Wyższe opodatkowanie szóstego i kolejnego mieszkania. Premier o "dodatkowych opłatach"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o "dodatkowych opłatach" przy zakupie mieszkań
Premier Morawiecki o "dodatkowych opłatach" przy zakupie mieszkańTVN24
wideo 2/3
TVN24Premier Morawiecki o "dodatkowych opłatach" przy zakupie mieszkań

Rząd szykuje dodatkowe opłaty przy hurtowym zakupie mieszkań. - Na pewno przede wszystkim chodzi nam o fundusze, które w celach inwestycyjnych, spekulacyjnych skupują z rynku mieszkania i przez to podnoszą ceny - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak przekazał, projekt ustawy w tej sprawie wkrótce może trafić na posiedzenie rządu.

Premier Mateusz Morawiecki, który przebywa na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, został zapytany na środowym briefingu prasowym, jakie rozwiązania planuje rząd, jeśli chodzi o opodatkowanie mieszkań i kiedy one mogą zostać wdrożone. Szef rządu przypomniał, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Ministerstwem Finansów pracują nad tymi rozwiązaniami.

- Tak jak powiedziałem kilka dni temu podczas konferencji prasowej, planujemy wkrótce przedłożyć projekt pod obrady Rady Ministrów. Na pewno będzie ten projekt obejmował dodatkowe opłaty, na przykład podatku od czynności cywilnoprawnych na te fundusze, które kupują 100, 200 mieszkań, albo 500, nawet tysiąc, o takich przypadkach słyszałem - powiedział Morawiecki.

Wzrost cen mieszkań

Premier posłużył się przykładem miasta, w którym - jak mówił - deweloper, spółdzielca czy prywatny inwestor buduje mieszkania i na pniu są one kupowane przez fundusze, które "trzymają te mieszkania, zamiast upłynniać stopniowo, zamiast sprzedawać je sukcesywnie na rynku".

- To wszystko powoduje wzrost cen. Aby zapobiec takim działaniom, w gruncie rzeczy spekulacyjnym, chcemy na pewno wprowadzić tego typu regulacje - zapowiedział.

- Od jakiej liczby mieszkań, czy to będzie 7 czy 10 mieszkań posiadanych przez inwestora, zamierzamy taką opłatę wprowadzić, jeszcze dzisiaj tego nie potwierdzę. Ale na pewno przede wszystkim chodzi nam o fundusze, które w celach inwestycyjnych, spekulacyjnych skupują z rynku mieszkania i przez to podnoszą ceny, zmniejszają podaż i utrudniają dostęp do mieszkań dla mieszkańców - mówił premier.

Projekt skierowany do KPRM

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych. Resort poinformował we wtorek, że rozwiązania zostały skierowane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projekt ma zostać teraz rozpatrzony przez Zespół do spraw Programowania Prac Rządu, a następnie - w przypadku pozytywnej rekomendacji - skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

MRiT wskazywało, że zgodnie z projektem, osoba, która ma już pięć mieszkań, zapłaci przy transakcji wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ma wynieść 6 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości