Ponad pół roku lotniska w Radomiu. Mamy dane o liczbie pasażerów

Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz o otwarciu lotniska Warszawa-Radom (wypowiedź z 28 kwietnia 2023 roku)
Sebastian Mikosz o otwarciu lotniska Warszawa-Radom (wypowiedź z 28 kwietnia 2023 roku)TVN24
wideo 2/6
Sebastian Mikosz o otwarciu lotniska Warszawa-RadomTVN24

Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 95 tysięcy pasażerów od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia 2023 roku - poinformowała w piątek TVN24 Biznes spółka Polskie Porty Lotnicze. Na koniec tego roku port na południu Mazowsza ma osiągnąć granicę 100 tysięcy pasażerów. Lepsze prognozy dotyczą przyszłego roku, choć lotnisko jeszcze długo poczeka na zyski.

Niedawno minęło pół roku od uruchomienia Lotniska Warszawa-Radom w nowej odsłonie. Port na południu Mazowsza został uroczyście otwarty 27 kwietnia br. Spółka PPL, która zarządza lotniskiem w Radomiu, poinformowała TVN24 Biznes, że do czwartku (16 listopada) w porcie obsłużono 95 679 pasażerów.

"Lotnisko Warszawa-Radom jest nowym lotniskiem na mapie kraju. Funkcjonując od końca kwietnie, czyli niespełna 7 miesięcy zdobywa zaufanie pasażerów, biur podróży i przewoźników lotniczych. Od dnia otwarcia obsłużyło przeszło 95 000 pasażerów co jest wynikiem bardzo dobrze rokującym na przyszłość. Ocena dotychczasowej działalności lotniska jest bardzo dobra. Wpływ na to mają pozytywne opinie pasażerów oraz wyniki wszelkich kontroli, potwierdzających przygotowanie lotniska do pełnienia swojej funkcji" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Lotnisko Warszawa-Radom - liczba pasażerów

Z prognoz PPL wynika, że w tym roku Lotnisko Warszawa-Radom przebiję symboliczną granicę 100 tys. obsłużonych pasażerów. Taki wynik przewidywał też Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ekspert pod koniec maja br. w rozmowie z TVN24 Biznes prognozował, że w tym roku liczba pasażerów obsłużonych w porcie wyniesie "około 100 tysięcy". Jednocześnie Furgalski zwracał uwagę, że zysk jest przewidywany dopiero przy 1,5 mln pasażerów rocznie, czyli 125 tys. miesięcznie.

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2022 roku granicy 100 tys. obsłużonych pasażerów nie przekroczyło jedynie lotnisko Zielona Góra-Babimost (41 543 pasażerów). Z kolei wynik nieco powyżej 100 tys. uzyskał port Olsztyn-Mazury (111 305 pasażerów). Port na południu Mazowsza uplasuje się zatem w ogonie największych lotnisk w Polsce. Na kilka tygodni przed uruchomieniem Lotniska Warszawa-Radom pojawiały się jednak prognozy, że w tym roku port ma obsłużyć około 200 tys. pasażerów.

"W tym roku zakładamy, że lotnisko obsłuży 100 000 pasażerów. Zarządzający rozpoczynając regularne połączenia w końcu kwietnia 2023 roku nie zakładał przekroczenia 200 000 pasażerów przy ogłoszonej siatce połączeń. Założenia były mniejsze niż 100 000 pasażerów, dlatego obecny i spodziewany wynik na koniec 2023 roku jest znacznie lepszy do zakładanego w kwietniu. Przy takiej, a nie innej siatce połączeń, wynik który lotnisko osiągnęło w niespełna 7 miesięcy (do dziś) niewątpliwie należy uznać za sukces" - ocenili przedstawiciele firmy zarządzającej portem.

Spółka PPL w komunikacie z końca października 2020 roku, który towarzyszył uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod terminal pasażerski lotniska, informowała, że terminal będzie przygotowany na przyjęcie nawet 3 mln pasażerów rocznie. Wszystko na to wskazuje, że na taki wynik trzeba będzie długo poczekać. W 2024 roku, czyli w pierwszym pełnym roku funkcjonowania, lotnisko ma obsłużyć około 214 tys. pasażerów, czyli ponad dwa razy więcej niż w niepełnym 2023 roku.

Dokąd polecimy z Radomia?

W sezonie zimowym lotnisko w Radomiu oferuje pięć kierunków, część połączeń dopiero ma wystartować.

"Aktualnie w sezonie zimowym (listopad-marzec), mamy: w poniedziałki (a od grudnia niedziele) odlot i przylot do Szarm el-Szejk, w Egipcie (jedna rotacja tygodniowo) – rotacja obsługiwana przez Skyline Express, we wtorki i soboty – przylot i odlot do Rzymu i Paryża, razem cztery rotacje PLL LOT. Od 13 grudnia w środy i soboty spodziewamy się Wizzaira do Larnaki oraz w okresie 27 grudnia – 14 lutego 2024 – Taba (PLL LOT), raz w tygodniu" - przekazała spółka zarządzająca portem.

PPL nie spodziewa się, by w sezonie zimowym miały pojawić się jeszcze jakieś nowe połączenia. "Siatka na zimę jest generalnie zamknięta, czyli nie spodziewamy się nowych połączeń, ale nie możemy tego wykluczyć. W lotnictwie sezon ustalany jest na kilka miesięcy przed" - podkreślono.

PPL zapewnia, że "rozmowy toczą się na bieżąco ze wszystkimi przewoźnikami" na temat wejścia do portu i uruchomienia połączeń w sezonie letnim w 2024 roku.

PPL, które należy do Grupy Kapitałowej Centralnego Portu Komunikacyjnego, zarządza portem od 2018 roku. Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 roku. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 roku upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiło PPL.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe o 50 pb. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Po największej od 10 lat obniżce główna stopa wynosi teraz 0,50 proc.

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

Źródło:
PAP, Reuters

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił przepisy dotyczące niezależności krajowego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz skarg na jego decyzje wobec instytucji finansowych znajdujących się na progu upadłości. To odpowiedzi na pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Jak komentuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 z Brukseli "nie ma tu jednoznacznych wskazówek, czy decyzje ws. Getin Banku były prawidłowe czy nie".

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

Źródło:
tvn24.pl

Nie będzie kredytu 0 procent. Program mieszkaniowy rządu zostanie zaprezentowany w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Źródło:
PAP

W listopadzie koszt codziennych zakupów w sklepach urósł w ujęciu rocznym o 5,5 procent - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Najbardziej podrożały warzywa – o 16,6 procent, a najmniej karmy dla zwierząt - 0,2 procent.

Nie tylko masło drożeje. Dwucyfrowe wzrosty cen niektórych produktów

Nie tylko masło drożeje. Dwucyfrowe wzrosty cen niektórych produktów

Źródło:
PAP

Meta Platforms przekazała 1 milion dolarów na fundusz inauguracyjny prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Jak zauważa "The Wall Street Journal" to kolejny krok jej dyrektora generalnego Marka Zuckerberga w celu poprawienia relacji z nowym prezydentem. Jeszcze kilka miesięcy temu Trump groził mu więzieniem, jeśli właściciel Facebooka "wtrąci się w wybory".

Trump groził mu więzieniem. Teraz Zuckerberg daje mu pieniądze

Trump groził mu więzieniem. Teraz Zuckerberg daje mu pieniądze

Źródło:
"WSJ", PAP

- W sezonie świątecznym ceny masła w sklepach pozostaną wysokie - ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Bieńkowski, analityk z BNP Paribas. Średnia cena kostki sięgnęła już 9 złotych, a w niektórych sklepach trzeba zapłacić za nią nawet 10 złotych. Sytuację próbują wykorzystywać politycy, choć za sięgającym 30 procent w skali roku wzrostem stoją powody rynkowe.

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

"Cały świat zgłasza popyt", cena ostro w górę

Źródło:
tvn24.pl

- Domagamy się powrotu do neutralności technologicznej - oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli europoseł Jens Gieseke. Grupa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim - do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - wezwała w środę Komisję Europejską do wycofania się z zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku.

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Ciemne chmury nad branżą. Apel w sprawie unijnego zakazu

Źródło:
PAP

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii śledzi z porem. "Nie należy spożywać produktu wskazanego w komunikacie" - napisano.

Produkt wycofany ze sklepów. Ostrzeżenie

Produkt wycofany ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polska otrzyma od Komisji Europejskiej 52 miliony euro na lepszą ochronę granic - przekazała w środę KE. Dodatkowe środki to odpowiedź Brukseli na rosnące zagrożenie hybrydowe ze strony Rosji i Białorusi.

"Poważne wyzwanie zagwarantowania bezpieczeństwa". Będą dodatkowe pieniądze

"Poważne wyzwanie zagwarantowania bezpieczeństwa". Będą dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Miejsca, w których niegdyś poszukiwaliśmy wytchnienia, od lat zmagają się z nadmierną turystyką. Nic dziwnego, że amatorzy podróży coraz częściej poszukują destynacji nieco mniej obleganych, w których spokój, kontakt z naturą jest wartością najwyższą. W wyborze takich miejsc pomocny będzie ranking "Global Relaxation Index". Zgodnie z nim w poszukiwaniu relaksu warto wybrać się do Australii, Kanady czy Islandii, które znalazły się na podium zestawienia. Polska uplasowała się na 22. pozycji.

Najbardziej relaksujące kierunki. Polska wysoko

Najbardziej relaksujące kierunki. Polska wysoko

Źródło:
PAP

Olefiny III to największa i najdroższa inwestycja Orlenu z czasów prezesury Daniela Obajtka. Reporterzy Łukasz Frątczak z TVN24 i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski dotarli do niepublikowanych wcześniej dokumentów, w tym umów oraz materiałów z posiedzeń rady nadzorczej. Wynika z nich, że kluczowa inwestycja Orlenu została uzależniona od najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa. Oto najważniejsze fakty, do których dotarli dziennikarze.

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Orlen uzależniony od firmy najbogatszego Polaka. Ustalenia dziennikarzy TVN24 i WP

Źródło:
tvn24.pl

Orlen poinformował w środę rano, że rada nadzorcza spółki wyraziła zgodę na zatrzymanie projektu budowy kompleksu Olefiny III w jego dotychczasowym zakresie. Jak ustalili dziennikarz TVN24 Łukasz Frątczak i Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski, Daniel Obajtek i jego ludzie wpuścili do inwestycji, od której zależy przyszłość Orlenu, prywatną firmę kontrolowaną przez miliardera Michała Sołowowa. Po godzinie 10, we wpisie na portalu X, Daniel Obajtek pyta: "Czyżby obecny Zarząd koncernu oddawał pole Niemcom w tym zakresie?".

"Nie jest rentowna". Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka

"Nie jest rentowna". Orlen wstrzymuje flagową inwestycję Obajtka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił zarzuty liniom lotniczym Wizz Air. Dotyczą one nieodpowiadania na reklamacje bagażowe w terminie 14 dni i wprowadzających w błąd informacji o ograniczeniu odpowiedzialności przewoźnika. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to Wizz Air grozi kara do 10 procent obrotów za każdą z kwestionowanych praktyk.

Wizz Air z zarzutami. Chodzi o bagaże pasażerów

Wizz Air z zarzutami. Chodzi o bagaże pasażerów

Źródło:
tvn24.pl

Prezes NBP Adam Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 roku jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – powiedział w środowej "Rzeczpospolitej" doktor Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Według prezesa Glapińskiego tematem obniżek stóp będzie można się zająć dopiero w październiku przyszłego roku.

Członek RPP: prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę

Członek RPP: prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Opustoszałe miasta i wsie w Grecji dają wgląd w nadchodzącą przykrą przyszłość tego kraju. Lata spadającej liczby urodzeń, trudności ekonomicznych i masowej emigracji pozostawiły ogromne połacie kraju puste. Każdy na własne oczy może zobaczyć zapowiedź tego, co niedawno premier Kyriakos Mitsotakis nazwał "egzystencjalnym" załamaniem demograficznym.

Miasta widma straszą Greków

Miasta widma straszą Greków

Źródło:
CNBC

Pierwszą linię metra w serbskiej stolicy wybuduje firma Power China. W mieście, które zamieszkuje blisko 1,4 mln mieszkańców planowane są 3 linie podziemnej kolejki. Pierwsze plany budowy metra w Belgradzie opracowano w latach 20. i 30. XX wieku

Chińczycy wybudują metro w europejskiej stolicy

Chińczycy wybudują metro w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

Listy polecone po nowemu. Od 1 stycznia czeka nas rewolucja

Listy polecone po nowemu. Od 1 stycznia czeka nas rewolucja

Źródło:
tvn24.pl