"To jest margines". Eksperci o pomyśle ograniczenia "hurtowych" zakupów mieszkań

Źródło:
TVN24 Biznes
Milewska-Wilk o wpływie funduszy inwestycyjnych na rynek nieruchomości i hurtowych zakupach mieszkań
Milewska-Wilk o wpływie funduszy inwestycyjnych na rynek nieruchomości i hurtowych zakupach mieszkańTVN24
wideo 2/6
Podatek od dodatkowych mieszkań. "Tego typu transakcje to margines"TVN24

Fundusze, które kupowały, rzeczywiście nazwijmy to hurtowo, całe budynki, czyli powyżej 30 czy 50 mieszkań, stanowią margines. Nawet w badaniach statystycznych to jest 1 procent całego rynku, obrotu rocznego - wskazała w programie "Tak jest" Hanna Milewska-Wilk, analityk rynku najmu mieszkań. Łukasz Bernatowicz, radca prawny, wiceprezes BCC, dodał, iż "już na dzień dobry widać, że będzie problem z tymi przepisami. Inaczej traktuje się podatnika, który kupuje dom, i tego, który kupuje mieszkanie".

Gośćmi programu "Tak jest" byli Hanna Milewska-Wilk, analityk rynku najmu mieszkań oraz Łukasz Bernatowicz, radca prawny, wiceprezes BCC.

Poproszeni zostali o komentarz do nowych przepisów dotyczących opodatkowanie dodatkowych mieszkań. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd zajmie się nimi w najbliższym czasie. Nowe przepisy mają, jak powiedział "objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, "ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań".

Czytaj więcej: Wyższe opodatkowanie szóstego i kolejnego mieszkania. Premier o "dodatkowych opłatach">>>

Ile mieszkań kupują fundusze inwestycyjne?

Pytana, czy taki podatek zmieni coś na rynku nieruchomości, Hanna Milewska-Wilk wyjaśniła, że są dwie opcje.

- Albo może być tańszy najem, albo mogą być tańsze mieszkania. Nie wydaje mi się, żeby tego typu podatek albo miał minimalnie wpłynąć na czynsze, albo w jakiś sposób na ceny mieszkań - oceniła. 

Wytłumaczyła, że tego typu transakcje to margines. - Fundusze, które kupowały, rzeczywiście nazwijmy to hurtowo, całe budynki, czyli powyżej 30 czy 50 mieszkań, stanowią margines. Nawet w badaniach statystycznych to jest 1 procent całego rynku, obrotu rocznego - wskazała w rozmowie. 

- W związku z tym ciężko jest powiedzieć, czy to wpłynie na ceny mieszkań. Czy tych mieszkań będzie rzeczywiście więcej? Fundusze kupowały je zawsze w takich miejscach, aby one się wynajęły. W dosyć atrakcyjnych dużych miastach, w centrum. Młodzi ludzie, którzy poszukiwali może ciut tańszych mieszkań niekoniecznie w centrum, a nawet wokół miasta, to nie mieli do tej pory konkurencji - zaznaczyła. 

Projekt ustawy o ograniczeniach "hurtowych" zakupów mieszkań
Projekt ustawy o ograniczeniach "hurtowych" zakupów mieszkańTVN24

"Rząd pcha branżę do przepaści"

Łukasz Bernatowicz z kolei wskazał błędy tego pomysłu. - Po pierwsze założenie, że fundusze kupują te mieszkania, żeby one stały, czyli jako lokatę kapitału czy wręcz spekulacyjnie, jest założeniem błędnym. Niemal prawie wszystkie te nieruchomości są przez te fundusze wynajęte - podkreślił.

Jego zdaniem "teraz, jak tak radykalnie wpłyniemy na rynek najmu, to ceny najmu, które już skończyły raportowanie, pójdą w górę".

- Drugi błąd, który leży w założeniu tego pomysłu, jest taki, że jak fundusz nie kupi, to przyjdzie młody człowiek, bo ma odłożone pieniądze i to jemu trzeba będzie nieruchomość sprzedać. Otóż nie. Deweloperzy już dzisiaj zamrozili 70 procent inwestycji, zamrożą kolejne 30 i będą czekać na lepsze czasy. Dzisiaj nie ma klientów kredytowych, 70-80 procent mieszkań jest sprzedawanych za gotówkę i dopóki akcja kredytowa nie ruszy, to ta sytuacja będzie trwała - wyjaśnił. 

Ocenił, że problemem jest dziś inflacja, wysokie stopy procentowe i to, że ludzi nie jest stać na branie kredytów. 

- Trzeba wymyślić jakiś program, tak jak był program "Rodzina na swoim", który umożliwiał młodym ludziom, małżeństwom start z pierwszym mieszkaniem - wskazał.

Stwierdził, że branża ucierpi bez takiego programu, wskazując na wysoką inflację, stopy procentowe i praktycznie martwą akcję kredytową.

- A ta branża, która jest dużym kołem zamachowym polskiej gospodarki, bo to nie są tylko deweloperzy, ale i firmy wykończeniowe, budowlane, to są setki tysięcy miejsc pracy. Branża już jest w ciężkiej sytuacji, a rząd pcha ją do przepaści - powiedział. 

"Nie mamy polityki mieszkaniowej"

Hanna Milewska-Wilk również podkreśliła, że w Polsce "nie mamy polityki mieszkaniowej na skalę państwa" i dodała, że w związku z tym nie wiemy, czy państwo będzie wspierało własność, czy najemców. 

- Do tej pory to jednak było wspieranie dojścia do własności, wsparcie kredytobiorców w różny sposób. Miał to odwrócić Narodowy Program Mieszkaniowy, który stawiał na najem. W Polsce 80 procent Polaków mieszka w mieszkaniu lub domu, którego jest właścicielem - podała. 

Łukasz Bernatowicz zauważył, że "problem polega na tym, że my słyszymy założenia, ale nie słyszymy szczegółów". I podał, że umowy zawierane przez fundusze czy osoby prywatne wymagają tego, aby opłacić podatek.

- Czyli można sobie wyobrazić, że ktoś kupuje setną willę i nie płaci od tego żadnego podatku. A jak ktoś kupuje szóstą kawalerkę, to już płaci - wyjaśnił.

- Drugi problem jest taki, że jak fundusze przeprowadzają te transakcje, to są one opodatkowane VAT. A nie można obłożyć drugim podatkiem tej samej nieruchomości - powiedział, powołując się na prawo unijne.

Podsumował, że "już na dzień dobry widać, że będzie problem z tymi przepisami. Inaczej traktuje się podatnika, który kupuje dom, i tego, który kupuje mieszkanie".

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Z powodu strajku francuskich kontrolerów lotów linie lotnicze zmniejszają liczbę rejsów między Warszawą a Paryżem - wynika z danych na stronie internetowej Lotniska Chopina. Protest przyczynia się do problemów także na innych francuskich lotniskach.

Linie odwołują loty do Paryża

Linie odwołują loty do Paryża

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie nowych sankcji na podmioty eksportujące irańską ropę naftową i ukrywające jej pochodzenie. Departament Stanu zaznaczył przy tym, że jest to element polityki nakładania "maksymalnej presji" na irański reżim.

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP

To jest trochę moim zdaniem straszenie ze strony niektórych partii politycznych, że będziemy ograniczać dostęp do gotówki. Nie ma takich planów, nie ma takich intencji - powiedział minister finansów Andrzej Domański w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Szef resortu mówił również o tym, że na pewno będzie pomoc dla poszkodowanych w wyniku pożaru w Ząbkach.

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Pożar w Ząbkach. Zapowiedź ministra finansów

Źródło:
TVN24, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Do jednego z graczy trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 3 lipca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Branża przewozowa wyraziła obawy w związku z przywróceniem czasowych kontroli na granicach z Litwą oraz Niemcami. Jak podkreślono, kolejna bariera może sprawić, że wielu przewoźników podejmie decyzję o "zaprzestaniu tej niedochodowej dziś działalności".

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Branża w strachu. "Z niepokojem czekam na poniedziałek"

Źródło:
PAP

"Ty masz zdjęcie z Panteonem, oni twój portfel" - przestrzega Ambasada RP we Włoszech polskich turystów. To hasło jest elementem kampanii mającej zwrócić uwagę na problem kieszonkowców, którzy są "stałym problemem" w Italii. W jej ramach wskazano też, na co szczególnie uważać.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów przegłosowała "jedną wielką piękną ustawę" Donalda Trumpa, w której połączono cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów. Projekt, który ma powiększyć dług USA o niemal cztery biliony dolarów, trafi na biurko prezydenta.

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

"Pierwsze duże zwycięstwo legislacyjne w drugiej kadencji Donalda Trumpa"

Źródło:
PAP

Nie oszukujmy się, ta wczorajsza obniżka, to jest raczej symboliczna. Wciąż mamy wiele niewiadomych - tak decyzję w sprawie stóp procentowych skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 ekonomista, profesor Witold Orłowski. Dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik stwierdził, że inflacja "jeszcze nie jest pokonana".

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

"Nie oszukujmy się". Echa decyzji w sprawie stóp procentowych

Źródło:
TVN24

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Chiny, Włochy, Grecja i Hiszpania to kraje, których gospodarki mogą ucierpieć najbardziej ze względu na panujące tam upały - wynika z analizy Allianz Trade. Ekstremalne temperatury negatywnie wpływają także na wydajność pracy.

Upał uderza w wielkie gospodarki

Upał uderza w wielkie gospodarki

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełne wdrożenie unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP