Rząd zapewnił w budżecie 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20 procent dla sfery budżetowej - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Z kolei opublikowany projekt autopoprawki do ustawy okołobudżetowej na 2024 rok zakłada zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli początkujących i nauczycieli przedszkolnych o 33 procent.
- W budżecie na 2024 rok zapewniliśmy środki na podwyższenie średnich wynagrodzeń nauczycieli o 30 procent, a przypadku początkujących nauczycieli o 33 procent. (...) Pamiętaliśmy także o nauczycielach przedszkolnych i tu dodatkowe 2,3 miliarda złotych dotacji przedszkolnych dla samorządów na podwyżki w przedszkolach - powiedział premier.
- Zapewniamy także w budżecie wzrost (...) o 20 procent dla wszystkich pracowników państwowej sfery budżetowej, żołnierzy, funkcjonariuszy, celników - dodał.
Premier dodał, że 3,2 mld zł zostanie przeznaczona na część rozwojową i w ramach subwencji trafi do samorządów.
Autopoprawka do ustawy okołobudżetowej
We wtorek na stronach RCL opublikowano projekt autopoprawki do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024, czyli ustawy okołobudżetowej.
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu autopoprawki zaproponowano zmianę w związku ze zwiększeniem wynagrodzeń nauczycieli o 30 proc. od dnia 1 stycznia 2024 r.
"Wysokość kwoty bazowej dla nauczycieli ujętej w art. 9 ust. 2 projektu ustawy budżetowej na rok 2024 generuje wzrost wynagrodzenia średniego nauczycieli od dnia 1 stycznia 2024 r. o 30 proc., co w przypadku nauczycieli początkujących nie przekłada się na zapowiedziany wzrost wynagrodzenia średniego co najmniej o 1 500 zł. W związku z powyższym, proponuje się dodanie do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 przepisu zwiększającego wysokość wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela o 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 1 576,72 zł" - wyjaśniono.
W Ocenie Skutków Regulacji podano, że "zaproponowano zwiększenie wysokości wynagrodzenia średniego nauczycieli początkujących, ustalanego na podstawie art. 30 ust. 3 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela wskaźnikiem 1,02308, gwarantując tym samym wzrost wynagrodzenia średniego tych nauczycieli o 33 proc., tj. o 1 576,72 zł".
Projektowane przepisy odnoszą się również do nauczycieli przedszkolnych.
W Ocenie Skutków Regulacji dodano ponadto, że w projekcie zaproponowano też przepis "będący podstawą prawną do ewentualnego przekazania skarbowych papierów wartościowych do jednostek publicznej radiofonii i telewizji jako rekompensaty ubytku wpływów wynikających ze zwolnień od opłat abonamentowych w roku 2024".
Dodatek energetyczny - przedłużenie zawieszenia
Rząd, w autopoprawce do ustawy okołobudżetowej na 2024 r., planuje przedłużyć zawieszenie wypłaty dodatku energetycznego. Uzasadnia to tym, że dodatek nie był wypłacany w 2023 r. i nie stanowił istotnego wsparcia dla odbiorców energii.
Zgodnie z zaproponowaną w autopoprawce zmianą zakłada się przedłużenie w ustawie o dodatku osłonowym o rok - do końca 2024 r. - terminu, do którego wnioski o dodatek energetyczny pozostają bez rozpoznania.
Jak uzasadniono, zawieszenie jest zasadne z powodu wprowadzenia ustawą kompleksowych mechanizmów osłonowych w zakresie kosztów energii na 2024 r. dla gospodarstw domowych. "Dodatek energetyczny nie był również wypłacany w 2023 r. i nie stanowił istotnego wsparcia dla odbiorców energii" - napisano w OSR.
Ustawa o dodatku osłonowym weszła w życie pod koniec 2021 r. Dodatki dla gospodarstw domowych w wysokości zależnej od rodzaju ogrzewania i rodzaju gospodarstwa domowego wypłacano za 2022 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Robert Hoetink / Shutterstock.com