Kontrole na granicy ze Słowacją. Straż Graniczna wyjaśnia

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mjr Dorota Kądziołka ze Straży Granicznej o kontrolach wyrywkowych
Mjr Dorota Kądziołka ze Straży Granicznej o kontrolach wyrywkowychTVN24
wideo 2/6
Mjr Dorota Kądziołka ze Straży Granicznej o kontrolach wyrywkowychTVN24

"Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku" - napisał w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Rzeczniczka prasowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka podkreśliła, że takie kontrole nie oznaczają tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych. Wcześniej w rozmowie z TVN24 informowała, że Straż Graniczna intensywniej dokonuje kontroli wyrywkowych na głównych szlakach komunikacyjnych. Kądziołka przekazała, że zatrzymywani są przede wszystkim obywatele Turcji, Iraku i Syrii.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek w Kraśniku (woj. lubelskie) zapowiedział wprowadzenie kontroli na granicy polsko-słowackiej. Szef rządu przekazał, że kontrole mają dotyczyć "busów, samochodów, autobusów", co do których istnieje podejrzenie, że mogą nimi podróżować imigranci próbujący nielegalnie przekroczyć granicę.

We wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w serwisie X (dawniej Twitter), że "Straż Graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów i innych pojazdów mogących przewozić nielegalnych migrantów z tego kierunku". Minister Kamiński podał, że powodem zmian jest nasilona presja migracyjna szlakiem bałkańskim przez Słowację.

Kontrole wyrywkowe w Polsce

W okolicy jednego z głównych przejść granicznych ze Słowacją, w Chyżnem, działa patrol Straży Granicznej prowadzący wyrywkowe kontrole, ale ruch odbywa się bez żadnych zakłóceń. Rzeczniczka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że takie kontrole nie oznaczają tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych.

Przejście graniczne Chyżne-TrstenaTVN24

Na temat intensywniejszych działań Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka mówiła też wcześniej we wtorek w rozmowie z TVN24. - Wczorajsze (poniedziałkowe - red.) zapowiedzi dotyczą sytuacji intensyfikacji naszych działań, ale my z taką sytuacją już mamy od jakiegoś czasu do czynienia, ponieważ jako Straż Graniczna zauważamy tendencję lawinowego wzrostu nielegalnej migracji z tak zwanego szlaku bałkańskiego - mówiła przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, który ochrania granicę polsko-słowacką w Małopolsce. Jak tłumaczyła, "wcześniej szlak był bardziej zachodni i prowadził przez Austrię".

Kądziołka przekazała, że nasiliła się też współpraca polsko-słowackich służb. - Po pierwsze, jest to współpraca polegająca na wymianie informacji, jak też na wspólnych patrolach czy innych działaniach podejmowanych wspólnie przez obie służby - powiedziała.

Tendencję wzrostową zauważono od początku wakacji. - W tym roku w Karpackim Oddziale Straży Granicznej ujawniono i zatrzymano 149 nielegalnych migrantów, natomiast w analogicznym okresie ubiegłego roku takich przypadków mieliśmy 13 - podała mjr Dorota Kądziołka.

- Jako Straż Graniczna, pełniąca służbę na wewnętrznej granicy strefy Schengen, mamy uprawnienia do dokonywania kontroli wyrywkowych, mamy uprawnienia bardziej policyjne. Nie mamy jeszcze na chwilę obecną stanu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznych. W związku z tym, że taki stan nie został ogłoszony, dokonujemy naszych standardowych czynności - podkreśliła.

Kontrole wyrywkowe mają na celu ustalenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. - Te kontrole są stale dokonywane, ale one nie są dokonywane na granicy, tylko na głównych szlakach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do granicy - wskazała przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Kontrole są kierowane w miejsca typowane na podstawie wcześniejszych informacji posiadanych przez Straż Graniczną.

Obywatele których państw są zatrzymywani?

Kądziołka wyjaśniała, kontrole są dokonywane wobec środków transportu i osób, co do których zachodzi przypuszczenie, że znajdują się w Polsce nielegalnie.

- Zatrzymujemy obywateli różnych państw, przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z Turcją, Irakiem, Syrią - przekazała, dodając, że tendencją jest, że cudzoziemcy poruszają się w grupach zorganizowanych. Wśród osób organizujących transport cudzoziemców "dominują Gruzini".

Co dzieje się z takimi osobami? - Przede wszystkim są podejmowane procedury zobowiązujące cudzoziemców do powrotu w momencie, kiedy okazuje się, że przekroczenie granicy nastąpiło w sposób nielegalny, jak i pobyt jest nielegalny. Część z tych osób stara się o ochronę międzynarodową, głównie dotyczy to obywateli Turcji narodowości kurdyjskiej. Mamy też możliwość przekazywania cudzoziemców stronie słowackiej w ramach tak zwanej readmisji uproszczonej - tłumaczyła przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Jak wskazała, najczęściej są stosowane procedury deportacyjne. Do tego czasu osoby są umieszczane w ośrodkach.

Ponadto z ustaleń Straży Granicznej wynika, że nie mówimy o uchodźcach, tylko o migracji ekonomicznej. - Większość z tych osób decyduje się na to, że krajem docelowym ich podróży są Niemcy, wręcz nie chce korzystać z ochrony międzynarodowej na terytorium naszego kraju. Cudzoziemcy sami sobie wybierają kraj, gdzie chcą składać wnioski o taką ochronę - powiedziała mjr Dorota Kądziołka.

Kolejne zatrzymania

Jak poinformowała, do zatrzymań dwóch grup cudzoziemców doszło też ostatniej doby. - Doszło do ujawnienia i zatrzymania dwóch grup cudzoziemców. Jeden z rejonów to były okolice Krakowa, autostrada A4. Tam doszło do zatrzymania 22 migrantów nielegalnie przebywających na terenie naszego kraju - podała przedstawicielka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Dodała, że pojazdami kierowali czterej Gruzini.

- Drugie zatrzymanie nastąpiło w rejonie byłego przejścia granicznego w miejscowości Chyżne. Doszło do zatrzymania 14 Turków, przewożonych przez Syryjczyka - poinformowała Kądziołka.

O rosnącej presji na granicy ze Słowacją rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska informowała Polską Agencję Prasową na początku września. Podkreślała, że liczba migrantów zatrzymywanych przy tej granicy systematycznie rośnie od początku roku.

W styczniu były to trzy osoby, w lutym - sześć, w marcu - 34, w kwietniu - siedem, w maju - 22, w czerwcu - 29, w lipcu - 48, a w sierpniu - 163. Daje to ponad 300 zatrzymanych, podczas gdy w takim samym okresie zeszłego roku było ich 72. Jeszcze więcej osób zatrzymywanych jest we wrześniu - zdarzyło się, że w ciągu jednego dnia na różnych odcinkach polsko-słowackiej granicy zatrzymanych zostało w sumie 101 osób.

Poseł PiS o konsultacjach z władzami Słowacji

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości był pytany we wtorek w Radiu Wnet o zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Poseł PiS powiedział, że kwestia przywrócenia kontroli na polsko-słowackiej granicy jest na etapie konsultacji z władzami Słowacji.

- Tu nie ma jeszcze żadnych decyzji. Takie tymczasowe przywrócenia kontroli to nie jest nic, co się nie dzieje od czasu do czasu (...) My skupiamy się na tym, żeby Polska była bezpieczna - powiedział Fogiel.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek urząd. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC