Rozejm między kontrolerami a PAŻP potrwa do 10 lipca i wielu planujących wakacje może się zastanawiać, co się stanie, jeśli nie zostanie przedłużony. W przypadku lotów cywilnych przewoźnik, który odwołuje lot, ma obowiązek zapewnić nam wybór między lotem alternatywnym, aby polecieć z innego miejsca - powiedział na antenie TVN24 Karol Muż z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Karol Muż wyjaśniał, co może zrobić podróżny w przypadku odwołania lotu lub wycieczki. Był także pytany, o to co można zrobić, jeżeli nasz wyjazd przypadałby na okres zaostrzenia konfliktu między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) a kontrolerami.
Odwołany lot lub wycieczka. Jakie prawa ma podróżny?
- Są to okoliczności nadzwyczajne i nieuniknione, za które biuro podróży odpowiedzialności odszkodowawczej ponosić z pewnością nie może. Natomiast jeżeli zmienia się to główne świadczenie, jakim jest transport lotniczy, to powinno być w tym przypadku zapewnione albo odwołanie wyjazdu i zwrot pieniędzy w ciągu 14 dni albo opcja zastępcza, na którą możemy się zgodzić, ale nie musimy. Jest też opcja, żeby zgodzić się i dopłacić. Ten pakiet jest tutaj szeroki. Podejrzewam, że jeżeli będą okoliczności, że ten spór zostanie wznowiony, to te biura podróży będą korzystać z lotnisk spoza Warszawy - mówił.
Karol Muż zwrócił uwagę, że biuro podróży "jest bardziej korzystne z perspektywy ochrony – bo jest prawo do opieki nad podróżnym". - Nawet w sytuacji, gdy mamy okoliczności, za które biuro podróży nie odpowiada, czyli spór, o którym wszyscy wiemy, to wtedy ma takie biuro podróży prawo zaopiekować się takim podróżnym i nawet opłacić mu nocleg w równoważnym obiekcie pod kątem klasy, do trzech dni i zapewnić powrót do domu oraz nie obciążać go kosztami podróżnymi - wyjaśniał.
- Wtedy będziemy raczej musieli raczej skorzystać z opcji alternatywnej, o ile będzie nam ona dana albo odwołać wyjazd, odstąpić od umowy i dostać zwrot pieniędzy, próbować znaleźć coś innego - tłumaczył.
Konflikt kontrolerów z PAŻP
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podpisała w czwartek porozumienie z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Porozumienie ma obowiązywać do 10 lipca br. W tym czasie strony będą prowadziły dialog w celu wypracowania ostatecznego kształtu współpracy.
W związku z tym w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie uchylające rozporządzenie, które miało wprowadzić zmniejszenie ruchu lotniczego na lotniskach w Modlinie i Warszawie. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i kontrolerzy w czwartek doszli do porozumienia, które ma obowiązywać do 10 lipca.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: STUDIO MELANGE / Shutterstock