Wróciła do klubu PiS i dostała dyrektorską posadę. Zarobiła niemal 380 tysięcy złotych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes
Politycy opozycji o oświadczeniu majątkowym posłanki Małgorzaty Janowskiej
Politycy opozycji o oświadczeniu majątkowym posłanki Małgorzaty JanowskiejTVN24
wideo 2/4
Politycy opozycji o oświadczeniu majątkowym posłanki Małgorzaty JanowskiejTVN24

W 2021 roku Małgorzata Janowska po kilkunastu dniach rozstania wróciła do klubu PiS, a niedługo później została powołana na stanowisko dyrektora ekonomiczno-finansowego Elektrowni Bełchatów, która jest oddziałem PGE GiEK. W 2022 roku z tego tytułu posłanka zarobiła niemal 380 tysięcy złotych - wynika z jej oświadczenia majątkowego. - Żadne z nas nie potrzebowało poparcia politycznego, aby znaleźć tu pracę - podkreśliła Janowska w oświadczeniu, wyjaśniając, że w Grupie GiEK pracuje również jej mąż i brat.

W grudniu 2021 roku Janowska została dyrektorem ekonomiczno-finansowym Elektrowni Bełchatów. Jak podała w swoim oświadczeniu majątkowym Janowska, z tego tytułu w 2022 roku osiągnęła dochód w wysokości 379 902,31 zł. Z kolei dieta parlamentarna wynosiła 9466,16 zł.

Oświadczenie majątkowe Małgorzaty Janowskiej za 2022 rok

Z poprzedniego oświadczenia majątkowego dowiadujemy się, że wynagrodzenie Janowskiej w PGE GiEK wynosiło w 2021 roku 270 633,49 zł, a więc było o prawie 110 tys. zł niższe niż w roku ubiegłym. Posłanka w 2021 roku otrzymała 37 494,54 zł diety parlamentarnej.

Janowska podała w swoim ostatnim oświadczeniu majątkowym, że zgromadziła oszczędności w wysokości ok. 80 tys. zł, czyli o 40 tys. zł więcej niż było to w 2021 roku.

Jeśli chodzi o wartość posiadanych akcji, to w 2022 roku było to ok. 70 tys. zł, przy 73 tys. zł rok wcześniej.

W przypadku nieruchomości sytuacja Janowskiej się nie zmieniła - poinformowała, że posiada 180-metrowy dom o wartości pół miliona złotych (wspólnota małżeńska) z działkami 682 m kw. i 549 m kw. oraz 100-metrowy dom szeregowy o wartości 400 tys. zł (współwłasność - udział 1/6) z działką 182 m kw.

Z dokumentu za 2022 rok wynika ponadto, że Janowskiej zmniejszyła się wartość pozostających do spłaty kredytów - do oddania zostało jeszcze 59 290,76 franków szwajcarskich (w 2021 roku było 61 616,09 franków) oraz 58 666,74 zł (w 2021 roku było 115 344,49 zł).

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MAŁGORZATY JANOWSKIEJ ZA 2022 ROK >>>

Oświadczenie majątkowe Janowskiej - komentarze opozycji

- Myślę, że może tu istnieć pewna zależność, że zostawanie w PiS-ie łączy się z fruktami ze spółek Skarbu Państwa, a odchodzenie z utratą tych fruktów. I myślę, że tylko na tym wciąż trzyma się ta władza, bo widać, że te walki w obozie władzy są już bardzo widoczne, że nikt tam naprawdę za sobą nie przepada, że Sasin bije się z Morawieckim, Ziobro walczy z Kaczyńskim, a to, co ich trzyma, to tylko i wyłącznie kasa. To jest zlepione tylko na tych spółkach Skarbu Państwa. Ta cała władza się trzyma tylko na tym korycie, które spaja ich ze sobą. I to jest cała prawda o obecnym obozie władzy - powiedział Maciej Konieczny z klubu Lewicy.

- Pani Janowska twierdziła, że w PiS-ie obowiązuje zamordyzm, a potem, że wróciła dla Polski. Pytanie, czy ta Polska jest dla niej warta te 400 tysięcy, które zarobiła w Elektrowni Bełchatów, i czy w ogóle tak powinno być, żeby w państwowych spółkach pracowali parlamentarzyści? To jest chyba najbardziej ostry przykład korupcji politycznej, jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której państwo zatrudnia, rząd zatrudnia, a równocześnie ta osoba głosuje tak, jak rząd sobie życzy. Jeszcze w dodatku w sytuacji, w której pani Janowska odchodziła, przychodziła, w związku z tym widać, że te motywacje mogły być nieczyste - stwierdziła posłanka PO Katarzyna Lubnauer.

Małgorzata Janowska - odejście i powrót do PiS

Małgorzata Janowska w czerwcu 2021 roku - wraz ze Zbigniewem Girzyńskim i Arkadiuszem Czartoryskim - odeszła z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Spowodowało to, że w klubie PiS zostało 229 posłów, co nie dawało samodzielnej większości.

7 lipca Jarosław Kaczyński ogłosił, że do klubu wrócił Czartoryski. Dzień później przewodnicząca koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj ogłosiła, że do tego koła dołączyli Girzyński i Janowska.

W połowie lipca 2021 roku wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński przekazał, że Małgorzata Janowska wróciła do klubu PiS. Poinformował też, że przechodzi do Partii Republikańskiej Adama Bielana.

- Cieszę i dziękuję panu prezesowi i panu prezesowi Adamowi Bielanowi, również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za bardzo długie dyskusje na temat energetyki, bo faktycznie powodem mojego wyjścia z klubu były właśnie kwestie różnic widzenia energetyki. Może powiedzmy sobie szczerze: braku rozmów - powiedziała na lipcowej konferencji prasowej Janowska.

- Walczę o moje miasto Bełchatów, o mój region, ale przede wszystkim o mieszkańców, żeby mieli zagwarantowaną pracę, bezpieczeństwo, żeby czuli się dobrze w swoim mieście i żeby to miasto nie stało się martwym miastem - mówiła Janowska.

Małgorzata Janowska - praca w PGE GiEK

Janowska 13 grudnia 2021 roku została powołana na stanowisko dyrektora ekonomiczno-finansowego Elektrowni Bełchatów - informowała w grudniu 2021 roku rzeczniczka spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Wcześniej krytykowała PiS, teraz została dyrektorem w Elektrowni Bełchatów. Kariera Małgorzaty Janowskiej
Wcześniej krytykowała PiS, teraz została dyrektorem w Elektrowni Bełchatów. Kariera Małgorzaty JanowskiejMałgorzata Janowska została powołana na stanowisko dyrektora ekonomiczno-finansowego Elektrowni Bełchatów. Janowska jest posłanką, należy do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Pod koniec czerwca posłanka odeszła z klubu. Razem ze Zbigniewem Girzyńskim i Arkadiuszem Czartoryskim założyła koło o nazwie Wybór Polska. Mniej więcej 20 dni później Małgorzata Janowska wróciła do klubu PiS, jako posłanka Partii Republikańskiej Adama Bielana.Ewa Koziak | Fakty po południu TVN24

Jak wskazała wtedy przedstawicielka firmy, do głównych obowiązków Janowskiej należeć miały usprawnianie procesów w obszarze finansów, m.in. w kontekście realizowanego procesu transformacji sektora energetyki konwencjonalnej, w którym Elektrownia Bełchatów ma odegrać ważną rolę stabilizatora polskiego systemu elektroenergetycznego.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że posłanka PiS ze spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna związana była od marca 2016 roku. Przed powołaniem na stanowisko dyrektora ekonomiczno-finansowego Elektrowni Bełchatów koordynowała prace w departamencie rachunkowości.

Małgorzata Janowska: próbowano "ukarać mnie" za moje wybory polityczne

W oświadczeniu Małgorzata Janowska przyznała, że w PGE GiEK S.A. jest zatrudniona od 2016 roku.

"Rozpoczęłam tu pracę jeszcze przed tym, jak rozpoczęłam jakąkolwiek działalność społeczno-polityczną. Przyszłam do pracy zgodnie z posiadanym wykształceniem (wyższe, ekonomiczne) i doświadczeniem (praca jako dyrektor oddziału banku). Jeszcze wcześniej zatrudnili się w Grupie GiEK mój mąż (2007) i brat (2010). Żadne z nas nie potrzebowało poparcia politycznego, aby znaleźć tu pracę. Przeciwnie, kilkukrotnie próbowano zwolnić członków mojej rodziny, by "ukarać mnie" za moje wybory polityczne" - czytamy w oświadczeniu.

Dodała, że "bez pomocy polityki awansowałam również na stanowisko głównego specjalisty ds. rachunkowości - koordynatora ds. regulacji prawnych".

"Zaproponowano mi następnie (2018) stanowisko dyrektora ds. finansowych; wówczas złożyłam też zapytanie do Biura Analiz Sejmowych dotyczące możliwości zajmowania tego stanowiska równolegle z pracą posła (nie byłam posłem zawodowym, by nie utracić kontaktu z wykonywanym zawodem). Ostatecznie objęłam stanowisko dyrektora w roku 2021 i nie miało to żadnego związku z moim wyjściem i powrotem do klubu PiS" - wyjaśniła.

"Staram się wykonywać swoje obowiązki rzetelnie i z zaangażowaniem, czego byliście Państwo świadkami, kiedy w godzinach pracy próbowaliście zastać mnie w biurze poselskim - do godziny 15 jestem tylko i wyłącznie dyrektorem finansowym Elektrowni Bełchatów i jeżeli jestem zmuszona wykonywać w tych godzinach inne obowiązki - biorę urlop i odpracowuje go następnie w dniach wolnych" - wytłumaczyła Janowska.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Klocka przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku branża kulturalno-rozrywkowa odnotowała wzrost zadłużenia o blisko dwie trzecie, do poziomu blisko 63 milionów złotych. Jak ocenia BIG InfoMonitor, jest to wynik wysokiej presji płacowej, a także rosnących kosztów utrzymywania obiektów.

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Rośnie zainteresowanie i rosną długi. Kultura pod kreską

Źródło:
PAP

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP