Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl
Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"
Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"TVN24
wideo 2/5
Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Po zeszłorocznych dynamicznych wzrostach cen wyjazdów zagranicznych z biurami podróży, w tym roku urlopowicze mogą nieco odetchnąć. Fly.pl, jeden z wiodących multiagentów na rynku turystycznym, informuje, że średnia cena wycieczki kupowanej w kwietniu 2024 roku wyniosła 6127 zł i była niższa o 10 procent od ubiegłorocznej w tym samym czasie

Jak wskazuje Paweł Kunz, ekspert rynku turystycznego i autor bloga PanPodróżnik, Polacy chętnie korzystali w tym roku z promocji first minute, które pozwalają sporo zaoszczędzić w porównaniu do regularnych cen. Różnica może sięgać nawet 20 proc. - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Dodaje, że w związku z tym oferta last minute w sezonie wakacyjnym w 2024 roku może być mocno okrojona.

Wakacje 2024. Zaostrza się konkurencja cenowa

W tegorocznym sezonie można liczyć na niższe ceny wyjazdów z biurami podróży do krajów cieszących się największą popularnością. - Król jest jeden, Turcja - mówi Kunz.

Dodaje, że z danych sprzedażowych polskich multiagentów turystycznych i touroperatorów wynika, że w trakcie tegorocznego lata na tureckich plażach język polski będzie słyszany głośno i wyraźnie.

- Prawdziwą rewolucję w cenach wyjazdów zorganizowanych do Turcji spowodował nowy gracz, czyli touroperator Anex Tour, obecny na polskim rynku pod nazwą Anex Poland - wyjaśnia.

Jak mówi Kunz, tureckie biuro działa na wielu rynkach międzynarodowych dysponując m.in. swoimi własnymi obiektami w Turcji oraz linią lotniczą Mavi Gök Airlines. - W efekcie ceny wyjazdów wakacyjnych do tego słonecznego kraju znacząco spadły, przebijając kolejne psychologiczne bariery. A to szczególnie cieszy osoby, które szukają taniej alternatywy do pobytu nad polskim morzem - podkreśla autor bloga PanPodróżnik.

Kemer, miasto w TurcjiShutterstock

Według Kunza obecność Anex Tour na polskim rynku wpłynęła także na ceny wycieczek do popularnych wśród rodaków Egiptu, Hiszpanii, Bułgarii, ale też Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malediwów czy na Dominikanę. - Doprowadziło to do małej rewolucji na rodzimym rynku organizatorów biur podróży. Anex jest już piątym co do wielkości graczem. W 2023 roku obsłużył 248,9 tysiąca klientów z Polski - dodaje Kunz.

Na cenową rywalizację postawił także inny nowy gracz na polskim rynku turystycznym - ukraiński Join UP!

- Również oferuje polskim klientom wyjazdy do Turcji, Egiptu, Czarnogóry, Tunezji i Albanii - wylicza Kunz. Dodaje, że klienci tego touroperatora na swoje wyjazdy polecą jednym z kilkunastu samolotów będących w dyspozycji SkyUp Airlines - linii lotniczych, które są strategicznym partnerem Join UP!

Powodów dla których wzrosty cen wyhamowały jest więcej. Marzena German, ekspert turystyczny serwisu Wakacje.pl, wskazuje że wpłynęły na to także niższe ceny paliwa lotniczego w 2024 roku, a także włączenie do ofert wylotów z mniejszych lotnisk lokalnych. Kolejnym elementem jest polski złoty.

- Stabilna waluta ma duże znaczenie w przypadku organizacji zagranicznego wyjazdu. Rozliczenia za przeloty między biurami podróży a kontrahentami odbywają się w dolarach. Właścicielom hoteli biura również płacą w obcej walucie, w euro - podkreśla ekspertka Wakacje.pl

Rosnące rezerwacje i oczekiwania Polaków

Zainteresowanie wakacjami z biurami podróży jest duże. Wskazują na to dane przekazane kilka dni temu przez Rainbow Tours. Liczba rezerwacji oferty sezonu Lato 2024, a więc przedsprzedażowej, wzrosła o 25 procent w stosunku do danych z ubiegłego roku.

- Generalnie w przedsprzedaży rezerwacji częściej dokonują klienci z większym doświadczeniem - wiedzący, że najlepsze oferty są dostępne prawie wyłącznie w tym okresie. Przykładem są wysokiej klasy resorty rodzinne - wyjaśnia Piotr Henicz, wiceprezes Itaki, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i członek zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Dodaje, że z przedsprzedaży wycieczek zagranicznych korzystają zwykle Polacy o zdefiniowanych preferencjach wyjazdowych i nastawieni na konkretny cel i termin podróży. - Duża część tych klientów rezerwuje wakacje z prawie rocznym wyprzedzeniem, czyli na początku przedsprzedaży. Jest to okres od sierpnia do października. Z kolei last minute rezerwują osoby, dla których bardziej liczy się cena, niż standard hotelu, czy sam kierunek - wyjaśnia Henicz.

Wyjaśnia przy tym, że obie formy mają swoich fanów.

Wiceprezes Itaki w rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że od kilku lat utrzymuje się wzrostowy trend do rezerwacji hoteli wyższej klasy, dalekich i droższych kierunków, a także szersze korzystanie z usług dodatkowych jak wyższe warianty ubezpieczeń, usługi lotniskowe czy wycieczki fakultatywne na miejscu.

Wenecja, WłochyShutterstock

Dodaje, że średnia cena zakupy wyjazdu w sezonie na lato 2024 w rodzimym biurze podróży Itaka jest wyższa średnio o 2 procent w porównaniu z minionym rokiem.

- Czyli możemy przyjąć, że ceny są na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznych. To wynika z uczciwych kalkulacji, dobrych, często wieloletnich kontraktów oraz umiejętnego posługiwania się mechanizmami optymalizacji – podkreśla Henicz.

Z kolei Kunz wskazuje, że nasi rodacy często szukają tanich wycieczek wakacyjnych nawet na kilka miesięcy przed rozpoczęciem kalendarzowego lata. - Powód jest prosty. To promocje first minute, które pozwalają zaoszczędzić spore kwoty w porównaniu do regularnych cen. Różnica może sięgać nawet 20 procent.

- Oczywiście, nie oznacza to, że 'last minute umarł'. Jednak należy liczyć się z faktem, że w tegorocznym sezonie typowych ofert last minute może być stosunkowo mało – ocenia Kunz.

Nietypowe miejsca na zagraniczny urlop Polaków w 2024

Piotr Henicz wskazuje, że poza najczęściej wybieranymi kierunkami, zainteresowaniem Polaków cieszą się również wakacje w bardziej odległych miejscach. - Z miejsc egzotycznych Polacy latem najchętniej odwiedzają Zanzibar, Wyspy Zielonego Przylądka i Oman – mówi.

Wiceprezes Itaki zauważa, że rośnie zainteresowanie dwoma kierunkami uznawanymi za niszowe, tj. Gruzją i Maltą. Z kolei nowe miejsca wybierane przez Polaków  to m.in. Katar, Arabia Saudyjska, Japonia, Singapur czy Korea Południowa, Barbados, Reunion, Kolumbia, Nepal.

Dodaje, że zauważalny jest także wzrost zainteresowania wycieczkami objazdowymi. - W tym przypadku największą popularnością cieszą się wyjazdy do Włoch, Turcji, Hiszpanii, Gruzji, Francji i Portugalii – zaznacza Henicz.

- Świat się kurczy, a ciekawość świata Polaków sprawia, że podróżują do miejsc, które jeszcze do niedawna były domeną wytrawnych podróżników – uważa Henicz.

ZanzibarShutterstock

Tunezja wraca do łask

Marzena German, ekspertka Wakacje.pl, zwraca uwagę, że Tunezja jest jednym z tych kierunków, którym zainteresowanie mocno odbija się po spadkach w czasie pandemii.

- W związku z pandemią w tym kraju obowiązywały bardzo restrykcyjne zasady wjazdu. Obecnie możemy mówić o szerokiej ofercie do tego kraju, który zresztą cieszy się w tym sezonie bardzo dużym zainteresowaniem - podkreśla German.

Kunz dodaje, że Tunezję już w zeszłym sezonie letnim (pierwszym po zniesieniu obostrzeń) odwiedziło ponad 200 tysięcy rodaków. - Jesteśmy trzecią najliczebniejszą nacją podróżującą z krajów europejskich, zaraz po Francuzach i Niemcach. W tym roku władze Tunezji szacują, że liczba polskich turystów przekroczy magiczną liczbę 300 tysięcy - szacuje ekspert.

Kartagina w TunezjiShutterstock

Wakacyjne przyzwyczajenia Polaków

Z ostatniego badania "Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2023" wynika, że w minionym roku co trzeci Polak wakacje organizował samodzielnie. Z biura turystycznego skorzystało z kolei 18 proc. rodaków.

Ulubionym kierunkiem Polaków podróżujących na własną rękę jest Chorwacja. Według danych systemu eVisitor od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. do Chorwacji przyjechało aż 1 mln 84 tys. turystów z Polski.

Kunz dodaje, że w ubiegłym sezonie wakacyjnym większość Polaków wybrała urlopy krajowe: badania i deklaracje turystów wskazywały od 54 proc. (CBOS) do nawet 64 proc. (Polska Organizacja Turystyczna).

- W tym sezonie letnim, zważywszy na fakt silnego złotego, coraz więcej naszych rodaków rozgląda się za opcją poza granicami Polski. Okazuje się, że wakacje nad ciepłym morzem mogą być tańsze, lub w porównywalnej cenie, do wczasów nad Bałtykiem – ocenia Kunz.

Marzena German z Wakacje.pl podkreśla, że Polacy korzystający z biur podróży najchętniej wybierają pobyty tygodniowe, podczas których korzystają z hoteli z czteroma i pięcioma gwiazdkami, a także z opcji all-inclusive. - 90 procent tego rodzaju wyjazdów zawiera all inclusive - zauważa German.

Dodaje, że to poniekąd wynika z kierunków, które najchętniej wybierają Polacy. - W Turcji, czy w Egipcie dominują hotele z możliwością skorzystania z tej opcji, którą rodacy bardzo polubili - dodaje ekspertka. Ponadto wskazuje na rosnące zainteresowanie obiektami z bogatą infrastrukturą typu aquaparki.

Piramidy w EgipcieShutterstock

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP

Japonia planuje budowę nowego reaktora jądrowego w elektrowni Mihama na zachodzie kraju. To pierwsza nowa elektrownia atomowa, która ma powstać w tym kraju od katastrofy w Fukushimie z 2011 roku.

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Japonia wraca do atomu po Fukushimie

Źródło:
CNN, The Japan Times, tvn24.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało tak zwaną tablicę alimentacyjną, która ma trafić do wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. To narzędzie ma pomóc sędziom w podejmowaniu orzeczeń w sprawach o alimenty i zakłada się, że pomoże w skróceniu czasu trwania postępowań. Jak podało Radio Zet, po fali krytyki MS rozważa zmiany w tablicy alimentacyjnej.

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Resort sprawiedliwości pokazał tablicę alimentacyjną. "Przyjmujemy wszelką krytykę"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Radio Zet

- Minister finansów pracuje nad projektem ustawy dotyczącym podniesienia kwoty wolnej od podatku - poinformował w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 rzecznik rządu Adam Szłapka. Pytany o zapowiedź prezydenta elekta Karola Nawrockiego dotyczącą projektu w tej sprawie, stwierdził, iż "nie może być takiej sytuacji, że będzie nieodpowiedzialna ustawa złożona na przykład przez prezydenta i większość sejmowa za tym zagłosuje".

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Rzecznik rządu: to się po prostu nie może wydarzyć

Źródło:
PAP

W czwartek Arcelor Mittel Poland (AMP), największy producent stali w Polsce, ogłosił "tymczasowe zatrzymanie" pieca numer 3 w Dąbrowie Górniczej. Powodem są wysokie ceny energii i uprawnień do emisji CO2, a także niewystarczająca ochrona rynku. - Bardzo zła wiadomość - ocenił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Gigant wstrzyma działanie wielkiego pieca w Polsce. "Bardzo zła wiadomość"

Źródło:
PAP

Prezes Starbucks Brian Niccol zarobił w 2024 roku 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik sieci - informuje portal stacji CNN, powołując się na raport Executive Paywatch. To największa dysproporcja płacowa spośród 500 czołowych firm notowanych na amerykańskiej giełdzie.

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Zarobił 6666 razy więcej niż przeciętny pracownik

Źródło:
CNN

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii spadła do najniższego poziomu od 1953 roku, pomijając zamknięcie fabryk w czasach COVID-19 - wynika z danych opublikowanych przez Stowarzyszenie Producentów i Sprzedawców Samochodów (Society of Motor Manufacturers and Traders, SMMT). Zdaniem ekspertów brytyjski przemysł motoryzacyjny właśnie "osiągnął dno", co może mieć poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Produkcja aut najniższa od siedmiu dekad. "Osiągnęliśmy dno"

Źródło:
PAP

Tysiące pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkają w dramatycznych warunkach w Roosendaal w Holandii - alarmuje dziennik "de Volkskrant". Osoby zakwaterowane nielegalnie płacą setki euro za miejsce na materacu, często bez dostępu do prądu, ogrzewania czy bieżącej wody.

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

"Współczesna forma niewolnictwa". Byli tam Polacy

Źródło:
PAP

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości odnotowało w tym roku aż 40 tysięcy przypadków cyberprzestępstw w Polsce. Znaczną część z nich stanowią oszustwa związane z ofertami wakacyjnymi. Policja oraz przedstawiciele branży turystycznej apelują o ostrożność i podpowiadają, jak rozpoznać fałszywe oferty wyjazdów.

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Oszuści polują na turystów. "Łapią się na ten haczyk"

Źródło:
PAP

Sprzedaż samochodów elektrycznych marki Tesla w Unii Europejskiej mocno w dół. Jak poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), w czerwcu 2025 roku liczba rejestracji nowych aut tego producenta była o 39,5 procent niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Kłopoty giganta. Ogromny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

Niskiej jakości i objęte międzynarodowymi sankcjami rosyjskie paliwo zalewa Afrykę, niszcząc przemysł naftowy i zagrażając zdrowiu Afrykanów - alarmuje Aliko Dangote, najbogatszy człowiek kontynentu. Sprowadzane z Rosji produkty naftowe najczęściej trafiają między innymi do Libii, Egiptu, Maroka i Tunezji.

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Rosyjskie paliwo zalewa kontynent. Miliarder ostrzega

Źródło:
PAP