- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.
W piątek Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w Centrum Zdrowia Dziecka zostało oficjalne otwarte. To pierwszy tego typu ośrodek w naszym kraju. Powstał między innymi dzięki darczyńcom Fundacji TVN.
Jak czytamy na stronie Centrum Zdrowia Dziecka, nowe, nowoczesne centrum to aż 6 tys. metrów kwadratowych. "Znajdują się tu Klinika Psychiatrii, a także Klinika Onkologii, w tym Oddział Dzienny Chemioterapii, Oddział pobytu stacjonarnego, a także Poradnia Onkologiczna" - podano.
W Centrum znajdą się także przestrzenie do terapii i rehabilitacji, świetlice, sale dwuosobowe dla dzieci z możliwością noclegu rodzica, a już wkrótce ogród sensoryczny.
Czytaj więcej: Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży otwarte. Pomoże młodym w kryzysie psychicznym >>>
"To ogromny projekt"
- To jest rzeczywiście ogromny projekt, on egzemplifikuje, to, co Fundacja TVN chce zawsze dostarczać - rozwiązania najnowocześniejsze, które odpowiadają na najpilniejsze potrzeby społeczne - mówiła na uroczystości z okazji otwarcia Centrum prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska.
- W skali roku to będzie kilkaset dzieci, jednocześnie blisko tysiąc dzieci na dziale dziennym, który został zwiększony dwukrotnie. Mówimy też o blisko siedmiu tysiącach porad w Poradni Psychiatrycznej - powiedział dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr n. med. Marek Migdał.
- To był długodystansowy projekt, dla nas niezwykle ważny. Nie bylibyśmy w stanie tego zrobić, gdyby nie nasi darczyńcy. Nasi darczyńcy to są przede wszystkim widzowie TVN-u, oni odpowiadają na każdy nasz apel. Im jestem szczególnie wdzięczna - mówiła president & managing director Warner Bros. Discovery Poland oraz CEO TVN Kasia Kieli.
- Bardzo dziękuję, że pomyśleliście o tym, że ten mały pacjent onkologiczny, psychiatryczny, powinien być z rodzicami. Że zainwestowaliście, zainwestowaliśmy, w strefy komfortu pacjenta, sale dla rodziców. To jest chyba najważniejsze w onkologii, psychiatrii - mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
"Zamknięcie pewnego etapu"
W programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 dr n. med. Marek Migdał podkreślał, że choć inwestycja została głównie sfinansowana ze środków publicznych, to "dzięki temu, że Fundacja TVN zaangażowała się od początku, zyskaliśmy na czasie".
- Równolegle prowadziliśmy rozmowy o pozyskaniu dofinansowania z Ministerstwem Zdrowia, a tu już trwały prace, uzgodnienia. Rok nasi lekarze, pielęgniarki, pracowali z architektami, projektując wszystkie pomieszczenia. Potem były wszystkie formalności, pozwolenia na budowę, potem była budowa. W 2023 roku mieliśmy stojący budynek. To wszystko spowodowało, że jesteśmy gotowi. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną zakończone ostateczne przygotowania, uzyskamy pozwolenie na wykorzystanie tego obiektu do świadczeń medycznych i zaczynami - relacjonował doktor.
Prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska podkreślała, że nowe Centrum "nie wygląda jak szpital". - Jest to miejsce, które jest przede wszystkim piękne, jest masa przestrzeni, światła, jest przytulnie - mówiła.
- To jest przestrzeń, która nie tylko jest przyjemna dla dzieci, ale także przemyślana w taki sposób, żeby rodzicom, którzy przecież z dziećmi muszą się opiekować, było tam wygodnie. To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie, jest usytuowana w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała.
Zwróciła uwagę, że dotychczas "psychiatria była spychana na obrzeża miast, stygmatyzowana". - Problem zdrowia psychicznego w Polsce jest ogromny, sytuacja jest katastrofalna, ale sukces ostatnich lat jest taki, że udało nam się zdjąć stygmatyzację w ogóle z psychiatrii, z problemów psychicznych. To jest temat, o którym mówimy i który już nie jest wstydliwy, mam nadzieję - mówiła.
Marek Migdał mówił, że ćwierć miliona świadczeń udzielanych w Instytucie dotyczy "nie tylko młodych ludzi, ale także noworodków, niemowląt, małych dzieci i dzieci". - To pełen zakres pediatrii - mówił.
- To, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znajdują się w tym samym budynku, to nie przypadek. To była celowa decyzja, aby te dwa obszary pediatrii, w których rośnie istotnie zapotrzebowanie na udzielanie świadczeń, znajdowały się blisko siebie. Oczywiście często ci pacjenci onkologiczni potrzebują również wsparcia psychologicznego i to będzie dużo łatwiejsze w tej chwili - zwracał uwagę Marek Migdał.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24