Co czeka nas w gospodarce w 2019 roku? Prognozy

[object Object]
Naukowcy pomagają zaplanować 2019 rokTVN24 BiS
wideo 2/5

Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się spowolnienia? O ile wzrosną ceny żywności? Prognozy tvn24bis.pl na 2019 rok

Gospodarkę czeka hamowanie

W 2018 rok wzrost gospodarczy przekroczył wszelkie, nawet najśmielsze, oczekiwania. Według ekonomistów w całym roku 2018 powinien być on zbliżony do 5 proc. Ekonomiści jednak zaznaczają: spowolnienia możemy spodziewać się w przyszłym roku.

Ekonomiści z Banku Pekao SA przypominają, że "Polska ma za sobą 26 lat nieustannego wzrostu gospodarczego". Jak jednak dodają "w przyszłym roku polska gospodarka będzie nadal się rozwijała, ale w tempie niższym niż w roku obecnym".

Jak prognozuje główny analityk banku Marcin Mrowiec "ten rok może zamknąć się wzrostem PKB w granicach 5 proc., być może z lekkim plusem, natomiast w przyszłym roku będzie spowolnienie do 3,5 proc".

Z kolei według głównego analityka Cinkciarz.pl Marcina Lipki "sięgający 5 proc. wzrost PKB będzie niezwykle trudny do powtórzenia". - Wynika to zarówno z ograniczeń demograficznych naszego kraju, jak i niewystarczających inwestycji w badania i rozwój – pisze analityk.

- Polska gospodarka w 2019 r. musi się przygotować na spowolnienie - mówi PAP prof. Elżbieta Mączyńska, szefowa PTE. Zaznaczyła jednak, że wciąż siłą naszej gospodarki jest niedostatecznie wykorzystany potencjał rozwojowy w turystyce, produkcji dóbr regionalnych i przemyśle rolno-spożywczym.

Zdaniem prof. Mączyńskiej na słabnięcie wzrostu gospodarczego w Polsce, wpływa przede wszystkim osłabiająca się koniunktura globalna - nie tylko w państwach Unii Europejskiej. - Jeśli słabnie koniunktura zwłaszcza u naszych głównych kontrahentów, to siłą rzeczy występuje efekt domina, zarażania. I to przenosi się na naszą gospodarkę – wskazała.

Rekordowa droga pietruszka i tanie owoce, czyli ceny na sklepowych półkach

Czy w przyszłym roku czeka nas fala podwyżek? Według analityków BGŻ BNP Paribas skala zmian cen może być podobna do tej z 2018 roku.

Zdaniem analityków banku kategoria żywności, która najbardziej podrożeje to produkty zbożowe. W tym przypadku ceny detaliczne mogą być przeciętnie o około 6-7 proc. niż w 2018 roku.

– Z uwagi na nieurodzaj w Polsce i Unii Europejskiej, droższe niż w 2018 roku, szczególnie w pierwszej jego połowie, będą warzywa polowe, to jest marchew, cebula oraz ziemniaki. Z analizy Banku BGŻ BNP Paribas, wynika też, że ceny pietruszki w tym okresie mogą być wręcz rekordowe - powiedziała Karolina Załuska, ekspert ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas. Jak dodaje "przeciętne ceny warzyw będą o około 3-5 proc. wyższe niż w 2018 roku".

Mniej zapłacimy natomiast za owoce – według analityków BGŻ NBP Paribas mogą być one tańsze o 2- 3 proc. niż w 2018 roku. Ucieszyć polskich konsumentów może fakt, że w niższych cenach będą wreszcie mleko i jaja. - Z uwagi na normalizację sytuacji na rynku unijnym, zdecydowanie, bo o ponad 15 proc. tańsze powinny być jaja. Obniżki cen masła mogą natomiast przekroczyć 10 proc. – wylicza ekspert ds. analiz sektorowych i rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas Paweł Wyrzykowski.

Na stabilnym poziomie mają utrzymać się natomiast ceny cukru. Powodów do radości nie będą mieli wielbiciele łakoci - o kilka procent mogą podrożeć wyroby czekoladowe i słodycze.

Nieznacznie niższe mogą być, szczególnie w pierwszej połowie 2019 roku, ceny mięsa wieprzowego. Analitycy banku twierdzą, że większych podwyżek, bo o ponad 3 proc, należy spodziewać się w przypadku wędlin.

Katastrofalne skutki potencjalnego twardego brexitu

Wielka Brytania opuści Unię Europejską 29 marca 2019 roku. Choć termin ten zbliża się wielkimi krokami, wciąż nie wiemy, czy nie dojdzie do tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Wspólnoty bez umowy handlowej.

Premier May zapowiedziała w połowie grudnia, że rząd zamierza ponownie rozpocząć debatę nad ustalonym z Unią Europejską projektem umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty w drugim tygodniu stycznia, a głosowanie odbędzie się tydzień później. Pierwotnie posłowie mieli podjąć decyzję w tej sprawie 11 grudnia, ale May przyznała, że gdyby obecna propozycja została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono "porażką (rządu) z wysoką różnicą głosów".

Według analiz Banku Anglii twardy brexit może doprowadzić do załamania w gospodarce, a konsekwencje recesji mogą być gorsze niż w przypadku kryzysu z 2008 roku.

Tamtejszy bank centralny prognozuje, że w przyszłym roku PKB Wielkiej Brytanii może być niższy od tegorocznego aż o 8 proc., ceny nieruchomości mogą spaść o 30 proc., a bezrobocie może wzrosnąć z obecnego poziomu 4,1 proc. do 7,5 proc.

Do tego trzeba dodać wzrost cen - inflacja może sięgnąć 6,5 proc. Efektem będzie konieczność podniesienia stóp procentowych, co z kolei przełoży się na wzrost rat kredytów i pożyczek.

Natomiast - według Banku Anglii - jeżeli zaakceptowana zostanie obecna wersja umowy brexitowej w najlepszym przypadku PKB może wzrosnąć nawet o 1,75 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Zakładając nawet, że chaos w Wielkiej Brytanii przyczyniłby się do osłabienia polskiej waluty i tak prawdopodobnie funt byłyby wart mniej niż 4 zł, jeżeli doszłoby do drastycznego załamania relacji handlowych z Unią Europejską – twierdzi główny analityk Cinkciarz.pl Marcin Lipka.

Spowolnienie wzrostu cen na rynku nieruchomości

Jakie perspektywy na przyszły rok ma przed sobą rynek nieruchomości? Chociaż boom na rynku mieszkaniowym trwa, pojawiają się pierwsze symptomy przesilenia – zauważają analitycy ING Banku Śląskiego.

Jak piszą, wzrost cen nieruchomości napotyka już barierę popytu – część kupujących wstrzymuje się z decyzją. Nadchodzące kwartały powinny w związku z tym przynieść spowolnienie wzrostu cen.

- W naszej opinii nie należy się spodziewać skokowego spadku cen mieszkań, a wyhamowania tempa ich wzrostu i stabilizacji – prognozował z kolei analityk Michael/Ström Dom Maklerski Wojciech Bartosik.

Sprawa cen prądu zamknięta.. czy aby na pewno?

Wydaje się, że kwestia podwyżek cen prądu jest ostatecznie zamknięta. W piątek parlamentarzyści w ekspresowym tempie przyjęli ustawę, która ma sprawić, że rachunki w 2019 roku nie wzrosną. Temat groźby podwyżek może jednak powrócić w drugiej połowie przyszłego roku. Rządowe regulacje mają bowiem zamrozić rachunki jedynie w przyszłym roku.

Zdaniem ekspertów, obecne rozwiązanie jest jedynie doraźne i nie rozwiązuje istoty problemu. - Jest bardzo możliwe, że podwójny rachunek dostaniemy następnego dnia po wyborach – powiedział w TVN24 ekonomista Witold Orłowski.

- W 2020 roku ponownie pojawi się problem tego, że spółki wystąpią o podwyżki – stwierdził w TVN24 Bartłomiej Derski z portalu Wysokienapiecie.pl.

Rok 2019 najgorszy dla posiadaczy lokat?

Już niedługo inflacja będzie pochłaniała wartość oszczędności ponad dwa razy szybciej niż banki dopisywać będą do nich odsetki. Z tak niekorzystną sytuacją nie mieliśmy do czynienia od ponad dekady – wynika z szacunków Open Finance.

Według ekspertów może dojść do sytuacji, gdy w 2019 roku skłonność Polaków do lokowania pieniędzy poza bankami może jeszcze wzrosnąć.

Zdaniem analityków udany rok zaliczą natomiast ci za to ci, którzy kupili mieszkania na wynajem. - Jeśli wierzyć zapowiedziom Rady Polityki Pieniężnej w 2019 roku nie są przecież planowane podwyżki stóp procentowych. Jest to o tyle ważne, że to właśnie utrzymywanie się bieżącej sytuacji taniego pieniądza jest jednym z powodów bardzo dobrej koniunktury w mieszkaniówce – twierdzi analityk Open Finance Bartosz Turek.

Zaostrzenie zakazu handlu

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Nie jest to jednak jedyny powód, który przyczyni się do tego, że o zakazie handlu w 2019 roku znów będzie głośno. W Sejmie trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta. Istotną zmianą, zdaniem posła PiS Janusza Śniadka, który jest przedstawicielem wnioskodawców, jest wyłączenie spod zakazu handlu tylko takich placówek pocztowych, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy.

W nowelizacji zaproponowano także określenie kręgu osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby korzystać przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

W projekcie zaproponowano, aby właściciel sklepu mógł korzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma. Zastrzeżono jednak, że pomagający członkowie rodziny nie mogą być pracownikami ani zatrudnionymi w placówce handlowej, prowadzonej przez takiego przedsiębiorcę.

To nie koniec wojny handlowej?

W 2018 roku Chiny i USA rozpoczęły spór, określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie. Xi i Trump uzgodnili jednak na spotkaniu w Argentynie 1 grudnia rozejm w wojnie celnej. Ma on obowiązywać przez 90 dni, w czasie których toczone będą dalsze negocjacje handlowe. Waszyngton zgodził się nie podnosić w tym czasie ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów rocznie, co wcześniej planował.

W sobotę z kolei prezydent USA Donald Trump ocenił, po rozmowie telefonicznej z przywódcą Chin Xi Jinpingiem,, że osiągnięto "duży postęp" w kwestii zawarcia ewentualnej umowy między Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową.

Czy możemy spodziewać się więc "wygaszania" wojny handlowej? - Jest to prawdopodobnie najważniejsze pytanie stojące przed globalna gospodarką w 2019 roku. Fakt, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi powinien być powodem do zmartwień – piszą reporterzy i analitycy Bloomebera w artykule przedstawiającym prognozy gospodarcze na następny rok. Eksperci zwracają uwagę na to, że nawet jeżeli dojdzie do zawarcia większego kontraktu, to większość ceł Stanów Zjednoczonych będzie obowiązywać w ciągu 2019 roku. Istnieje też zagrożenie, że Chiny nie wdrożą istotnych refom. Według Bloomberga, na przestrzeni kolejnego roku będzie prawdopodobnie wiele wzlotów i upadków. – Wojny handlowe stają się stałym elementem w relacjach między największymi gospodarkami świata – pisze Bloomberg.

– Stany Zjednoczone rozpoczną podnoszenie ceł na import z Chin przed upływem połowy roku –pisze z kolei w swoich prognozach na 2019 roku Financial Times.

Najwyższy wzrost płac w Unii Europejskiej

Chociaż według większości prognoz gospodarczych, tempo wzrostu PKB w Polsce w 2019 roku ma spowolnić, to przewidywany wzrost płac będzie jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej – czytamy w raporcie Sedlak&Sedlak.

Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych w Polsce w 2019 roku (w %)Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie dostępnych prognoz

Według szacunków NBP wzrost wynagrodzeń w 2019 roku wyniesie 6,8 proc. (Raport o inflacji, listopad 2018). Nieco niższy wzrost przewiduje Ministerstwo Finansów. Zdaniem specjalistów z tej instytucji, wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną o 5,6 proc. przy wzroście 6,1 proc. w sektorze przedsiębiorstw.

Predykcje Komisji Europejskiej są najbardziej optymistyczne. Według tej instytucji wynagrodzenia nominalne w Polsce wzrosną o 7 proc. – czytamy w raporcie

Zgodnie z Raportem Płacowym Sedlak & Sedlak 2018, planowane podwyżki wyniosą natomiast ok. 5 proc.

Metoda na RODO

Na przestrzeni 2018 roku polscy przedsiębiorcy zmagali się z nowymi przepisami o ochronie danych - RODO. Przypomnijmy, że celem obowiązującego od 25 maja unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) jest m. in wprowadzenie zasad, zgodnie z którymi przetwarzanie danych osobowych będzie ujednolicone na terenie całej Unii Europejskiej.

Według wiceprezesa do spraw badań i rozwoju w zajmującej się cyberbezpieczeństwem firmie F-Secure "z wagi na wejście w życie RODO w 2019 roku w kręgu zainteresowań cyberprzestępców pojawi się jeszcze więcej firm". - Szczególną ostrożność powinni zachować dostawcy rozwiązań chmurowych – twierdzi. Jak tłumaczy Tasiemski, "w związku z rozporządzeniem możemy spodziewać się nowego rodzaju ataków opartych na wykradaniu danych oraz wymuszaniu okupu – pod groźbą ujawnienia informacji o wycieku i otrzymania kary". - W efekcie więcej firm może być teraz na celowniku hakerów. Dotyczy to nawet przedsiębiorstw, które do tej pory nie były dla nich interesujące – ostrzega ekspert.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że nie zniszczy firm Elona Muska, odbierając im federalne dotacje. Dodał, że chce, aby kwitły interesy miliardera i innych firm w Stanach Zjednoczonych - poinformowała Agencja Reutera.

Trump: nie zniszczę firm Muska

Trump: nie zniszczę firm Muska

Źródło:
Reuters

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale 2025 roku, sprzedaż nowych mieszkań spadła w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna deweloperów.

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

"Niespodzianka" na rynku. Duże spadki

Źródło:
PAP

Wydobycie ropy i gazu to sektor, którego czas dobiega końca - ocenił w środę rzecznik niemieckiego ministerstwa środowiska, odnosząc się do informacji o odkryciu złóż ropy naftowej w rejonie wyspy Wolin. Przypomniał, że Unia Europejska planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Odkryto duże złoże ropy w Polsce. Niepokój w Niemczech

Źródło:
PAP

O opłacie reprograficznej, nazywanej też ostatnio podatkiem od smartfonów, przez długi czas było cicho. Tymczasem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego właśnie skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia wraz z zaktualizowanym wykazem urządzeń, które opłatą tą zostaną objęte.

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

"Podatek od smartfonów". Jest projekt

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad ustawą zakazującą stosowania bezpłatnych staży - poinformowano w środowym komunikacie. Tego dnia w resorcie odbyły się wstępne konsultacje dotyczące planowanych zmian.

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Ministerstwo pracy szykuje zakaz. "Pierwszy krok"

Źródło:
PAP

Projekt waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Zakłada on najniższy wskaźnik wzrostu, jaki dopuszczają przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Projekt z zielonym światłem

Źródło:
PAP

Nowy mechanizm dochodów własnych Unii Europejskiej, zaproponowany przez Komisję Europejską - tak zwany podatek od firm - może doprowadzić do poważnych zakłóceń gospodarczych w Unii Europejskiej - ostrzegają eksperci brukselskiego think tanku Bruegel. Ich zdaniem Bruksela powinna zrezygnować z realizacji tego pomysłu.

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Chcą nowego podatku, eksperci biją na alarm

Źródło:
PAP