Zmiany w podatkach, urlopach i emeryturach. Oto najważniejsze zapowiedzi

Źródło:
TVN24 Biznes
Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatek
Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatekTVN24
wideo 2/9
Tusk: brak podatku dochodowego od emerytur do 5 tysięcy złotych, dla pozostałych emerytów - "wyraźnie niższy" podatekTVN24

Wyższa kwota wolna od podatku, krótszy tydzień pracy, dłuższy urlop, podwyżki wynagrodzeń, zmiany w zakazie handlu w niedziele i emerytury stażowe - takie obietnice wyborcze głównych sił politycznych zostały ogłoszone podczas minionego weekendu.

Obietnice PiS

Prawo i Sprawiedliwość podczas konferencji programowej w Końskich w województwie świętokrzyskim przedstawiło nowe propozycje i powtórzyło kilka wcześniejszych.

Zachowanie węgla

Prezes Jarosław Kaczyński powiedział, że owszem transformacja energetyczna jest ważna, ale polski węgiel w energetyce obecny być musi. — Musimy dużo inwestować w energię atomową i różne rodzaje zielonej energii, ale transformacja energetyczna musi uwzględniać zachowanie węgla — powiedział prezes PiS.

Emerytury stażowe

Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych - możliwości przejścia na emeryturę po przepracowaniu 43 lat przez mężczyzn i 38 lat przez kobiety. Emerytury stażowe to jedna z tych zapowiedzi, o których obóz rządzący mówi od kilku lat. W ostatniej kadencji do Sejmu trafiły dwa projekt w tej sprawie - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy i Solidarności. Oba trafiły do tak zwanej zamrażarki.

Czytaj także: Jarosław Kaczyński w Końskich o wprowadzeniu emerytur stażowych, cyfryzacji Polski, likwidacji patodeweloperki

Likwidacja patodeweloperki

- Popyt łatwo wzmóc, tylko z podażą (liczbą mieszkań - red.) jest gorzej, bo tu są różnego rodzaju układy. I my chcemy zlikwidować tę patodeweloperkę – obiecywał prezes PiS.

- Chcemy zlikwidować to wszystko, co jest w tej sferze patologią i według wyliczeń kosztuje Polskę 84 miliardów złotych rocznie. To jest otwarcie na rozwiązanie w Polsce kwestii spraw mieszkaniowych – dodał.

Czytaj także w Konkret24: Obietnice minus. Co PiS obiecywał w sprawie budowy mieszkań i rynku mieszkaniowego

Średnie wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że za sześć lat poziom wynagrodzenia w Polsce ma wynosić "przynajmniej 10 tysięcy złotych".

Tymczasem zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy budżetowej na 2024 rok przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej już w przyszłym roku ma sięgnąć 7824 zł, a w sektorze przedsiębiorstw - ponad 8,2 tys.

Czytaj także: "Lokalna półka", czyli jak PiS już to planował i dlaczego nic z tego nie wyszło

Podczas spotkania z wyborcami liderzy PiS powtórzyli także wcześniejsze obietnice. W tym m.in.:

- "Lokalna półka" - obowiązek oferowania w marketach minimum 2/3 produktów takich jak owoce, warzywa, pieczywo, mięsa i produkty mleczne od lokalnych dostawców; - Darmowe autostrady; - "Przyjazne osiedle" - czyli program rewitalizacji bloków; - "Bon szkolny - poznaj Polskę" - finansowe wsparcie wycieczek dla uczniów; - "Dobry posiłek" - czyli obietnica poprawy jakości posiłków dla pacjentów; - "Darmowe leki" - dla seniorów i dzieci do 18. roku życia; - 800 plus.

Czytaj także: PiS zapowiada poprawę jakości posiłków w szpitalach. Po raz kolejny

Obietnice Koalicji Obywatelskiej

Swoje obietnice zaprezentowała także Platforma Obywatelska. Padło hasło "100 konkretów na 100 dni rządów". Ich zakres i poziom skomplikowania jest bardzo zróżnicowany. Z tych finansowych najważniesze dotyczą m.in. kwoty wolnej od podatku, podwyżki dla budżetówki i nauczycieli czy też zasiłku pogrzebowego.

Kwota wolna od podatku

Donald Tusk zapowiedział podwojenie kwoty wolnej od podatku. Miałaby więc wynieść 60 tys. zł. Do tego emeryci, którzy otrzymują do 5 tys. zł, nie płaciliby PIT-u w ogóle, a także zarabiający do 6 tys. zł. Były premier zapowiedział także "wyraźnie niższe" podatki dla pozostałych.

Zmiany w podatku Belki

Platforma Obywatelska zapowiedziała liwkidację tak zwanego podatku Belki, czyli od zysków kapitałowych. Nie w całości, ale dla oszczędności i inwestycji do 100 tys. zł.

Podwyżki pensji dla nauczycieli i budżetówki

Donald Tusk obiecał, tuż po wygraniu wyborów, podniesienie pensji nauczycieli.

W ciągu pierwszych 100 dni każdy polski nauczyciel, każda polska nauczycielka, dostaną podwyżkę do (wynagrodzenia) zasadniczego minimum 1,5 tys. zł, co znaczy 30 proc. podwyżki dla wszystkich nauczycieli — powiedział.

Do tego pracownicy budżetówki mieliby otrzymać 20 proc. podwyżki.

Zmiany dla przedsiębiorców

Podczas konwencji PO padły także obietnice skierowane do przedsiębiorców. W tym likwidację "absurdu składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych", co pojawiło się w wyniku wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu.

Do tego ZUS ma zająć się wypłatą zwolnień lekarskich już od pierwszego dnia choroby. Obiecano także "prawo do urlopu dla drobnych przedsiębiorców" czy podatek kasowy - "zapłacicie podatek dopiero, kiedy będzie zapłacona faktura".

Koniec z zakazem handlu w niedziele

Platforma Obywatelska przedstawiła także m.in. propozycję zniesienie zakazu handlu w niedziele i wprowadzenie w jej miejsce alternatywy w postaci gwarancji dwóch wolnych weekendów w miesiącu i podwójnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, zapowiedział wprowadzenie przepisów, które ""spowodują, że 51 proc. produktów w sklepach będzie polskich i będzie to na zasadzie uczciwej kontraktacji".

Czytaj także: "Wybory parlamentarne 2023. Donald Tusk przedstawił program wyborczy Koalicji Obywatelskiej".

Obietnice wyborcze Trzeciej Drogi

Zaspokojenie "głodu mieszkaniowego"

- Chętnych do zakupu mieszkania jest bardzo dużo, głód mieszkań szczególnie u młodych ludzi coraz większy. Należy zadbać w pierwszej kolejności o to, żebyśmy mogli i mieli gdzie wybudować te mieszkania. Dlatego jednym z pomysłów Trzeciej Drogi jest uwolnienie wszystkich nieruchomości z Krajowego Zasobu Nieruchomości – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider PSL obiecał wsparcie dla gmin, które miałyby otrzymać dofinansowanie na przygotowanie terenu pod inwestycje. 

Wyjątkowo tanie akademiki

Studentom Trzecia Droga obiecała wprowadzenie akademików za złotówkę.

Ograniczenie zakazu handlu w niedziele

O ile Koalicja Obywatelska zapowiedziała pełne zniesienie tego zakazu, tak Trzecia Droga zaproponowała jego częściowe zniesienie w postaci wprowadzenia dwóch niedziel handlowych w tygodniu.

Francuski PIT

Trzecia Droga obiecała, że przez całą pierwszą kadencję nie podwyższy podatków PIT, CIT i VAT. Do tego zaproponowali obniżki dla rodzin.

- Rodzinny PIT w modelu francuskim, gdzie wliczamy do rozliczenia nie tylko małżonków, ale bierzemy też pod uwagę wszystkie dzieci. Czyli im więcej dzieci, tym będą niższe podatki. To jest promocja wielodzietności, to jest docenienie dużych rodzin, rodzin 3+, które w takim systemie nie zapłacą żadnego podatku dochodowego – przedstawił swój pomysł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Tania energia i bezpośredni zakup prądu

Trzecia Droga stawia też na zieloną energię.

— Polska musi być krajem napędzanym nie ruskim, mongolskim czy kolumbijskim węglem, a polskim wiatrem, polskim słońcem. Musi być krajem, który kojarzy się z zielonym, dobrym oddechem, a nie z masową wycinką drzew na ślepo i eksportowaniem ich do Chin. Dlatego pozwolimy na kupno prądu bezpośrednio od prywatnych producentów energii z polskiego wiatru i polskiego słońca. To będzie proste jak zakupy przez internet. I równie korzystne dla domowego budżetu – argumentował Szymon Hołownia.

Więcej znajdziesz w "Wybory parlamentarne 2023. Trzecia Droga przedstawiła program wyborczy. Więcej dzieci - mniej podatków, pracujące niedziele, akademiki za 1 zł".

Obietnice Wyborcze Lewicy

Nowa Lewica także przedstawiła swój program, w którym znalazły się między innymi krótszy tydzień pracy czy dłuższy urlop.

Zwolnienia lekarskie w pełni płatne i zmiany w zatrudnieniu

Posłanka Anna Maria Żukowska zapowiedziała minimalną stawkę godzinową na stażach, a także wypłacanie pełnego wynagrodzenia w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim zamiast obecnych 80 proc.

- Dość karania za chorowanie. Nie ma zgody na śmieciówki, kiedy powinien być etat. Nie ma pracy za darmo – nawet za pracę na stażu należy się wynagrodzenie - powiedziała.

35. godzin pracy i dni urlopu

Włodzimierz Czarzasty zapowiedział stopniowe skracanie tygodnia pracy. - Zaczniemy od skrócenia o dwie godziny w tygodniu, potem o pięć godzin - powiedział. Dodał także, że Nowa Lewica będzie starała się wprowadzić 35-dniowy urlop.

Więcej znajdziesz w "Konwencja Nowej Lewicy. 35-godzinny tydzień pracy, 100 procent płatnego L4, zakaz bezpłatnych staży wśród postulatów".

Sondaż wyborczy

Prawo i Sprawiedliwość wybrałoby 33,2 procent ankietowanych. Koalicję Obywatelską 26 procent. Trzecia Droga mogłaby liczyć na 10,3 procent, Lewica na 10,1 procent, a Konfederacja na 9,4 procent - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" i RMF FM.

Bezpartyjni Samorządowcy znaleźliby się poniżej progu wyborczego - głos na nich zadeklarowało 2 procent badanych.

Czytaj także: Zmiana na podium, Konfederacja dwa miejsca w dół. Najnowszy sondaż partyjny

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Z pięćdziesięciu sześciu inwestycji ujętych w Krajowym Planie Odbudowy około czterdzieści jest zagrożonych albo niezrealizowaniem w całości, albo wykreśleniem z planu - wyliczył Łukasz Kościjańczuk z firmy doradczej CRIDO. Jak dodał, w takiej sytuacji Polska nie otrzyma refinansowania Unii Europejskiej, ponieważ warunkiem wypłaty środków jest zakończenie i zamknięcie inwestycji w terminie. - Straciliśmy dwa lata - ocenił.

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Zagrożone inwestycje z KPO. "Straciliśmy dwa lata"

Źródło:
PAP

Jest szansa, że przedsiębiorcy będą płacić miesięczną składkę zdrowotną w stałej kwocie. Drugi pomysł jest taki, że to firma wybierze, czy jej wysokość liczyć od przychodu czy od dochodu - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Rewolucja w składce zdrowotnej. Są dwa pomysły

Źródło:
PAP

Zniszczone fabryki. Drogi rozerwane na strzępy. Elektrownie wyłączone z użytku. Eksport stali zdziesiątkowany. Fala uchodźców opuszczających kraj. Ukraina - najbiedniejsze państwo w Europie - zapłaciła pod względem ekonomicznym wysoką cenę za dwuletnią wojnę z Rosją prowadzoną niemal w całości na jej własnym terytorium. Tymczasem Rosja ma tak małe zadłużenie, że nawet sankcje nie wyrządziły jej większych szkód. Przynajmniej na razie - czytamy w analizie dziennika "The Guardian".

Ukraińska gospodarka w tarapatach, Rosja z pozornym dobrobytem

Ukraińska gospodarka w tarapatach, Rosja z pozornym dobrobytem

Źródło:
"The Guardian"

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy samochodów spalinowych, który ma być jednym z warunków otrzymania funduszy unijnych? Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka wyjaśnił, że w kwestii kamieni milowych "cały czas pracuje ministerstwo funduszy i tam będą pewne zmiany".

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy aut? Minister odpowiada

Co z nowym podatkiem dla posiadaczy aut? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Tanie zboża na giełdach to efekt manipulacji Rosjan, sprzedających zboże po dumpingowych cenach - uważa szefowa Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Według niej sytuacja na giełdach światowych nie poddaje się normalnym analizom, a prognozy są zaburzane przez działania Władimira Putina.

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Zaskakująca sytuacja na rynku. "Zaburzane przez działania Putina"

Źródło:
PAP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski powiedział, że na spotkaniu ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej w Brukseli będzie żądał ograniczenia tak zwanego Zielonego Ładu. - Te rozwiązania nie mają akceptacji wśród rolników - podkreślił. Siekierski zapowiedział rozpoczęcie rozmów z protestującymi rolnikami.

Minister rolnictwa: chcemy w czwartek rozpocząć rozmowy

Minister rolnictwa: chcemy w czwartek rozpocząć rozmowy

Źródło:
tvn24.pl

Średnia krajowa, czyli przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, wyniosła w styczniu 2024 roku 7768,35 złotego i wzrosła o 12,8 procent rok do roku. "Rzeczywistość może być jednak bardziej ponura" - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. 

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Średnia krajowa 2024. Tyle wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba się udać do urzędu miasta i zapytać o warunki otrzymania mieszkania komunalnego, bo każda gmina w szerokim zakresie może je kształtować samodzielnie. Możliwe jest, że na przykład w Słupsku szybciej dostaniemy mieszkanie niż Warszawie, bo to zależne jest od miasta - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją portalu tvn24.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Podkreśla, że większość programów mieszkaniowych kierowanych jest do młodych ludzi. - A zapotrzebowanie na mieszkania komunalne dotyczy głównie osób w średnim wieku i starszych - stwierdza.

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Sto tysięcy chętnych w kolejce. "Najdłużej oczekiwała osoba, która złożyła wniosek szesnaście lat temu"

Źródło:
tvn24.pl

Firma Berkshire Hathaway zamknęła 2023 rok z zyskiem na poziomie 96,2 miliarda dolarów, co jest znaczną zmianą w porównaniu z 2022 rokiem, gdy odnotowała stratę w wysokości 22,8 miliarda dolarów. Konglomerat Warrena Buffetta pobił też rekord pod względem posiadanej gotówki - wskazał portal stacji CNN.

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

"Wyrocznia z Omaha" siedzi na rekordowym stosie gotówki

Źródło:
CNN

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Rozmawiamy i także staramy się rozwiązywać problemy - stwierdził po rozmowach z protestującymi rolnikami minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał przy tym, że to są problemy, które "wynikają z zaszłości". Zapowiedział, że podczas najbliższego spotkania w Brukseli chce rozmawiać o tym, aby Unia Europejska partycypowała w pokryciu części kosztów strat, które ponieśli polscy rolnicy w wyniku napływu niekontrolowanych towarów z Ukrainy.

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Minister spotkał się z rolnikami. "Nie chcemy, żeby za to płaciła głównie jedna grupa zawodowa"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa rozliczenie PIT za 2023 rok. Osoby pozostające w związkach małżeńskich mogą złożyć swoją deklarację podatkową wspólnie z mężem lub żoną, o ile spełniają odpowiednie warunki. Warto się zainteresować taką opcją, bo można osiągnąć pewne korzyści podatkowe.

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

PIT 2024. Wspólne rozliczenie małżonków. Jakie są zasady? Kiedy się opłaca?

Źródło:
tvn24.pl

Fundusze unijne były wydatkowane nieprawidłowo, powstały poważne podejrzenia korupcji - tak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej, mówi o funkcjonowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl odnosi się też do kwestii programu "Laptop dla ucznia", polskiego auta elektrycznego, a także do działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Bałagan zarządczy był ogromny - stwierdza.

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Izera, laptopy i odwołane zarządy. Ministra: bałagan był ogromny

Źródło:
tvn24.pl

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

Sąd zatwierdził zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Decyzja została podjęta w związku z odwołaniem adwokata, który otrzymał grzywnę w wysokości 180 euro, gdy usiadł na stopniach w proteście przeciwko zakazowi.

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Usiadł na słynnych schodach i dostał karę. Jest decyzja sądu

Źródło:
PAP

Ukraina proponuje Polsce składający się z pięciu kroków plan, którego celem ma być odblokowanie granicy. "Plan wzajemnego zrozumienia" ogłosił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Ukraina proponuje Polsce "Plan wzajemnego zrozumienia"

Źródło:
PAP

Poseł Konfederacji zapytał, czy rząd planuje zrównać wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Bezpieczny kredyt 2 procent" cieszył się dużą popularnością również wśród obcokrajowców. Banki podpisały ponad 3 tysiące umów z obywatelami innych krajów. Na tej liście dominują obywatele Ukrainy oraz Białorusi. Informacje w tej sprawie przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Obcokrajowcy skusili się na kredyty z programu PiS. Dominuje jeden kraj

Źródło:
tvn24.pl

Biuro podróży Itaka zrezygnowało z jednej z wycieczek oferowanych z wylotem z lotniska w Radomiu. Wkrótce wykonywanie lotów do Egiptu zakończy również biuro Anex Tour. Do końca sezonu zimowego w ofercie portu na południu Mazowsza pozostaną dwa połączenia regularne - do Rzymu i do Larnaki na Cyprze. Mimo zmian w siatce lotów spółka Polskie Porty Lotnicze, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom, nie ma obaw o realizację prognoz na ten rok.

Cięcie tras z Radomia

Cięcie tras z Radomia

Źródło:
tvn24.pl