Bankowy Fundusz Gwarancyjny 28 kwietnia złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku - podał BFG w komunikacie. Jak dodano, to kolejny standardowy etap procedury przymusowej restrukturyzacji, a Fundusz tym samym wypełnił zobowiązanie nałożone przez Komisję Europejską.
BFG poinformował, że złożenie wniosku w żaden sposób nie wpływa na sytuację VeloBank, klientów tego banku oraz bezpieczeństwa środków w nim zgromadzonych. Wniosek nie wpływa również na sytuację osób posiadających kredyt walutowy w Getin Noble Bank.
Do czasu ogłoszenia upadłości bankiem zarządza administrator wyznaczony przez BFG. Po ogłoszeniu upadłości przez sąd wierzyciele banku będą mogli zgłaszać roszczenia do masy upadłości.
Restrukturyzacja Getin Noble Banku
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) poinformował 30 września, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank S.A. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał w komunikacie, że "dla klientów GNB nic się nie zmienia".
"Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A., w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking" - napisano.
Marką bankowości detalicznej należącą do Getin Noble Bank był Getin Bank, który w był pierwszej dziesiątce największych banków w Polsce pod względem aktywów.
Oświadczenie i pozew Leszka Czarneckiego
W sprawie przymusowej restrukturyzacji banku oświadczenie wydał Leszek Czarnecki, założyciel i główny akcjonariusz GNB. Wspomina w nim między innymi tak zwaną aferę KNF. Biznesmen stwierdził, że "'plan Zdzisława' został zrealizowany i bank przejęto". Dodał, że z państwem musi zmagać się sam, a w dzisiejszej Polsce "brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju".
W połowie kwietnia mecenas Roman Giertych na Twitterze przekazał, że "w imieniu L. Czarneckiego pozwał o prawie półtora miliarda złotych oraz przeprosiny VeloBank S.A. i Skarb Państwa za realizację tzw. Planu Zdzisława (przejęcia banku za 1zł) którym szantażował mego Mocodawcę Marek Ch. szef KNF-u żądając łapówki w wysokości 10 mln euro". (pisownia oryginalna).
Decyzja Komisji Europejskiej
Na początku października, jak podano w komunikacie KE, Komisja Europejska zatwierdziła szereg środków wsparcia w kontekście restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji Getin Noble Bank.
"Proces restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, koordynowany przez polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a także powiązane środki wsparcia umożliwią uporządkowany proces sprzedaży lub likwidację banku, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej i równych warunków działania na jednolitym rynku" - czytamy w komunikacie Komisji.
"Komisja oceniła środki pomocy, które zostały opracowane i wdrożone przez BFG zgodnie z zasadami dotyczącymi pomocy publicznej dla banków w kontekście kryzysu finansowego z 2013 r. Stwierdziła, że środki są zgodne z celem zachowania stabilności finansowej" - poinformowała KE.
Na tej podstawie stwierdzono, że środki są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock