"Orlen naruszył strategiczne rezerwy". Jest zawiadomienie do ABW, mamy komentarz spółki

Źródło:
tvn24.pl
Budka: Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami niejawnymi 
Budka: Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami niejawnymi TVN24
wideo 2/9
Budka: Obajtek był zapoznawany przez polityków PiS-u z dokumentami niejawnymi TVN24

Krzysztof Brejza, europoseł Koalicji Obywatelskiej, poinformował w mediach społecznościowych, że "w trakcie kampanii wyborczej Orlen naruszył strategiczne rezerwy ropy". Brejza złożył w tej sprawie zawiadomienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W jego ocenie Prawo i Sprawiedliwość ryzykowało "bezpieczeństwo państwa w imię swojego interesu partyjnego". Orlen w odpowiedzi przesłanej redakcji biznesowej tvn24.pl wyjaśnia, że nie może ujawnić "szczegółowych informacji dotyczących utrzymywanych przez siebie zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw". Jednocześnie płocki koncern zapewnia, że obecnie dostawy surowców i paliw "są w pełni zabezpieczone". 

Krzysztof Brejza w czwartek zamieścił nagranie w serwisie X (dawniej Twitter), w którym poinformował o "naruszeniu strategicznych rezerw ropy bazowej z magazynów w Górze pod Inowrocławiem" w trakcie kampanii przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

- Pamiętacie akcję z brakiem paliw na stacjach Orlenu w kampanii wyborczej? Ekipa PiS-u tak manipulowała cenami paliw, że w pewnym momencie zabrakło ropy. Mam informację, że w kampanii naruszyli rezerwy strategiczne państwa, byle tylko wygrać wybory. We wrześniu zaczęli wypompowywać ropę bazową z podziemnych magazynów, które należą do IKS Solino, spółki podległej Orlenowi - przekazał Brejza.

Jak wskazał, magazyny zlokalizowane są w Górze pod Inowrocławiem (woj. kujawsko-pomorskie). - Z Góry rurociągiem ropę bazową wielkie ilości wytłaczali do Płocka. Ropa wypompowywana była z kawern (magazynów solnych, które służą do przechowywania ropy naftowej i paliw płynnych - red.) numer 14, 15, 21, 22, a z ogromnej kawerny 21 ropę wypompowano niemalże w całości - poinformował europoseł.

Krzysztof Brejza zauważył w nagraniu, że "takie interwencyjne wypompowywanie ropy powinno być realizowane w sytuacji kryzysu lub wojny". - Do interwencyjnego wypompowywania ropy bazowej używa się solanki i ekipa PiS-owskich decydentów naruszyła również zasoby strategiczne solanki, niezbędnej do wytłaczania paliw w trakcie wojny - dodał polityk KO.

Poseł do PE w październiku 2023 roku skierował w tej sprawie zawiadomienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Jestem przekonany, że niebawem to bezmyślne zużycie zasobów strategicznych Rzeczpospolitej dla czystej PiS-owskiej polityki zostanie surowo rozliczone - powiedział.

"Z naszych informacji wynika, że nie ma braków w zapasach paliw"

Przed wyborami parlamentarnymi 15 października 2023 roku ceny paliw, zwłaszcza oleju napędowego, na stacjach Orlenu sięgały 5,99 zł za litr. Stawki spadały od września pomimo drożejącej ropy naftowej i słabego złotego. Ekonomiści mówili o przedwyborczych "cudach" na Orlenie, które na dodatek powodowały masowe "awarie dystrybutorów" - jak spółka kazała określać problemy w dostępie do paliwa. Sytuacja zmieniła się po wyborach - ceny zaczęły rosnąć i utrzymywały się na wysokim poziomie pomimo taniejącej ropy i zyskującego na wartości złotego.

Czytaj Konkret24: Od "byłyby kolejki na stacjach" do "możemy sobie na to pozwolić". Jak zmieniała się narracja o cenach paliw

Według platformy E-ogm "po 'wyborczym' cudzie cenowym Orlenu w dalszym ciągu w Polsce (dane na koniec listopada 2023 r.) 'system' nie może dojść do siebie w zakresie poziomu zapasów ON". "Stan zapasów ON na koniec listopada kolejny raz spadł i był niższy niż miesiąc temu o ponad 6 tys. ton (spadek m/m 0,4 proc.). Do średniej 3-letniej (liczonej od 01.01.2021 r.) brakuje ponad 290 tys. ton, czyli ponad 5 dni popytu na ON w Polsce. Średni stan zapasów to nieco ponad 2 mln ton ON, a na koniec listopada było to tylko nieco ponad 1,7 mln ton)" - możemy przeczytać we wpisie na Facebooku zamieszczonym pod koniec stycznia br.

Prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego dr Leszek Wiwała uspokaja w tej sprawie. - Z naszych informacji wynika, że nie ma braków w zapasach paliw - poinformował redakcję biznesową tvn24.pl. Jak wyjaśnił, łączne zapasy interwencyjne wynoszą minimum 90 dni, w tym 53 dni to zapasy obowiązkowe, których obowiązek utrzymania ciąży na podmiotach rynkowych oraz 37 dni to zapasy agencyjne (zwane strategicznymi).

- Nie mamy żadnych informacji, które wskazywałyby na zagrożone bezpieczeństwo systemu energetycznego Polski - zapewnił prezes POPiHN.

Orlen o zapasach paliw

Orlen nie podaje informacji o wykorzystaniu zapasów. "Informacje o wykorzystaniu zapasów ropy naftowej i paliw w Polsce przez producenta i handlowca, jakim jest Orlen, podlegają ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa. Dlatego nie możemy ujawnić podmiotom nie związanym z funkcjonowaniem systemu zapasów, szczegółowych informacji dotyczących utrzymywanych przez siebie zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw" - czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez zespół prasowy płockiego koncernu.

"Ze względów bezpieczeństwa, takie informacje mogą być udostępniane wyłącznie podmiotom związanym z funkcjonowaniem systemu zapasów" - dodali przedstawiciele Orlenu. Przypomnijmy, że spółka w październiku ubiegłego roku dementowała pojawiające się w internecie sugestie o wykorzystywaniu wojskowych rezerw paliwowych.

Jak podkreślili, "priorytetem Orlenu jest zabezpieczenie dostaw surowców i paliw zarówno do Polski jak i na inne rynki, na których spółka prowadzi działalność".

"Obecnie takie dostawy są w pełni zabezpieczone" - zapewniono.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC