Afera w KNF

13 listopada 2018
Były szef Komisji Nadzoru Finansowego aresztowany
Były szef Komisji Nadzoru Finansowego aresztowany
tvn24
W grudniu sąd oddalił zażalenie obrońców Chrzanowskiego i zdecydował, że były szef KNF zostanie w areszczie (nagranie z 14 grudnia)tvn24

Zatrzymany przez CBA były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę - poinformował obrońca Ch., mecenas Marcin Kondracki.

W wydaniu "Gazety Wyborczej" z 13 listopada ukazał się artykuł pod tytułem "40 milionów i nie będzie kłopotów". Jego tematem jest rozmowa, w której szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Ch. miał zaoferować układ właścicielowi Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu. Ten ostatni twierdzi, że w zamian za przychylność szef KNF oczekiwał zatrudnienia wskazanego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości około 40 milionów złotych. W rozmowie pojawił się także wątek Zdzisława Sokala - prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy w KNF.

Do spotkania w cztery oczy między kontrolującym bank Leszkiem Czarneckim a szefem KNF Markiem Ch. miało dojść 28 marca tego roku. W imieniu bankiera doniesienie do prokuratury złożył jego pełnomocnik mecenas Roman Giertych. Zrobił to ponad pół roku po odbyciu samej rozmowy, czyli 7 listopada.

Giertych o ofertach korupcyjnych wobec Leszka Czarneckiego. "GW": składał je Hofman. Jest nagranie

Były poseł i były rzecznik PiS Adam Hofman miał składać oferty korupcyjne biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu - podała w niedzielę "Gazeta Wyborcza". Wcześniej mecenas Roman Giertych, którego Czarnecki jest klientem, oświadczył, że biznesmenowi złożono dwie oferty. W reakcji na doniesienia "GW" Hofman napisał w mediach społecznościowych, że nie formułował "żadnej oferty, która miałaby wymiar korupcyjny".

Leszek Czarnecki zbadany wykrywaczem kłamstw

Krótko przed godziną 14 we wtorek zakończyło się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie badanie wariograficzne właściciela Noble Banku Leszka Czarneckiego. Odbyło się w ramach toczącego się śledztwa w sprawie byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego, który miał złożyć biznesmenowi ofertę korupcyjną. Trwało około pięciu godzin. - Wyniki będą jednoznaczne - stwierdził Czarnecki po wyjściu z prokuratury.

Sąd oddalił wnioski NBP o usunięcie artykułów "Wyborczej" i "Newsweeka"

Oddalone zostały dwa wnioski Narodowego Banku Polskiego o zabezpieczenie poprzez zakazanie rozpowszechniania bezpodstawnych - zdaniem NBP - wypowiedzi naruszających dobra danku w związku z aferą wokół Komisji Nadzoru Finansowego. O swych poniedziałkowych decyzjach poinformował we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. - Żadne orzeczenie sądu nie zostało nam jeszcze doręczone - przekazała adwokat reprezentująca NBP.

Były szef KNF wyszedł na wolność

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, podejrzany o przekroczenie uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, w sobotę rano opuścił areszt śledczy w Katowicach. Spędził w nim ostatnie dwa miesiące.

"Gazeta Wyborcza": Glapiński zaprzecza słowom premiera

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zaprzecza, by bank centralny rekomendował do rady nadzorczej Giełdy Papierów Wartościowych radcę Grzegorza Kowalczyka - donosi "Gazeta Wyborcza". O tym, że Kowalczyk był rekomendowany przez NBP, mówił w listopadzie premier Mateusz Morawiecki.

Były szef KNF Marek Chrzanowski wychodzi na wolność

Były szef KNF Marek Chrzanowski, po blisko dwóch miesiącach spędzonych w areszcie, wyjdzie na wolność. Sąd Okręgowy w Katowicach utrzymał w piątek w mocy wcześniejsze postanowienie sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku prokuratury o przedłużenie tego środka zapobiegawczego.

25 tysięcy złotych za sześć wniosków. Tak NBP płaci prawnikom

Ponad 25 tysięcy złotych brutto - to kwota, jaką ma zapłacić Narodowy Bank Polski za obsługę prawną związaną z sześcioma wnioskami o usunięcie artykułów prasowych na temat afery KNF. - Ta kwota jest oszałamiająca - podkreśla w rozmowie z tvn24bis.pl poseł PO Krzysztof Brejza, na którego zapytanie w tej sprawie odpowiedział NBP.

"Ta pajęczyna oplata największe instytucje". PO chce komisji śledczej

Wzywamy marszałka Sejmu i większość parlamentarną, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu przegłosować wniosek o powołanie komisji śledczej do sprawy KNF - zaapelowali w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu PO-KO. - Wszystko wskazuje na to, że na szczytach finansowych władz państwa polskiego mamy do czynienia z pajęczyną korupcyjną - argumentował Robert Kropiwnicki.

Wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry. "Chętnie poddam się ocenie"

Posłowie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Chętnie poddam się ocenie mojej działalności przez Sejm i zapewniam, że będę kontynuował swoją misję tak, aby zwykli ludzie mogli czuć się bezpiecznie, a przestępcy musieli się bać - skomentował go Ziobro.

Prokuratura chce przedłużenia aresztu dla Marka Chrzanowskiego

Prokuratura domaga się przedłużenia o miesiąc okresu tymczasowego aresztowania byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Wniosek w tej sprawie został przesłany do katowickiego sądu rejonowego. Chrzanowskiemu postawiono zarzut przekroczenia uprawnień w związku z nagraną rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim.

"Czuję się świetnie". Prezes NBP przesłuchany

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński pojawił się w czwartek w katowickiej prokuraturze. Był przesłuchiwany jako świadek w śledztwie, w którym podejrzanym o przekroczenie uprawnień jest były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.

"PiS odbudowuje układ w KNF-ie, żeby to nadzorować, żeby mieć swoich ludzi"

Widać, że prezydent przyznał się: Zdzisław Sokal nie powinien reprezentować go w KNF-ie - powiedziała Marta Golbik (PO-KO), komentując zmianę przedstawiciela prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. - Dziwi mnie to, że ani prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński się do wyjaśnień nie kwapi, ani premier. Jest cisza - zauważył Jakub Stefaniak (PSL).