TVN24 | Polska

Jarosław Kaczyński: posłanka Małgorzata Janowska wraca do klubu PiS

TVN24 | Polska

Autor:
js/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Kaczyński: posłanka Janowska wraca do klubu PiS
Kaczyński: posłanka Janowska wraca do klubu PiSTVN24
wideo 2/4
TVN24Kaczyński: posłanka Janowska wraca do klubu PiS

Posłanka Małgorzata Janowska wraca do klubu PiS - przekazał w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że "mamy już 232 osoby w naszym klubie". Janowska opuściła klub pod koniec czerwca wraz ze Zbigniewem Girzyńskim i Arkadiuszem Czartoryskim. 

Pod koniec czerwca z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości odeszło troje posłów - Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski. Stworzyli oni koło poselskie Wybór Polska. Spowodowało to, że w klubie PiS zostało 229 posłów, co nie dawało samodzielnej większości. Tydzień później Jarosław Kaczyński ogłosił, że do klubu dołączył poseł Lech Kołakowski, członek Partii Republikańskiej.

7 lipca Kaczyński ogłosił, że do klubu wrócił Czartoryski. Dzień później przewodnicząca koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj ogłosiła, że do tego koła dołączyli Girzyński i Janowska.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W środę prezes PiS poinformował o powrocie Janowskiej do klubu PiS. Przekazał także, że przechodzi ona do Partii Republikańskiej Adama Bielana. - Chciałem powiadomić o tym, że mamy już 232 osoby w naszym klubie, że pani poseł Janowska - co prawda, nad czym boleję, zmieniając partię - zdecydowała się na powrót do nas - oświadczył Kaczyński.

- Poróżnił nas stosunek do pewnych spraw odnoszących się do energetyki, Bełchatowa, przyszłości tego miasta. Ale doszliśmy tutaj do porozumienia, bardzo konkretnego, uczestniczył w tym także pan premier i są wszelkie podstawy do tego, żeby ta nasza jedność, która przez długi czas trwała, została odnowiona - dodał.

Wskazywał, że nowa partia - Partia Republikańska - "coraz bardziej zabiera posłów" Prawu i Sprawiedliwości. - Bolejemy nad tym, ale ważne jest, że klub odbudowuje swoją większość i w tej chwili ta strata wynosi już tylko jedną osobę - dodał.

Kaczyński oświadczył, że bardzo cieszy się z powrotu Janowskiej do klubu PiS. - Mam nadzieję, że będę mógł jeszcze przy kolejnych okazjach o tego rodzaju sprawach informować, ale być może to będą osoby, które nigdy nie były u nas - powiedział prezes PiS.

Janowska: mamy wspólny cel walczyć o bezpieczeństwo energetyczne

- Ja również się cieszę i dziękuję panu prezesowi i panu prezesowi Adamowi Bielanowi, również premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – za bardzo długie dyskusje na temat energetyki, bo faktycznie powodem mojego wyjścia z klubu były właśnie kwestie różnic widzenia energetyki. Może powiedzmy sobie szczerze – braku rozmów – powiedziała Janowska. Dodała, że te rozmowy się odbyły.

– Mamy wspólny cel, walczyć o bezpieczeństwo energetyczne. W najbliższym czasie zostanie przedstawiony program specjalnie przygotowany właśnie dla Bełchatowa. Przedstawi go premier Mateusz Morawiecki – przekazała. 

- Walczę o moje miasto Bełchatów, o mój region, ale przede wszystkim o mieszkańców, żeby mieli zagwarantowaną pracę, bezpieczeństwo, żeby czuli się dobrze w swoim mieście i żeby to miasto nie stało się martwym miastem - mówiła Janowska.

Janowska: mamy wspólny cel walczyć o bezpieczeństwo energetyczne
Janowska: mamy wspólny cel walczyć o bezpieczeństwo energetyczneTVN24

Bielan: w najbliższych tygodniach, miesiącach prezes PiS i premier ogłoszą plan dla Bełchatowa

Bielan powiedział na konferencji prasowej - w kontekście powrotu Janowskiej do klubu PiS - że ma nadzieję, że to nie jest ostatnia dobra wiadomość. Dodał, że bardzo cieszy się, że posłanka wstępuje w szeregi Partii Republikańskiej.

- Ale ten powrót do klubu (PiS) jest bardzo ważny, dlatego że w najbliższym czasie czekają nas bardzo ważne głosowania dotyczące Polskiego Ładu, ważnego programu rozwoju naszej ojczyzny przez następne lata i dzięki powrotowi pani poseł perspektywy na te głosowania są znacznie bardziej dla nas optymistyczne - mówił Bielan.

Dodał, że Janowska "niczym lwica walczyła o swoje miasto, o swoje zakłady pracy". - Myślę, że w najbliższych tygodniach, miesiącach zarówno prezes Kaczyński, jak i premier Morawiecki ogłoszą w Bełchatowie plan dla Bełchatowa - zaznaczył Bielan.

Autor:js/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości