Afera w KNF

13 listopada 2018
Były szef Komisji Nadzoru Finansowego aresztowany
Były szef Komisji Nadzoru Finansowego aresztowany
tvn24
tvn24W grudniu sąd oddalił zażalenie obrońców Chrzanowskiego i zdecydował, że były szef KNF zostanie w areszczie (nagranie z 14 grudnia)

Zatrzymany przez CBA były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę - poinformował obrońca Ch., mecenas Marcin Kondracki.

W wydaniu "Gazety Wyborczej" z 13 listopada ukazał się artykuł pod tytułem "40 milionów i nie będzie kłopotów". Jego tematem jest rozmowa, w której szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Ten ostatni twierdzi, że w zamian za przychylność szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych. W rozmowie pojawił się także wątek Zdzisława Sokala - prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy w KNF.

Do spotkania w cztery oczy między kontrolującym bank Leszkiem Czarneckim a szefem KNF Markiem Ch. miało dojść 28 marca tego roku. W imieniu bankiera doniesienie do prokuratury złożył jego pełnomocnik mecenas Roman Giertych. Zrobił to ponad pół roku po odbyciu samej rozmowy, czyli 7 listopada.

Były poseł i były rzecznik PiS Adam Hofman miał składać oferty korupcyjne biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu - podała w niedzielę "Gazeta Wyborcza". Wcześniej mecenas Roman Giertych, którego Czarnecki jest klientem, oświadczył, że biznesmenowi złożono dwie oferty. W reakcji na doniesienia "GW" Hofman napisał w mediach społecznościowych, że nie formułował "żadnej oferty, która miałaby wymiar korupcyjny".

Krótko przed godziną 14 we wtorek zakończyło się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie badanie wariograficzne właściciela Noble Banku Leszka Czarneckiego. Odbyło się w ramach toczącego się śledztwa w sprawie byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego, który miał złożyć biznesmenowi ofertę korupcyjną. Trwało około pięciu godzin. - Wyniki będą jednoznaczne - stwierdził Czarnecki po wyjściu z prokuratury.

Oddalone zostały dwa wnioski Narodowego Banku Polskiego o zabezpieczenie poprzez zakazanie rozpowszechniania bezpodstawnych - zdaniem NBP - wypowiedzi naruszających dobra danku w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego. O swych poniedziałkowych decyzjach poinformował we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. - Żadne orzeczenie sądu nie zostało nam jeszcze doręczone - przekazała adwokat reprezentująca NBP.

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, podejrzany o przekroczenie uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, w sobotę rano opuścił areszt śledczy w Katowicach. Spędził w nim ostatnie dwa miesiące.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zaprzecza, by bank centralny rekomendował do rady nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych radcę Grzegorza Kowalczyka - donosi "Gazeta Wyborcza". O tym, że Kowalczyk był rekomendowany przez NBP, mówił w listopadzie premier Mateusz Morawiecki.

Były szef KNF Marek Chrzanowski, po blisko dwóch miesiącach spędzonych w areszcie, wyjdzie na wolność. Sąd Okręgowy w Katowicach utrzymał w piątek w mocy wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku prokuratury o przedłużenie tego środka zapobiegawczego.

Ponad 25 tysięcy złotych brutto - to kwota, jaką ma zapłacić Narodowy Bank Polski za obsługę prawną związaną z sześcioma wnioskami o usunięcie artykułów prasowych na temat afery KNF. - Ta kwota jest oszałamiająca - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl poseł PO Krzysztof Brejza, na którego zapytanie w tej sprawie odpowiedział NBP.

Wzywamy marszałka Sejmu i większość parlamentarną, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu przegłosować wniosek o powołanie komisji śledczej do sprawy KNF - zaapelowali w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu PO-KO. - Wszystko wskazuje na to, że na szczytach finansowych władz państwa polskiego mamy do czynienia z pajęczyną korupcyjną - argumentował Robert Kropiwnicki.

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Chętnie poddam się ocenie mojej działalności przez Sejm i zapewniam, że będę kontynuował swoją misję tak, aby zwykli ludzie mogli czuć się bezpiecznie, a przestępcy musieli się bać - skomentował go Ziobro.

Prokuratura domaga się przedłużenia o miesiąc okresu tymczasowego aresztowania byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Wniosek w tej sprawie został przesłany do katowickiego sądu rejonowego. Chrzanowskiemu postawiono zarzut przekroczenia uprawnień w związku z nagraną rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński pojawił się w czwartek w katowickiej prokuraturze. Był przesłuchiwany jako świadek w śledztwie, w którym podejrzanym o przekroczenie uprawnień jest były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.

Widać, że prezydent przyznał się: Zdzisław Sokal nie powinien reprezentować go w KNF-ie - powiedziała Marta Golbik (PO-KO), komentując zmianę przedstawiciela prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. - Dziwi mnie to, że ani prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński się do wyjaśnień nie kwapi, ani premier. Jest cisza - zauważył Jakub Stefaniak (PSL).

KNF jest dalej przedmiotem kontroli NIK. Sprawdzamy, jak kontrolowała zgodność działań prowadzonych przez banki w związku z obrotem instrumentami GetBack - poinformował prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski. Wyraził nadzieję, że wyniki kontroli zostaną przedstawione w pierwszym kwartale 2019 roku.

Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoznał w piątek zażalenie na aresztowanie Marka Chrzanowskiego, złożone przez jego obrońców. Sąd zdecydował, że były szef Komisji Nadzoru Finansowego pozostanie w areszcie.

16 kwietnia 2014 roku zawodowy przestępca ciężko pobił Wojciecha Kwaśniaka, wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego, odpowiedzialnego za nadzór nad SKOK-ami. O zlecenie ataku oskarżony został członek władz SKOK Wołomin. Teraz prokuratura zarzuca Kwaśniakowi opieszałość w działaniu w sprawie SKOK-ów, a Zbigniew Ziobro twierdzi, że być może został pobity, bo KNF "rozzuchwalała przestępców". W rozmowie z "Faktami" TVN Wojciech Kwaśniak i jego żona Agata opowiedzieli o ataku, niedawnym zatrzymaniu i przykrości, jaką sprawiła im wypowiedź ministra sprawiedliwości.

Mogę tylko wyrazić żal, że moja utrata zdrowia, przelana krew, wieloletnie zaangażowanie zostały tym postępowaniem w jakimś sensie podważone - powiedział TVN24 w piątek wieczorem Wojciech Kwaśniak po opuszczeniu prokuratury w Szczecinie. Były wiceszef KNF został zatrzymany przez CBA w czwartek rano na polecenie prokuratury za rzekome błędy przy kontrolowaniu SKOK Wołomin.

- Wybory parlamentarne 2019 roku to nie jest kwestia kolejnych czterech lat PiS. To jest prawdopodobnie ryzyko, że będziemy mieli ten sposób rządzenia i kierowanie nas do miękkiego lub bardziej twardego autorytaryzmu na lata. Stawka tych wyborów jest ogromna, a szansa jest, bo Polacy rozumieją siłę głosu. Wzrost frekwencji w wyborach samorządowych to wspaniała nowina - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksander Kwaśniewski.

PO domaga się, by Sejm, jeszcze na obecnym posiedzeniu, rozpoczął prace nad wnioskiem Platformy o powołanie komisji śledczej do spraw KNF. W czwartek do marszałka Sejmu trafiło pismo szefa klubu Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska Sławomira Neumanna w tej sprawie. - Nie popieramy wniosku PO. Komisja śledcza jest powoływana wtedy, gdy nie działają instytucje państwa, w tym wypadku one działają - odpowiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Obrona przesłała do katowickiego sądu zażalenie na aresztowanie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Domaga się uchylenia tego środka zapobiegawczego. Chrzanowski jest podejrzany o przekroczenie uprawnień, został aresztowany na dwa miesiące.

W żaden sposób nie chcemy ograniczać wolności słowa, ale musimy chronić Narodowy Bank Polski - mówił prezes NBP Adam Glapiński, odpowiadając na pytanie o powody złożenia pozwów, mających wstrzymać publikacje wiążące NBP i jego samego ze sprawą KNF. Dziennikarze pytali również, dlaczego niektórzy przedstawiciele mediów nie zostali wpuszczeni na środową konferencję prasową. Według działu prasowego NBP, za późno złożyli wnioski o akredytację. - Nie mamy żadnego trupa w szafie, wszystko jest otwarte - zapewniał prezes Glapiński.

Jak patrzę na te wszystkie podrygi prominentnych działaczy PiS, to mam wrażenie, że najchętniej wszystkie media by zakneblowali - komentował Jakub Stefaniak (PSL) wniosek NBP do sądu o usunięcie z mediów publikacji, które - jak twierdzi wnioskodawca - "insynuują" udział prezesa NBP w aferze KNF. Z kolei zdaniem Ryszarda Terleckiego (PiS) szef Narodowego Banku Polskiego "nie chce cenzurować, tylko chce, żeby przekaz był rzetelny".

Nie piszemy o łamaniu prawa, tylko opisujemy sytuację, w której były już szef KNF, któremu postawiono zarzuty korupcyjne, był osobą rekomendowaną przez Adama Glapińskiego - mówiła w TVN24 Dominika Wielowieyska, dziennikarka "Gazety Wyborczej". Jej zdaniem ta sytuacja oznacza, że "prezes NBP ponosi polityczną odpowiedzialność" za to, co robił Marek Chrzanowski.

Nie ma żadnych przesłanek wskazujących, że wiedział cokolwiek o sposobie prowadzenia rozmów Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim - argumentował w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl wicepremier Jarosław Gowin, pytany o rolę prezesa NBP w sprawie KNF. Jak dodał, "profesor Glapiński patrzy na Chrzanowskiego jak na swojego wychowanka".