Premier Donald Tusk podczas wtorkowego exposé przedstawił plany gospodarcze nowego rządu. Dotyczyły między innymi tak zwanego babciowego, waloryzacji emerytur, urlopu od składek dla przedsiębiorców, podwyżek dla nauczycieli oraz energetyki.
W exposé Donald Tusk podkreślił, że obietnice wyborcze, które zostały opisane w programie KO, w tak zwanych 100 konkretach, zostaną zrealizowane. Nowy premier podał też kilka przykładów propozycji, które mają zostać zrealizowane w pierwszej kolejności.
Oto one:
1. Kasowy PIT. - Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie samej faktury - poinformował Tusk.
2. Energetyka. Tusk: za kilkadziesiąt godzin przedstawimy informację o źródłach decyzji w sprawie bezpieczeństwa energetycznego na przykład dotyczących małych elektrowni jądrowych. Odpowiadając na okrzyki z sali obrad, szef rządu powiedział: - Wiatraki będą alternatywnym źródłem energii w Polsce, wreszcie.
3. Urlop dla przedsiębiorców. - Odstąpienie od płacenia składki wtedy, gdy ich mała firma, działalność gospodarcza akurat nie jest aktywna - wyjaśnił premier.
4. Nic, co zostało dane, nie będzie odebrane - stwierdził Tusk. Wcześniej takie zapowiedzi dotyczyły np. obecnego 500 plus (przyszłego 800 plus) czy tzw. 13 i 14 emerytury.
5. Wzrost pensji nauczycieli o 30 procent. - I ten wzrost będzie od 1 stycznia - zapowiedział szef rządu.
6. Wzrost płac w budżetówce o 20 procent.
7. Babciowe w tym roku w ramach programu Aktywna Mama. - Wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie. Wszystkim rodzicom, którzy potrzebują tej pomocy, na opiekę nad swoim maleństwem 1500 złotych miesięcznie - powiedział Tusk.
8. Druga waloryzacja emerytur w wypadku, kiedy inflacja będzie powyżej 5 proc. - Wprowadzimy natychmiast drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur wtedy, kiedy inflacja będzie przekraczała 5 procent - zapowiedział premier.
9. Powstanie Rady Fiskalnej. - Wprowadzimy Radę Fiskalną ludzi neutralnych, którzy będą opiniowali wydatki w taki sposób, aby nasza możliwie szczodra, hojna polityka społeczna nie zagrażała w żaden sposób stabilności finansowej państwa - powiedział Tusk.
10. Audyt w spółkach Skarbu Państwa. - Jednym z pierwszych zadań ministra (aktywów państwowych) Borysa Budki będzie przywrócenie elementarnej przyzwoitości w zarządzaniu i koordynowaniu aktywów państwowych - stwierdził Tusk.
11. Ministerstwo Przemysłu na Śląsku. - Obiecaliśmy na Śląsku, że tam będzie polskie Ministerstwo Przemysłu. Jestem absolutnie przekonany, że Śląsk główne może stać się przemysłowym sercem nie tylko Polski, ale i Europy - mówił premier.
12. Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Polski. - Przywiozę z Brukseli te upragnione, wyczekiwane przez polskich przedsiębiorców, polskie samorządy miliardy euro - zapowiedział Tusk.
13. Centralny Port Komunikacyjny. - Przyszłość CPK rozstrzygnie się w sposób transparentny. Pan minister (infrastruktury Dariusz) Klimczak, a także pełnomocnik rządu do spraw CPK w sposób otwarty, czytelny (...) na oczach wszystkich Polek i Polaków zdecydują, jaka jest przyszłość CPK - zapowiedział szef rządu.
Exposé i wniosek o wotum zaufania dla Rady Ministrów przedstawionej przez Tuska są teraz przedmiotem debaty posłów, a głosowanie zaplanowano po godz. 16. Jeżeli rząd Donalda Tuska uzyska wotum zaufania, w środę odbędzie się jego zaprzysiężenie w Pałacu Prezydenckim.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock