Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Dyrektor Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi został odwołany przez ministra rolnictwa Grzegorza Pudę z powodu naruszenia dyscypliny finansów publicznych - wynika z odpowiedzi służb prasowych ministerstwa na pytania tvn24.pl. Resort od kilku miesięcy nie chce jednak nam ujawnić wyników kontroli instytutu. Dwie kontrole przeprowadzono po materiale reporterów tvn24.pl i magazynu "Czarno na białym".

Były minister rolnictwa, zawieszony po głosowaniu nad tzw. piątką Kaczyńskiego - mówi o gotowości odejścia, ale podkreśla, że teraz ruch jest po stronie prezesa PiS. Jacek Tacik.

Podległy resortowi rolnictwa instytut w jeden dzień wydał pół miliona złotych, które otrzymał z rezerwy budżetowej, zaś 60 tysięcy złotych przekazał na konto fundacji związanej z zakonem, do którego należy córka dyrektora instytutu - ustalili reporterzy tvn24.pl i magazynu "Czarno na białym" TVN24. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że notatka na temat nieprawidłowości trafiła do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Sam minister odmówił komentarza i uciekł przed naszą kamerą.

Aby zachęcić zagranicznych pracowników sezonowych do przyjazdu, trudno ich obciążać jeszcze kosztami badań testowych na koronawirusa - oświadczył poseł PiS Kazimierz Smoliński. Posłowi KO Pawłowi Poncyliuszowi "wysyłanie nauczycieli do zbioru truskawek" kojarzy się "z akcjami w Uzbekistanie, gdzie bankowców i pracowników nauki wysyłali do zbioru bawełny". Politycy komentowali poniedziałkowe wypowiedzi ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.