Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie co najmniej 10 spraw dotyczących podmiotów powiązanych z holdingiem Wirtualna Polska - przekazał "Presserwis". O siedmiu wezwaniach od państwowego regulatora w jednym tygodniu pisał Paweł Kapusta, redaktor naczelny wp.pl, informując o próbach nacisków władz na jego redakcję.
Redaktor naczelny portalu wp.pl Paweł Kapusta w tekście "Sen wariata na kampanijnym szlaku, czyli setny apel w obronie wolnych mediów", opisał szereg przypadków wywierania presji przez obóz władzy na jego redakcję i właścicieli Wirtualna Polska Holding SA.
"Chciałbym też wierzyć, że wpłynięcie w jednym tygodniu siedmiu wezwań od państwowego regulatora do niemal wszystkich spółek właścicieli Wirtualnej Polski, dotyczących ich różnych aktywności biznesowych, to też czysty przypadek. Trudno jednak w taki przypadek wierzyć, gdy kilka dni wcześniej dostaje się od prezesa państwowej instytucji kolejne ostrzeżenie, połączone tym razem z jednoznaczną zapowiedzią 'ataku', oczywiście z wyrazem niezadowolenia z linii redakcyjnej WP" – napisał Paweł Kapusta.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Wirtualnej Polsce
Z informacji, jakie otrzymał "Presserwis" z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wynika, że instytucja ta prowadzi co najmniej dziesięć spraw dotyczących spółek należących do holdingu Wirtualna Polska.
Portal z ofertami turystycznymi wakacje.pl objęty został dwoma postępowaniami. "Presserwis" podał, że UOKiK sprawdza prezentowanie "w serwisie internetowym nieaktualnych lub niepełnych cen imprez turystycznych uwidacznianych z poziomu list ofert przedstawiających wyniki wyszukiwania".
Drugie postępowanie wobec wakacje.pl dotyczy "ustalenia, czy zasady publikowania oraz moderowania opinii i komentarzy wystawianych w serwisie wakacje.pl mogą stanowić naruszenie prawa" - czytamy w "Presserwisie".
Kolejnym podmiotem należącym do Wirtualnej Polski, którym zainteresował się UOKiK, jest portal wp.pl. – Od ubiegłego roku prowadzimy postępowania dotyczące oznaczania handlowego charakteru materiałów publikowanych w serwisach internetowych onet.pl i wp.pl – przekazała Małgorzata Cieloch, rzecznika UOKiK cytowana przez "Presserwis".
"Serwisy e-commerce należące do Wirtualnej Polski (Extradom, Domodi, Homebook i Selsey) znalazły się wśród wielu innych, którymi UOKiK zainteresował się w kontekście 'wdrożenia zmienionych przepisów ustawy o cenach odnośnie obowiązku prezentowania najniższej ceny z 30 dni przed obniżką" - napisał "Presserwis".
Dodał, że pod lupę UOKiK dostała się również spółka Netwizor, operator subskrypcyjnego serwisu WP Pilot. "Urząd tłumaczy, że od listopada ub.r. prowadzi postępowanie w związku z informacjami od konsumenta wskazującymi na rozpowszechnianie przez spółkę Netwizor przekazu marketingowego sugerującego możliwość oglądania wszystkich meczów La Liga Santander w kanałach Eleven Sports, a w rzeczywistości dostępne mają być tylko wybrane" - czytamy.
Kolejne spółki to superauto24.pl i totalmoney.pl. Jak poinformowała "Press" rzeczniczka UOKiK, "postępowanie zostało wszczęte w związku informacjami pozyskanymi podczas monitoringu strony internetowej spółki, które mogą wskazywać, że w części dotyczącej 'darmowych chwilówek' prezentowane są również oferty pożyczek, które nie są pożyczkami bezkosztowymi". Urząd ma analizować informacje spółki.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Fotokon / Shutterstock