Prezes Comarchu o potrzebie deregulacji: tysiące nowych przepisów, kontrole i wysokie obciążenia

Źródło:
tvn24.pl
W Polsce ma powstać nowy instytut, który zajmie się koordynacją prac nad sztuczną inteligencją
W Polsce ma powstać nowy instytut, który zajmie się koordynacją prac nad sztuczną inteligencjąMarek Nowicki/Fakty TVN
wideo 2/4
W Polsce ma powstać nowy instytut, który zajmie się koordynacją prac nad sztuczną inteligencjąMarek Nowicki/Fakty TVN

W samym 2023 roku wydano ponad 25 tysięcy stron aktów prawnych. To jest po prostu olbrzymie przeregulowanie gospodarki - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl prezes zarządu, CEO Comarch S.A. Jarosław Mikos. Komentując pomysł powstania zespołu Rafała Brzoski, chwali rozmach twórcy InPostu. Zwraca uwagę na wyzwania, jakie stoją przed nami w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - AI to tak wielka rewolucja, że jest porównywalna z rewolucją Gutenberga - podkreśla Mikos.

W poniedziałek podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" premier Donald Tusk zaproponował Brzosce stworzenie zespołu, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne. Szef rządu podkreślił, że chce się regularnie spotykać z przedsiębiorcami. - Muszę od was wiedzieć dokładnie, co muszę zrobić jako premier, co musi zrobić moja administracja, żeby wam było łatwiej - powiedział Tusk.

Rozmawiamy z prezesem Comarchu, Jarosławem Mikosem, który objął stery w spółce 6 lutego. Comarch to jedna z największych polskich spółek informatycznych założona w 1993 przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Janusza Filipiaka. Spółka jest globalnym integratorem, twórcą innowacyjnych rozwiązań informatycznych.

Czy ucieszył się pan z zapowiedzi premiera dotyczących deregulacji? Jest szansa na nowe otwarcie?

Jarosław Mikos, prezes zarządu, CEO Comarch S.A.: To jest świetna inicjatywa. Znamy rozmach Rafała Brzoski z InPostu i jesteśmy pełni uznania dla jego sukcesów w obszarze przesyłek kurierskich oraz pocztowych. Znamy także jego walkę o deregulację. Jak powszechnie wiadomo, deregulacja co do zasady poprawia konkurencyjność przedsiębiorców i wzmacnia reguły równego traktowania. Przedsiębiorcy muszą konkurować jakością, innowacyjnością, efektywnością działania a do tego potrzeba, by byli traktowani równo. Rozwój biznesu oznacza większe wpływy do budżetu i tym samym pomaga chociażby w finansowaniu naszego bezpieczeństwa. W kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest to dziś bardzo ważne.

Jak może więc wyglądać owa deregulacja?

Myślę, że deregulacja, o której premier mówi, w dużym stopniu będzie dotyczyła małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Tutaj wszyscy mamy świadomość dużych obciążeń publiczno-prawnych, czyli składki ZUS, składki zdrowotnej oraz zobowiązań podatkowych.

Wysokie koszty i niepewność przedsiębiorców co do tego, jak będą przebiegały kontrole, często nadmiarowe, skutkuje tym, że niektórzy z nich przesuwają się w stronę szarej strefy, a ta od razu generuje nierówność. Nie ma przez nią bowiem równego konkurowania, bo przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem i są przejrzyści pod tym kątem, mają wyższe koszty od tych działających w szarej strefie.

Comarch jest wielkim zwolennikiem Krajowego Systemu e-Faktur i uważamy, że KSeF powinien być obowiązkowo wprowadzony jak najszybciej, bo on wyrównuje wszystkim szanse, pozwala przedsiębiorcom być bardziej transparentnymi w tym zakresie i konkurować na tych samych zasadach. To z kolei stymuluje innowacyjność, pracowitość oraz przejrzystość w prowadzeniu biznesu.

Pojawiła się też zapowiedź rozmów z przedsiębiorcami.

Oczywiście, mamy świadomość, że historycznie i premier, i polski rząd nieco obawiali się bardziej bezpośrednich kontaktów z przedsiębiorcami. Widać, że ta polityka się zmienia. Jako środowisko przedsiębiorców, jako znaczący pracodawcy współpracujący z kilkudziesięcioma tysiącami małych i średnich firm, jesteśmy bardzo otwarci na takie spotkania, na możliwość zaprezentowania swoich postulatów. Powtórzę więc - to jest świetna inicjatywa.

Jarosław MikosComarch

Czy w swojej branży również dostrzega pan problemy związane z przerostem prawa? Jak się to ma do rozwoju sztucznej inteligencji?

Jesteśmy jednym z największych przedsiębiorstw informatycznych na polskim rynku i obawiamy się przeregulowania w zakresie sztucznej inteligencji. AI to tak wielka rewolucja, że jest porównywalna z rewolucją Gutenberga. Ma ona olbrzymie znaczenie biznesowe, pod kątem efektywności. Napędza innowacyjność i poprawia konkurencyjność gospodarek. Przecież AI może służyć do budowania narzędzi, poprawia bieżącą działalność operacyjną przedsiębiorców, pomaga w rozwiązywaniu ich bieżących problemów, chociażby w kontaktach z klientami.

Nie chcemy przeregulowania tego obszaru IT, bo ono może skutkować odpływem najlepszych talentów nie tylko z Polski, ale także z Europy. Na świecie jesteśmy znani ze znakomitej kadry inżynierskiej i mamy jednych z najlepszych specjalistów. Ludzie z branży IT chcą się rozwijać, chcą pracować w najciekawszych branżach, w najciekawszych spółkach technologicznych. Możemy obserwować odpływ talentów z polskiego rynku chociażby do Stanów Zjednoczonych, do gigantów technologicznych, którzy oferują bardzo ciekawe rozwiązania w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji oraz projektów IT.

Wielu ekspertów wskazuje, że prawo musi nadążyć za technologią zanim będzie za późno. Z drugiej strony rozpoczął się wyścig technologiczny, a w Europie i w Polsce coraz głośniej wybrzmiewa hasło "deregulacja". Jak pogodzić te dwie kwestie, by nie wylać dziecka z kąpielą?

Zdajemy sobie sprawę w Comarch, co oznacza cyberbezpieczeństwo, czyli bezpieczeństwo informatyczne, bezpieczeństwo naszych danych osobowych, ale także bezpieczeństwo związane z tym, byśmy nie byli podatni na manipulacje, na fałszywe i szkodliwe przekazy. Unia Europejska wyraża w tym zakresie niepokój.

Powinniśmy tutaj wykazać się większą odwagą, wydawać pieniądze na cyberbezpieczeństwo, ale z drugiej strony, powinniśmy bardzo dbać o możliwość innowacyjnego rozwoju sztucznej inteligencji, produktów dla naszych klientów i poprawę efektywności w biznesie.

Zaczęliśmy prezydencję w Unii Europejskiej i ta inicjatywa deregulacyjna może być inspiracją dla pozostałych krajów UE i mieć formacyjny charakter dla całej Unii. Nie ma co ukrywać, że Unia jest w tym zakresie z tyłu za Chinami, za Stanami Zjednoczonymi, jest mniej konkurencyjna i mniej innowacyjna w tym obszarze.

Co jeszcze powinno zmienić się w ramach deregulacji?

W samym 2023 roku wydano ponad 25 tysięcy stron aktów prawnych. To jest po prostu olbrzymie przeregulowanie gospodarki. Nie do przyswojenia dla człowieka, nawet dla całych przedsiębiorstw. Co prawda ten trend nadmiarowości legislacji spadł w 2024 roku, ale mimo wszystko dalej mówimy tutaj o kilkunastu tysiącach stron aktów prawnych, które później są poddawane jeszcze aktom wykonawczym, więc tego jest po prostu przeogromna liczba.

Jest jeszcze kwestia wysokości obciążeń publiczno-prawnych. Przedsiębiorcy mają poczucie, że np. składka zdrowotna jest za wysoka, co może ograniczać chęć pracodawców do zatrudniania ludzi czy wręcz utrzymywania zatrudnienia, bo te wydatki na pracownika są bardzo wysokie.

A więc uelastycznienie rynku pracy?

Nie wchodziłbym w tak specyficzne dyskusje o uelastycznieniu zatrudnienia, bo pracownicy też muszą mieć swoje prawa, ale np. zderzamy się z różnymi interpretacjami prawnymi po stronie urzędów skarbowych.

My zatrudniamy kilka tysięcy programistów i część z nich traktujemy jak przedsiębiorców na umowach B2B, bo oni wykonują dla nas pracę, która ma charakter bardzo innowacyjny. Doświadczamy niejednoznaczności traktowania tych umów i to nas oczywiście martwi, ponieważ powoduje niepewność i ryzyka. Musimy też na zarządach rozmawiać na temat tego, jak podchodzić w firmie do takich kwestii. Podejrzewam, że wszyscy przedsiębiorcy mają tego typu dylematy.

Podczas swojego wystąpienia premier zadeklarował, że będzie mniej kontroli wśród firm. Przedsiębiorcy odetchną z ulgą?

To jest wątek, który podkreślają wszyscy pracodawcy. Ja często jako prezes dostaję sygnały od moich pracowników, że albo mamy kontrolę ZUS-owską, albo mamy kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy, albo mamy kontrolę podatkową. Oczywiście szanujemy to, bo to jest uprawnienie państwa. Natomiast często te kontrole trwają bardzo długo, powodują, że żyjemy w środowisku niepewności co do finalnej decyzji urzędników.

Czy chciałby pan pełnić podobną rolę przy procesie deregulacji co Rafał Brzoska?

Jeżeli moje doświadczenia oraz wiedza ekspertów Comarch byłaby przydatna w tym przedsięwzięciu, to chętnie wezmę w nim udział.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Złoty w piątek pozostaje silny się wobec głównych walut. Euro kosztuje mniej niż 4,16 zł, za dolara trzeba zapłacić około 3,96 zł. Zdaniem ekonomistów, rynek walutowy żyje potencjalnym rozejmem na Ukrainie.

"Ta kwestia wspierała złotego"

"Ta kwestia wspierała złotego"

Źródło:
PAP

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w piątek odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z przedsiębiorcami, poświęcone deregulacji - wynika z informacji KPRM przekazanej na platformie X. "Za nami dobre spotkanie. Plan działań gotowy" - napisał później premier Tusk.

Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Plan działań gotowy"

Premier spotkał się z przedsiębiorcami. "Plan działań gotowy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski czy BOŚ - to niektóre instytucje finansowe, które zaplanowały przeprowadzenie prac serwisowych w najbliższych dniach. W związku z tym dostęp do niektórych usług może być ograniczony.

Ostrzeżenia dla klientów banków. "Trudności w transakcjach kartami"

Ostrzeżenia dla klientów banków. "Trudności w transakcjach kartami"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana. Do gracza z Norwegii trafi ponad 10 milionów euro. W Polsce najwyższa wygrana wyniosła ponad 221 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 14 lutego 2025 roku.

Padła główna wygrana w Eurojackpot

Padła główna wygrana w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

CPK (Centralny Port Komunikacyjny) podpisze umowę ramową z dziewięcioma firmami i pięcioma konsorcjami, spośród których wybrani będą wykonawcy sieci ponad 90 kilometrów dróg wokół lotniska - przekazał wiceminister infrastruktury Maciej Lasek. Szacowana wartość kontraktu to ponad 2,2 miliarda złotych netto.

Kontrakt na ponad dwa miliardy złotych. "Jeden z większych"

Kontrakt na ponad dwa miliardy złotych. "Jeden z większych"

Źródło:
PAP

Mołdawski region separatystyczny Naddniestrze zaczął otrzymywać gaz dzięki pożyczce od Rosji i współpracy z rosyjskim Ministerstwem Energetyki - poinformował w piątek szef władz Naddniestrza Wadim Krasnosielski.

Naddniestrze zaczęło otrzymywać gaz

Naddniestrze zaczęło otrzymywać gaz

Źródło:
PAP

Do 20 lutego przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania. Ci, którzy zdecydowali się na zmianę formy opodatkowania i złożyli odpowiednie oświadczenie w urzędzie skarbowym w formie elektronicznej, powinni sprawdzić jego poprawność.

Ważny termin dla przedsiębiorców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla przedsiębiorców. Zostało kilka dni

Źródło:
PAP, gov.pl

Komisja Europejska odrzuciła w piątek nową propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą ceł, która ma jego zdaniem wyrównać warunki handlu. Po raz kolejny zapowiedziała, że zareaguje szybko i stanowczo na amerykańskie nieuzasadnione cła.

"Cła to podatki. Nakładając je, USA opodatkowują własnych obywateli"

"Cła to podatki. Nakładając je, USA opodatkowują własnych obywateli"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed wiadomościami wysyłanymi do przedsiębiorców, w których oszuści podszywają się pod portal biznes.gov.pl" - ostrzega resort rozwoju i technologii. To kampania phishingowa, "w której atakujący wykorzystują elementy socjotechniki, aby wyłudzić dane".

"Nie działaj pod wpływem emocji". Resort ostrzega

"Nie działaj pod wpływem emocji". Resort ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

W styczniu 2025 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 5,3 procent rok do roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca inflacja wyniosła 1,0 procent - wynika ze wstępnych danych GUS.

"Inflacja zaskoczyła". Nowe dane GUS

"Inflacja zaskoczyła". Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Obecny zarząd Polregio złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez były zarząd - dowiedziała się PAP od źródeł zbliżonych do sprawy. Agencja podała, że chodzi o szkody znacznej wartości.

Nieoficjalnie: zawiadomienie do prokuratury w związku z działaniami poprzedniego zarządu Polregio

Nieoficjalnie: zawiadomienie do prokuratury w związku z działaniami poprzedniego zarządu Polregio

Źródło:
PAP

Turyści nie będą już mogli chodzić po ulicach portugalskiej Albufeiry ubrani jedynie w kostium kąpielowy. Nieposłusznym, zgodnie z nowymi przepisami, tak zwanym Kodeksem Zachowań w Albufeirze, grożą mandaty do 1500 euro (według obecnego kursu to 6246 złotych).

Nie chcą bikini na ulicach. Mandaty liczone w tysiącach złotych

Nie chcą bikini na ulicach. Mandaty liczone w tysiącach złotych

Źródło:
PAP

TikTok powrócił do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA. Wcześniej prezydent Donald Trump opóźnił wprowadzenie zakazu dla aplikacji i zapewnił gigantów technologicznych, że nie zostaną ukarani za dystrybucję - podał Reuters.

TikTok wrócił do sklepów z aplikacjami w USA

TikTok wrócił do sklepów z aplikacjami w USA

Źródło:
Reuters, TVN24

Wydane rozstrzygnięcie będzie miało istotne znaczenie dla blisko 18 milionów spłacanych kredytów, których wartość można szacować na około 190 miliardów złotych - ocenił radca prawny Wojciech Bochenek. Orzeczenie otwiera klientom drogę do tak zwanego darmowego kredytu - dodała prawniczka Karolina Wysmułek.

"Darmowy kredyt". Przełomowy wyrok może mieć znaczenie dla milionów

"Darmowy kredyt". Przełomowy wyrok może mieć znaczenie dla milionów

Źródło:
PAP

Sędzia federalny Amir Ali nakazał administracji prezydenta USA Donalda Trumpa przywrócenie finansowania setkom instytucji zaangażowanych w pomocy dla zagranicy (USAID). Twierdzą one, że zamrożenie na 90 dni funduszy zrujnowało ich działalność.

Sąd odwraca decyzję Trumpa. Pieniądze mają zostać odmrożone

Sąd odwraca decyzję Trumpa. Pieniądze mają zostać odmrożone

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że wyrzucenie Rosji z G7 było błędem, powinna zostać przyjęta z powrotem. Powiedział także, że ufa Putinowi w kontekście jego deklaracji, iż ten chce pokoju. Później poinformował, że w piątek w Monachium dojdzie do rozmów przedstawicieli Rosji, Ukrainy i USA.

Trump: wyrzucenie Rosji z G7 było błędem. Prezydent USA mówi o zaufaniu do Putina

Trump: wyrzucenie Rosji z G7 było błędem. Prezydent USA mówi o zaufaniu do Putina

Źródło:
PAP, Reuters

"Klucz do mieszkania" to nowy program mieszkaniowy zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort rozwoju chce w 2025 r. przeznaczyć 2,5 mld zł na mieszkalnictwo komunalne i społeczne. Z kolei program "Pierwsze klucze" będzie skierowany do tych, którzy nie byli właścicielami mieszkań. - Żadna złotówka z tego programu nie popłynie do deweloperów podkreślał minister Paszyk.

"Klucz do mieszkania". Minister rozwoju przedstawił nowy program mieszkaniowy

"Klucz do mieszkania". Minister rozwoju przedstawił nowy program mieszkaniowy

Źródło:
PAP

Ferie zimowe rozpoczną w sobotę kolejni uczniowie. Od 15 lutego do 2 marca wypoczną dzieci i młodzież z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. To ostatni termin ferii w tym roku.

Kolejni uczniowie rozpoczną ferie

Kolejni uczniowie rozpoczną ferie

Źródło:
PAP

Musimy usunąć całe agencje (rządu federalnego - przyp. red.), a nie pozostawiać ich część. Po prostu zostawić część z nich. To proste. To trochę jak pozostawienie chwasta - powiedział miliarder Elon Musk o swoich działaniach w administracji prezydenta Donalda Trumpa na rzecz radykalnej zmiany rządu USA.

Musk porównuje agencje federalne do chwastów. I chce je "wyrywać z korzeniami"

Musk porównuje agencje federalne do chwastów. I chce je "wyrywać z korzeniami"

Źródło:
Reuters

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie w sprawie wzajemnych ceł. Zdaniem przywódcy Stanów Zjednoczonych planowane przez niego wzajemne cła mają na celu przywrócenie uczciwości i wyrównanie szans. Według zapowiedzi Trumpa mogą dotknąć również Unii Europejskiej.

Trump ujawnia plan na cła wzajemne. Na liście jest Unia Europejska

Trump ujawnia plan na cła wzajemne. Na liście jest Unia Europejska

Źródło:
CNN, Reuters

W 2023 roku średnia ilość wytworzonych odpadów komunalnych w przeliczeniu na mieszkańca Unii wyniosła 511 kilogramów. To niewielki, bo o 4 kilogramy, spadek wobec 2022 roku - wynika z danych Eurostatu. Zwrócono jednak uwagę, że w porównaniu z 2013 rokiem ilość odpadów na mieszkańca Europy wzrosła o 32 kilogramy.

Mieszkańcy Europy wytwarzają tony odpadów. Tak plasuje się Polska

Mieszkańcy Europy wytwarzają tony odpadów. Tak plasuje się Polska

Źródło:
PAP

Cła na stal i aluminium prezydenta USA Donalda Trumpa nie mają wielkiego znaczenia w łącznym eksporcie Polski - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zdaniem ekspertów większy wpływ mogą mieć kolejne amerykańskie cła, nałożone na przykład na sektor motoryzacyjny.

Polska oberwie rykoszetem? "Kolejne cła będą miały większe znaczenie"

Polska oberwie rykoszetem? "Kolejne cła będą miały większe znaczenie"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu padła szóstka w Lotto Plus. Do jednego z graczy trafi milion złotych. Oto wyniki z 13 lutego 2025 roku.

Jest szóstka w Lotto Plus

Jest szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum wezwała w czwartek firmę Google, aby wycofała zmianę nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską na mapach widocznych dla użytkowników w USA. Dodała, że jej rząd może wnieść do sądu pozew cywilny przeciwko firmie.

Prezydentka Meksyku grozi Google pozwem

Prezydentka Meksyku grozi Google pozwem

Źródło:
PAP

Chiński koncern Alibaba zawarł porozumienie z Apple i będzie wspierał producenta smartfonów swoją sztuczną inteligencją dla modeli sprzedawanych w Chinach. Jak zauważa Reuters to może pomóc amerykańskiej firmie złagodzić spadającą sprzedaż smartfonów na jej kluczowym rynku.

Apple porozumiało się z chińskim gigantem w sprawie sztucznej inteligencji

Apple porozumiało się z chińskim gigantem w sprawie sztucznej inteligencji

Źródło:
Reuters

W przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). - To przełomowe orzeczenie, otwiera drogę do tysięcy nowych pozwów przeciwko bankom i może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych polskim kredytobiorcom - oceniła adwokat Karolina Pilawska.

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z prezesem Alphabet i Google Sundarem Pichaiem. - Dzisiaj podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach - powiedział Pichai po spotkaniu z szefem polskiego rządu. - Google może być także częścią tego wielkiego, ambitnego projektu, jakim jest deregulacja gospodarki i administracji europejskiej i także polskiej - podkreślił Tusk.

Premier spotkał się z szefem Google. "Może być częścią wielkiego, ambitnego projektu"

Premier spotkał się z szefem Google. "Może być częścią wielkiego, ambitnego projektu"

Źródło:
PAP

Rozmowy w sprawie połączenia Hondy i Nissana zakończyły się fiaskiem. Koncernom motoryzacyjnym nie udało się dojść do porozumienia - podał portal stacji BBC.

Wielkiej fuzji nie będzie

Wielkiej fuzji nie będzie

Źródło:
BBC, PAP

Sieć Aldi prosi swoich klientów o "niezwłoczny zwrot" zakupionej u nich mąki pszennej dostarczonej przez firmę GoodMills Polska Sp. z o.o. Powodem wycofania produktu jest stwierdzenie obecności zanieczyszczenia mikrobiologicznego - Escherichia Coli.

Sieć spożywcza wycofuje mąkę z powodu "zanieczyszczenia mikrobiologicznego"

Sieć spożywcza wycofuje mąkę z powodu "zanieczyszczenia mikrobiologicznego"

Źródło:
tvn24.pl

Malta w 2024 roku odnotowała rekordową liczbę turystów. Do tego wyniku znacząco przyczynili się Polacy. To czwarty europejski naród, który najtłumniej odwiedził ten kraj.

Rekord na popularnej wyspie. Polacy w czołówce

Rekord na popularnej wyspie. Polacy w czołówce

Źródło:
PAP

Strajk belgijskich związków zawodowych sparaliżował w czwartek stolicę Belgii. Z brukselskiego lotniska nie odleciał ani jeden samolot, a firmy zaleciły swoim pracownikom pracę zdalną lub poprosiły, żeby podwozili się wzajemnie do biura.

Tysiące ludzi na ulicach, nie odleciał ani jeden samolot

Tysiące ludzi na ulicach, nie odleciał ani jeden samolot

Źródło:
PAP

Polska popiera pomysł Komisji Europejskiej (KE) połączenia stolic państw europejskich koleją dużych prędkości - stwierdził minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że z ministrami z Niemiec i Czech trwają rozmowy dotyczące szybkiej kolei z Warszawy do Berlina i Pragi.

Szybciej do europejskich stolic. "Polskie plany zostały wkomponowane"

Szybciej do europejskich stolic. "Polskie plany zostały wkomponowane"

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski niewyrównany sezonowo wzrósł w czwartym kwartale 2024 roku o 3,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z trzecim kwartałem wzrost wyniósł 1,3 procent.

PKB Polski. Nowe dane GUS

PKB Polski. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl