Kurs XTB na warszawskiej giełdzie zanurkował. Akcje spadły o jedną trzecią

TVN24 Biznes

Dla kogo forex?TVN24 Biznes i Świat
wideo 2/4

Ponad 35 proc. traciły dziś po południu akcje domu maklerskiego XTB na warszawskiej giełdzie. To efekt skierowania do prokuratury zastrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, która ocenia, że XTB dopuściło się wielomilionowego oszustwa w stosunku do klientów.

Inwestorzy od poniedziałkowego poranka wyprzedają akcje XTB. Notowania brokera foreksowego na parkiecie warszawskiej giełdy runęły po informacjach o rozpoczętym, po doniesieniach KNF, śledztwie prokuratury w sprawie domniemanego oszustwa na szkodę klientów. Straty inwestorów miały wynieść od 8 do nawet 23,5 mln złotych.

Do godz. 12:30 wartość akcji domu maklerskiego obniżyła się o ponad 35 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość akcji domu maklerskiego XTB obniżyła się o ponad 55 proc.

Oskarżenia KNF

O zarzutach Komisji Nadzoru Finansowego wobec XTB napisał poniedziałkowy „Puls Biznesu”. Według informacji dziennika „KNF nie ma wątpliwości: giełdowy dom maklerski dopuścił się oszustwa”. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Podejrzanych jest sześciu obecnych i byłych członków zarządu XTB.

Według informacji "PB" chodziło o opóźnianie realizacji zleceń niekorzystnych dla brokera.

Jak podał dziennik, KNF podczas kontroli w 2016 roku stwierdziła blisko 50 różnego rodzaju naruszeń w XTB i wydała 47 zaleceń pokontrolnych. Jednak firma się z nimi nie zgadza twierdząc, że nie robi nic, co byłoby niezgodne z polskimi i unijnymi przepisami.

Firma XTB działa od 2002 roku. Jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma jest obecna na kilkunastu rynkach, w tym m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Turcji.

Notowania spółki XTB na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie stooq

Autor: msz//dap / Źródło: TVN24bis.pl, Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock