Projekty ustaw o emeryturach stażowych od ponad roku czekają na kolejne etapy prac w Sejmie. Posłowie Porozumienia zapytali o harmonogram prac w tej sprawie. "Odnoszę wrażenie, że procedujemy nad czymś, co nigdy nie ujrzy światła dziennego, gdyż pomimo zapewnień nie ma ku temu woli" - zwróciła uwagę w interpelacji posłanka Iwona Michałek. Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Interpelację do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie emerytur stażowych skierowali posłowie Porozumienia. Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że w grudniu 2021 roku w Sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych, przygotowanego przez NSZZ "Solidarność", pod którym zebrano 235 tys. podpisów.
Projekty w sprawie emerytur stażowych
Propozycja związkowców przewiduje, że prawo do takiego świadczenia miałyby osoby, które osiągnęły wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn okres składkowy i nieskładkowy. Emerytura stażowa przysługiwałaby, pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury. Aby zwiększyć swoją emeryturę, ubezpieczony mógłby kontynuować pracę zarobkową również po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego.
Ponadto w tym samym miesiącu do izby niższej został też skierowany projekt emerytur stażowych przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Projekt przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet i 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.
Słowa Kaczyńskiego o emeryturach stażowych
Z drugiej strony posłowie Porozumienia przypomnieli słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na temat reformy.
"Prezes Kaczyński natomiast mówi: 'Jeśli chodzi ogólnie o emerytury stażowe, to przykro nam, ale w tej chwili nas na to jeszcze nie stać, bo co prawda bardzo zwiększyliśmy możliwości państwa, ale one wciąż nie są takie, jakie bylibyśmy chcieli'" - czytamy w interpelacji.
"Odnoszę wrażenie, że procedujemy nad czymś, co nigdy nie ujrzy światła dziennego, gdyż pomimo zapewnień nie ma ku temu woli. Wygląda to jak składanie obietnic bez chęci i zamiaru ich realizacji. Obywatele zasługują na prawdziwe i jednoznaczne informacje i deklaracje" - podkreśliła Iwona Michałek, przedstawicielka zgłaszających interpelację.
Posłowie Porozumienia zapytali o możliwy termin wprowadzenia przepisów umożliwiających skorzystanie przez obywateli z możliwości przejścia na tzw. emeryturę stażową oraz harmonogram prac nad powyższymi ustawami.
Wiceminister rodziny o emeryturach stażowych
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że do tej pory - mimo pojawiających się wniosków - "nie zdecydowano się na wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, ponieważ sposób obliczania emerytury w sposób istotny przekłada się na wysokość świadczenia, a tym samym zachęca ubezpieczonych do jak najdłuższej aktywności zawodowej i opóźniania decyzji przejścia na emeryturę".
"Nie ulega jednak wątpliwości, że istnieje potrzeba dyskusji nad poszukiwaniem rozwiązań nakierowanych na optymalizację systemu emerytalnego, w tym także jego uelastyczniania, które byłyby zgodne zarówno z troską o jego finansową stabilność, jak i z zapatrywaniami społecznymi w tym zakresie" - zaznaczył wiceszef MRiPS.
Szwed podkreślił, że "ze względu na fakt, że każda zmiana w systemie emerytalnym niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe i dotyczy milionów osób, wszelkie nowe rozwiązania w tej mierze muszą być dokładnie przeanalizowane przed ich wprowadzeniem w życie".
"Dlatego też kwestia emerytur stażowych wymaga bardzo dokładnych analiz skutków (przede wszystkim finansowych, gospodarczych i społecznych), jakie by taka zmiana spowodowała" - dodał.
Emerytury stażowe - dwa projekty w Sejmie
Jak wskazał, projekt Solidarności został skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Z kolei projekt prezydencki został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.
"Należy stwierdzić, że oba projekty wpisują się we wskazaną już wyżej potrzebę dyskusji nad rozwiązaniami funkcjonującymi w systemie emerytalnym i stanowią ważne punkty odniesienia w tej dyskusji. Projekty te są także przedmiotem analiz merytorycznych oraz symulacji dotyczących ich wpływu na rynek pracy, finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, funduszy zarządzanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, finanse publiczne" - wyjaśnił wiceminister rodziny, dodając, że "o harmonogramie prac oraz dalszych losach tych projektów ustaw zdecydują posłowie w trakcie prac parlamentarnych".
Jednocześnie wiceszef MRiPS przekazał, że rozpoczęły się prace Zespołu do spraw wypracowania porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ "Solidarność", powołanego na podstawie zarządzenia premiera Mateusza Morawieckiego z grudnia ubiegłego roku. Stanisław Szwed poinformował, że w ramach zespołu powołana została grupa robocza ds. emerytur i rent.
"Do najważniejszych zagadnień, jakie zostaną poruszone w trakcie prac tej Grupy, należą kwestie emerytur stażowych, w tym określenie skutków finansowych obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 1692) oraz prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1850)" - przekazał wiceminister w odpowiedzi na interpelację. Jak poinformował, "obecnie trwają prace analityczne w tym zakresie".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock