Rząd szykuje rewolucję dla małych firm. "To jest mój flagowy projekt"


Niższe składki ZUS dla tzw. małej działalności gospodarczej to mój flagowy projekt - powiedziała w TVN24 BiS Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii. Jak zapewniła, najmniejsze firmy skorzystają z nowego rozwiązania od początku przyszłego roku.

Projekt "Mała firma - mały ZUS" uzależnia składki ubezpieczeniowe, fundusz pracy oraz składki zdrowotne od wysokości uzyskanych przychodów. Przedsiębiorca, który nie uzyskuje równowartości dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia, będzie miał naliczaną obniżoną składkę. Obecnie, po dwuletnim okresie z "małym ZUS", przedsiębiorca, nawet osiągający niskie przychody, musi co miesiąc uiszczać ponad 1,2 tys. zł.

- Położyłam swoją rękę i głowę na pniu, mówiąc, że "mała działalność" to mój projekt flagowy - przyznała w programie "Bilans" w TVN24 BiS minister Jadwiga Emilewicz.

Głównym problemem związanym z projektem są niższe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli mówiąc wprost: mniej pieniędzy na wypłaty bieżących emerytur z ZUS.

- To jest projekt trudny, bo bezpieczeństwo systemu ubezpieczeń musi zostać zachowane. Jesteśmy na takim etapie, że mamy projekt właściwie uzgodniony. Jesteśmy po rozmowie z ZUS, który jest gotowy i stoi w blokach startowych. Jestem po rozmowie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Projekt wejdzie na rząd w najbliższym czasie i będzie obowiązywał od stycznia przyszłego roku - zapewniła Emilewicz.

Wcześniej w rozmowie z PAP minister wyjaśniała, że z tej formy rozliczenia będą mogli skorzystać wszyscy ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą. - To jest istota tego projektu, że bez względu na to, w którym momencie cyklu przedsiębiorstwa jesteśmy, będziemy mogli, jeśli nie uzyskujemy 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, będziemy mogli wybrać tę formę rozliczenia - podkreślała minister przedsiębiorczości i technologii.

Trzęsienie ziemi w Orlenie

Emilewicz skomentowała również zmianę na stanowisku prezesa PKN Orlen. Jak przypomniała, jest to prawo zarządu każdej firmy. - Wszystko wydarzyło się na mocy obowiązującego prawa. To czas nowych wyzwań, bo kończą się prace nad strategią energetyczną dla całego sektora energetycznego - mówiła Emilewicz.

Pytana, czy PKN Orlen powinien dołączyć do projektu budowy elektrowni jądrowej, odpowiedziała, że czeka przede wszystkim na ostateczną decyzję dotyczącą budowy polskiego atomu, - Żadna ze spółek Skarbu Państwa nie jest dziś w stanie udźwignąć tak dużego projektu. Ten projekt wymagałby zaangażowania wielu podmiotów i budżetu państwa. To długoterminowy i kosztowny proces. Żałujemy, że został przerwany pod koniec lat 80. Dziś bylibyśmy gdzieś indziej - dodała.

Jadwiga Emilewicz w TVN24 BiS mówiła także, że zużycie energii w Polsce będzie coraz większe. - Ludzkość konsumuje coraz więcej energii. Dywersyfikuje źródła, stara się być energooszczędna, ale potrzebuje jej coraz więcej. Jeśli chcemy być niezależni i ekologiczni, to musimy myśleć o takich blokach energetycznych, które będą emitować jak najmniej CO2 do atmosfery i dawać dużo bezpiecznej energii - wyjaśniła Emilewicz.

Sukcesja firm

Minister mówiła również o przyjętym we wtorek przez rząd projekcie ustawy dotyczącym sukcesji firm. Dzięki nowym przepisom, w przypadku śmierci właściciela firmy, w mocy mają pozostać kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ma ułatwić rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo. - Dziś jest tak, że jeżeli umiera przedsiębiorca, to firma "umiera" wraz z nim. Znika NIP, tracą ważność umowy, licencje. W świetle nowych zapisów dajemy możliwość łagodnego przejścia do pełnej sukcesji - powiedziała Emilewicz i dodała, że ten problem dotyczy tysięcy firm, które powstały po transformacji ustrojowej i następuje w nich zmiana pokoleniowa.

Walka ze smogiem

Jadwiga Emilewicz odniosła się również do planów rządu dotyczących walki ze smogiem. Zapewniła, że rząd w przyszłym tygodniu zajmie się ustawą o jakości paliw stałych. - Przypomnę, że w 2001 roku Najwyższa Izba Kontroli w raporcie wskazała, że dwie regulacje powinny być wprowadzone. To standardy emisyjne dla kotłów i te przepisy już weszły w życie jesienią ubiegłego roku. Druga regulacja to jakość paliw stałych - mówiła minister w programie "Bilans".

- Ta ustawa w przyszłym tygodniu stanie na Radzie Ministrów. Będziemy mieć wreszcie standardy dla paliwa. Mówiąc krótko: każdy kto kupuje węgiel, będzie wiedział, co kupuje, jaką ma on wartość kaloryczną, na ile mu wystarczy i jak ciepło będzie mu w domu - wyjaśniła Emilewicz i dodała, że chcąc walczyć ze smogiem, trzeba również pomagać tym, których nie stać np. na ocieplenie domu.

- Dlatego równocześnie ruszamy z pilotażem termomodernizacji dla najuboższych, bo nie ma sensu wymieniać kotła, jeśli dom jest dziurawy jak ser szwajcarski. Stać nas na to, aby wspólnie z samorządem uporać się z ubóstwem energetycznym - zapewniła.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP