Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl
Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"
Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"TVN24
wideo 2/5
Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Po zeszłorocznych dynamicznych wzrostach cen wyjazdów zagranicznych z biurami podróży, w tym roku urlopowicze mogą nieco odetchnąć. Fly.pl, jeden z wiodących multiagentów na rynku turystycznym, informuje, że średnia cena wycieczki kupowanej w kwietniu 2024 roku wyniosła 6127 zł i była niższa o 10 procent od ubiegłorocznej w tym samym czasie

Jak wskazuje Paweł Kunz, ekspert rynku turystycznego i autor bloga PanPodróżnik, Polacy chętnie korzystali w tym roku z promocji first minute, które pozwalają sporo zaoszczędzić w porównaniu do regularnych cen. Różnica może sięgać nawet 20 proc. - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Dodaje, że w związku z tym oferta last minute w sezonie wakacyjnym w 2024 roku może być mocno okrojona.

Wakacje 2024. Zaostrza się konkurencja cenowa

W tegorocznym sezonie można liczyć na niższe ceny wyjazdów z biurami podróży do krajów cieszących się największą popularnością. - Król jest jeden, Turcja - mówi Kunz.

Dodaje, że z danych sprzedażowych polskich multiagentów turystycznych i touroperatorów wynika, że w trakcie tegorocznego lata na tureckich plażach język polski będzie słyszany głośno i wyraźnie.

- Prawdziwą rewolucję w cenach wyjazdów zorganizowanych do Turcji spowodował nowy gracz, czyli touroperator Anex Tour, obecny na polskim rynku pod nazwą Anex Poland - wyjaśnia.

Jak mówi Kunz, tureckie biuro działa na wielu rynkach międzynarodowych dysponując m.in. swoimi własnymi obiektami w Turcji oraz linią lotniczą Mavi Gök Airlines. - W efekcie ceny wyjazdów wakacyjnych do tego słonecznego kraju znacząco spadły, przebijając kolejne psychologiczne bariery. A to szczególnie cieszy osoby, które szukają taniej alternatywy do pobytu nad polskim morzem - podkreśla autor bloga PanPodróżnik.

Kemer, miasto w TurcjiShutterstock

Według Kunza obecność Anex Tour na polskim rynku wpłynęła także na ceny wycieczek do popularnych wśród rodaków Egiptu, Hiszpanii, Bułgarii, ale też Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malediwów czy na Dominikanę. - Doprowadziło to do małej rewolucji na rodzimym rynku organizatorów biur podróży. Anex jest już piątym co do wielkości graczem. W 2023 roku obsłużył 248,9 tysiąca klientów z Polski - dodaje Kunz.

Na cenową rywalizację postawił także inny nowy gracz na polskim rynku turystycznym - ukraiński Join UP!

- Również oferuje polskim klientom wyjazdy do Turcji, Egiptu, Czarnogóry, Tunezji i Albanii - wylicza Kunz. Dodaje, że klienci tego touroperatora na swoje wyjazdy polecą jednym z kilkunastu samolotów będących w dyspozycji SkyUp Airlines - linii lotniczych, które są strategicznym partnerem Join UP!

Powodów dla których wzrosty cen wyhamowały jest więcej. Marzena German, ekspert turystyczny serwisu Wakacje.pl, wskazuje że wpłynęły na to także niższe ceny paliwa lotniczego w 2024 roku, a także włączenie do ofert wylotów z mniejszych lotnisk lokalnych. Kolejnym elementem jest polski złoty.

- Stabilna waluta ma duże znaczenie w przypadku organizacji zagranicznego wyjazdu. Rozliczenia za przeloty między biurami podróży a kontrahentami odbywają się w dolarach. Właścicielom hoteli biura również płacą w obcej walucie, w euro - podkreśla ekspertka Wakacje.pl

Rosnące rezerwacje i oczekiwania Polaków

Zainteresowanie wakacjami z biurami podróży jest duże. Wskazują na to dane przekazane kilka dni temu przez Rainbow Tours. Liczba rezerwacji oferty sezonu Lato 2024, a więc przedsprzedażowej, wzrosła o 25 procent w stosunku do danych z ubiegłego roku.

- Generalnie w przedsprzedaży rezerwacji częściej dokonują klienci z większym doświadczeniem - wiedzący, że najlepsze oferty są dostępne prawie wyłącznie w tym okresie. Przykładem są wysokiej klasy resorty rodzinne - wyjaśnia Piotr Henicz, wiceprezes Itaki, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i członek zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Dodaje, że z przedsprzedaży wycieczek zagranicznych korzystają zwykle Polacy o zdefiniowanych preferencjach wyjazdowych i nastawieni na konkretny cel i termin podróży. - Duża część tych klientów rezerwuje wakacje z prawie rocznym wyprzedzeniem, czyli na początku przedsprzedaży. Jest to okres od sierpnia do października. Z kolei last minute rezerwują osoby, dla których bardziej liczy się cena, niż standard hotelu, czy sam kierunek - wyjaśnia Henicz.

Wyjaśnia przy tym, że obie formy mają swoich fanów.

Wiceprezes Itaki w rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że od kilku lat utrzymuje się wzrostowy trend do rezerwacji hoteli wyższej klasy, dalekich i droższych kierunków, a także szersze korzystanie z usług dodatkowych jak wyższe warianty ubezpieczeń, usługi lotniskowe czy wycieczki fakultatywne na miejscu.

Wenecja, WłochyShutterstock

Dodaje, że średnia cena zakupy wyjazdu w sezonie na lato 2024 w rodzimym biurze podróży Itaka jest wyższa średnio o 2 procent w porównaniu z minionym rokiem.

- Czyli możemy przyjąć, że ceny są na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznych. To wynika z uczciwych kalkulacji, dobrych, często wieloletnich kontraktów oraz umiejętnego posługiwania się mechanizmami optymalizacji – podkreśla Henicz.

Z kolei Kunz wskazuje, że nasi rodacy często szukają tanich wycieczek wakacyjnych nawet na kilka miesięcy przed rozpoczęciem kalendarzowego lata. - Powód jest prosty. To promocje first minute, które pozwalają zaoszczędzić spore kwoty w porównaniu do regularnych cen. Różnica może sięgać nawet 20 procent.

- Oczywiście, nie oznacza to, że 'last minute umarł'. Jednak należy liczyć się z faktem, że w tegorocznym sezonie typowych ofert last minute może być stosunkowo mało – ocenia Kunz.

Nietypowe miejsca na zagraniczny urlop Polaków w 2024

Piotr Henicz wskazuje, że poza najczęściej wybieranymi kierunkami, zainteresowaniem Polaków cieszą się również wakacje w bardziej odległych miejscach. - Z miejsc egzotycznych Polacy latem najchętniej odwiedzają Zanzibar, Wyspy Zielonego Przylądka i Oman – mówi.

Wiceprezes Itaki zauważa, że rośnie zainteresowanie dwoma kierunkami uznawanymi za niszowe, tj. Gruzją i Maltą. Z kolei nowe miejsca wybierane przez Polaków  to m.in. Katar, Arabia Saudyjska, Japonia, Singapur czy Korea Południowa, Barbados, Reunion, Kolumbia, Nepal.

Dodaje, że zauważalny jest także wzrost zainteresowania wycieczkami objazdowymi. - W tym przypadku największą popularnością cieszą się wyjazdy do Włoch, Turcji, Hiszpanii, Gruzji, Francji i Portugalii – zaznacza Henicz.

- Świat się kurczy, a ciekawość świata Polaków sprawia, że podróżują do miejsc, które jeszcze do niedawna były domeną wytrawnych podróżników – uważa Henicz.

ZanzibarShutterstock

Tunezja wraca do łask

Marzena German, ekspertka Wakacje.pl, zwraca uwagę, że Tunezja jest jednym z tych kierunków, którym zainteresowanie mocno odbija się po spadkach w czasie pandemii.

- W związku z pandemią w tym kraju obowiązywały bardzo restrykcyjne zasady wjazdu. Obecnie możemy mówić o szerokiej ofercie do tego kraju, który zresztą cieszy się w tym sezonie bardzo dużym zainteresowaniem - podkreśla German.

Kunz dodaje, że Tunezję już w zeszłym sezonie letnim (pierwszym po zniesieniu obostrzeń) odwiedziło ponad 200 tysięcy rodaków. - Jesteśmy trzecią najliczebniejszą nacją podróżującą z krajów europejskich, zaraz po Francuzach i Niemcach. W tym roku władze Tunezji szacują, że liczba polskich turystów przekroczy magiczną liczbę 300 tysięcy - szacuje ekspert.

Kartagina w TunezjiShutterstock

Wakacyjne przyzwyczajenia Polaków

Z ostatniego badania "Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023" wynika, że w minionym roku co trzeci Polak wakacje organizował samodzielnie. Z biura turystycznego skorzystało z kolei 18 proc. rodaków.

Ulubionym kierunkiem Polaków podróżujących na własną rękę jest Chorwacja. Według danych systemu eVisitor od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. do Chorwacji przyjechało aż 1 mln 84 tys. turystów z Polski.

Kunz dodaje, że w ubiegłym sezonie wakacyjnym większość Polaków wybrała urlopy krajowe: badania i deklaracje turystów wskazywały od 54 proc. (CBOS) do nawet 64 proc. (Polska Organizacja Turystyczna).

- W tym sezonie letnim, zważywszy na fakt silnego złotego, coraz więcej naszych rodaków rozgląda się za opcją poza granicami Polski. Okazuje się, że wakacje nad ciepłym morzem mogą być tańsze, lub w porównywalnej cenie, do wczasów nad Bałtykiem – ocenia Kunz.

Marzena German z Wakacje.pl podkreśla, że Polacy korzystający z biur podróży najchętniej wybierają pobyty tygodniowe, podczas których korzystają z hoteli z czteroma i pięcioma gwiazdkami, a także z opcji all-inclusive. - 90 procent tego rodzaju wyjazdów zawiera all inclusive - zauważa German.

Dodaje, że to poniekąd wynika z kierunków, które najchętniej wybierają Polacy. - W Turcji, czy w Egipcie dominują hotele z możliwością skorzystania z tej opcji, którą rodacy bardzo polubili - dodaje ekspertka. Ponadto wskazuje na rosnące zainteresowanie obiektami z bogatą infrastrukturą typu aquaparki.

Piramidy w EgipcieShutterstock

Autorka/Autor:Paulina Karpińska/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 procent. W komunikacie wskazano jednak na obawy dotyczące inflacji i niepewność co do przyszłej polityki gospodarczej w USA, co może spowolnić tempo dalszych obniżek. Na reakcję dolara nie trzeba było długo czekać.

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Przyjęliśmy rozporządzenie, na mocy którego do wykazu firm podlegających ochronie dołożyliśmy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, TVN, P4 - operator sieci Play, T-Mobile, WB Electronics - poinformował podczas konferencji premier Donald Tusk.

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Dłuższa lista firm podlegających ochronie. Decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Michał Ziemiak został powołany na nowego Rzecznika Finansowego - poinformował w środę na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czerwcu na wniosek ministra premier Donald Tusk odwołał z funkcji rzecznika Bohdana Pretkiela.

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Jest nowy Rzecznik Finansowy

Źródło:
PAP

Trzej eksporterzy mocznika wyprodukowanego przez objętą sankcjami białoruską firmę Grodno Azot zostali wpisani na listę sankcyjną - poinformowała w środę Krajowa Administracja Skarbowa. Chodzi o World Chem Trading, Technospetstrading i TechnospetstradingExport.

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Trzy nowe firmy na liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

- Interwencja na rynku masła ma utrudnić spekulację tym produktem i zapobiec dalszym podwyżkom jego cen przed świętami - oświadczył w środę premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. We wtorek Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż mrożonego masła. W sumie RARS chce sprzedać około tysiąca ton tego produktu.

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

"Masywna interwencja" na rynku. Tusk komentuje

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP

Z punktu widzenia konsumenta, to obniżenie ceny masła jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Sławomir Kalinowski, komentując ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na sprzedaż masła. Dodał jednak, że z puntu widzenia ekonomisty jest to decyzja niezrozumiała. Z kolei dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oceniła, że "ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej".

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

Źródło:
PAP, TVN24

Rosyjski tankowiec Mercury z 19-osobową załogą uległ awarii na Oceanie Spokojnym - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny serwis The Moscow Times, powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach.

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Źródło:
tvn24.pl

W środę pierwsi przedsiębiorcy mają zostać poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Źródło:
PAP

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, została we wtorek ukarana przez irlandzki urząd ochrony danych grzywną w wysokości 251 milionów euro za ujawnienie w 2018 roku danych 29 milionów użytkowników, w tym trzech milionów z Unii Europejskiej.

Wielka kara dla giganta

Wielka kara dla giganta

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla spółek dystrybucyjnych - podał URE w komunikacie. Koszty dystrybucji obok cen prądu stanowią główne elementy rachunku za prąd.

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Źródło:
PAP

Od 1 lutego 2025 roku będzie można składać wnioski o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego w programie, który zastąpi obowiązujący obecnie program "Mój elektryk" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dopłata do samochodu. Podano termin

Dopłata do samochodu. Podano termin

Źródło:
PAP

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Zakazany zostanie obrót kosmetykami w miniaturowych opakowaniach czy dodatkami do żywności zapakowanymi w plastik. Zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa.

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

23 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Nowe przepisy dają jednak właścicielom sporo czasu na montaż urządzeń.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Źródło:
tvn24.pl, PAP