Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG
Tomasz Chróstny o zarzutach UOKiK wobec spółki wakacje.pl
Tomasz Chróstny o zarzutach UOKiK wobec spółki wakacje.plUOKiK
wideo 2/2
Tomasz Chróstny o zarzutach UOKiK wobec spółki wakacje.plUOKiK

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Na stronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego tfg.ufg.pl można bezpłatnie i bez konieczności logowania się znaleźć cenne informacje na temat przedsiębiorców turystycznych. Możemy sprawdzić, czy firma, której usługami się interesujemy posiada obowiązkowy wpis do rejestru i zabezpieczenie na wypadek swojej niewypłacalności.

Jeśli je mają, to mamy gwarancję, że pieniądze za opłaconą wycieczkę wrócą do nas, np. w sytuacji, gdy do niej nie dojdzie.

Jak sprawdzić biuro podróży?

Po wejściu na stronę Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (tf.ufg.pl) należy z menu wybrać zakładkę "ewidencja", a potem wybrać opcję "wyszukiwanie". Wygląda to następująco:

UFG ewidencja.pngTak wygląda zakładka wyszukiwarka firm na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG)UFG

Firmę można odnaleźć po różnych danych: nazwie, NIP-ie, czy miejscowości.

Należy przy tym pamiętać, że marka handlowa (np. "Raj Turysty") może różnić się on nazwy rejestrowej (np. "Rajowo-turs sp. z o.o."), po której możemy wyszukać firmę. Nazwę rejestrową znajdziemy w umowie. Szukając firmy po miejscowości trzeba wskazać tę, w której firma została zarejestrowana.

Warto odnotować, że nie musimy posiadać kompletu informacji. Wystarczy wypełnić tylko jedno pole, a system wyświetli wyniki, które pasują do danych, które podaliśmy.

Jak radzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gdy wyświetlimy szczegóły wpisu na temat wybranej firmy, warto zwrócić uwagę na dwie kwestie:

- status działalności (powinna być aktywna) oraz - zabezpieczenia finansowe (bardzo ważne: wskazany w tej części zakres działalności terytorialnej przedsiębiorcy powinien obejmować wybrany przez nas kierunek podróży).

Co jeśli firmy nie ma w ewidencji?

Jeśli nie popełniliśmy błędu wpisując nazwę firmy w wyszukiwarce ewidencji, czego sprawdzenie radzi samo UFG, to powinno to wzbudzić naszą czujność.

Jak wskazuje Fundusz jest niewiele sytuacji, w których organizator imprezy turystycznej nie musi posiadać wpisu do rejestru i zabezpieczeń finansowych. Są one precyzyjnie określone w przepisach i dotyczy to imprez turystycznych:

- organizowanych okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych (np. dla znajomych), - trwających krócej niż 24 godziny i nieobejmujących noclegu, - a także imprez nabywanych na podstawie umowy generalnej o organizowanie podróży służbowych.

"Aby uniknąć wątpliwości, doprecyzujmy, że wpis muszą posiadać organizatorzy turystyki, a także przedsiębiorcy ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych (np. lot i nocleg kupowane jako oddzielne usługi i objęte odrębnymi umowami z ich dostawcami). Nie muszą go natomiast posiadać agenci turystyczni pośredniczący w sprzedaży ofert organizatorów turystyki (uwaga: w ewidencji należy sprawdzić organizatora, a nie agenta)" - podkreśla UFG.

Sprawdź czy nie ma zakazu wykonywania działalności turystycznej

W portalu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego można sprawdzić także, czy przedsiębiorca, z którego usług chcemy skorzystać nie ma nałożonego zakazu wykonywania działalności turystycznej lub czy nie toczy się wobec niego postępowanie o wykreślenie go z rejestru.

Do tego można sprawdzić, czy firma nie złożyła oświadczenia o niewypłacalności lub czy wobec niego marszałek województwa nie wystąpił o wypłatę środków z zabezpieczeń finansowych bez uzyskania tego oświadczenia.

Jak sprawdzić czy przedsiębiorca turystyczny nie jest objęty zakazem wykonywania działalnościUFG

- Warto sprawdzić organizatora imprezy turystycznej, zanim jeszcze podpiszemy umowę i wyjedziemy na wczasy czy wycieczkę. W dobrze pojętym interesie podróżnych leży korzystanie z usług ewidencjonowanych organizatorów imprez turystycznych, bo tylko wówczas objęci są ochroną wymaganych prawem zabezpieczeń - wskazuje Małgorzata Ślepowrońska prezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, zarządzającego funduszami turystycznymi – Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Kiedy Fundusze wypłacają pieniądze?

W ramach UFG działają dwa fundusze turystyczne:

- Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) - Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG)

Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP). Stworzono go z myślą o wsparciu branży turystycznej i podróżnych, gdyby z powodu wystąpienia "nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności" doszło do masowego odwoływania wycieczek. W takiej sytuacji środki z TFP są wypłacane jako pomoc zwrotna dla biur podróży, dzięki której będą mogły w takiej sytuacji sprawnie oddać swoim klientom pieniądze za odwołane wycieczki.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG). Ten powstał jako dodatkowe zabezpieczenie, gdyby przedsiębiorstwa turystyczne okazałyby się być niewypłacalne. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że prawo zobowiązuje firmy do posiadania własnych zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności: gwarancja ubezpieczeniowa, bankowa albo ubezpieczenie organizatora. To jest I filar zabezpieczenia. Jednak może dojść do sytuacji, gdy środki te okażą się być niewystarczające do pokrycia wszystkich kosztów - sprowadzenie podróżnych do kraju i zwrócenie pieniędzy za niewykorzystane, a opłacone, świadczenia. Wówczas środki będą wypłacane ze środków z TFG - II filaru.

Kolejność postępowania w sytuacji niewypłacalności biura podróży

Gdy dojdzie do ogłoszenia niewypłacalności przez organizatora naszej imprezy turystycznej i nie zapewni nam on świadczeń, które opłaciliśmy (pobyt i powrót do ojczyzny), to istnieje odpowiednia procedura postępowania.

Jak wskazuje UFG w pierwszej kolejności należy skontaktować się z Urzędem Marszałkowskim województwa, w którym siedzibę ma dane biuro podróży. To właśnie marszałek organizuje podróżnym powrót do Polski i uruchamia na ten cel zabezpieczenie z I filaru i w razie potrzeby również z II filaru.

"Aby otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystany wyjazd lub jego część, należy złożyć wniosek do firmy, która udzieliła zabezpieczenia w I filarze. Jeśli zabezpieczenie okaże się niewystarczające, firma przekaże dokumentacje do Funduszu, a ten wypłaci pozostałe kwoty" - wyjaśnia proces UFG.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: tvn24.pl, UFG

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana ś.p. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "fundamentalnie ważna dla naszego bezpieczeństwa" - ocenił w poniedziałek Andrzej Duda. Prezydent mówił też, że nie zrealizujemy transformacji energetycznej bez elektrowni atomowej.

Prezydent zabrał głos w sprawie CPK

Prezydent zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Największą polską firmą jest Orlen - wynika z zestawienia opracowanego przez tygodnik "Wprost". Podium uzupełniają Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU). W czołówce zestawienia dominują spółki kontrolowane przez państwo - w pierwszej dziesiątce znalazła się tylko jedna firma prywatna.

Oto największe polskie firmy

Oto największe polskie firmy

Źródło:
Wprost

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało ranking najlepszych krajów na świecie pod względem turystyki. W zestawieniu dominują państwa europejskie, choć na jego czele znalazł się kraj z innego kontynentu. Destynacje oceniono między innymi pod względem atrakcyjności przyrodniczej, zrównoważonego rozwoju, infrastruktury, dostępności siły roboczej i konkurencyjności cen.

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Oto najlepsze kraje pod względem turystyki

Źródło:
CNN

Polska Izba Handlowa złożyła wniosek o odrzucenie projektu poselskiego przywracającego dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jak ostrzega branża, "wejście w życie nowych regulacji doprowadzi do strat po stronie konsumentów oraz handlowców".

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

Mówi się, że w Stanach Zjednoczonych jest mnóstwo pieniędzy, co jest prawdą, ale trzeba być częścią sieci kontaktów, żeby mieć do tych środków dostęp. W innym przypadku napotkasz ścianę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jędrzej Litwiniuk, szef polskiej firmy Auxilius Pharma, która w USA chce wprowadzić lek na dusznicę bolesną. Marek Ostrowski, twórca aplikacji Living Well Plus refundowanej w Niemczech i Szwajcarii, zwraca uwagę, że w obu tych krajach wiadomo było, z kim rozmawiać w sprawie uzyskania dofinansowania ze strony państwa. Inaczej jego zdaniem jest w Polsce. - To jest absurdalne i bez sensu - komentuje.

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

Źródło:
tvn24.pl

Skuter, którym niegdyś jeździł były już prezydent Francji Francois Hollande, został sprzedany na aukcji za ponad 25 tysięcy euro. To wielokrotnie więcej niż jego wartość rynkowa. Szary jednoślad 10 lat temu był w centrum uwagi ze względu cele podróży byłego prezydenta. Hollande używał go do "dyskretnych eskapad" do aktorki Julie Gayet, z którą połączył go romans.

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Legendarny skuter byłego prezydenta Francji sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk planuje stworzyć "superkomputer", który będzie zasilał chatbota Grok - donosi Reuters, powołując się na portal The Information. Pracami nad nowym urządzeniem z użyciem technologii Al ma się zająć jego startup xAl.

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Najbogatszy człowiek świata chce stworzyć superkomputer

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Kultura wymian to globalna tendencja. Trudno powiedzieć, jaka jest jej skala, ale z mojej perspektywy to istotny trend - mówi dr Mikołaj Lewicki z UW. Polacy wzorem Zachodu coraz chętniej korzystają z takiej formy obrotu usług, rzeczy, a nawet nieruchomości. W Polsce wymiana domów to także skutek kryzysu na rynku mieszkaniowym.

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

"Chętnie u ciebie pomieszkam". Polacy wymieniają się domami. Za darmo

Źródło:
tvn24.pl

Sektorowi odzieżowemu i tekstylnemu grozi zapaść z powodu wykluczenia ich z pomocy rządowej dla produkcji energochłonnej - alarmuje Związek Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego. Dodaje, że te gałęzie zatrudniają 180 tys. pracowników.

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Tej branży grozi zapaść. 30 tysięcy firm bez rządowej pomocy

Źródło:
PAP

Igor Ostrowski odszedł w wieku 53 lat. Prawnik, ekspert rynku telekomunikacji i nowych technologii. Był wiceministrem w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, pełniącym tę funkcję w rządzie Donalda Tuska w latach 2011-2012.

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Nie żyje Igor Ostrowski, były wiceminister w rządzie Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl