"Minister finansów czasem musi powiedzieć 'nie'. Jestem gotowy". Kim jest Andrzej Domański

Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Domański ministrem finansów
Andrzej Domański ministrem finansówTVN24
wideo 2/8
Andrzej Domański nowym ministrem finansówTVN24

Minister finansów czasem musi powiedzieć "nie". Jestem na to gotowy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl nowy szef MF, Andrzej Domański. Komu nie odmawia? - Przepraszam, dziś Świnka Peppa – wyjaśnia Domański i znika do swojej córki.

Mówi się o nim, że jest głównym ekonomistą Platformy Obywatelskiej. 42-letni Andrzej Domański w wyborach w 2019 roku bezskutecznie kandydował do Sejmu z okręgu krakowskiego. Ostatecznie, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandydował z 5. miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim i uzyskał mandat posła X kadencji z wynikiem 6848 głosów.

Andrzej Domański odbiera nominację na ministra finansów

Jest autorem programu gospodarczego Koalicji Obywatelskiej. Był wiceprezesem i głównym ekonomistą think tanku PO Instytutu Obywatelskiego. Specjalizuje się w dziedzinie energetyki. Wymyślił tzw. babciowe, projekt, który zakłada, że każda matka, która zdecydowałaby się wrócić na rynek pracy, miałaby dostać 1,5 tys. zł co miesiąc, do trzeciego roku życia dziecka.

Donald Tusk o Domańskim mówił podczas expose, przedstawiając skład rządu. - Jest jednym z kluczowych autorów programu 100 konkretów, pracował także nad programem całej koalicji 15 października. Będzie personalną gwarancją, że to wszystko, co jest w nich zapisane, (...) będzie miało solidne zabezpieczenie finansowe, a jednocześnie państwo polskie nie będzie narażone na turbulencje finansowe – powiedział premier.

Domański jest autorem programu gospodarczego Koalicji Obywatelskiej

Na pewno trudno odmówić nowemu szefowi MF doświadczenia na rynku finansowym. Domański to absolwent ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Karierę zawodową zaczynał jako asystent ds. finansów w wydawnictwie Znak i specjalista ds. analiz sektorowych w Biurze Analiz Ekonomicznych BPH. Potem związał się z rynkiem akcji, był dyrektorem Biura Realizacji Transakcji w KBC TFI. W 2010 roku rozpoczął pracę w Noble Funds TFI, gdzie spędził sześć lat - co zresztą wytyka mu PiS, wskazując na związki towarzystwa funduszy inwestycyjnych z Leszkiem Czarneckim. Kolejne stanowisko to członek zarządu Eques Investment TFI.

Domański: minister finansów czasem musi powiedzieć nie

Domański przejmuje stery kluczowego resortu w rządzie Donalda Tuska w momencie, w którym tegoroczny deficyt (dane za październik) to 36 mld zł, ale plan rządu Mateusza Morawieckiego zakładał, że do końca grudnia może sięgnąć nawet 92 mld zł. Z kolei w przyszłym roku kasa państwa (sam budżet) ma być pod kreską na 165 mld zł. W relacji do wielkości gospodarki cały deficyt sektora finansów publicznych ma sięgnąć dawno niewidziane 4,5 proc. PKB, a ekonomiści zwracają uwagę na ryzyko objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu przez Brukselę.

Czytaj także: Pułapka zastawiona na nowy rząd. "Historia zatoczyła koło"

Pytamy więc Andrzeja Domańskiego, czy będzie umiał mówić "nie" kosztownym propozycjom z własnego obozu politycznego? - Minister finansów czasem musi powiedzieć "nie", odmawiać niektórym posłom, jeśli chodzi o różnego rodzaju prośby, ale jestem na to gotowy. Jednocześnie nowy rząd tworzą ugrupowania, które poważnie podchodzą do wyzwań gospodarczych i na pewno żadne tego typu rozwiązania nie będą nawet zgłaszane - przekonuje w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl.

- Mamy również umowę koalicyjną, która wyraźnie wyznacza kierunki polityki gospodarczej. Pracujemy i jesteśmy w stałym kontakcie z koleżankami i kolegami z rządu. Jestem spokojny o współpracę - dodaje.

Jednocześnie w "piątce Domańskiego" na jego stronie internetowej wymienione są zarówno kwota wolna od podatku na poziomie 60 tys. zł, jak i babciowe. To najdroższe z obietnic Koalicji Obywatelskiej. Tylko ich realizacja, według wyliczeń ekonomistów, to w sumie nawet 50 mld zł w skali roku. Na kolejne znaczące obietnice budżetowa kołdra może być za krótka.

Dopytujemy więc, czy jako szef MF powie "nie" także Donaldowi Tuskowi. Domański odpowiada, że zawsze zależy mu na dialogu. - Donald Tusk dobrze rozumie polską gospodarkę, wyzwania jakie przed nami stoją. Jestem przekonany, że z jego strony mogę liczyć na wsparcie i zrozumienie - stwierdza.

Czytaj też: Gospodarcze zapowiedzi Donalda Tuska

"Bogactwo narodów nie jest dane raz na zawsze"

Naszą rozmowę przerywa 3,5 letnia córka Andrzeja Domańskiego, która przypomina, że są umówieni na bajkę. - Przepraszam, dziś Świnka Peppa – wyjaśnia Domański i znika na chwilę.

- Jak ma się dziecko, patrzy się na nie, trzyma je na rękach, to czuje się odpowiedzialność. Pojawia się pytanie: co dziś zrobimy, aby za dwadzieścia lat naszym dzieciom żyło się lepiej? To jest nauka trochę innego patrzenia na zmieniający się świat - mówi po powrocie.

Co w takim razie zrobi, aby za 20 lat było dzieciom lepiej? – Nie ja, tylko my - prostuje. - Ważne jest tworzenie warunków do długoterminowego wzrostu gospodarczego. Bogactwo narodów czy społeczeństw nie jest dane raz na zawsze. To, że Polska osiągnęła w ciągu minionych trzydziestu pięć lat sukces gospodarczy, nie oznacza, że kolejne trzydzieści pięć lat będą takim sukcesem. Musimy stworzyć do tego warunki - wskazuje.

Jego zdaniem politycy, szczególnie ci odpowiedzialni za politykę gospodarczą, muszą myśleć nie w horyzoncie miesiąca, kwartału czy roku. - Chodzi o to, aby tworzyć takie rozwiązania, żeby ten wzrost gospodarczy był długoterminowy, zrównoważony, na pokolenia. Musimy też pamiętać, że kryzys klimatyczny jest faktem. Nie możemy udawać, że nic się nie dzieje, zamykać oczu na kolejne dowody przedstawiane nam przez naukowców chociażby w raportach IPCC - przestrzega.

Wymienia kluczowe obszary, które wpływają na wzrost gospodarczy: - Transformacja energetyczna, cyfryzacja, edukacja. Wiemy jak bardzo mocno PKB jest skorelowany z poziomem edukacji. Edukacja, cyfryzacja, szkolnictwo wyższe to są te miejsca, gdzie jako kraj musimy inwestować, bo to są tak naprawdę wydatki na długoterminowy wzrost gospodarczy.

Jak dodaje, "oczywiście musimy uszczelniać system podatkowy, dbać o wpływy, bo to właśnie z nich są finansowane te ważne wydatki". Uważa, że Krajowy Plan Odbudowy może być wielkim kołem zamachowym polskiej gospodarki i dlatego tak ważne, aby te środki zaczęły pracować w gospodarce jak najszybciej.

- To wyzwanie dla wielu ministerstw, funduszy, spraw europejskich, sprawiedliwości. Koordynacja i współpraca przy KPO będzie kluczowa. Nie możemy jednak polegać tylko na KPO. Trzeba tworzyć warunki dla inwestycji polskich firm, ustabilizować prawo, wrócić do dialogu z organizacjami przedsiębiorców. Polska ma również wielki potencjał do ściągania inwestycji zagranicznych w sektorach, w których tworzone są dobrze płatne miejsca pracy - przekonuje Domański.

Andrzej DomańskiMateriały prywatne Andrzeja Domańskiego

"Czasami są gorsze dni, ale trzeba te dwanaście kilometrów przebiec"

Jaki Domański jest prywatnie? Pytamy oto jego przyjaciół, z którymi zna się dwadzieścia lat. Jędrzej Litwiniuk, szef Auxilius Pharma, opowiada, że kiedyś dużo wspólnie z Domańskim podróżowali. - W trakcie wyjazdów zawsze szukaliśmy koncertów lokalnych zespołów i galerii sztuki współczesnej. Taki sposób na nieco inne poznanie danego miejsca, mieszkańców. Kiedyś wspólnie jeździliśmy na Open'era i Off Festival do Katowic, ale ostatnio coraz trudniej o wygospodarowanie czasu .

Łukasz Witkowski, ekonomista z ponad 20-letnim doświadczeniem w instytucjach finansowych, mówi: - Łączą nas wspólne idee, dyskusje o rynkach finansowych, ekonomii i spojrzenie na gospodarkę.

Łączy ich też sport. Biegają wspólnie po Warszawie, kiedyś startowali też w triathlonach.

- Sport uczy dyscypliny, zarządzania czasem i jego optymalizacją oraz dążeniem do osiągnięcia założonego celu. Widzę w Andrzeju żelazną logikę i ponadprzeciętne umiejętności analityczne. Jest niebywale pracowity, bardzo szybko się uczy i musi mieć pełne zrozumienie zagadnień, których się podejmuje - opowiada Witkowski.

Według Litwiniuka Domański "jako szef resortu finansów pewnie wielu osobom będzie musiał odmawiać, bo to jest taka funkcja". - Umiejętność analizowania, argumentowania i bycie asertywnym jest kluczowe. Życzę mu wytrwałości i grubej skóry. Politycy taką muszą mieć – mówi.

Andrzej Domański, Jędrzej Litwiniuk, Łukasz WitkowskiMateriały prywatne Andrzeja Domańskiego

Sam Andrzej Domański mówi, że sport uczy też tego, jak ważna jest "powtarzalność i systematyczność". - Czasami są gorsze dni, słabsza pogoda, ale trzeba te swoje dwanaście kilometrów przebiec - zapewnia.

Zwykle biega bez słuchawek, bo z muzyką w tle trudno mu o pełną koncentrację, a bieganie to moment, żeby na spokojnie różne sprawy przemyśleć.

- W codziennej pracy też staram się znaleźć jak najwięcej momentów wyciszenia, żeby móc w skupieniu usiąść nad danym projektem czy przeczytać jakąś analizę. Nie rozpraszając się przy tym, na przykład mediami społecznościowymi – mówi nowy minister finansów.

Czytaj więcej: To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Co czeka nowego ministra?

Jednocześnie problemów do rozwiązania na pewno nowemu szefowi resortu finansów nie zabraknie. Marek Zuber, ekonomista z Akademii WSB i Akademii Leona Koźmińskiego, pytany o to, co czeka nowego ministra finansów, zwraca uwagę, że "koalicja podczas wyborów bardzo dużo naobiecywała i pewnie część programów będzie trzeba zrealizować". Jednocześnie potężnymi wyzwaniami finansowymi są kwestie ekologiczne, dekarbonizacja, inwestycje w energetyce.

- Pytanie, co dalej z wielkimi inwestycjami typu Centralny Port Komunikacyjny? Plan zbrojeniowy też będzie kosztował dziesiątki miliardów złotych - wymienia w rozmowie z tvn24.pl.

- Na te wyzwania nowemu ministrowi nakładają się kwestie wyborów samorządowych, do europarlamentu i prezydenckie. Dlatego trzeba będzie bardzo uważać. Zbyt ostre działania mogą zniechęcić jakąś część społeczeństwa do obecnej koalicji - zwraca uwagę.

Marek Zuber przypomina, że w następnym roku sam program 800 plus będzie państwo kosztować około 65 miliardów złotych. - Można oczywiście rozważać skierowanie tego programu dla tych, którzy pracują. To aktywizowałoby Polaków niepracujących do podjęcia zatrudnienia. Albo traktujmy ten program jako socjalny i wypłacajmy pieniądze tym, którzy mają niższe dochody. Pojawia się jednak pytanie, czy jak komuś zabierzemy teraz pieniądze, to czy ta grupa poprze nas w wyborach prezydenckich? To jest ten problem - podkreśla.

Tymczasem wybory prezydenckie mogą być kluczowe. - Trzeba mieć swojego prezydenta, żeby wykonywać jakieś poważniejsze zmiany - zauważa Zuber. 

Jednocześnie - dodaje ekonomista - minister finansów musi być gotowy na ryzyka związane z sytuacją międzynarodową, w tym związane z agresją Rosji na Ukrainę. - Złoty może się osłabić, mniej inwestorów będzie chętnych do współpracy z nami - wyjaśnia Marek Zuber.

Bieżącym wyzwaniem stojącym przed nowym ministrem finansów będzie z pewnością współpraca z Narodowym Bankiem Polskim. Tu Andrzej Domański dość ostrożnie się wypowiada w kwestii ewentualnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Adama Glapińskiego. Kolejnym jest uporządkowanie finansów publicznych, o co od kilku lat apelują ekonomiści, zwracając uwagę na "podwójną księgowość", jeśli chodzi o zadłużenie państwa.

Andrzej Domański na stanowisku ministra finansów zastąpił Andrzeja Kosztowniaka, który funkcję szefa MF pełnił w tak zwanym dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Wcześniej w budynku przy ulicy Świętokrzyskiej 12 w Warszawie urzędowała Magdalena Rzeczkowska.

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prywatne Andrzeja Domańskiego

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych, z czego 99 procent zostało przechwyconych. - Poniedziałek na rynkach powinien być spokojny, możliwe nawet odreagowanie – powiedział w niedzielę główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. Dodał, że w niedzielę giełda w Izraelu otworzyła się na lekkim plusie.

Jaka będzie reakcja rynków na atak Iranu na Izrael? Eksperci prognozują

Jaka będzie reakcja rynków na atak Iranu na Izrael? Eksperci prognozują

Źródło:
PAP

Rzecznik polskiego przewoźnika Krzysztof Moczulski poinformował o odwołaniu lotów do Tel-Awiwu i Bejrutu. "Ze względu na sytuację polityczną Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy LO151/2 do Tel-Awiwu i 145/6 do Bejrutu" - poinformował w serwisie X rzecznik prasowy PLL LOT. W niedzielę rano Izrael poinformował o otwarciu przestrzeni powietrznej po nocnym ataku Iranu. Była zamknięta przez siedem godzin.

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Loty do Tel-Awiwu i Bejrutu odwołane

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed fałszywi stronami oferującymi rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia. Oszuści próbują podszywać się pod NFZ i liczą na pozyskanie naszych wrażliwych danych, takich jak dane osobowe, czy numery kart.

Podszywają się pod NFZ i próbują wyłudzić dane. Nowy cel oszustów

Podszywają się pod NFZ i próbują wyłudzić dane. Nowy cel oszustów

Źródło:
PAP

Waszyngton i Londyn zakazały w piątek giełdom handlu aluminium, miedzi i niklu produkowanego przez Rosję oraz zakazały importu tych metali do USA i Wielkiej Brytanii. jak zapewniają obydwie strony, zakaz nie blokuje dwustronnych kontraktów, które będą mogły być kontynuowane.

Waszyngton i Londyn mówią "stop" rosyjskim metalom i nakładają sankcje

Waszyngton i Londyn mówią "stop" rosyjskim metalom i nakładają sankcje

Źródło:
PAP

Władimir Putin podpisał dwie ustawy mające na celu wsparcie członków rosyjskich sił zbrojnych walczących na Ukrainie i ich rodzin. "Poprzez wsparcie finansowe dla żołnierzy walczących na Ukrainie i ich rodzin próbuje udobruchać obecnie służących, zachęcić kolejnych do wstąpienia do wojska oraz ograniczyć krytykę ze strony rodzin poległych" - oceniło ten ruch brytyjskie ministerstwo obrony.

Kredyt bez odsetek i gwarancja zatrudnienia dla wdów. Putin "próbuje udobruchać żołnierzy"

Kredyt bez odsetek i gwarancja zatrudnienia dla wdów. Putin "próbuje udobruchać żołnierzy"

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna. To konsekwencja zawiadomienia przez Jana Śpiewaka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zgłosił sprawę do prokuratury. Jak tłumaczy rzeczniczka UOKiK-u, działania sieci "mogą stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych".

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Źródło:
PAP

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei po raz pierwszy spotkał się w piątek z szefem Tesli Elonem Muskiem. Rozmawiali o "potrzebie uwolnienia rynków" i "eliminacji przeszkód biurokratycznych" dla inwestycji – ogłosiło biuro Mileia. Tematem miała być też inwestycja Muska w branżę litu – lekkiego metalu wykorzystywanego w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych i innych urządzeń. Argentyna dysponuje jednymi z najbogatszych złóż litu na świecie.

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Źródło:
Reuters, PAP

Ostrzegamy przed oszustami namawiającymi klientów na nawiązanie połączenia wideo za pomocą zewnętrznych aplikacji - poinformował Toyota Bank Polska na swojej stronie internetowej. Poinstruowano, że należy zakończyć rozmowę, nie logować się na przesłane w wiadomości adresy oraz poinformować infolinię banku o zaistniałej sytuacji.

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

Źródło:
tvn24.pl

Na platformie TikTok są ponownie dostępne utwory Taylor Swift. Użytkownicy mogą dodawać jej muzykę do swoich filmów, mimo że muzyka należąca do innych artystów Universal wciąż nie pojawiła się w opcjach wyboru - czytamy portalu stacji BBC.

Koniec sporu z platformą społecznościową. Muzyka Taylor Swift wraca

Koniec sporu z platformą społecznościową. Muzyka Taylor Swift wraca

Źródło:
BBC

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

- To bardzo bolesna inicjatywa, która miała cel wychowawczy - skomentowała na łamach La Repubblica" adwokatka Federica Viotto. Chodzi o historię mieszkańca Turynu, który wystąpił na drogę sądową przeciwko swojemu 30-letniemu synowi. Mężczyzna nie pracował i nie chciał wyprowadzić się z domu. Sąd przyznał rację ojcu i nakazał młodemu mężczyźnie opuścić dom w ciągu trzech miesięcy.

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Źródło:
PAP

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Im bliżej majówki, tym drożej na stacjach. Dotyczy to zwłaszcza benzyny bezołowiowej 95 i 98, których ceny poszły w górę o kilka groszy na litrze. Więcej trzeba też zapłacić przy tankowaniu oleju napędowego. Eksperci wskazali na ryzyko dalszych podwyżek cen paliw na stacjach. Wyjątkiem jest autogaz.

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Niepokojący trend dla kierowców. "Istnieje ryzyko kilkugroszowych podwyżek"

Źródło:
tvn24.pl

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Wojna o pieniądze z abonamentu. "Działania są bezpodstawne"

Źródło:
PAP

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Trwa śledztwo w sprawie funkcjonowania w Orlenie zorganizowanej grupy przestępczej ustawiającej przetargi. - Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2023 roku. Podstawą były materiały przesłane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - poinformował w piątek TVN24 prokurator Przemysław Baranowski z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jak przekazał, gdyby zmowa się udała, szacowane szkody dla płockiego koncernu "szłyby w setki milionów złotych". Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Śledztwo w sprawie grupy ustawiającej przetargi w Orlenie. Straty "szłyby w setki milionów złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Polskiego Funduszu Rozwoju przedłużyła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu - prezesa zarządu oraz trzech wiceprezesów. Termin składania ofert został wydłużony do 19 kwietnia, a rozmowy z kandydatami będą przeprowadzane od 22 kwietnia.

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Wybór władz PFR się przedłuża. Nowe terminy

Źródło:
PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Premier Donald Tusk powołał Mirosława Czekaja na prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. W ostatnich latach Czekaj pełnił funkcję skarbnika Miasta Stołecznego Warszawy, gdzie odpowiadał między innymi za politykę finansową, gospodarkę i współpracę z instytucjami finansowymi. Pierwszą wiceprezes BGK została Marta Postuła.

Państwowy bank z nowym prezesem

Państwowy bank z nowym prezesem

Źródło:
PAP

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl