Świadczenie rodzicielskie – co to jest? Komu przysługuje kosiniakowe?

Źródło:
TVN24 Biznes
1000 złotych miesięcznie dla rodziców. Dla kogo tzw. Kosiniakowe?
1000 złotych miesięcznie dla rodziców. Dla kogo tzw. Kosiniakowe?TVN24 BiS
wideo 2/4
1000 złotych miesięcznie dla rodziców. Dla kogo tzw. Kosiniakowe?TVN24 BiS

Świadczenie rodzicielskie, potocznie zwane kosiniakowym, jest przeznaczone dla młodych rodziców, którym urodziło się dziecko, ale nie mogą liczyć na zasiłek macierzyński. Jakie kryteria trzeba spełniać, by otrzymać kosiniakowe?

● Świadczenie rodzicielskie (kosiniakowe) skierowane jest dla osób, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. ● Świadczenie najczęściej wypłacane jest przez 52 tygodnie. ●  Wysokość świadczenia to 1000 zł miesięcznie bez względu na liczbę dzieci w rodzinie. ● Wypłata świadczenia rodzicielskiego nie jest uzależniona od kryterium dochodowego.

Świadczenie rodzicielskie – co to jest?

Świadczenie rodzicielskie to jedno ze świadczeń rodzinnych. Zostało wprowadzone 1 stycznia 2016 roku na mocy ustawy o świadczeniach rodzinnych. 

Świadczenie to skierowane jest do osób, którym urodziło się dziecko, gdy matka nie była nigdzie zatrudniona lub nie opłacała żadnych składek. Dotyczy to więc nie tylko bezrobotnych, ale też studentów czy części osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Gdy kobiecie nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, wówczas może ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.

Komu przysługuje kosiniakowe

Zgodnie z ustawą świadczenie rodzicielskie przysługuje: - matce albo ojcu dziecka, - opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli objął opieką dziecko będące w wieku poniżej 7. roku życia albo w wieku poniżej 10. roku życia, jeśli wobec tego dziecka odroczono obowiązek szkolny, - rodzinie zastępczej, jeżeli objęła opieką dziecko będące w wieku poniżej 7. roku życia albo w wieku poniżej 10. roku życia, jeśli wobec tego dziecka odroczono obowiązek szkolny, - osobie, która przysposobiła dziecko, jeżeli objęła opieką dziecko będące w wieku poniżej 7. roku życia albo w wieku poniżej 10. roku życia, jeśli wobec tego dziecka odroczono obowiązek szkolny.

Należy przy tym pamiętać, że kosiniakowe wypłacane jest ojcu dziecka jedynie w określonych przypadkach: - gdy matka złoży wniosek o skrócenie okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego po korzystaniu przez nią z tego świadczenia przez co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, - gdy matka umrze, - gdy matka porzuci dziecko.

Kosiniakowe – jak długo jest wypłacane?

Świadczenie rodzicielskie domyślnie przysługuje przez okres 52 tygodni. Czas ten może jednak zostać wydłużony do: - 65 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia lub objęcia opieką dwojga dzieci - 67 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia lub objęcia opieką trojga dzieci - 69 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia lub objęcia opieką czworga dzieci - 71 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie,  przysposobienia lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci

Czas wypłacania świadczenia rodzicielskiego może również ulec skróceniu. W przypadku objęcia opieką lub przysposobienia dziecka, kosiniakowe wypłacane jest bowiem nie dłużej niż do ukończenia przez nie 7. roku życia lub 10. roku życia, jeżeli wobec dziecka podjęta została decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Kiedy nie przysługuje kosiniakowe

Ze świadczenia rodzicielskiego nie można skorzystać w sytuacji, gdy: - jeden z rodziców dziecka, jego opiekunów lub rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, pobiera zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres urlopu macierzyńskiego; - jeden z rodziców dziecka, jego opiekunów lub rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, nie sprawują lub zaprzestali sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w związku z np. wykonywaniem pracy zarobkowej uniemożliwiającej taką opiekę; - w związku z tym dzieckiem jest już przyznane prawo do świadczenia rodzicielskiego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, zasiłku dla opiekuna lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego; - dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej.

Świadczenie rodzicielskie 2021 - kwota

Świadczenie rodzicielskie ma tę samą wysokość bez względu na liczbę dzieci wychowywanych w danej rodzinie. Wynosi ono 1000 zł netto miesięcznie

Wysokość świadczenia rodzicielskiego, podobnie jak innych świadczeń rodzinnych, jest weryfikowana co trzy lata. Ostatnio weryfikacja taka miała miejsce w listopadzie 2018 roku.

Wypłata kosiniakowego nie jest przy tym uzależniona od kryterium dochodowego – przysługuje ono wszystkim, którzy spełniają warunki jego otrzymania.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego

Wniosek o przyznanie świadczenia rodzicielskiego składać należy w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o nie. Najczęściej instytucjami zajmującymi się obsługą tych wniosków są ośrodki pomocy społecznej.

Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O kosiniakowe wnioskować można również za pośrednictwem platformy Emp@tia.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"