

Źródło:
PAP

Do Czech przestała docierać przez rurociąg "Przyjaźń" rosyjska ropa naftowa, stanowiąca 58 procent zapotrzebowania krajowego - donoszą czeskie media. W związku z tym Orlen Unipetrol, będący jedyną firmą w kraju przerabiającą ropę, otrzyma surowiec ze strategicznych zapasów państwowych. Przyczyny przerwy w dostawach nie są jeszcze znane.

Problem z dostawami ropy. Jest stanowisko Orlenu

Problem z dostawami ropy. Jest stanowisko Orlenu

Źródło:
PAP

Od przyszłego roku w ramach Sądu Apelacyjnego w Warszawie zacznie funkcjonować nowy wydział, który zajmie się sprawami dotyczącymi kredytów frankowych - przekazali w środę przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. Nowe rozwiązanie ma odciążyć pracę sądów i przyspieszyć procedowanie wszystkich postępowań.

Nowy wydział sądu w Warszawie zajmie się frankowiczami

Nowy wydział sądu w Warszawie zajmie się frankowiczami

Źródło:
PAP

W wyniku awarii największej elektrowni na Kubie znaczna część kraju została pozbawiona prądu - przekazał w środę kubański rząd. Według ustaleń Reutersa do blackoutu przyczyniły się trudności z dostawami paliwa, kryzys gospodarczy, a także nadzwyczajne warunki pogodowe.

Duża część kraju bez prądu. Stolica pogrążona w mroku

Duża część kraju bez prądu. Stolica pogrążona w mroku

Źródło:
PAP, Reuters

- Rekomendujemy rządowi, żeby Bełchatów był jedną z analizowanych bardzo poważnie lokalizacji odnośnie do umiejscowienia drugiej elektrowni jądrowej w Polsce - przekazał w środę prezes PGE Dariusz Marzec. Podkreślił, że przemawiają za tym między innymi kompetencje ludzi w regionie oraz infrastruktura energetyczna.

PGE chce atomu w Bełchatowie. "Posiada silne atuty"

PGE chce atomu w Bełchatowie. "Posiada silne atuty"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. Główna nadal wynosi 5,75 proc. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. To 15. miesiąc bez zmiany stóp. Analitycy są zgodni, że do cięć dojdzie, jednak różnią się w prognozie dotyczącej terminu i wielkości zmiany.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Na siedmiu głównych rynkach w Polsce, w okresie od stycznia do listopada tego roku, sprzedano 26 procent mieszkań mniej w ujęciu rocznym - wynika z danych Otodom Analytics. Wskazano, że listopad jest kolejnym z rzędu miesiącem, w którym bieżąca podaż była większa od popytu. Eksperci wskazują, że na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce jest największy od czterech lat poziom liczby mieszkań oferowanych przez deweloperów.

Takiej sytuacji na rynku mieszkań nie było od czterech lat

Takiej sytuacji na rynku mieszkań nie było od czterech lat

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w czerwcu wyniosła 6507,39 złotego brutto - wynika z danych, które podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Była ona niższa aż o 19,2 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto.

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Najnowsze dane

Tyle naprawdę zarabiają Polacy. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot w Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości niemal 16,5 miliona złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie zakupiono szczęśliwy los.

Olbrzymia wygrana w Eurojackpot w Polsce. Wiadomo, gdzie padła

Olbrzymia wygrana w Eurojackpot w Polsce. Wiadomo, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia na portugalskich Azorach wejdzie w życie podatek turystyczny. Lokalne władze tłumaczą, że wprowadzenie opłaty związane jest z rosnącymi wydatkami gmin na utrzymanie czystości oraz infrastruktury turystycznej.

Turyści zapłacą więcej. W tym kraju władze szykują nowy podatek

Turyści zapłacą więcej. W tym kraju władze szykują nowy podatek

Źródło:
PAP

PKB Polski w 2025 roku wzrośnie o 3,4 procent, a inflacja CPI wyniesie 5,0 procent - wynika z najnowszej edycji raportu "Economic Outlook" OECD. Ekonomiści przewidują, że w 2026 roku wzrost gospodarczy spowolni do 3 procent, a wskaźnik CPI wyniesie 3,9 procent.

Są nowe prognozy dla polskiej gospodarki

Są nowe prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Władze Cardiff zastanawiają się nad wyższych opłat dla kierowców parkujących dużymi samochodami. Rozpoczęto konsultacje społeczne z mieszkańcami stolicy Walii. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują też inne samorządy.

Droższe parkowanie dla większych samochodów? 

Droższe parkowanie dla większych samochodów? 

Źródło:
BBC

Zmiany w podatku akcyzowym spowodują, że ceny papierosów wzrosną do 2027 o 61 procent w stosunku do 2023 roku - wynika z raportu opracowanego przez ekonomistów z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Eksperci zwracają uwagę, że jeśli podwyżki akcyzy będą potem kontynuowane w dotychczasowym tempie 10 procent rocznie, ceny w 2030 będą już ponad dwukrotnie wyższe.

Mocny cios w portfele palaczy. Ceny mogą być dwukrotnie wyższe

Mocny cios w portfele palaczy. Ceny mogą być dwukrotnie wyższe

Źródło:
tvn24.pl

We Włoszech wprowadzony został zakaz internetowego meldowania turystów w apartamentach na wynajem i umieszczania na drzwiach specjalnych skrytek z kluczami dla nich. Na mocy rozporządzenia MSW gości mieszkań na wynajem należy przyjmować osobiście po to, by - jak zaznaczono - uniknąć zagrożeń dla lokalnej społeczności.

Duże zmiany dla turystów we Włoszech. Nowy zakaz

Duże zmiany dla turystów we Włoszech. Nowy zakaz

Źródło:
PAP

Senackie komisje jednogłośnie poparły ustawę ustanawiającą 24 grudnia dniem wolnym od pracy od 2025 roku. Wcześniej komisje odrzuciły poprawki Magdaleny Biejat, która chciała wolnej Wigilii już w tym roku.

Wolna Wigilia. Jest decyzja komisji

Wolna Wigilia. Jest decyzja komisji

Źródło:
PAP

Niespodziewany protest pracowników obsługi naziemnej portów lotniczych w Finlandii spowodował przekierowanie lotów około 4 tysięcy pasażerów. Całkowicie odwołano blisko 20 lotów – poinformowała linia Finnair, która zorganizowany w popołudniowych godzinach szczytu protest uznała za nielegalny.

Niespodziewany protest pracowników lotnisk zmusił tysiące pasażerów do zmiany planów

Niespodziewany protest pracowników lotnisk zmusił tysiące pasażerów do zmiany planów

Źródło:
PAP

- Nie ma już żadnego zamieszania, wszelkie problemy są za nami - zapewnił we wtorek wiceszef resortu infrastruktury Maciej Lasek, pytany o ostatnie wydarzenia w PLL LOT. Dodał, że "błędy wynikające z niezrozumienia lub braku komunikacji" mogą się zdarzać i są na bieżąco naprawiane.

Wiceminister o sytuacji w PLL LOT: popełniamy czasami błędy

Wiceminister o sytuacji w PLL LOT: popełniamy czasami błędy

Źródło:
PAP