Mieszkańcy zaskoczeni podwyżką, regulator również. "Przychodzili do mnie z pytaniami"

Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Styczewski o awarii sieci wodociągowej w Stargardzie
Piotr Styczewski o awarii sieci wodociągowej w StargardzieTVN24
wideo 2/5
Piotr Styczewski o awarii sieci wodociągowej w StargardzieTVN24

Mieszkańcy Kamienia Pomorskiego (województwo zachodniopomorskie) zostali zaskoczeni podwyżką rachunków za wodę. Wody Polskie, regulator, również, bo - jak tłumaczy w odpowiedzi na pytania TVN24 Biznes - "odmówił zatwierdzenia taryfy". Batalia prawna między przedsiębiorstwem komunalnym a regionalnym oddziałem Wód Polskich trwa w najlepsze, a mieszkańcy płaczą i płacą.

Monika Kosińska, radna gminy Kamień Pomorski, podczas rozmowy z TVN24 Biznes tłumaczy, że zainteresowała się tematem, w jaki sposób została zatwierdzona nowa taryfa, ze względu na mieszkańców gminy.

- Przychodzili do mnie z pytaniami, dlaczego tak wzrosła cena wody. Jakie było moje zdziwienie, gdy nie znalazłam zatwierdzonych nowych taryf dla gminy Kamień Pomorski. I zaczęłam drążyć dalej - opowiada.

Jak wzrosły ceny za wodę?

Pokazuje nam wyliczenia, które przygotowała na podstawie rachunków od mieszkańców gminy. Wynika z nich, że na przykład czteroosobowa rodzina mieszkająca w mieście, która zużywa średnio 12 metrów sześciennych wody, przed podwyżką płaciła 190,94 zł miesięcznie. Po podwyżce za to samo zużycie płaci już 237,07 zł. 

Kolejny przykład to małżeństwo rolników mieszkających we Wrzosowie. Miesięcznie na utrzymanie mają ok. 3 tys. zł z emerytury rolniczej. Zużywają 6 metrów sześciennych, za które przed podwyżką płacili około 100 zł. Teraz płacą ponad 125 zł. 

Z kolei rolnik z Wrzosowa, który miesięcznie zużywa od kilkudziesięciu do kilkuset metrów sześciennych wody potrzebnej do napojenia zwierząt i wykonania prac na polach, przed podwyżką płacił 482,03 zł a teraz 590,20 zł, czyli o 108,17 zł więcej.

Wyższe rachunki to jedno, drugie to sposób, w jaki nowa taryfa została wprowadzona.

Kto zmienił taryfy?

Radna Kosińska zwraca uwagę na to, że ceny za wodę zostały zmienione od 20 maja 2023 roku - jeszcze w trakcie, kiedy prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim był Adrian G. Do końca stycznia 2023 roku w zarządzie spółki była także Sylwia Sobolewska, żona sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego. Obecnie jest prokurentem w PGK, czyli osobą, która ma pełnomocnictwo udzielone przez prezesa dotyczące niektórych zadań. Aktualnie spółką zarządza natomiast Sylwia Brzęczkowska.

Poprzedniego prezesa odwołano 24 maja 2023 roku po wyroku sądowym z zarzutu o przyjmowanie korzyści majątkowych. Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Szczecinie, który wyjaśnił, że ten "wyrok nie jest prawomocny, zostały wniesione środki odwoławcze".

Monika Kosińska w naszej rozmowie wraca do dat. Podkreśla, że "nowa taryfa na wodę weszła w życie 20 maja 2023 roku, ale spółka opublikowała ją na swojej stronie internetowej dopiero 13 czerwca". - To oznacza, że minął blisko miesiąc od tego, jak zaczęła stosować wyższe ceny - stwierdza.

- Napisałam do Wód Polskich i poprosiłam o wyjaśnienie tej sytuacji. Odpowiedziano mi, że "po analizie przedstawionych dokumentów oraz przesłanych przez spółkę uzupełnieniach do wniosku, organ regulacyjny uznał, że przedstawiona taryfa nie zasługuje na zatwierdzenie i w dniu 9 marca 2023 roku wydał decyzję odmawiającą jej zatwierdzenia, wskazując jednocześnie 60-dniowy termin na przedstawienie poprawionego projektu taryfy i poprawionego uzasadnienia" - cytuje odpowiedź Wód Polskich, który jest regulatorem rynku wodno-kanalizacyjnego. 

"Taryfę zatwierdzał poprzedni zarząd"

TVN24 Biznes skontaktował się z PGK w Kamieniu Pomorskim. Prezes Sylwia Brzęczkowska zapewnia, że "stawki za wodę i odbiór ścieków zostały ustalone zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków". Szefowa PGK dodaje jednak, że stanowisko prezesa spółki PGK Kamień Pomorski pełni od dnia 24 maja 2023 roku. - Taryfę zatwierdzał poprzedni zarząd - zaznacza. 

- Aktualna cena została wprowadzona przez ówczesnego prezesa zarządu Adriana G. na podstawie art. 24f przywołanej wcześniej ustawy (o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę - red.). Pełna treść taryfy obowiązującej na terenie miejscowości obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z siedzibą w Mokrawicy, gmina Kamień Pomorski, znajduje się na stronie przedsiębiorstwa - dodaje.

Punkty 2 i 3 art. 24f dotyczą sytuacji, kiedy regulator nie wyda na czas decyzji w sprawie złożonego wniosku taryfowego. Wówczas proponowane przez gminę ceny wchodzą w życie - po upływie 120 dni od dnia doręczenia jej projektu organowi regulacyjnemu wraz z wnioskiem o zatwierdzenie.

Pytamy, jakie aktualna prezes planuje podjąć kroki w związku z tym, że Wody Polskie nie wyraziły zgody na zmianę taryfy.

- Taryfa za dostarczanie wody i odbiór ścieków weszła w życie na podstawie art. 24f ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Tryb wejścia w życie wspomnianej wyżej ustawy jest szczegółowo opisany we wspomnianej wyżej ustawie - powtarza Sylwia Brzęczkowska.

Wody Polskie: brak zgody na nową taryfę

Co na to regulator? Pytamy Wody Polskie między innymi, czy możliwe jest stosowanie taryfy na wodę na podstawie przepisu przywołanego przez Sylwię Brzeczkowską.

"Odnośnie taryfy stosowanej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Kamieniu Pomorskim, informuję, iż decyzją z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Szczecinie, odmówił zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków" - przyznaje Departament Komunikacji i Edukacji Wodnej w Wodach Polskich.

Dodaje, że "od powyższej decyzji spółka złożyła odwołanie do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jako organu II instancji. W wyniku rozpoznania sprawy (kontroli instancyjnej), Prezes PGW WP na mocy decyzji z dnia 7 sierpnia 2023 r., uchylił decyzję organu regulacyjnego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia".

Jednocześnie - jak podkreślono - Prezes PGW WP potwierdził, iż decyzję taryfową Dyrektor RZGW wydał z zachowaniem terminu 45-dniowego, o którym mowa w przepisach i tym samym w sprawie nie ziścił się skutek, o którym mowa w art. 24f ust. 2 tej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę.

Departament komunikacji wyjaśnił również, że kwestia stosowania nowej taryfy za wodę bez zatwierdzenia przez Wody Polskie należy do kompetencji organu I instancji, czyli dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej zgodnie z art. 27a ust. 3 pkt 4 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Ten punkt ustawy dotyczy kar pieniężnych na przykład za zawyżanie opłat za wodę. Mogą one wynieść do 15 proc. przychodu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego osiągniętego w poprzednim roku podatkowym.

W kolejnej odpowiedzi, z dnia 15 września, departament komunikacji w Wodach Polskich przekazał TVN24 Biznes, że "dyrektor RZGW PGW WP w Szczecinie zawiadomił o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wymierzenia na rzecz Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kamieniu Pomorskim administracyjnej kary pieniężnej w trybie art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków za stosowanie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zawyżając ceny lub stawki opłat".

Czytaj też: Kłopot z opłatami za wodę. "Za chwilę będziemy mieli gigantyczny problem"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP

Liczba ogłoszeń wynajmu mieszkań rośnie. W styczniu 2024 roku w 17 analizowanych miastach odnotowano 68 tysięcy takich ofert. To dane, które mogą być niepokojące dla właścicieli mieszkań na wynajem. Niewiele osób dostrzega nadchodzące zagrożenia - podkreślono w raporcie Expandera i Rentier.io. Chodzi o możliwy brak warunków do powtórzenia zysków z najmu, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

To może zaniepokoić właścicieli mieszkań. "Niewiele osób dostrzega zagrożenia"

Źródło:
tvn24.pl

Premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów, które zostały utworzone za czasów rządów PiS - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Jan Grabiec. Chodzi o Instytut Pokolenia i Instytut De Republica.

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Szef KPRM: premier podjął decyzję o likwidacji dwóch instytutów

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że zwróci się do marszałka Sejmu z propozycją uchwały niższej izby parlamentu, wzywającej Komisję Europejską do nałożenia unijnych sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne. Zapowiedział też, że wystąpi w najbliższych dniach z konkretną inicjatywą, dotyczącą rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu.

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Premier chce sankcji na produkty z Rosji i Białorusi. "Dzisiaj zwrócę się do marszałka Sejmu"

Źródło:
PAP

Scenariusz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent na 2030 rok jest dla Polski trudny. Można się domyślać, że cele również na 2040 rok będą dla Polski nieosiągalne - powiedziała w poniedziałek w Brukseli ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

"Nieosiągalne". Ministra o celach klimatycznych

Źródło:
PAP

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) to wydarzenie tygodnia na krajowym rynku finansowym. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta po zapoznaniu się przez RPP z najnowszą projekcją inflacji. Kredytobiorcy czekają też na decyzję rządu w sprawie wakacji kredytowych. W tym tygodniu mogą się też rozstrzygnąć dalsze losy zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Gorący tydzień w gospodarce. "Posiedzenie będzie niezwykle ważne"

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zadeklarował w poniedziałek, że polski rząd będzie przekonywał władze Niemiec do zniesienia kontroli na granicy. Szef polskiego MSWiA ma rozmawiać w tej sprawie ze swoją niemiecką odpowiedniczką.

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Co dalej z kontrolami na granicy z Niemcami? Jest deklaracja ministra

Źródło:
PAP

Związek zawodowy Verdi w poniedziałek wezwał personel naziemny linii lotniczych Lufthansa do kolejnego już strajku ostrzegawczego, który tym razem ma się odbyć w czwartek i piątek. Pasażerowie muszą być przygotowani na ograniczenia i odwołania lotów.

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Zapowiedź kolejnego strajku pracowników giganta

Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny w czwartym kwartale 2024 roku planuje udostępnić kalkulator inflacji indywidualnej. Jak wskazano, dzięki temu narzędziu będzie można oszacować stopę inflacji dotykającą własnego gospodarstwa domowego.

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Nowe narzędzie od GUS. "Każdy będzie mógł oszacować stopę inflacji"

Źródło:
PAP

Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas Bank Polska. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS z fałszywą informacją o rzekomej konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Klienci dużego banku na celowniku oszustów. Skutki mogą być "bardzo przykre"

Źródło:
tvn24.pl

Organizacje pozarządowe apelują do ministerstw o wprowadzenie zakazu używania w szkole telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych - informuje w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność - zauważa gazeta.

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? List otwarty

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 roku mają być objęte niższym podatkiem VAT. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Ministerstwo Finansów podało, o ile mogą się zmniejszyć wpływy do budżetu państwa z tego tytułu.

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Obniżka podatków dla jednej branży. Podano koszt

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała o unieważnieniu przetargu na audyt dotyczący zatrudnienia i wynagrodzeń. Spółka tłumaczy to "troską o najwyższe standardy etyczne" oraz "identyfikacją sytuacji mającej znamiona konfliktu interesów". Postępowanie ma zostać powtórzone.

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

CPK unieważniła kolejny przetarg na audyt. "W trosce o najwyższe standardy etyczne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę o północy zakończyły się tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Resort przekazał, że była ona spowodowana "ustabilizowaniem się sytuacji migracyjnej na tak zwanym szlaku bałkańskim i ustąpieniem zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej".

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od dzisiaj

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje grupy OPEC+ zgodziły się przedłużyć redukcję wydobycia ropy w drugim kwartale roku. Ceny surowca lekko spadają w poniedziałek. 

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Jest decyzja w sprawie wydobycia ropy

Źródło:
PAP