Co czeka nas w gospodarce w 2019 roku? Prognozy

[object Object]
Naukowcy pomagają zaplanować 2019 rokTVN24 BiS
wideo 2/5

Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się spowolnienia? O ile wzrosną ceny żywności? Prognozy tvn24bis.pl na 2019 rok

Gospodarkę czeka hamowanie

W 2018 rok wzrost gospodarczy przekroczył wszelkie, nawet najśmielsze, oczekiwania. Według ekonomistów w całym roku 2018 powinien być on zbliżony do 5 proc. Ekonomiści jednak zaznaczają: spowolnienia możemy spodziewać się w przyszłym roku.

Ekonomiści z Banku Pekao SA przypominają, że "Polska ma za sobą 26 lat nieustannego wzrostu gospodarczego". Jak jednak dodają "w przyszłym roku polska gospodarka będzie nadal się rozwijała, ale w tempie niższym niż w roku obecnym".

Jak prognozuje główny analityk banku Marcin Mrowiec "ten rok może zamknąć się wzrostem PKB w granicach 5 proc., być może z lekkim plusem, natomiast w przyszłym roku będzie spowolnienie do 3,5 proc".

Z kolei według głównego analityka Cinkciarz.pl Marcina Lipki "sięgający 5 proc. wzrost PKB będzie niezwykle trudny do powtórzenia". - Wynika to zarówno z ograniczeń demograficznych naszego kraju, jak i niewystarczających inwestycji w badania i rozwój – pisze analityk.

- Polska gospodarka w 2019 r. musi się przygotować na spowolnienie - mówi PAP prof. Elżbieta Mączyńska, szefowa PTE. Zaznaczyła jednak, że wciąż siłą naszej gospodarki jest niedostatecznie wykorzystany potencjał rozwojowy w turystyce, produkcji dóbr regionalnych i przemyśle rolno-spożywczym.

Zdaniem prof. Mączyńskiej na słabnięcie wzrostu gospodarczego w Polsce, wpływa przede wszystkim osłabiająca się koniunktura globalna - nie tylko w państwach Unii Europejskiej. - Jeśli słabnie koniunktura zwłaszcza u naszych głównych kontrahentów, to siłą rzeczy występuje efekt domina, zarażania. I to przenosi się na naszą gospodarkę – wskazała.

Rekordowa droga pietruszka i tanie owoce, czyli ceny na sklepowych półkach

Czy w przyszłym roku czeka nas fala podwyżek? Według analityków BGŻ BNP Paribas skala zmian cen może być podobna do tej z 2018 roku.

Zdaniem analityków banku kategoria żywności, która najbardziej podrożeje to produkty zbożowe. W tym przypadku ceny detaliczne mogą być przeciętnie o około 6-7 proc. niż w 2018 roku.

– Z uwagi na nieurodzaj w Polsce i Unii Europejskiej, droższe niż w 2018 roku, szczególnie w pierwszej jego połowie, będą warzywa polowe, to jest marchew, cebula oraz ziemniaki. Z analizy Banku BGŻ BNP Paribas, wynika też, że ceny pietruszki w tym okresie mogą być wręcz rekordowe - powiedziała Karolina Załuska, ekspert ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas. Jak dodaje "przeciętne ceny warzyw będą o około 3-5 proc. wyższe niż w 2018 roku".

Mniej zapłacimy natomiast za owoce – według analityków BGŻ NBP Paribas mogą być one tańsze o 2- 3 proc. niż w 2018 roku. Ucieszyć polskich konsumentów może fakt, że w niższych cenach będą wreszcie mleko i jaja. - Z uwagi na normalizację sytuacji na rynku unijnym, zdecydowanie, bo o ponad 15 proc. tańsze powinny być jaja. Obniżki cen masła mogą natomiast przekroczyć 10 proc. – wylicza ekspert ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas Paweł Wyrzykowski.

Na stabilnym poziomie mają utrzymać się natomiast ceny cukru. Powodów do radości nie będą mieli wielbiciele łakoci - o kilka procent mogą podrożeć wyroby czekoladowe i słodycze.

Nieznacznie niższe mogą być, szczególnie w pierwszej połowie 2019 roku, ceny mięsa wieprzowego. Analitycy banku twierdzą, że większych podwyżek, bo o ponad 3 proc, należy spodziewać się w przypadku wędlin.

Katastrofalne skutki potencjalnego twardego brexitu

Wielka Brytania opuści Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Choć termin ten zbliża się wielkimi krokami, wciąż nie wiemy, czy nie dojdzie do tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Wspólnoty bez umowy handlowej.

Premier May zapowiedziała w połowie grudnia, że rząd zamierza ponownie rozpocząć debatę nad ustalonym z Unią Europejską projektem umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty w drugim tygodniu stycznia, a głosowanie odbędzie się tydzień później. Pierwotnie posłowie mieli podjąć decyzję w tej sprawie 11 grudnia, ale May przyznała, że gdyby obecna propozycja została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono "porażką (rządu) z wysoką różnicą głosów".

Według analiz Banku Anglii twardy brexit może doprowadzić do załamania w gospodarce, a konsekwencje recesji mogą być gorsze niż w przypadku kryzysu z 2008 roku.

Tamtejszy bank centralny prognozuje, że w przyszłym roku PKB Wielkiej Brytanii może być niższy od tegorocznego aż o 8 proc., ceny nieruchomości mogą spaść o 30 proc., a bezrobocie może wzrosnąć z obecnego poziomu 4,1 proc. do 7,5 proc.

Do tego trzeba dodać wzrost cen - inflacja może sięgnąć 6,5 proc. Efektem będzie konieczność podniesienia stóp procentowych, co z kolei przełoży się na wzrost rat kredytów i pożyczek.

Natomiast - według Banku Anglii - jeżeli zaakceptowana zostanie obecna wersja umowy brexitowej w najlepszym przypadku PKB może wzrosnąć nawet o 1,75 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Zakładając nawet, że chaos w Wielkiej Brytanii przyczyniłby się do osłabienia polskiej waluty i tak prawdopodobnie funt byłyby wart mniej niż 4 zł, jeżeli doszłoby do drastycznego załamania relacji handlowych z Unią Europejską – twierdzi główny analityk Cinkciarz.pl Marcin Lipka.

Spowolnienie wzrostu cen na rynku nieruchomości

Jakie perspektywy na przyszły rok ma przed sobą rynek nieruchomości? Chociaż boom na rynku mieszkaniowym trwa, pojawiają się pierwsze symptomy przesilenia – zauważają analitycy ING Banku Śląskiego.

Jak piszą, wzrost cen nieruchomości napotyka już barierę popytu – część kupujących wstrzymuje się z decyzją. Nadchodzące kwartały powinny w związku z tym przynieść spowolnienie wzrostu cen.

- W naszej opinii nie należy się spodziewać skokowego spadku cen mieszkań, a wyhamowania tempa ich wzrostu i stabilizacji – prognozował z kolei analityk Michael/Ström Dom Maklerski Wojciech Bartosik.

Sprawa cen prądu zamknięta.. czy aby na pewno?

Wydaje się, że kwestia podwyżek cen prądu jest ostatecznie zamknięta. W piątek parlamentarzyści w ekspresowym tempie przyjęli ustawę, która ma sprawić, że rachunki w 2019 roku nie wzrosną. Temat groźby podwyżek może jednak powrócić w drugiej połowie przyszłego roku. Rządowe regulacje mają bowiem zamrozić rachunki jedynie w przyszłym roku.

Zdaniem ekspertów, obecne rozwiązanie jest jedynie doraźne i nie rozwiązuje istoty problemu. - Jest bardzo możliwe, że podwójny rachunek dostaniemy następnego dnia po wyborach – powiedział w TVN24 ekonomista Witold Orłowski.

- W 2020 roku ponownie pojawi się problem tego, że spółki wystąpią o podwyżki – stwierdził w TVN24 Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie.pl.

Rok 2019 najgorszy dla posiadaczy lokat?

Już niedługo inflacja będzie pochłaniała wartość oszczędności ponad dwa razy szybciej niż banki dopisywać będą do nich odsetki. Z tak niekorzystną sytuacją nie mieliśmy do czynienia od ponad dekady – wynika z szacunków Open Finance.

Według ekspertów może dojść do sytuacji, gdy w 2019 roku skłonność Polaków do lokowania pieniędzy poza bankami może jeszcze wzrosnąć.

Zdaniem analityków udany rok zaliczą natomiast ci za to ci, którzy kupili mieszkania na wynajem. - Jeśli wierzyć zapowiedziom Rady Polityki Pieniężnej w 2019 roku nie są przecież planowane podwyżki stóp procentowych. Jest to o tyle ważne, że to właśnie utrzymywanie się bieżącej sytuacji taniego pieniądza jest jednym z powodów bardzo dobrej koniunktury w mieszkaniówce – twierdzi analityk Open Finance Bartosz Turek.

Zaostrzenie zakazu handlu

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Nie jest to jednak jedyny powód, który przyczyni się do tego, że o zakazie handlu w 2019 roku znów będzie głośno. W Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta. Istotną zmianą, zdaniem posła PiS Janusza Śniadka, który jest przedstawicielem wnioskodawców, jest wyłączenie spod zakazu handlu tylko takich placówek pocztowych, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy.

W nowelizacji zaproponowano także określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

W projekcie zaproponowano, aby właściciel sklepu mógł korzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma. Zastrzeżono jednak, że pomagający członkowie rodziny nie mogą być pracownikami ani zatrudnionymi w placówce handlowej, prowadzonej przez takiego przedsiębiorcę.

To nie koniec wojny handlowej?

W 2018 roku Chiny i USA rozpoczęły spór, określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie. Xi i Trump uzgodnili jednak na spotkaniu w Argentynie 1 grudnia rozejm w wojnie celnej. Ma on obowiązywać przez 90 dni, w czasie których toczone będą dalsze negocjacje handlowe. Waszyngton zgodził się nie podnosić w tym czasie ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, co wcześniej planował.

W sobotę z kolei prezydent USA Donald Trump ocenił, po rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem,, że osiągnięto "duży postęp" w kwestii zawarcia ewentualnej umowy między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową.

Czy możemy spodziewać się więc "wygaszania" wojny handlowej? - Jest to prawdopodobnie najważniejsze pytanie stojące przed globalna gospodarką w 2019 roku. Fakt, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi powinien być powodem do zmartwień – piszą reporterzy i analitycy Bloomebera w artykule przedstawiającym prognozy gospodarcze na następny rok. Eksperci zwracają uwagę na to, że nawet jeżeli dojdzie do zawarcia większego kontraktu, to większość ceł Stanów Zjednoczonych będzie obowiązywać w ciągu 2019 roku. Istnieje też zagrożenie, że Chiny nie wdrożą istotnych refom. Według Bloomberga, na przestrzeni kolejnego roku będzie prawdopodobnie wiele wzlotów i upadków. – Wojny handlowe stają się stałym elementem w relacjach między największymi gospodarkami świata – pisze Bloomberg.

– Stany Zjednoczone rozpoczną podnoszenie ceł na import z Chin przed upływem połowy roku –pisze z kolei w swoich prognozach na 2019 roku Financial Times.

Najwyższy wzrost płac w Unii Europejskiej

Chociaż według większości prognoz gospodarczych, tempo wzrostu PKB w Polsce w 2019 roku ma spowolnić, to przewidywany wzrost płac będzie jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej – czytamy w raporcie Sedlak&Sedlak.

Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych w Polsce w 2019 roku (w %)Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie dostępnych prognoz

Według szacunków NBP wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniesie 6,8 proc. (Raport o inflacji, listopad 2018). Nieco niższy wzrost przewiduje Ministerstwo Finansów. Zdaniem specjalistów z tej instytucji, wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną o 5,6 proc. przy wzroście 6,1 proc. w sektorze przedsiębiorstw.

Predykcje Komisji Europejskiej są najbardziej optymistyczne. Według tej instytucji wynagrodzenia nominalne w Polsce wzrosną o 7 proc. – czytamy w raporcie

Zgodnie z Raportem Płacowym Sedlak & Sedlak 2018, planowane podwyżki wyniosą natomiast ok. 5 proc.

Metoda na RODO

Na przestrzeni 2018 roku polscy przedsiębiorcy zmagali się z nowymi przepisami o ochronie danych - RODO. Przypomnijmy, że celem obowiązującego od 25 maja unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) jest m. in wprowadzenie zasad, zgodnie z którymi przetwarzanie danych osobowych będzie ujednolicone na terenie całej Unii Europejskiej.

Według wiceprezesa do spraw badań i rozwoju w zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmie F-Secure "z wagi na wejście w życie RODO w 2019 roku w kręgu zainteresowań cyberprzestępców pojawi się jeszcze więcej firm". - Szczególną ostrożność powinni zachować dostawcy rozwiązań chmurowych – twierdzi. Jak tłumaczy Tasiemski, "w związku z rozporządzeniem możemy spodziewać się nowego rodzaju ataków opartych na wykradaniu danych oraz wymuszaniu okupu – pod groźbą ujawnienia informacji o wycieku i otrzymania kary". - W efekcie więcej firm może być teraz na celowniku hakerów. Dotyczy to nawet przedsiębiorstw, które do tej pory nie były dla nich interesujące – ostrzega ekspert.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny