Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) kupiła ponad 1000 hektarów gruntów pod budowę lotniska. Jak poinformowano w środowym komunikacie, do programu zgłoszono ponad 80 procent nieruchomości zabudowanych z terenu pierwszego etapu CPK. Według zapewnień spółki "warunki w ramach PDN są atrakcyjniejsze niż procedura wywłaszczeń za odszkodowaniem".
Spółka CPK podała dane, z których wynika, że do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się dotychczas ponad 1300 właścicieli posiadających blisko 3600 ha. Jak podkreślono, do PDN zgłoszonych jest ponad 80 proc. nieruchomości zabudowanych z terenu pierwszego etapu CPK.
Spółka przekazała, że pula zakupionych nieruchomości przekroczyła 1000 ha. "To wcale nie koniec, ponieważ liczba transakcji stale rośnie. Kolejne albo czekają na podpisanie aktów notarialnych, albo są na etapie podpisywania protokołów uzgodnień, lub też zaawansowanych rozmów" - poinformowano.
CPK o Programie Dobrowolnych Nabyć
Spółka CPK wyjaśniła, że wartość każdej nieruchomości określana jest przez niezależnych rzeczoznawców wybieranych w drodze przetargu publicznego. "Przy sprzedaży nieruchomości właściciele otrzymują ofertę na poziomie 140 proc. wartości rynkowej budynków i 120 proc. wartości gruntu. Oznacza to, że np. za dom o wartości 1 mln zł w ramach PDN mogą uzyskać 1 mln 400 tys. zł" - czytamy w komunikacie.
Według zapewnień spółki "w zależności od sytuacji mieszkańców stosowana jest także wycena odtworzeniowa nieruchomości bez uwzględnienia stopnia zużycia". "To oferta bardzo atrakcyjna dla posiadaczy domów np. starszych i w złym stanie technicznym. Oferowana cena za nieruchomość jest taka, żeby właściciel mógł wybudować za nią nowy dom o tym samym metrażu według aktualnych stawek rynkowych" - wskazano.
Ponadto - jak czytamy w komunikacie - zamiast klasycznej transakcji sprzedaży mieszkańcy mogą zdecydować się na wybór nieruchomości zamiennych. Oznacza to, że "właściciel może dokonać zamiany swojej nieruchomości na działkę rolną (z puli ok. 600 ha), działkę budowlaną, ale też nowy dom lub mieszkanie z oferty nieruchomości zamiennych znajdujących się w zasobie CPK". "Od sierpnia rolnicy, którzy sprzedają nieruchomość w ramach PDN, mogą też brać udział w przetargach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na dzierżawę gruntów z zasobu KOWR w całym kraju" - dodano.
Spółka CPK zapewniła również, że dla uczestników Programu Dobrowolnych Nabyć proponuje również inne ułatwienia i zachęty. "CPK pokrywa np. koszty obsługi prawnej, a także organizuje i finansuje przeprowadzki. Dotychczas inwestor CPK zorganizował ok. 50 takich przenosin, w tym przeprowadzek specjalistycznych, czyli z ciężkim sprzętem rolniczym. Kolejne są zaplanowane na kolejne miesiące" - podano.
Centralny Port Komunikacyjny - budowa
W lipcu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję środowiskową dla budowy lotniska i węzła kolejowego CPK. Spółka przekazała w środę, że od kilku miesięcy na terenie inwestycji trwają rozbiórki, a od ubiegłego roku toczą się również odwierty i sondowania geologiczne na potrzeby projektowe oraz budowlane, które dotyczą w sumie kilkuset lokalizacji.
"Wykup nieruchomości trwa, jest gotowy projekt, trwają prace w terenie. W ten sposób powstaje infrastruktura potrzebna dla gospodarki i bezpieczeństwa Polski" - zapewnił, cytowany w komunikacie, Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.
W komunikacie wskazano, że kolejnym krokiem będzie złożenie do wojewody mazowieckiego wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Zgodnie z zapowiedziami powinno to się wydarzyć jesienią. "Inwestor CPK zakłada w swoich harmonogramach, że jej pozyskanie jest możliwe jeszcze w tym roku. Kolejnym krokiem będzie wniosek o pozwolenie na budowę" - przekazano.
Kiedy start nowego lotniska?
Według zapowiedzi spółki CPK, pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 roku. "Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany. Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów" - poinformowała spółka.
CPK ma zostać uruchomiony w 2028 roku wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do połowy kolejnej dekady.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi emocje. W Baranowie i okolicach słychać, że lotnisko może być zbudowane na ludzkiej krzywdzie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: CPK