"To jest margines". Eksperci o pomyśle ograniczenia "hurtowych" zakupów mieszkań

Źródło:
TVN24 Biznes
Milewska-Wilk o wpływie funduszy inwestycyjnych na rynek nieruchomości i hurtowych zakupach mieszkań
Milewska-Wilk o wpływie funduszy inwestycyjnych na rynek nieruchomości i hurtowych zakupach mieszkańTVN24
wideo 2/6
Podatek od dodatkowych mieszkań. "Tego typu transakcje to margines"TVN24

Fundusze, które kupowały, rzeczywiście nazwijmy to hurtowo, całe budynki, czyli powyżej 30 czy 50 mieszkań, stanowią margines. Nawet w badaniach statystycznych to jest 1 procent całego rynku, obrotu rocznego - wskazała w programie "Tak jest" Hanna Milewska-Wilk, analityk rynku najmu mieszkań. Łukasz Bernatowicz, radca prawny, wiceprezes BCC, dodał, iż "już na dzień dobry widać, że będzie problem z tymi przepisami. Inaczej traktuje się podatnika, który kupuje dom, i tego, który kupuje mieszkanie".

Gośćmi programu "Tak jest" byli Hanna Milewska-Wilk, analityk rynku najmu mieszkań oraz Łukasz Bernatowicz, radca prawny, wiceprezes BCC.

Poproszeni zostali o komentarz do nowych przepisów dotyczących opodatkowanie dodatkowych mieszkań. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zajmie się nimi w najbliższym czasie. Nowe przepisy mają, jak powiedział "objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, "ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań".

Czytaj więcej: Wyższe opodatkowanie szóstego i kolejnego mieszkania. Premier o "dodatkowych opłatach">>>

Ile mieszkań kupują fundusze inwestycyjne?

Pytana, czy taki podatek zmieni coś na rynku nieruchomości, Hanna Milewska-Wilk wyjaśniła, że są dwie opcje.

- Albo może być tańszy najem, albo mogą być tańsze mieszkania. Nie wydaje mi się, żeby tego typu podatek albo miał minimalnie wpłynąć na czynsze, albo w jakiś sposób na ceny mieszkań - oceniła. 

Wytłumaczyła, że tego typu transakcje to margines. - Fundusze, które kupowały, rzeczywiście nazwijmy to hurtowo, całe budynki, czyli powyżej 30 czy 50 mieszkań, stanowią margines. Nawet w badaniach statystycznych to jest 1 procent całego rynku, obrotu rocznego - wskazała w rozmowie. 

- W związku z tym ciężko jest powiedzieć, czy to wpłynie na ceny mieszkań. Czy tych mieszkań będzie rzeczywiście więcej? Fundusze kupowały je zawsze w takich miejscach, aby one się wynajęły. W dosyć atrakcyjnych dużych miastach, w centrum. Młodzi ludzie, którzy poszukiwali może ciut tańszych mieszkań niekoniecznie w centrum, a nawet wokół miasta, to nie mieli do tej pory konkurencji - zaznaczyła. 

Projekt ustawy o ograniczeniach "hurtowych" zakupów mieszkań
Projekt ustawy o ograniczeniach "hurtowych" zakupów mieszkańTVN24

"Rząd pcha branżę do przepaści"

Łukasz Bernatowicz z kolei wskazał błędy tego pomysłu. - Po pierwsze założenie, że fundusze kupują te mieszkania, żeby one stały, czyli jako lokatę kapitału czy wręcz spekulacyjnie, jest założeniem błędnym. Niemal prawie wszystkie te nieruchomości są przez te fundusze wynajęte - podkreślił.

Jego zdaniem "teraz, jak tak radykalnie wpłyniemy na rynek najmu, to ceny najmu, które już skończyły raportowanie, pójdą w górę".

- Drugi błąd, który leży w założeniu tego pomysłu, jest taki, że jak fundusz nie kupi, to przyjdzie młody człowiek, bo ma odłożone pieniądze i to jemu trzeba będzie nieruchomość sprzedać. Otóż nie. Deweloperzy już dzisiaj zamrozili 70 procent inwestycji, zamrożą kolejne 30 i będą czekać na lepsze czasy. Dzisiaj nie ma klientów kredytowych, 70-80 procent mieszkań jest sprzedawanych za gotówkę i dopóki akcja kredytowa nie ruszy, to ta sytuacja będzie trwała - wyjaśnił. 

Ocenił, że problemem jest dziś inflacja, wysokie stopy procentowe i to, że ludzi nie jest stać na branie kredytów. 

- Trzeba wymyślić jakiś program, tak jak był program "Rodzina na swoim", który umożliwiał młodym ludziom, małżeństwom start z pierwszym mieszkaniem - wskazał.

Stwierdził, że branża ucierpi bez takiego programu, wskazując na wysoką inflację, stopy procentowe i praktycznie martwą akcję kredytową.

- A ta branża, która jest dużym kołem zamachowym polskiej gospodarki, bo to nie są tylko deweloperzy, ale i firmy wykończeniowe, budowlane, to są setki tysięcy miejsc pracy. Branża już jest w ciężkiej sytuacji, a rząd pcha ją do przepaści - powiedział. 

"Nie mamy polityki mieszkaniowej"

Hanna Milewska-Wilk również podkreśliła, że w Polsce "nie mamy polityki mieszkaniowej na skalę państwa" i dodała, że w związku z tym nie wiemy, czy państwo będzie wspierało własność, czy najemców. 

- Do tej pory to jednak było wspieranie dojścia do własności, wsparcie kredytobiorców w różny sposób. Miał to odwrócić Narodowy Program Mieszkaniowy, który stawiał na najem. W Polsce 80 procent Polaków mieszka w mieszkaniu lub domu, którego jest właścicielem - podała. 

Łukasz Bernatowicz zauważył, że "problem polega na tym, że my słyszymy założenia, ale nie słyszymy szczegółów". I podał, że umowy zawierane przez fundusze czy osoby prywatne wymagają tego, aby opłacić podatek.

- Czyli można sobie wyobrazić, że ktoś kupuje setną willę i nie płaci od tego żadnego podatku. A jak ktoś kupuje szóstą kawalerkę, to już płaci - wyjaśnił.

- Drugi problem jest taki, że jak fundusze przeprowadzają te transakcje, to są one opodatkowane VAT. A nie można obłożyć drugim podatkiem tej samej nieruchomości - powiedział, powołując się na prawo unijne.

Podsumował, że "już na dzień dobry widać, że będzie problem z tymi przepisami. Inaczej traktuje się podatnika, który kupuje dom, i tego, który kupuje mieszkanie".

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - odpowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany przez dziennikarzy o przyszłość CPK.

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk odwołał Gertrudę Uścińską ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - przekazał bank. Do rady powołano Marka Hermacha.

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Źródło:
PAP

We wtorek, 25 czerwca, odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zarząd spółki przedstawił projekty uchwał, które zakładają między innymi nieudzielenie absolutorium za 2023 rok wszystkim byłym członkom zarządu, w tym byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie między innymi brak premii.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - powiadomił prokurator Mariusz Marciniak. W sprawie byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest ono na etapie wstępnego rozpoznania. To pokłosie raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Źródło:
PAP

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach mogło dokonać zakupów około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 miliarda euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze zasilą obrońców Ukrainy - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Źródło:
PAP

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Chiny i Unia Europejska (UE) zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat planowanego nałożenia ceł na produkowane w Państwie Środka pojazdy elektryczne (EV) - poinformował portal stacji CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników obu stron.

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Źródło:
CNN

Według Komisji Europejskiej (KE) firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple to pierwsza platforma, której Bruksela zarzuca łamanie DMA.

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 roku spadła o 6,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy zgodnie przyznają, że wyniki budowlanki nie napawają optymizmem, a na odbicie trzeba będzie poczekać.

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że firmy pożyczkowe w maju bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 1,2 miliona pożyczek pozabankowych o łącznej wartości 1,827 miliarda złotych. Jak wskazują analitycy, wynik z zeszłego miesiąca był najwyższy w historii.

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysiąca, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP