Maciej Grzechnik został odwołany z funkcji prezesa stadniny koni arabskich w Michałowie. Do czasu rozpisania nowego konkursu obowiązki prezesa będzie pełnić Monika Słowik - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który sprawuje nadzór nad stadninami w Michałowie i Janowie Podlaskim.
Jako pierwsze o odwołaniu Grzechnika poinformowało radio RMF FM. Według rozgłośni jego odwołanie prawdopodobnie jest związane z kiepskim wynikiem finansowym kolejnej aukcji Pride of Poland. W tym roku w czasie aukcji sprzedano sześć koni za łączną kwotę 501 tys. euro. Najwyższą cenę (180 tys. euro) osiągnęła na licytacji siwa klacz Parmana ze stadniny w Michałowie. Wylicytował ją nabywca z Izraela.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który sprawuje nadzór nad stadninami w Michałowie i Janowie Podlaskim potwierdził informację o odwołaniu prezesa. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z dziennikarzami "Echa Dnia" podkreślił, że decyzja o odwołaniu prezesa należała do dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. - Uważam, że jest słuszna. Maciej Grzechnik nie nadawał się na to stanowisko - powiedział minister.
P.o. prezesa stadniny została Monika Słowik.
Grzechnik był szefem ostatniej, zorganizowanej w połowie sierpnia w Janowie Podlaskim, aukcji Pride of Poland.
"Nie podano mi powodów zwolnienia"
Do zwolnienia w piątek po południu odniósł się sam Maciej Grzechnik. - Nie podano mi żadnych powodów zwolnienia, nie było też żadnych zarzutów - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.
Dodał, że właściciel spółki - KOWR - ma prawo do takiej decyzji, choć on sam uważa, że nie ma merytorycznych podstaw do jego zwolnienia. Jak mówił, stadnina w Michałowie w tym roku osiągnęła najlepsze w historii wyniki, konie wygrały trzy z czterech czempionatów, co świadczy o dobrych wynikach hodowlanych. Dodał, że także dobre rezultaty zostały osiągnięte z hodowli bydła. Zdaniem Grzechnika, który był szefem tegorocznej aukcji Pride of Poland - impreza była udana. Zaznaczył, że oczywiście nie można porównywać obecnych cen koni na aukcjach z tymi z lat poprzednich, bo zmienił się rynek. Ale sama sprzedaż świadczy o tym, że konie były dobrze dobrane, choć było ich mniej niż wcześniej, a oferta skierowana do potencjalnych kupców.
Wyniki wcześniejszych aukcji
Pierwsza aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim została zorganizowana w 1970 roku. Nazwa Pride of Poland została jej nadana w roku 2001.
Zmiany kierownictwa
W lutym 2016 roku odwołano wieloletniego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim Marka Trelę. Jako powód zwolnienia podano "utratę zaufania" i niegospodarność. W tym samym czasie stanowisko stracił Jerzy Białobok, dyrektor stadniny koni arabskich w Michałowie. Spotkało się to z oburzeniem środowiska hodowców koni w kraju i za granicą. Marek Trela skierował sprawę do sądu, który orzekł, że jego zwolnienie było zgodne z prawem. Również w sądzie zakończyło się odwołanie dyrektora stadniny koni arabskich w Michałowie. W tym przypadku pozew dotyczył ustalenia, jaka umowa o pracę wiązała byłego prezesa ze spółką, a w związku z tym - trybu, w jakim można było ją rozwiązać. Podobnie jak w przypadku Treli powództwo zostało oddalone.
Zmiany też w Janowie?
Z informacji RMF FM wynika, że podobny los czeka niedługo szefa stadniny w Janowie Podlaskim, choć rola Grzegorza Czochańskiego od początku była tymczasowa - miał być pełniącym obowiązki prezesa do czasu rozpisania konkursu na to stanowisko.
Autor: msz//sta / Źródło: RMF FM, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24